Справа № 676/6609/25
Номер провадження 2-о/676/278/25
про залишення заяви без руху
10 вересня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Вдовичинський А.В., розглянувши заяву та додані до неї документи ОСОБА_1 про встановлення факту смерті фізичної особи на тимчасового окупованій території України,-
встановив:
ОСОБА_1 03.09.2025 року звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті фізичної особи на тимчасового окупованій території України, просить суд встановити факт, що помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Привільне Волноваського району Донецької області.
Дослідивши зміст заяви та доданих до неї документів, слід зазначити наступне.
В заяві не зазначено по-батькові заявниці, її РНОКПП, адреса за якою вона проживає.
Крім цього відповідно до ч.ч. 3, 4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Як вбачається з поданої заяви, заявниця просить встановити факт смерті фізичної особи на тимчасового окупованій території України, однак в заяві не вказано заінтересовану особу.
При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту, вони мають бути залучені до участі у справі.
Оскільки відповідно до змісту заяви, встановлення факту смерті необхідно для припинення виплат пенсії на померлу особу, заінтересованою особою по справі необхідно вказати відділ Пенсійного фонду України .
Згідно зі ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
В п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» звертається увага судів на наступне: в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
В п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим конкретною статтею про зміст заяви. Якщо в заяві не зазначено з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Тобто суди встановлюють юридичні факти тільки у разі, коли особою вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів. І тільки у разі наявності об'єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту, такий факт може встановити суд у порядку окремого провадження.
У справах даної категорії, разом із заявою про встановлення факту смерті фізичної особи на тимчасового окупованій території України заявник повинен подати суду відмову органу з причиною неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують факт смерті.
Наведені недоліки поданої заяви виключають можливість відкриття провадження у справі, у зв'язку з чим відповідно дост.185 ЦПК України вона підлягає залишенню без руху, а заявнику слід надати строк для виправлення зазначених недоліків.
Роз'яснити, що у випадку невиконання вимог суду у встановлений строк, заява вважається неподаною та буде повернута.
Відтак, вказані недоліки заяви повинні бути усунені шляхом надіслання до суду уточненої заяви із зазначенням по-батькові заявниці, її місця проживання, її РНОКПП, з визначеною заінтересованою особою та копіями заяви з додатками для заінтересованої особи.
Керуючись ст.ст. 177, 185, 294 ЦПК України, -
заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті фізичної особи на тимчасового окупованій території України, залишити без руху.
Надати заявнику (представнику заявника) термін для виправлення зазначених недоліків, але не більше як десять днів з дня отримання копії даної ухвали.
В разі невиконання вказаних вимог заяву вважати неподаною і повернути заявнику (представнику заявника).
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду Вдовичинський А.В.