Рішення від 10.09.2025 по справі 465/7803/25

Справа № 465/7803/25

Провадження 2-о/465/317/25

РІШЕННЯ

Іменем України

10.09.2025 року м. Львів

Франківський районний суд м. Львова у складі:

головуючого судді Гулієвої М.І.,

за участі секретаря судових засідань Лондар А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за заявою адвоката Мартинюк Юлії Сергіївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , з участю заінтересованої особи - Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту народження,-

ВСТАНОВИВ:

Представниця заявників звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України. Заяву обґрунтовує тим, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які є громадянами України, ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Севастополь, Україна, народилася дитина жіночої статі - ОСОБА_3 . Зазначає, що батьки дитини 08.05.2021 року уклали шлюб на тимчасово окупованій території України, який зареєстрований відділом запису актів цивільного стану ленінського району міста Севастополя управління РАГС міста Севастополя, актовий запис 120219920000400345003. При народженні дитини батькам надано медичні документи про народження, а саме -свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , виписка №10/2066 ГБУЗ С "горбольница №5-"ЦОЗМИР" від 30.06.2025. Зазначає, що такі документи про народження дитини відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини заявників саме на тимчасово окупованій території України. Тож, станом на сьогодні у заявників відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження дитини згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка. Автономна Республіки Крим є тимчасово окупованою територією (відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"). Встановлення факту народження необхідно батькам для отримання свідоцтва про народження дитини, встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України, а підставою для державної реєстрації актів цивільного стану в даному випадку є відповідне рішення суду.

Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 08.09.2025 відкрито провадження у справі.

У судове засідання учасники судового процесу не прибули, в заяві представниця заявників просить провести розгляд справи за її відсутності та відсутності заявників.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з"явився, про причини неявки суд не повідомив, хоч належно увідомлений про час та місце розгляду справи.

За таких обставин суд вважає за можливе справу розглядати у відсутності учасників судового процесу.

У відповідності до вимог п.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали заяви та долучені до неї додатки, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що згідно копії паспорту, серії НОМЕР_2 , виданого 20 березня 2007 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України.

Згідно копії паспорту ,серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , виданого 19 лютого 2002 року, є громадянином України.

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , заявники 08 травня 2021 року зареєстрували шлюб у місті Севастополь.

Згідно статей 1, 3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", окремі території України, зокрема, Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, є тимчасово окупованими російською федерацією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.

Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р із змінами, внесеними згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 р. № 117-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення".

До заяви долучено свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 03 липня 2025 року 99200004 відділом запису актів цивільного стану ленінського району міста Севастополя управління рацс міста Севастополь, з якого вбачається що у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Севастополь народилася донька ОСОБА_3 , про що 30.06.2025 зроблений запис акту про народження №110259920000400483000.

Крім того, на підтвердження факту народження у заявників доньки долучені виписка №10/2066 ГБУЗ С "горбольница №5-"ЦОЗМИР" від 30.06.2025 та виписний епікриз з медичної карти новонародженого №1020660 від 30.06.2025.

На сьогоднішній день свідоцтва про народження, видані на тимчасово окупованій території, не є підставою для реєстрації народження на території України, оскільки жодних правових наслідків на території України не створюють, але вказують на юридичний факт народження дітей чоловічої та жіночої статі.

Дані документи не є для суду належними і допустимими доказами, оскільки видані органом, що не має повноважень в Україні, проте відображають відповідний факт народження дитини на тимчасово окупованій території України.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно вимог п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Ч.2 цієї статті визначено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.95 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, можуть бути порушені в суді за заявами як безпосередньо заінтересованих у цьому осіб, так і інших громадян та організацій, коли за законом вони вправі звернутися до суду в інтересах інших осіб, а також за заявою прокурора.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.

Пунктом 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження, зокрема є медичне свідоцтво про народження.

Отримати свідоцтво про народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України.

В постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22.10.2018 у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію, згідно з якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

При розгляді цієї справи слід врахувати практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Так, ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Мозер проти Республіки Молдова та Росії», «Іласку та інші проти Молдови та Росії»), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. В контексті цього не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки, це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.

Застосовуючи зазначений висновок у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це ставило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Статтею 17 ч.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Встановлення факту народження у заявників доньки породжує юридичні наслідки як для заявників, так і для самої дитини, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту народження. Задоволення заяви має для заявників юридичне значення, оскільки необхідне для отримання відповідного документу - свідоцтва про народження дитини, згідно чинного законодавства України.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою ВРУ № 789-ХП від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

07 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 21 квітня 2022 року № 2217-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України", яким, зокрема, внесено зміни до частини третьої статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Відповідно до внесених змін будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.95 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", заявники й залучені до участі у справі заінтересовані особи вправі відповідно подавати докази на підтвердження обґрунтованості чи необґрунтованості заяви про встановлення факту, що розглядається судом, брати участь у дослідженні обставин справи, оскаржувати рішення і ухвали, вчиняти інші процесуальні дії.

Відповідно до ст.18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

Згідно з положеннями ст. 317 та п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту народження слід допустити до негайного виконання.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 258,259, 263-265, 339-342 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

заяву задоволити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , громадянки України, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Севастополь, Україна, матір'ю якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батьком - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Допустити негайне виконання рішення, відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України.

Копію судового рішення невідкладно надіслати до Франківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Львів) для державної реєстрації народження дитини.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи:

Заявник 1: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

Заявник 2: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ;

Заінтересована особа: Франківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), юридична адреса: м. Львів, вул. Генерала Чупринки, буд.29, код ЄДРПОУ 33286125.

Суддя М. І. Гулієва