Справа № 509/4943/25
10 вересня 2025 року. Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Панасенко Є.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , орган державної реєстрації актів цивільного стану відділ реєстрації актів громадянського стану виконкому Приморської районної Ради народних депутатів м.Одеси, про встановлення факту родинних відносин,
ОСОБА_1 звернувся до суду з даною заявою, в якій просить встановити факт, що він є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У своїй заяві вказує, що необхідність встановлення факту родинних відносин зумовлена тим, що треба оформити спадщину.
Частиною першою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, факту належності правовстановлюючих документів.
Вивчивши заяву та додані до неї документи, вважаю за необхідне залишити заяву без руху з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.3 ст.94 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення в цивільній справі в порядку окремого провадження суддею враховано, що ця заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст.175, 177 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст.318 цього Кодексу. Вказаний висновок узгоджується з правовими позиціями викладеними в п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» де зазначено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим конкретною статтею про зміст заяви.
Заявнику необхідно встановити факт родинних відносин задля того, щоб реалізовувати свої права як спадкоємця. При цьому, заява та додатки до неї не містять інформації хто являється спадкодавцем, наявність спадкового майна, його місцезнаходження.
Також заявнику необхідно визначитись із колом заінтересованих осіб по справі, якими можуть бути спадкоємці померлих або за їх відсутності відповідна територіальна громада.
Однак, заявником зазначено заінтересованих осіб, які з матеріалів заяви не мають жодного відношення до завлених вимог. Крім того, не зазначено адреси заінтересованих осіб. Вказана заінтересована особа - орган державної реєстрації актів цивільного стану відділ реєстрації актів громадянського стану виконкому Приморської районної Ради народних депутатів м.Одеси, на даний час не існує, її реорганізовано чи ліквідовано, ЄДРПОУ юридичної особи також не вказано.
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов'язане з наступним вирішенням спору про право цивільне. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов'язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб'єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі №320/948/18 (провадження №14-567цс18) зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення; встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд самостійно дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Відповідно до ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.
Однак, жодна з вимог ст. 318 ЦПК України заявником при подачі заяви про встановлення факту родинних відносин не виконана.
У поданій до суду заяві заявник зазначає про необхідність отримання спадщини, однак не конкретизовано після смерті якої особи, виникла така необхідність. Також не зазначено, чи звертався заявник до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті особи, та про результат такого звернення, чи наявна відмова нотаріуса в оформленні спадкових прав.
Згідно частин першої та другої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин приходжу до висновку, що заяву необхідно залишити без руху, надавши заявнику строк 10 днів для усунення недоліків, зазначених вище, та привести заяву у відповідність до вимог статей 318, 175, 177 ЦПК України. Надати вказану заяву з додатками слід до суду, разом з копіями заяви та додатків до неї, відповідно до кількості визначених заявником заінтересованих осіб.
Роз'яснити заявнику, що відповідно до ч.3 ст.185 ЦПК України якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Керуючись ст.185,318 ЦПК України
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , орган державної реєстрації актів цивільного стану відділ реєстрації актів громадянського стану виконкому Приморської районної Ради народних депутатів м.Одеси, про встановлення факту родинних відносин, залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк терміном десять днів з дня вручення цієї ухвали для усунення зазначених недоліків та роз'яснити, що у випадку невиконання вимог ухвали у встановлений судом строк, заява буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Є. М. Панасенко