Справа № 947/27982/25
Провадження № 1-кс/947/13806/25
10.09.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 72024001600000009 від 29.08.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся старший детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Встановлено, що детективи відділу детективів із розслідування кримінальних правопорушень, вчинених організованою групою осіб, Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72024001600000009 від 29.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Офіс Генерального прокурора.
Органом досудового розслідування досліджуються факти того, що службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) в період з січня 2023 по січень 2024 року, здійснили розтрату бюджетних коштів в особливо великих розмірах.
Зокрема, згідно з висновками аналітичного продукту (висновок аналітика) № 9.3/3.3.1/7743-24 від 27.09.2024, складеного Департаментом аналізу та управління ризиками БЕБ, в діях службових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради протягом 01.01.2023 - 30.01.2024 років, вбачаються порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 6 ст. 7 Бюджетного кодексу України, внаслідок чого вчинено розтрату бюджетних коштів в розмірі 26 224 574,94 грн. в результаті придбання електроенергії за завищеними цінами по ланцюгу постачання у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Так, 14.12.2022 службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради оголошено лот із закупівлі електричної енергії ІНФОРМАЦІЯ_6 «код ДК 021:2015 09310000-5 - електрична енергія (електрична енергія)» очікуваною вартістю 531 874 980 грн.
За результатами проведених відкритих торгів 3 особливостями КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради переможцем визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з яким укладено договір № 147/1/41Г від 18.01.2023 про постачання електричної енергії споживачу вартістю 523 125 540 грн.
Водночас, тендерну пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », яка була дешевшою на 65 745 540 грн., відхилено посилаючись на формальні ознаки. В той же час, частину вимог про усунення невідповідностей було виправлено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » опубліковано на сайті закупівлі « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та повідомлено листами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
У ході виконання умов Договору № 147/1/41Г між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено ряд додаткових угод до нього за якими збільшено ціну за одиницю товару (електричну енергію) без збільшення суми договору закупівлі.
Укладені між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » додаткові угоди № 7 - № 14 та зміна ціни суперечить п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (збільшення ціни за одиницю товару можливе лише до 10%) та постанові ІНФОРМАЦІЯ_9 від 24.01.2024 № 922/2321/22, де зазначено, що «ціна за одиницю товару не може бути збільшена більш ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена стороною в договорі за результатами процедури закупівлі».
Укладені між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » додаткові угоди № 7 - № 14 та зміна ціни суперечить п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (збільшення ціни за одиницю товару можливе лише до 10%) та постанові ІНФОРМАЦІЯ_9 від 24.01.2024 № 922/2321/22, де зазначено, що «ціна за одиницю товару не може бути збільшена більш ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена стороною в договорі за результатами процедури закупівлі».
Тобто ціна прописана в Договорі № 147/1/41Г про постачання електричної енергії споживачу від 18 січня 2023 року могла бути збільшена без розірвання договору лише до 4,566969 грн/кВт*год (без ПДВ). Тому з липня 2023 року по січень 2024 року ціна електричної енергії за 1 кВт*год була значно збільшена та постачалась на потреби комунального підприємствами з порушенням діючого законодавства.
Крім того, Додатком № 4 до договору постачання електричної енергії споживачу № 147/1/41Г від 18.01.2023 визначено порядок зміни умов договору (ціни). Проте, при перевірці застосування вказаної формули передбаченої п. 2.7.2 Додатку №4 у квітні 2023 року службовими особами комунального підприємства та товариства застосовано опцію зміни ціни постачання та математично прораховано за формулою.
Водночас, при прорахунку допущено неточність, чим помилково збільшено ціну на 0,085 грн/кВт*год. В подальшому, протягом травня-листопада 2023 року кожного місяця застосовано опції зміни ціни, при цьому в розрахунках використано помилкову ціну за квітень 2023 року, чим, нанесено додаткові збитки КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Також, у грудні 2023 року та січні 2024 середньозважена ціна на Ринку на добу наперед різко знизилась до 4,10186 грн/кВт*год та 3,85857 грн/кВт*год що підтверджується листом АТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » від 09.12.2024 №01-31/2166.
Проте службовими особами комунального підприємства та товариства не було застосовано опцію зі зміни ціни. Так, постачання здійснювалось за ціною 4,87232 грн/кВт*год (без ПДВ), що значно вище зазначених ринкових цін.
В період 2023-2024 років в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зареєстровано придбання товарно матеріальних цінностей (електричної енергії) в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що належать до однієї транзитно-конвертаційної групи підприємств.
Надалі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстровано придбання юридичних, бухгалтерських та консалтингових послуг у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Таким чином, надприбутки протягом 2023-2024 років службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » виводили в тіньовий сектор економіки через двох постачальників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », шляхом укладання договорів з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Вищевказані обставини протиправної діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дніпровської міської ради, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » підтверджуються матеріалами кримінального провадження та проведеними в ході досудового розслідування слідчими (розшуковими) діями, зокрема інформацією наданою Службою безпеки України, допитами свідків, аналітичним продуктом (висновком аналітика) № 9.3/3.3.1/7743-24 від 27.09.2024 складеним Департаментом аналізу та управління ризиками БЕБ.
На підставі вище викладеного, в ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання детектив не з'явився, разом з тим детективом до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність часткового задоволення клопотання сторони обвинувачення.
В той же час, слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що слідчим у клопотанні не було належним чином підтверджено та обґрунтовано доказами необхідність вилучення оригіналів документів у зв?язку з чим вилученню підлягають лише копії документів.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.
Надати слідчим (детективам) групи слідчих (детективів) у кримінальному провадженні № 72024001600000009 детективам Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 тимчасовий доступ до оригіналів речей і документів з можливістю вилучення оформлених належним чином копій даних документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), а саме: оригіналів документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) по взаємовідносинам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) за 2023-2024 роки, у тому числі: договори з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо постачання електричної енергії та договори з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо придбання юридичних, бухгалтерських та консалтингових послуг у з усіма додатками до договорів, специфікації, податкові, видаткові накладні, реєстри отриманих та виданих податкових накладних, акти звірки та інші документи по постачанню, придбанню електричної енергії та придбанню юридичних (бухгалтерських, консалтингових) послуг, акти приймання-передачі товарі (послуг), рахунки на оплату, платіжні документи, відомості про розрахунки за вказаним договорами, банківські виписки, оборотно-сальдові відомості, платіжні доручення, касові документи, фінансові та авансові звіти, регістри бухгалтерського обліку, обороти по рахункам, бухгалтерські відомості (довідки) по всім рахункам, аналізи рахунків, картки рахунків, у розрізі договорів, первинних документів, дат, контрагентів; податкову звітність підприємства з усіма додатками, додаткові угоди та доповнення, графіки постачання, листування по вказаних договорах, інші документи по вказаним взаємовідносинам.
В решті клопотання - відмовити.
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1