Справа № 504/3489/25
Номер провадження 3/504/1857/25
10.09.2025с-ще Доброслав
Суддя Доброславського районного суду Одеської області Якимів А.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , яка працює на посаді головного бухгалтера ТОВ «ЗЕО», розташованого за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Красносілка, вул. Набережна, буд. 80-а, за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
на розгляд Доброславського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №128/15-32-07-01-21 від 26.08.2025 року, ОСОБА_1 вчинила порушення ведення податкового обліку, а саме порушення: п.44.1, п.44.2 ст. 44, пп.134.1.1 п.134.1 ст. 134, пп.140.5.4, пп.140.5 ст. 140 ПКУ, ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», в результаті чого занижено податок на прибуток всього у сумі 287742 грн.; п.44.1 ст.44, ч «а» п.198.1, п.198.3 ст. 198 ПКУ, в результаті чого занижено податок на додану вартість на суму 257634 грн.; п.44.1 ст.44, ч «а» п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПКУ в результаті чого завищено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду (показника рядка 21 Декларації) 21206 грн. Відповідальність передбачена за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
При цьому, в графі (дата, час та місце вчинення порушення) протоколу вказано: 08.08.2025 під час проведення планової виїзної документальної перевірки ТОВ «ЗЕО», 67560, Одеська область, Одеський район, с. Красносілка, вул. Набережна, 80-а, за результатами якої складено акт від 08.08.2025 №42772/15-32-07-01-14.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, повідомлялася про дату час та місце розгляду справи шляхом надсилання електронної повістки про виклик до суду.
Враховуючи те, що участь особи у розгляді справ цієї категорії не є обов'язковою, особа належним чином сповіщена про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явилася, суд здійснює розгляд справи за наявними матеріалами.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд приходить до висновку, що провадження відносно ОСОБА_1 слід закрити з наступних підстав.
Частиною 1 статті 163-1 КУпАП передбачена відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
У складеному щодо ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, у чому полягає суть адміністративного порушення, яке він вчинив. Суть адміністративного правопорушення, особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення зводиться виключно до посилання на норми Податкового кодексу України, зокрема : п.44.1, п.44.2 ст. 44, пп.134.1.1 п.134.1 ст. 134, пп.140.5.4, пп.140.5 ст. 140, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198що є неприпустимим, оскільки таке звинувачення є неконкретним, у його змісті відсутні будь-які дані з приводу події адміністративного правопорушення - дати, місця, способу вчинення, тощо.
Слід зазначити, що до протоколу про адміністративне правопорушення додано копію акту перевірки від 08.08.2025 №42772/15-32-07-01-14, що містить 1, 2, 3, 47, 48 та 49 сторінку, з якого так само не можливо встановити суть порушення, що допущене ОСОБА_1 , а висновок акту перевірки, так само лише цитує норми законодавства, проте не відображає в чому полягають вказані порушення. Будь-які інші докази порушення, окрім неповного акту перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення не додані.
З огляду на встановлені вище обставини протокол про адміністративне правопорушення не містить викладення об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 163-1 КУпАП з викладом фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку суд може встановити наявність чи відсутність у діях особи конкретного адміністративного правопорушення, її винуватість у вчиненні інкримінованого правопорушення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (час, місце, спосіб, місце вчинення). Дані про подію є істотними складовими формулювання обставин правопорушення, що ставляться у вину особі, та є частинами складу адміністративного правопорушення, що, відповідно, підлягає обов'язковому доказуванню.
Отже, суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та неповну копію акту перевірки, позбавлений можливості встановити об'єктивну сторону правопорушення, що інкриміноване ОСОБА_1 .
Суддя не вправі у своїй постанові за підсумками розгляду справи вказувати на ті ознаки правопорушення, в скоєнні яких особа не обвинувачується в протоколі, тобто які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, адже у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції.
Також, відповідно до правової позиції, зазначеної в постанові Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 08 вересня 2020 року по справі №П/811/2893/14, висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій працівників податкових органів і самі собою не породжують правових наслідків для платника податків. Податковий орган не позбавлений права викладати в акті перевірки власні суб'єктивні висновки щодо зафіксованих обставин, та в подальшому, у разі виникнення спору щодо рішень про визначення грошових зобов'язань, що приймаються на підставі такого акта, обґрунтовувати ними власну позицію щодо наявності певних допущених платником податків порушень, а оцінка акта перевірки, в тому числі і оцінка дій посадових осіб податкового органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, а також щодо самих висновків перевірки, надається при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.
Разом з тим, суд не має можливості перевірити правильність результатів, які зафіксовано у вищевказаному Акті перевірки, оскільки вони не мотивовані належним чином та зроблені без посилання на відповідні первинні документи, які дозволяють встановити обставини, які мають істотне значення для розгляду справи.
Таким чином, за відсутності у протоколі відомостей щодо конкретних дій чи бездіяльності ОСОБА_1 у відповідності їх з діяннями, які викладені у диспозиції ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, з огляду на долучений до протоколу неповний акт перевірки як доказ, неможливо встановити фактичні обставини вчиненого адміністративного правопорушення та наявність у діях останнього складу правопорушення, а саме об'єктивної сторони інкримінованого йому правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю подій і складу адміністративного правопорушення. Тобто судом встановлені обставини, що виключають провадження по справі. На підставі викладеного, провадження по справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.245, 280, 256, 247 п.1, 284 КпАП України, суд, -
провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Доброславський районний суд Одеської області.
Суддя А. В. Якимів