Справа № 446/1073/25
10.09.2025 м.Кам'янка-Бузька
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ;
прокурора ОСОБА_3 ;
обвинуваченої ОСОБА_4 ;
представника потерпілого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.06.2024 за №12024141420000145 за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки села Деревляни Кам'янка-Бузького району Львівської області, із професійно- технічною освітою, перебуваючої у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, заміжня, на утриманні якої перебуває троє неповнолітніх дітей, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 - ч. 1 ст. 358, ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України,
ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №68 від 30.01.2019 року «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Постанова КМУ № 68), та затвердженого цією постановою Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1474 від 30.12.2022, зокрема:
- п.2, згідно якого терміни вживаються у такому значенні:
1) послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за:
дитиною до трьох років, яка потребує додаткового догляду;
дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
2) заявник послуги "муніципальна няня" - один із батьків, опікунів, який звернувся за призначенням послуги "муніципальна няня" та виховує дитину до трьох років, яка потребує додаткового догляду, або дитину до трьох років і є особою з інвалідністю I чи II групи;
3) дитина, яка потребує додаткового догляду, - дитина з інвалідністю до трьох років, дитина до трьох років, хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитина до трьох років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
4) муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91) чи юридична особа на спрощеній системі оподаткування (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини;
розуміючи, що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права на відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", достовірно знаючи про відсутність підстав для отримання компенсації за послугу «Муніципальна няня», у невстановлений досудовим розслідуванням точний час, проте не пізніше 31.05.2023, перебуваючи в місті Кам'янка-Бузька Львівської області, більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено, маючи умисел на пособництво у підробленні офіційного документа, який видається установою, що має право видавати такі документи, і який надає права, а саме медичної довідки, про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги форми первинної облікової документації №080-3/о, яка затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я України №407 від 09.03.2021 (далі - форми первинної облікової документації №080-3/о), виконуючи пособницькі дії в підробленні такого документу, з метою подальшого його використання, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, звернулась до невстановленої досудовим розслідуванням особи (матеріали щодо якої виділено в окреме провадження), після чого розуміючи, що вказана особа може виготовити завідомо підроблену медичну довідку, з метою досягнення обумовленої домовленості, виконуючи роль пособника в підробленні медичної довідки, ОСОБА_4 надала невстановленій особі анкетні дані свого сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які були необхідні для виготовлення підробленої медичної довідки.
В подальшому, ОСОБА_4 отримала від невстановленої досудовим розслідуванням особи оригінал медичної довідки, про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 08.04.2023 форми первинної облікової документації №080-3/о, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала та залишила в себе з метою подальшого використання підробленого документу.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 27 - ч. 1 ст. 358 КК України -пособництво в підробленні офіційного документа, яке видається установою, яка має право видавати такі документи, і яке надає права, з метою використання його іншою особою.
Окрім цього, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №68 від 30.01.2019 року «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», та затвердженого цією постановою Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1474 від 30.12.2022, зокрема:
- п.2, згідно якого терміни вживаються у такому значенні:
1) послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за:
дитиною до трьох років, яка потребує додаткового догляду;
дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
2) заявник послуги "муніципальна няня" - один із батьків, опікунів, який звернувся за призначенням послуги "муніципальна няня" та виховує дитину до трьох років, яка потребує додаткового догляду, або дитину до трьох років і є особою з інвалідністю I чи II групи;
3) дитина, яка потребує додаткового догляду, - дитина з інвалідністю до трьох років, дитина до трьох років, хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитина до трьох років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
4) муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91) чи юридична особа на спрощеній системі оподаткування (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини;
розуміючи, що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права на компенсацію послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", достовірно знаючи про відсутність підстав для отримання компенсації за послугу «Муніципальна няня», діючи умисно, з метою отримання позитивного рішення та набуття права на компенсацію послуги «Муніципальна няня», по догляду за сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи умисел на використання завідомо підробленого документа, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3, 31.05.2023 особисто подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації копію завідомо підробленої довідки від 08.04.2023 форми первинної облікової документації №080-3/о, в підтвердження наявності в її сина ОСОБА_6 тяжкого перинатального ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісного (орфанного) захворювання, онкологічного, онкогематологічного захворювання, дитячого церебрального паралічу, тяжкого психічного розладу, цукрового діабету 1 типу (інсулінозалежний), гострого або хронічного захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 358 КК України -використання завідомо підробленого документа.
Разом з тим, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема:
п. 1. Порядку визначено умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми":
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (пункти 3-9 цього Порядку);
2) допомога при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку);
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (пункти 25-32 цього Порядку);
5) допомога на дітей одиноким матерям (пункти 33-38 цього Порядку);
6) допомога при усиновленні дитини (пункти 39-42 цього Порядку);
7) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність (далі - допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною) (пункти 42-3-42-6 цього Порядку).
- п. 42-3 згідно якого допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, призначається одному з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів опікуну, піклувальнику (далі - законний представник дитини), який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів таких захворювань, станів;
-п. 42-4, згідно якого для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1) заява законного представника дитини, який постійно проживає та здійснює догляд за хворою дитиною, що складається за формою, встановленою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу);
3) документ, що підтверджує повноваження усиновлювача (копія рішення про усиновлення) опікуна, піклувальника (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки), прийомних батьків, батьків-вихователів (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім'ї);
4) довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу у порядку та за формою, встановленими МОЗ (далі - довідка про захворювання дитини); розуміючи що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, діючи умисно використала завідомо підроблений документ за наступних обставин:
01.06.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3, діючи умисно, повторно, з метою отримання позитивного рішення та набуття права допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною - сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , особисто подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації оригінал завідомо підробленої довідки форми первинної облікової документації №080-3/о, в підтвердження наявності в її сина ОСОБА_6 тяжкого перинатального ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісного (орфанного) захворювання, онкологічного, онкогематологічног захворювання, дитячого церебрального паралічу, тяжкого психічного розладу, цукрового діабету 1 типу (інсулінозалежний), гострого або хронічного захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 08.04.2023, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 358 КК України -використання завідомо підробленого документа.
Крім цього, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема:
п. 1. Порядку визначено умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми":
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (пункти 3-9 цього Порядку);
2) допомога при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку);
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (пункти 25-32 цього Порядку);
5) допомога на дітей одиноким матерям (пункти 33-38 цього Порядку);
6) допомога при усиновленні дитини (пункти 39-42 цього Порядку);
7) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність (далі - допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною) (пункти 42-3-42-6 цього Порядку).
- п. 42-3 згідно якого допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, призначається одному з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів опікуну, піклувальнику (далі - законний представник дитини), який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів таких захворювань, станів;
-п. 42-4, згідно якого для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1) заява законного представника дитини, який постійно проживає та здійснює догляд за хворою дитиною, що складається за формою, встановленою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу);
3) документ, що підтверджує повноваження усиновлювача (копія рішення про усиновлення) опікуна, піклувальника (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки), прийомних батьків, батьків-вихователів (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім'ї);
4) довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу у порядку та за формою, встановленими МОЗ (далі - довідка про захворювання дитини); розуміючи що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, діючи умисно використала завідомо підроблений документ за наступних обставин:
01.12.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3, діючи умисно, повторно, з метою отримання позитивного рішення та набуття права допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною - сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реалізовуючи умисел на використання завідомо підробленого документа, а саме завідомо підробленої копії довідки форми первинної облікової документації №080-3/о, в підтвердження наявності в її сина ОСОБА_6 тяжкого перинатального ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісного (орфанного) захворювання, онкологічного, онкогематологічног захворювання, дитячого церебрального паралічу, тяжкого психічного розладу, цукрового діабету 1 типу (інсулінозалежний), гострого або хронічного захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 08.04.2023, особисто подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації вказаний завідомо підроблений офіційний документ, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 358 КК України -використання завідомо підробленого документа.
Також, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема:
п. 1. Порядку визначено умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми":
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (пункти 3-9 цього Порядку);
2) допомога при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку);
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (пункти 25-32 цього Порядку);
5) допомога на дітей одиноким матерям (пункти 33-38 цього Порядку);
6) допомога при усиновленні дитини (пункти 39-42 цього Порядку);
7) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність (далі - допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною) (пункти 42-3-42-6 цього Порядку).
- п. 42-3 згідно якого допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, призначається одному з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів опікуну, піклувальнику (далі - законний представник дитини), який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів таких захворювань, станів;
-п. 42-4, згідно якого для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1) заява законного представника дитини, який постійно проживає та здійснює догляд за хворою дитиною, що складається за формою, встановленою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу);
3) документ, що підтверджує повноваження усиновлювача (копія рішення про усиновлення) опікуна, піклувальника (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки), прийомних батьків, батьків-вихователів (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім'ї);
4) довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу у порядку та за формою, встановленими МОЗ (далі - довідка про захворювання дитини); розуміючи, що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права на ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим розслідуванням точний час, проте не пізніше 01.05.2024, перебуваючи в місті Кам'янка-Бузька Львівської області (більш точного місця досудовим розслідуванням не встановлено), маючи умисел на пособництво у підробленні офіційного документа, яке видається установою, яка має право видавати такі документи, і який надає права, а саме медичної довідки форми первинної облікової документації №080-3/о, про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, та діючи повторно, виконуючи пособницькі дії в підробленні такого документу, з метою подальшого його використання, звернулась до невстановленої досудовим розслідуванням особи (матеріали щодо якої виділено в окреме провадження), після чого розуміючи, що вказана особа може виготовити завідомо підроблену медичну довідку, з метою досягнення обумовленої домовленості, виконуючи роль пособника в підробленні медичної довідки ОСОБА_4 надала невстановленій особі анкетні дані свого сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які були необхідні для виготовлення підробленої медичної довідки.
В подальшому, ОСОБА_4 отримала від невстановленої досудовим розслідуванням особи оригінал медичної довідки, про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 09.04.2024 форми первинної облікової документації №080-3/о, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала та залишила її в себе з метою подальшого використання підробленого документу.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 358 КК України -пособництво підробленню офіційного документа, яке видається установою, яка має право видавати такі документи, і яке надає права, з метою використання його іншою особою, вчинене повторно.
Крім цього, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема:
п. 1. Порядку визначено умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми":
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (пункти 3-9 цього Порядку);
2) допомога при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку);
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (пункти 25-32 цього Порядку);
5) допомога на дітей одиноким матерям (пункти 33-38 цього Порядку);
6) допомога при усиновленні дитини (пункти 39-42 цього Порядку);
7) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність (далі - допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною) (пункти 42-3-42-6 цього Порядку).
- п. 42-3 згідно якого допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, призначається одному з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів опікуну, піклувальнику (далі - законний представник дитини), який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів таких захворювань, станів;
-п. 42-4, згідно якого для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1) заява законного представника дитини, який постійно проживає та здійснює догляд за хворою дитиною, що складається за формою, встановленою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу);
3) документ, що підтверджує повноваження усиновлювача (копія рішення про усиновлення) опікуна, піклувальника (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки), прийомних батьків, батьків-вихователів (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім'ї);
4) довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу у порядку та за формою, встановленими МОЗ;
розуміючи, що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права на призначення і виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3, діючи умисно, повторно, з метою отримання позитивного рішення та набуття права на допомогу особі, яка доглядає за хворою дитиною - сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи умисел на використання завідомо підробленого документа, а саме оригіналу завідомо підробленої довідки форми первинної облікової документації №080-3/о, в підтвердження наявності в її сина ОСОБА_6 тяжкого перинатального ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісного (орфанного) захворювання, онкологічного, онкогематологічног захворювання, дитячого церебрального паралічу, тяжкого психічного розладу, цукрового діабету 1 типу (інсулінозалежний), гострого або хронічного захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 09.04.2024, діючи 01.05.2024, повторно, особисто подала вказаний вище підроблений офіційний документ до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 358 КК України -використання завідомо підробленого документа.
Окрім цього, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №68 від 30.01.2019 року «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», та затвердженого цією постановою Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1474 від 30.12.2022, зокрема:
- п.2, згідно якого терміни вживаються у такому значенні:
1) послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за:
дитиною до трьох років, яка потребує додаткового догляду;
дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
2) заявник послуги "муніципальна няня" - один із батьків, опікунів, який звернувся за призначенням послуги "муніципальна няня" та виховує дитину до трьох років, яка потребує додаткового догляду, або дитину до трьох років і є особою з інвалідністю I чи II групи;
3) дитина, яка потребує додаткового догляду, - дитина з інвалідністю до трьох років, дитина до трьох років, хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитина до трьох років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
4) муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91) чи юридична особа на спрощеній системі оподаткування (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини; розуміючи, що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права на компенсацію послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3, діючи умисно, повторно, з метою отримання позитивного рішення та набуття права на компенсацію послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", маючи умисел на використання завідомо підробленого документа, а саме копії завідомо підробленої довідки форми первинної облікової документації №080-3/о, в підтвердження наявності в її сина ОСОБА_6 тяжкого перинатального ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісного (орфанного) захворювання, онкологічного, онкогематологічног захворювання, дитячого церебрального паралічу, тяжкого психічного розладу, цукрового діабету 1 типу (інсулінозалежний), гострого або хронічного захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 09.04.2024, 21.08.2024 особисто подала вказаний вище підроблений офіційний документ до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 358 КК України -використання завідомо підробленого документа.
Разом з тим, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №68 від 30.01.2019 року «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», та затвердженого цією постановою Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1474 від 30.12.2022, зокрема:
- п.2, згідно якого терміни вживаються у такому значенні:
1) послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за:
дитиною до трьох років, яка потребує додаткового догляду;
дитиною до трьох років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
2) заявник послуги "муніципальна няня" - один із батьків, опікунів, який звернувся за призначенням послуги "муніципальна няня" та виховує дитину до трьох років, яка потребує додаткового догляду, або дитину до трьох років і є особою з інвалідністю I чи II групи;
3) дитина, яка потребує додаткового догляду, - дитина з інвалідністю до трьох років, дитина до трьох років, хвора на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитина до трьох років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
4) муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91) чи юридична особа на спрощеній системі оподаткування (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини;
-п.5, згідно якого право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею;
-п. 12, згідно якого компенсація послуги "муніципальна няня" призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею. Виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги "муніципальна няня" документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня";
-п. 13, згідно якого отримувач послуги «муніципальна няня» щомісяця до 5 числа подає в письмовій (електронній) формі або в будь-який інший зручний спосіб місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня"; протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору або про інші обставини, що можуть вплинути на надання муніципальною нянею послуги "муніципальна няня". У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", виплата компенсації послуги "муніципальна няня" припиняється. Після подання документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", виплата компенсації послуги "муніципальна няня" поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги "муніципальна няня";
-п. 17, згідно якого виплата раніше призначеної компенсації послуги "муніципальна няня" припиняється, у разі коли отримувачем послуги "муніципальна няня" було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років, які вплинули на призначення компенсації послуги "муніципальна няня", внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;
розуміючи, що зазначені вище умови є обов'язковими для отримання права на відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", достовірно знаючи про відсутність підстав для подальшого отримання компенсації послуг «Муніципальна няня» по догляду за сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначених рішенням Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації у зв'язку із набуттям чинності змін внесених до вказаного Порядку, діючи умисно вчинила незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману за наступних обставин:
31.05.2023 ОСОБА_4 , діючи умисно, з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами шляхом обману, через компенсацію їй послуг «Муніципальна няня», реалізовуючи свій протиправний умисел, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3, подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації заяву про призначення компенсації послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», до якої надала копії документів що підтверджують її особу, свідоцтво про народження сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та довідки форми первинної облікової документації №080-3/опро захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 08.04.2023, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала, внаслідок чого, ввівши в оману працівників Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації отримала право на компенсацію послуги по догляду за сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та щомісячні грошові компенсацію до травня 2024 року.
Продовжуючи свої протиправні дії та реалізовуючи свій єдиний умисел, спрямований на незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману через відшкодування вартості послуг «Муніципальна няня», перебуваючи у місті Кам'янка-Бузька Львівської області (більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено), 21.08.2024 подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації заяву про призначення компенсації послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», до якої надала копії документів що підтверджують її особу, свідоцтво про народження сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та довідки форми первинної облікової документації №080-3/опро захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 09.04.2024, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала, внаслідок чого, ввівши в оману працівників Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації отримала право на компенсацію вказаної послуги по догляду за сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та щомісячну грошову компенсацію до жовтня 2024 року.
Таким чином, за період з червня 2023 року по травень 2024 року та з серпня 2024 року по жовтень 2024 року ОСОБА_4 діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, ввівши в оману працівників Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації, заволоділа бюджетними коштами, які вона отримала як компенсацію за послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» в загальній сумі 102 957,90 гривень, спричинивши тим самим державі майнову шкоду на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 190 КК України -заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
Також, ОСОБА_4 , будучи обізнаною з вимогами постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема:
п. 1. Порядку визначено умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми":
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (пункти 3-9 цього Порядку);
2) допомога при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку);
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування (пункти 25-32 цього Порядку);
5) допомога на дітей одиноким матерям (пункти 33-38 цього Порядку);
6) допомога при усиновленні дитини (пункти 39-42 цього Порядку);
7) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність (далі - допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною) (пункти 42-3-42-6 цього Порядку).
- п. 42-3 згідно якого допомога особі, яка доглядає за хворою дитиною, призначається одному з батьків, усиновлювачів, прийомних батьків, батьків-вихователів опікуну, піклувальнику (далі - законний представник дитини), який постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, хворою на один або декілька видів таких захворювань, станів;
-п. 42-4, згідно якого для призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною, за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1) заява законного представника дитини, який постійно проживає та здійснює догляд за хворою дитиною, що складається за формою, встановленою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу);
3) документ, що підтверджує повноваження усиновлювача (копія рішення про усиновлення) опікуна, піклувальника (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки), прийомних батьків, батьків-вихователів (копія рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім'ї);
4) довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу у порядку та за формою, встановленими МОЗ (далі - довідка про захворювання дитини); достовірно знаючи про вищевказані вимоги до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, не маючи підстав для отримання таких виплат, діючи умисно, повторно, вчинила незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману за наступних обставин:
01.06.2023 ОСОБА_4 , діючи умисно, повторно, з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами шляхом обману через призначення і виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації заяву про призначення допомога особі яка доглядає за хворою дитиною, до якої надала копії документів що підтверджують її особу, свідоцтва про народження сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та оригінал завідомо підробленої довідки форми первинної облікової документації №080-3/опро захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 08.04.2023, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала, внаслідок чого ввівши в оману працівників Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації, отримала право виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, по догляду за хворою дитиною - сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та щомісячну грошову компенсацію до 01.12.2023.
Продовжуючи свою неправомірні дії та єдиний умисел, спрямований на незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману через виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , 01.12.2023 подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації заяву про призначення допомоги особі яка доглядає за хворою дитиною, до якої надала копії документів що підтверджують її особу, свідоцтва про народження сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та завідомо підробленої довідки форми первинної облікової документації №080-3/опро захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 08.04.2023, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала, внаслідок чого ввівши в оману працівників Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації, отримала право виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, по догляду за хворою дитиною - сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та щомісячну грошові компенсацію до 01.05.2024.
Продовжуючи свою неправомірні дії та єдиний умисел, спрямований на незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману через виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , 01.05.2024 подала до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації заяву про призначення допомоги особі яка доглядає за хворою дитиною, до якої надала копії документів що підтверджують її особу, свідоцтва про народження сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та оригінал завідомо підробленої довідки форми первинної облікової документації №080-3/опро захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне (орфанне) захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги від 09.04.2024, при цьому усвідомлювала, що син ОСОБА_6 жодним з перелічених захворювань не хворіє, до медичного закладу ТзОВ «Медичний центр АП», яким видано вказану довідку для огляду чи встановлення факту захворювання не зверталась, а лікарська комісія не засідала, внаслідок чого ввівши в оману працівників Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації, отримала право виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, по догляду за хворою дитиною - сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та щомісячну грошові компенсацію до 01.11.2024.
Таким чином, за період з червня 2023 року по жовтень 2024 року ОСОБА_4 діючи умисно, повторно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, ввівши в оману працівників Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації, заволоділа бюджетними коштами, які вона отримала у вигляді допомоги особі яка доглядає за хворою дитиною, спричинивши державі майнову шкоду на суму 83 068 гривень.
А тому, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене повторно.
У судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 свою вину у скоєнні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 - ч. 1 ст. 358, ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України визнала повністю та пояснила, що так як вона є мамою трьох неповнолітніх дітей, то одного разу, в інтернет мережі знайшла інформацію про послуги "муніципальна няня", яка мала доглядати за її дітьми. Після цього, їм порадили людину, яка буде доглядати, і вони оформили відповідний договір про надання таких послуг. Вказує, що вона подавала чеки про оплату послуг няні та послуг за доглядом по хворій дитині, згідно яких отримувала грошову компенсацію, однак такі послуги їй ніколи не надавалась, оскільки дітей вона виховувала самостійно і дитина дійсно не страждає захворюванням, а отримані від держави компенсації привласнювала собі. Зазначила, що вона догадувалась про незаконність таких дій, однак робила так через скрутне матеріальне становище. На даний час, вона повністю погасила розмір завданих збитків.
Обвинувачена щиро розкаялась у вчиненому, просила суворо її не карати.
Допитана в судовому засіданні представник потерпілої сторони ОСОБА_5 суду пояснила, що ОСОБА_4 дійсно зверталась до Управління соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації для взяття її на облік, як заявника послуги "муніципальна няня" та послуги щодо відшкодування за доглядом по хворій дитині, після чого отримала право на грошову компенсацію за такі послуги, яка регулярно виплачувалась їй. Однак, управлінню, згодом стало відомо про те, що послуги "муніципальна няня" та щодо відшкодування за доглядом по хворій дитині фактично обвинуваченій не надавались, та вона привласнювала кошти, через що державі було завдано майнову шкоду, яку обвинувачена на даний час повністю сплатила.
Оскільки обвинувачена ОСОБА_4 у повному обсязі визнала свою вину у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, при обставинах, викладених у обвинувальному акті, та приймаючи до уваги, що прокурор і представник потерпілої сторони також не оспорювали встановлені фактичні обставини, при яких скоєно кримінальні правопорушення і судом встановлено, що учасники судового провадження, в тому числі обвинувачена, правильно розуміє зміст цих обставин та відсутні сумніви щодо добровільності її позиції, роз'яснивши положення ч. 3 ст. 349 КПК України, вислухавши думку учасників судового провадження, які не заперечували проти розгляду кримінального провадження, в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 349 КПК України, суд визнав недоцільним дослідження доказів стосовно тих фактичних обставин скоєння кримінальних правопорушень, які ніким не оспорюються.
Враховуючи викладене, допитавши у судовому засіданні обвинувачену, представника потерпілої сторони, дослідивши матеріали кримінального провадження в частині, що характеризують особу обвинуваченої, матеріали справи щодо речових доказів, суд дійшов висновку, що вина обвинуваченої ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень при встановлених судом обставинах, доведена повністю, а її дії слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), за ч. 2 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене повторно, за ч. 5 ст. 27 - ч. 1 ст. 358 КК України - пособництво у підробленні посвідчення, яке видається установою, яка має право видавати такі документи, і яке надає права, з метою використання його іншою особою, за ч. 4 ст. 358 КК України - використання завідомо підробленого документа та за ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 358 КК України - пособництво у підробленні посвідчення, яке видається установою, яка має право видавати такі документи, і яке надає права, з метою використання його іншою особою, вчинене повторно.
При призначенні покарання суд враховує положення ч. 2 ст. 50 КК України, відповідно до якого покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Також суд враховує загальні засади призначення покарання, визначені ст. 65 КК України, а саме призначення покарання в межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, відповідно положень Загальної частини цього Кодексу та з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особи винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Так кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 190, ч. 4 ст. 358, ч. 5 ст. 27 - ч. 1 ст. 358 КК України є кримінальними проступками, а передбачені ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 358 КК України нетяжкими злочинами.
Обставиною, яка пом'якшує покарання обвинуваченої, у відповідності до ст. 66 КК України суд визнає її щире каяття та добровільне відшкодування завданого збитку.
Обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченої, у відповідності до ст. 67 КК України суд визнає вчинення злочину повторно.
Досліджуючи дані, які характеризують особу обвинуваченої ОСОБА_4 суд бере до уваги, що вона перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, заміжня, на утриманні якої перебуває троє неповнолітніх дітей, раніше не була судима, на обліку в нарколога та психіатра не перебуває, за місцем проживання характеризується позитивно. А відповідно до досудової доповіді органу пробації від 30.07.2025 має середній рівень вчинення повторного кримінального правопорушення та небезпеки для суспільства.
З урахуванням усіх обставин суд вважає, що покарання обвинуваченій ОСОБА_4 повинно бути призначено у межах санкцій ч. 1 ст. 190 КК України у виді громадських робіт, в межах санкцій ч. 4 ст. 358 та ч. 5 ст. 27 - ч. 1 ст. 358 КК України у виді штрафу, та у межах ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 358 КК України у виді позбавлення волі, а також з врахуванням ч. 1 ст. 70 КК України, оскільки саме такий вид покарання є необхідним та достатнім для її виправлення та попередження скоєння нею нових кримінальних правопорушень.
Вирішуючи питання, про можливість виправлення обвинуваченої без ізоляції від суспільства та звільнення її від відбуття покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України, суд виходив з наступних мотивів.
Водночас, законодавець надав дискреційні повноваження судам у визначенні можливості звільнення від покарання з випробуванням.
Відповідно до ст. 75 КК при вирішенні питання, чи є можливим виправлення засудженого без реального відбування покарання, суду необхідно обов'язково врахувати дані, які характеризують особу винного, а при позитивній відповіді - навести переконливі аргументи, що ґрунтуються на конкретних обставинах справи.
А тому, з врахуванням ступеню тяжкості вчиненого злочину, конкретних обставин вчинення кримінального правопорушення, даних про особу винної, яка раніше не судима, має на утриманні троє повнолітніх дітей, під наглядом у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, позитивно характеризується, добровільне відшкодування нею завдного збитку, думку прокурора та представника потерпілої сторони, які просили суд застосувати до обвинуваченої положення ст. 75 КК України, суд дійшов висновку про можливість виправлення ОСОБА_4 без реального відбування покарання та звільнення її від відбування покарання з випробуванням на підставі положень статей 75, 76 КК України.
Арешт, накладений згідно з ухвалою слідчого судді Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 12.05.2025 - скасувати на підставі ч. 4 ст. 174 КПК України.
Речові докази вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.
Запобіжний захід не обирався.
Процесуальні витрати відсутні.
Керуючись ст. ст. 366-368, 371, 374, 376 Кримінального процесуального кодексу України,
ОСОБА_4 визнати винною у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 1 ст. 190 КК України та призначити їй покарання у виді 200 (двохсот) годин громадських робіт;
- ч. 2 ст. 190 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 2 (два) роки;
- за ч. 5 ст. 27 - ч. 1 ст. 358 КК України у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот ) гривень;
- за ч. 4 ст. 358 КК України у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
- за ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 358 та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 1 (один) рік.
На підставі частини 1 статті 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно визначити ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі на строк 2 (два) роки.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_4 від відбування призначеного основного покарання у виді 2 років позбавлення волі звільнити з випробуванням з іспитовим строком 1 (один) рік з покладенням на неї відповідно до ч. 1 ст. 76 КК України обов'язків періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомляти вказаний орган про зміну місця проживання, роботи та навчання.
Арешт, накладений згідно з ухвалою слідчого судді Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 12.05.2025 - скасувати.
Речові докази:
• мобільний телефон марки "Apple iPhone XR" - вважати повернутим за належністю ОСОБА_4 згідно з розписки від 13.05.2025;
• оригінали цивільно-правового договору N?8/08 від 01.08.2024 на 3 арк., оригінали цивільно-правового договору N?3/01 від 6.05.2024 на 3 арк., оригінали угоди про розірвання договору N?6/07 від 31.12.2022 на 1 арк. оригінали цивільно-правового договору N?3/01 від 01.01.2024 на 3 арк. в двох примірниках, інформаційного листа ЛОВА від 03.12.2024 на 3 арк., копію угоди про розірвання договору N?7/05 від 06.05.2023 на 1 арк., оригінали цивільно-правового договору, N?7/08 від 01.08.2024 на 3 арк., оригінали документів особової справи щодо нарахування грошової компенсації отримувача послуги "Муніципальна няня" ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оригінали документів особової справи щодо нарахування державної допомоги сім'ям з дітьми ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , форму первинної облікової документації N?112/о "Історії розвитку дитини" на ім'я ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на 48 арк. та фактів звернення останнього до лікаря на 32 арк. - залишити при матеріалах даного кримінального провадження.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Львівського апеляційного суду через Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення, для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Вирок ухвалено 10.09.2025.
Суддя ОСОБА_1