Постанова від 09.09.2025 по справі 299/4192/25

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Справа № 299/4192/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2025 року м.Виноградів

Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Левко Т.Ю., за участю прокурора Бігорі Я.Я., особи відносно якої розглядається справа ОСОБА_1 , розглянувши об'єднані матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , пенсіонера, суб'єкта декларування - начальника караулу 18 державної пожежно-рятувальної частини (м. Виноградів) 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області,

за ч. 1 ст. 172-6 , ч. 1 ст. 172-6 , ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 101 від 15.08.2025, ОСОБА_1 , який обіймав посаду начальника караулу 18 державної пожежно-рятувальної частини (м.Виноградів) 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області по 02.10.2023, маючи спеціальне звання - капітан служби цивільного захисту, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як особа начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту згідно підпункту д) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог п. 2-7 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023), несвоєчасно, без поважних причин, а саме лише 02.02.2024, опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 102 від 15.08.2025, ОСОБА_1 , який обіймав посаду начальника караулу 18 державної пожежно-рятувальної частини (м.Виноградів) 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області по 02.10.2023, маючи спеціальне звання - капітан служби цивільного захисту, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як особа начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту згідно підпункту д) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог п. 2-7 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023), несвоєчасно, без поважних причин, а саме лише 26.04.2024, опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію (при звільненні), як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 103 від 15.08.2025, ОСОБА_1 , який обіймав посаду начальника караулу 18 державної пожежно-рятувальної частини (м.Виноградів) 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області по 02.10.2023, маючи спеціальне звання - капітан служби цивільного захисту, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як особа начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту згідно підпункту д) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону (із змінами, внесеними згідно із Законами № 1975-VIII від 23.03.2017, № 140-ІХ від 02.10.2019, № 1780-ІХ від 23.09.2021; в редакції Закону № 3384-ІХ від 20.09.2023), несвоєчасно, без поважних причин, а саме 02.06.2025, подав, опублікувавши на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, тобто після звільнення за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушень визнав, обставини, викладені в протоколах про адміністративне правопорушення підтвердив, розкаявся у вчиненому та просив суд суворо його не карати.

Прокурор Бігорі Я.Я. подав суду письмові висновки, за якими вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 , ч. 1 ст. 172-6 , ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він, всупереч вимогам Закону України "Про запобігання корупції" несвоєчасно, без поважних причин, опублікував на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений поданими деклараціями (при звільненні) та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення). Вважає, що обставини викладені у протоколах щодо ОСОБА_1 є обгрунтованими, знайшли своє правове обгрунтування, тому ОСОБА_1 слід визнати винним та піддати штрафу.

Заслухавши пояснення, висновки прокурора, дослідивши матеріали справи (протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 101 від 15.08.2025, № 102 від 15.08.2025, № 103 від 15.08.2025, рапорти, повідомлення Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, витяг із наказу начальника відділу внутрішньої служби відділу пожежної безпеки МНС України в Закарпатській області від 17.06.2003 № 46 “По особовому складу», витяг із наказу начальника служби цивільного захисту від 29.06.2021 № 124 “Про кадрові питання» , витяг із наказу начальника служби цивільного захисту від 02.10.2023 № 370 “Про кадрові питання», копії попередження про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень від 21.10.2019, пояснення, службову характеристику, послідовність дій з офіційного веб-сайту НАЗК, копії декларацій з офіційного веб-сайту НАЗК, копії медичних обстежень та ін.), суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, а в даному випадку про адміністративне корупційне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння, склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого Законом України "Про запобігання корупції"; чи особа є винною в його вчиненні, а отже чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції" вказано, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування розпочинає свою роботу в два етапи: на другому етапі розпочинає свою роботу з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до абз.6 п.31 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу», яке затверджене постановою KM України від 11.07.2013 №593 (надалі Положення), особи рядового і начальницького складу зобов'язані додержуватися вимог антикорупційного законодавства.

Відповідно до ст.108 Кодексу цивільного захисту України (надалі КЦЗУ) при прийнятті осіб на службу цивільного захисту вони складають присягу та зобов'язуються неухильно дотримуватися законів України.

Згідно з ч.5 ст.101 КЦЗУ на осіб начальницького складу служби цивільного захисту поширюються вимоги та обмеження, що передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

За п.7 Положення громадяни, які вперше приймаються на службу цивільного захисту, складають Присягу служби цивільного захисту, у т.ч. за абз.1 п.31 Положення особи рядового і начальницького складу зобов'язані чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України.

Таким чином на них поширюються вимоги ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а також обмеження, встановлені іншими нормативно- правовими актами України.

Згідно п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи начальницького складу служби цивільного захисту.

Згідно ст. 15 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.

Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:

1) рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;

2) молодший начальницький склад - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту;

3) середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;

4) старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;

5) вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.

Таким чином, капітан служби цивільного захисту ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як особа середнього начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту.

Наказом начальника ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 29.06.2021 № 124 капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду начальника караулу 18 державної пожежно-рятувальної частини (м.Виноградів) 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області.

До цього часу йому присвоєно спеціальне звання капітан служби цивільного захисту.

Таким чином, перебуваючи на посаді начальника караулу 18 державної пожежно-рятувальної частини (м.Виноградів) 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС у Закарпатській області, маючи спеціальне звання капітан служби цивільного захисту, ОСОБА_2 до 02 жовтня 2023 року був працівником середнього начальницького складу служби цивільного захисту, у зв'язку з чим, на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до наказу ГУ ДСНС України у Закарпатській області від 02 жовтня 2023 року № 370, ОСОБА_1 , відповідно до п. 176 п.п. З Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено зі служби з 02 жовтня 2023 року.

Раніше ОСОБА_1 був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо необхідності подання електронних щорічних декларацій, а також декларацій за період, не охоплений раніше поданими деклараціями та після звільнення.

Відповідно до п. 21 абзацу 1 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (зі змінами, внесеними згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023, який набув законної сили з 12.10.2023) особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, відповідно до вищенаведених законодавчих актів, ОСОБА_1 звільнившись 02 жовтня 2023 року, а саме до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2021 рік.

Однак, встановлено, що відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував щорічну декларацію за 2021 рік в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тільки 02.02.2024, тобто несвоєчасно та без поважних причин.

ОСОБА_1 звільнившись 02 жовтня 2023 року, а саме до 00 год. 00 хв. 01.02.2024 був зобов'язаний подати декларацію (при звільненні), як суб'єкт декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціям.

Однак, відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував декларацію (при звільненні) в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тільки 26.04.2024, тобто несвоєчасно та без поважних причин.

Об'єктивні причини щодо несвоєчасності подання та оприлюднення зазначених декларацій на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції відсутні.

ОСОБА_1 звільнившись 02 жовтня 2023 року, а саме до 00 год. 00 хв. 01.04.2024 був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, тобто після звільнення за 2023 рік.

Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 опублікував щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування тільки 23.07.2024, тобто несвоєчасно та без поважних причин.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) у ОСОБА_1 - відсутні.

Об'єктивні причини щодо несвоєчасності подання та оприлюднення зазначеної декларації на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції відсутні.

За таких встановлених в судовому засіданні обставин, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а його вина у вчиненні адміністративних правопорушень є доведеною.

При призначенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП, коли особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи наведені обставини справи, особу правопорушника, обставину, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення - щире розкаяння, суддя вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

В силу абз.4 ч.1 ст.3, пункту 5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» , у зв'язку із ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення із правопорушника слід стягнути судовий збір.

Керуючись статтями 36, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 , ч. 1 ст. 172-6 , ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та на підставі ст.36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн на користь держави.

Реквізити для сплати штрафу: код отримувача (ЄДРПОУ) 37975895, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA668999980313000106000007401, код класифікації доходів бюджету 21081100.

Реквізити для сплати судового збору: код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби і у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Виноградівський районний суд Закарпатської області.

Строк пред'явлення постанови до виконання- 3(три) місяці.

СуддяЛевко Т. Ю.