cправа №947/32696/25
провадження №3/947/4421/25
10 вересня 2025 року м.Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
На адресу суду з ВП №4 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеської області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №756223 від 22.08.2025 вбачається, що ОСОБА_1 нібито вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.175-1 КУпАП.
Суддя дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та надані до нього матеріали, виходить з наступного.
Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому, ч.1 ст.251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суддя вважає, що особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративні правопорушення, не надано будь - яких належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 на момент вчинення правопорушення, є неповнолітньою особою, тобто дитиною.
Відповідно до ст.59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу.
Частина 2 ст.3 Закону України «Про охорону дитинства» передбачає, що держава гарантує всім дітям рівний доступ до безоплатної правничої допомоги, необхідної для забезпечення захисту їхніх прав, на підставах та в порядку, встановлених Законом України «Про безоплатну правничу допомогу».
Згідно з п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», діти мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом - на всі види правничих послуг, передбачених ч.2 ст.13 цього Закону.
Доказів того, що під час складання протоколу про адміністративне правопорушення або отримання пояснень від неповнолітнього, останній користувався правовою допомогою захисника, або вказані матеріали складалися у присутності законного представника неповнолітнього, судді не надано.
Отже, суддя не приймає до уваги протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, оскільки вважає, що вони складені з порушенням права неповнолітнього на захист в міру його ментальної незрілості та неможливості у повній мірі усвідомлювати процес та наслідки притягнення до адміністративної відповідальності.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративні правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши у сукупності надані докази, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП, через недоведеність з боку особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення належними та допустимими доказами ознак вказаного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 7, 175-1, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
1. Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.175-1 КУпАП - закрити.
2. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
3. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна