Справа №676/5259/25
Номер провадження 2-о/676/243/25
01 серпня 2025 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Михайловської І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янець-Подільському цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа по справі Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті. В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , у м. Нова Каховка, Херсонської області. За фактом смерті ОСОБА_2 видано медичне свідоцтво про смерть №499-нк від 09.11.2024 р. бюро судово-медичної експертизи Херсонської області. Причина смерті - гостра печінково-ниркова недостатність. ОСОБА_2 похований на міському кладовищі м. Нова Каховка, Херсонської області, яка на даний час є тимчасово окупованою територією. Звернувшись до Кам'янець-Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального управління Міністерства юстиції (м. Київ)для реєстрації смерті ОСОБА_2 отримала відмову, так як в неї відсутній медичний висновок, який може бути прийнятий відділом ДРАЦС для реєстрації факту смерті так як факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України. Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Нова Каховка, Херсонської області. Отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_1 дозволить прийняти спадщину після смерті чоловіка та отримати матеріальну допомогу на поховання.
Рух справи.
Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 21.07.2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник заявника в судове засідання не з'явилася, подала заяву про слухання справи у її відсутності та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Кам'янець-Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явилася, направила заяву про розгляд справи у її відсутності, у вирішенні заяви покладається на розсуд суду.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає до задоволенню.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, щоОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Нова Каховка, Чаплинського району, Херсонської області, на тимчасово окупованій території України.
Факт смерті ОСОБА_2 зареєстрований бюро судово-медичної експертизи Херсонської області, видано медичне свідоцтво про смерть №499-нк від 09.11.2024 р.
Кам'янець-Подільським відділом ДРАЦС у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління МЮ (м.Київ) відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті. Відмова мотивована тим, що відповідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», такий документ заявницею не наданий.
Медичне свідоцтво про смерть№499-нк від 09.11.2024 р., видане бюро судово-медичної експертизи Херсонської області російської федерації не відповідає затвердженій формі і не може бути прийнято як документ, що посвідчує факт смерті ОСОБА_2 .
Встановлення факту смерті необхідно для здійснення реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу свідоцтва про смерть та реалізації в подальшому всіх належним прав та свобод громадянина України, отримання допомоги на поховання.
Норми права, застосовані судом.
Статтею 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Загальні вимоги до змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення передбачені статтею 318 ЦПК України, згідно з якою у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За приписами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті здійснюється на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
Висновки суду.
Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, зокрема є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Відповідно до роз'ясень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути, зокрема письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі в обставинах, що загрожували їй смертю.
Вказаний перелік доказів та засобів доказування не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин.
ОСОБА_2 будучи громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серія НОМЕР_1 від 01.12.1999 р., виданий Новокаховським МВУМВСУ в Херсонській області, помер на тимчасово окупованій території України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових дій) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) згідно якого м. Нова Каховка, Чаплинського району, Херсонської області є тимчасово окупованою територією.
Факт смерті ОСОБА_2 посвідчений медичним свідоцтвом про смерть №499-нк від 09.11.2024 р., видане бюро судово-медичної експертизи Херсонської області, органом, який створений та діє у порядку не передбаченому законом України непідконтрольній Україні території, тому є недійсними і не створює правових наслідків.
Діяльність державних органів влади України, в тому числі органів (установ) державної реєстрації актів цивільного стану України на території м. Нова Каховка, Чаплинського району, Херсонської області припинена та фактично не здійснюється.
Зважаючи на вищевикладене, заявниця позбавлена можливості звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , оскільки у неї відсутній документ, форма якого мала б відповідати формі, визначеній наказом МОЗ України від 08.08.2006 року № 545.
Заявниця на підтвердження факту смерті посилається на Медичне свідоцтво про смерть№499-нк від 09.11.2024 р, яким зафіксований факт смерті ОСОБА_2 .
Наявність зазначеного запису про смерть дає змогу суду зробити вірогідне припущення про смерть ОСОБА_2 .
При розгляді вказаної справи суд бере до уваги висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справах Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.
Встановлення факту смерті особи має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявниці.
Відповідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси).
Відповідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 від 16.07.2025 року заявниця є дружиною ОСОБА_2 .
Таким чином, ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 і є спадкоємцем майна померлого.
Положеннями статей 3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Як вбачається із заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті в порядку ст. 317 ЦПК України, встановлення факту смерті ОСОБА_2 заявниці необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу свідоцтва про смерть та реалізації в подальшому всіх належних прав та свобод громадянина України, прийняття спадщини та отримання допомоги на поховання.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її чоловіка ОСОБА_2 обґрунтована та підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 263-265, 315-319 ЦПК України суд, -
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа по справі Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився в с. Хутори-Кривошиїнецькі, Хмільницького району, Вінницької області, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Нова Каховка, Херсонської області.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), ЄДРПОУ 43186161, юридична адреса: вул. Гунська, 10, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 01 серпня 2025 року.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.