Cправа № 127/26246/25
Провадження № 1-кс/127/10524/25
Іменем України
26 серпня 2025 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБ України у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_3 , про накладення арешту на майно, яке вилучено під час обшуку 20.08.2025, в рамках кримінального провадження № 22024020000000153 внесеного до ЄРДР 20.06.2024, за відсутності фіксації судового розгляду технічними засобами, -
До суду надійшло клопотання слідчого ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором про накладення арешту на майно.
Клопотання мотивовано тим, що у провадженні слідчого перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024020000000153 від 20.06.2024, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 14 ч. 2 ст. 113, ч. 2 ст. 188 - 1 КК України, у зв'язку із чим у органу досудового розслідування постала необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді накладення арешту на майно.
Під час розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що слідчим відділом УСБУ у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 22024020000000153 від 20.06.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 14 ч. 2 ст. 113, ч. 2 ст. 188-1 КК України щодо вчинення з метою ослаблення державидій, спрямованих на створення передумов до погіршення технічного стану регіональних мереж електроживлення та/або повного їх виведення з ладу, а також викрадення електричної енергії внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, яким завдано значної шкоди, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
В ході досудового розслідування даного кримінального провадження встановлено ознаки вчинення дій з метою ослаблення держави посадовими особами АТ «Вінницяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130694, м. Вінниця, вул. Магістратська, 2, ліцензія з розподілу електричної енергії відповідно до постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1414), спільно з суб'єктами господарювання та окремими фізичними особами дій, спрямованих на створення передумов до погіршення технічного стану регіональних мереж електроживлення та/або повного їх виведення з ладу.
Відповідно матеріалів оперативного підрозділу, які стали підставою для реєстрації кримінального провадження установлено, що службові особи АТ «Вінницяобленерго» шляхом розкрадання електричної енергії у великих розмірах внаслідок несанкціонованого втручання до систем обліку електроенергії фактично здійснюють додаткове навантаження та негативний небаланс електроенергії в електромережі області, що включається до втрат енергорозподільчої компанії (входить до складу тарифу на розподіл електроенергії, затвердженого НКРЕКП).
Також наявні відомості вказують, що службовими особами АТ «Вінницяобленерго» в порушення вимог чинного законодавства укладаються Договори на розподіл електричної енергії з суб'єктами господарювання як з побутовими споживачами, що наносить шкоду державним компаніям АТ «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго», на які покладено спеціальні обов'язки із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів.
При цьому, для покриття витрат, спричинених «крадіжкою» електричної енергії, АТ «Вінницяобленерго» закуповує електричну енергію на покриття технологічних витрат у підконтрольних ФПГ «Енергетичний стандарт» структур, зокрема за 2023 рік придбано у ТОВ «Таргет Енерджі» (код ЄДРПОУ 44445949) на загальну суму 3 221 294 310 грн. та за 2024 рік придбано у ТОВ «Енера» (код ЄДРПОУ 25498917) на загальну суму 1 673 012 502 грн.
За наявною інформацією, вигодоодержувачами від вказаного зловживання є приватні підприємства на території Вінницької області, які з метою ухилення від сплати за спожиту електроенергію надають неправомірну вигоду у вигляді частки від несплачених сум посадовим особам АТ «Вінницяобленерго», яких залучили до протиправного механізму зокрема з метою отримання та передачі грошових коштів отриманих від залучених комерційних структур до протиправної діяльності та здійснення пошкодження приладів обліку (приведення таких приладів у стан, який виключає їх повноцінне використання за цільовим призначенням і забезпечує неконтрольоване такими приладами (без обліку взагалі чи з неповним обліком) використання електричної енергії), що забезпечує заниження показників спожитої електроенергії, внаслідок чого створено навантаження та негативний небаланс електроенергії в мережі області.
Крім того, вказані дії перешкоджають формуванню оператором системи розподілу прогнозів щодо потужності електроспоживання споживачів, в т.ч. у розрізі пофідерного аналізу ліній, що заживлюють об'єкти критичної інфраструктури. Внаслідок чого, в умовах гострого дефіциту електричної енергії в Об'єднаній енергетичній системі України, який спричинений обстрілами зс рф генеруючих потужностей держави, сформовано передумови до відключення ОКІ в умовах воєнного стану, введеним в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, який неодноразово продовжувався та триває на даний момент.
Таким чином, посадові особи АТ «Вінницяобленерго», зловживаючи своїм службовим становищем, сформували на території області системні механізми нанесення шкоди Оператору критичної інфраструктури з розподілу електричної енергії, внаслідок чого завищено тариф на розподіл електричної енергії, чим завдано істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам громадян, державних та комунальних підприємств, а також юридичних осіб, що споживають електроенергію (споживачі усіх рівнів та форм власності). Водночас, створено негативний небаланс електроенергії, що критично негативно впливає на функціонування розподільчих мереж під час функціонування в умовах нанесення регулярних обстрілів з боку зс рф по об'єктам Об'єднаної енергетичної системи України та створює передумови до погіршення технічного стану регіональних електричних мереж та/або повного їх виведення з ладу. Вказана діяльність ставить під загрозу стабільне функціонування енергосистеми для забезпечення потреб у тому числі об'єктів критичної інфраструктури (в т.ч. тих, що виконують заходи з оборони України) у період проходження осінньо-зимового періоду 2025/2026 років. Крім того, створено додаткове фінансове навантаження на спеціальні державні організації, на які покладено обов'язки із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів.
В ході виконання доручення слідчого встановлено осіб, які можуть бути причетними до вчинення протиправної діяльності, місця їх фактичного проживання, де можуть зберігатись електроні документи, речі, предмети та документи, що використовувались для вчиненя вищевказаного кримінального правопорушення, та які можуть містити відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, серед яких інспектор СО «Вінницькі МЕМ» АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований та фактично проживає у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером: 0510137000:03:038:0065, що перебуває у його приватній власності. Використовує номер мобільного телефону НОМЕР_2 . Користується транспортним засобом «LEXUS NX 200T» 2017 р.в. з д.н. НОМЕР_3 .
20.08.2025, під час проведення санкціонованого обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , де фактично проживає ОСОБА_4 виявлено та вилучено:
- мобільний термінал марки «Samsung A03», IMEI 1: НОМЕР_4 , IMEI 2: НОМЕР_5 , з сім-картою оператора мобільного зв'язку з номером телефону НОМЕР_6 ;
- планшет марки «Apple iPad», серійний номер G9TL24X51W;
- мобільний термінал марки «Iphone 11», IMEI 1: НОМЕР_7 , IMEI 2: НОМЕР_8 , з сім-картою оператора мобільного зв'язку з номером телефону НОМЕР_9 ;
- використані пломби для опломбування лічильників спожитої електроенергії в кількості 24 штуки;
- нові пломби для опломбування лічильників спожитої електроенергії в кількості 53 штуки;
- копії документів (акти) на 54 аркушах;
- бланки незаповнених актів на 16 аркушах;
- заява гр. ОСОБА_5 з додатками на 22 аркушах;
- заява гр. ОСОБА_6 з додатками на 20 аркушах;
- заява гр. ОСОБА_7 з додатками на 18 аркушах;
- будівельний паспорт на ім'я ОСОБА_8 на 11 аркушах;
- договір № 060020516 на 7 аркушах;
- заява ТОВ «Бізнес-Про» на 2 аркушах;
- заява № 01-14/72 на 1 аркуші;
- 4 ключі від підстанцій ВЕМ;
- лічильник № 09174938;
- лічильник № 0005926;
- лічильник № 13320871;
- два мотки пломбу вального тросу (дроту), в ході огляду яких встановлена наявність інформації, що має значення для з'ясування обставин справи.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Арешт майна допускається з метою збереження речових доказів і у цьому випадку накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Підставою та метою арешту вказаного предмету є збереження їх як речових доказів, проведення їх детальних оглядів, оскільки вони зберегли на собі сліди злочину та містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
На підставі викладеного, відповідно до вимог ст. 40, 98, 131, 132, 170, 171 КПК України, слідчий просив слідчого суддю клопотання задовольнити.
В судове засідання слідчий не з'явився, завчасно подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність.
Слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Так, згідно ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
В силу ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.
В рамках кримінального провадження № 22024020000000153 від 20.06.2024, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 14 ч. 2 ст. 113, ч. 2 ст. 188 - 1 КК України, під час проведення обшуку виявлено та вилучено майно, яке є предметом кримінального правопорушення.
З огляду на вищенаведене, а також враховуючи те, що майно, яке було вилучене під час обшуку є предметом кримінального правопорушення, може бути використаний як доказ під час досудового розслідування кримінального провадження, з метою з'ясування дійсних обставин події кримінального правопорушення, а також з метою унеможливлення подальшого відчуження вказаного майна на час досудового розслідування та забезпечення схоронності даного майна, тому слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБ України у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_3 , про накладення арешту на майно, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 131, 132, 170, 171, 172, 174, 175 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБ України у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_3 - задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке вилучено під час обшуку 20.08.2025, за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- мобільний термінал марки «Samsung A03», IMEI 1: НОМЕР_4 , IMEI 2: НОМЕР_5 , з сім-картою оператора мобільного зв'язку з номером телефону НОМЕР_6 ;
- планшет марки «Apple iPad», серійний номер G9TL24X51W;
- мобільний термінал марки «Iphone 11», IMEI 1: НОМЕР_7 , IMEI 2: НОМЕР_8 , з сім-картою оператора мобільного зв'язку з номером телефону НОМЕР_9 ;
- використані пломби для опломбування лічильників спожитої електроенергії в кількості 24 штуки;
- нові пломби для опломбування лічильників спожитої електроенергії в кількості 53 штуки;
- копії документів (акти) на 54 аркушах;
- бланки незаповнених актів на 16 аркушах;
- заява гр. ОСОБА_5 з додатками на 22 аркушах;
- заява гр. ОСОБА_6 з додатками на 20 аркушах;
- заява гр. ОСОБА_7 з додатками на 18 аркушах;
- будівельний паспорт на ім'я ОСОБА_8 на 11 аркушах;
- договір № 060020516 на 7 аркушах;
- заява ТОВ «Бізнес-Про» на 2 аркушах;
- заява № 01-14/72 на 1 аркуші;
- 4 ключі від підстанцій ВЕМ;
- лічильник № 09174938;
- лічильник № 0005926;
- лічильник № 13320871;
- два мотки пломбу вального тросу (дроту), які належить ОСОБА_4 .
Виконання та контроль за виконанням ухвали суду покласти на старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБ України у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_3 .
Зобов'язати слідчого повідомити заінтересованих осіб про накладання арешту на вищевказане майно.
Арешт майна може бути скасований - підозрюваним, обвинуваченим, їх захисником, законним представником, іншим власником або володільцем майна, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, за їх клопотанням до суду про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, однак її оскарження не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя Вінницького міського суду
Вінницької області ОСОБА_9