Рішення від 09.09.2025 по справі 688/3112/25

Справа 688/3112/25

№ 2-а/688/36/25

Рішення

Іменем України

09 вересня 2025 року м. Шепетівка

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Козачук С.В.,

з участю секретаря судового засідання Гошовської О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівка адміністративну справу за позовом адвоката Сахнюка Олександра Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про закриття провадження в справі,

встановив:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

04.07.2025 адвокат Сахнюк О.В. звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про закриття провадження в справі.

В обґрунтування позову посилається на те, що 01.07.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 було винесено постанову №1447, якою справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрито. Згідно вказаної постанови військовозобов'язаний ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою на 25.10.2024, яку було надіслано рекомендованим листом засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» з метою уточнення даних. У зв'язку з неприбуттям ОСОБА_1 за повісткою було направлено звернення до Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області щодо доставлення його для притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. 25.06.2025 військовозобов'язаний ОСОБА_1 був доставлений офіцерами поліції до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак оскільки з часу не прибуття за повісткою (25.10.2024 - день вчинення та виявлення адміністративного правопорушення) до дня накладення адміністративного стягнення (01.07.2025) пройшло більше трьох місяців, тобто минули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч. 7 ст. 38 КУпАП, провадження в справі було закрито.

Вважає, що постанова є незаконною та безпідставною, оскільки ОСОБА_1 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 25.06.2019 був виключений з військового обліку за станом здоров'я на підставі ст. 26-а Наказу МОУ №402/2008 і є таким, що не підлягає повторному медичному пересвідченню, про що зазначено у тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного № НОМЕР_1 . Після 2019 року ОСОБА_1 на військовий облік добровільно не ставав, рішення (протоколу) про прийняття на військовий облік та надання йому статусу військовозобов'язаного ІНФОРМАЦІЯ_2 не приймалось. Незважаючи на це 26.06.2025 відносно ОСОБА_1 складено протокол за №410 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП та повідомлено про розгляд справи 01.07.2025. Однак, по прибуттю 01.07.2025 ОСОБА_1 був повідомлений, що розгляд справи відкладено на 02.07.2025, а цього дня вручено йому оскаржувану постанову, тобто розгляд справи проведено за його відсутності.

А тому, просить суд скасувати постанову №1447 по справі про адміністративне правопорушення від 01.07.2025, винесену відносно ОСОБА_1 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 , про закриття провадження в справі за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністативного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Позиції учасників справи

Позивач ОСОБА_1 та його представник Сахнюк О.В. у судове засідання не з'явились, адвокат подав до суду заяву, у якій позов підтримав, просив його задовольнити, розгляд справи провести у їх відсутності.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 у судове засідання не з'явився, відзив на позов не подав, хоча про час, день та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 07.07.2025 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд на 13 год 30 хв 16.07.2025, який відкладено з урахуванням часу перебування головуючого судді у щорічній відпустці до 13 год 00 хв 09.09.2025.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

Із постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 № 1447 від 01.07.2025 встановлено, що відносно військовозобов'язаного ОСОБА_1 розпочато адміністративне провадження по факту неявки 25.1.2024 об 11 год 00 хв без поважних на те причин (документального підтвердження про неспроможність прибути за повісткою) не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою №654292 від 14.10.2024, яку було надіслано рекомендованим листом №0600296773325 засобами поштового звязку АТ «Укрпошта» з метою уточнення даних. Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів АІТС «Оберіг» в облікових даних ОСОБА_1 зазначено як адресу його постійного проживання адресу реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 . Рекомендоване поштове відправлення з повісткою 14.10.2024 було надіслано йому за зазначеною адресою.

В зв'язку із неприбуттям ОСОБА_1 за повісткою ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено звернення до Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області №Е498831 від 03.12.2024 щодо доставлення його для притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

25.06.2025 військовозобов'язаний ОСОБА_1 був доставлений офіцерами поліції до ІНФОРМАЦІЯ_3 як особа, яка підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за порушення законодавства України про оборону та моблізаційну підготовку і мобілізацію.

В умисних діях ОСОБА_1 , які виразились в неприбутті до ІНФОРМАЦІЯ_3 за повісткою, наявні порушення вимог частини десятої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», підпункту 2 пункту 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», пункту 24 Постанови КМУ від 16.05.2024 №650 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період» та вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

З часу не прибуття за повісткою (25.10.2024 - день вчинення та виявлення адміністративного правопорушення) до дня накладення адміністративного стягнення (01.07.2025) пройшло більше трьох місяців, тобто минули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч. 7 ст. 38 КУпАП.

Враховуючи вищевикладене, начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 прийшов до висновку про те, що провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП слід закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Представник позивача - адвокат Сахнюк В.О., вважаючи постанову протиправною, винесеною за відсутності доказів, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, 04.07.2025 звернувся до суду з даним позовом.

Застосувані норми права, оцінка доказів та висновки суду

Відповідно до п.п. 1, 3, 8 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Нормами КУпАП регламентовано, що відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Як визначено ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до положень КУпАП вищевказані обставини встановлюються на підставі доказів.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 18 липня 2020 року у справі №216/5226/16-а, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Частина 3 статті 210-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчиненні під час особливого періоду.

За визначенням у Законі України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на теперішній час.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції, чинній з 18.05.2024 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби,мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-ІХ) під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024, під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого «Про загальну мобілізацію» від 03 березня 2022 року № 2105-ІХ: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані; у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Підпунктом 12 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вищевказаного Закону передбачено, що військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

Відповідно до ч. 9, п. 1 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період. Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

З ч.ч. 1, 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.п. 2 п. 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», порушення якого інкримінується ОСОБА_1 , призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

В той же час, судом встановлено, що ОСОБА_1 має тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , видане 25.06.2019, в якому наявний запис про те, що 25.06.2019 року призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 він виключений з військового обліку за станом здоров'я, ст. 26-а Наказу МОУ №402/2008, а також про те, що він не підлягає повторному медичному пересвідченню. З наданих представником позивача документів також вбачається, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи по зору, інвалідність з дитинства. Отже, ОСОБА_1 на час вручення йому повістки втратив статус військовозобов'язаного та не мав військового обов'язку, а отже і не міг бути притягнутим до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

В той же час, відповідач відзиву на позов не подав, правомірності оскаржуваної постанови не довів.

За ч. 3 ст. 286 КУпАП за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги, що вчинення позивачем адміністративного правопорушення не підтверджується достатніми доказами, відповідачем в ході розгляду справи не доведено правомірність винесення постанови відносно позивача, відтак суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про скасування постанови та достатність підстав для їх задоволення із закриттям справи про адміністративне правопорушення.

На підставі ч. 3 ст. 210-1, ст.ст. 245, 251, 280, 283 КУпАП, керуючись ст.ст. 77, 246, 268-269, 271, 286 КАС України, суд

ухвалив:

Позов адвоката Сахнюка Олександра Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про закриття провадження в справі - задовольнити.

Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення № 1447 від 01 липня 2025 року про закриття справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 .

Провадження в справі відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_2 , Код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .

Суддя: Світлана КОЗАЧУК