Справа №: 148/2295/25
09 вересня 2025 року суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Ковганич С.В. розглянув матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Тульчинського району Вінницької області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , за ст.172-11 ч.3 КУпАП,
На адресу суду надійшов адміністративний матеріал щодо порушення солдатом ОСОБА_1 ст.172-11 ч.3 КУпАП.
Солдату ОСОБА_1 інкримінується те, що він, будучи військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , був відсутній на військовій службі без поважних причин понад 2 доби в умовах дії особливого періоду (воєнного стану), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-11 ч.3 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що справу слід повернути до органу, який складав протокол, для доопрацювання виходячи із наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 06.09.2025 солдату ОСОБА_1 інкримінується самовільне залишення військової частини в умовах особливого періоду, чим останній вчинив правопорушення, передбачене ст. 172-11 ч.3 КУпАП.
При цьому, за діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені саме в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, відповідальність передбачається частиною 4 ст. 172-11 КУпАП.
Зазначена обставина унеможливлює об'єктивний розгляд справи, суд не вправі самостійно редагувати кваліфікацію статті.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 передбачено, що суди мають право повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст.. 256 КУпАП, для доопрацювання.
Так, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Згідно ст. 251 ч.2 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, виходячи з положень ст. 256, 278 КУпАП, суд прийшов до висновку, що даний адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні та оформленні.
За наслідками таких встановлених недоліків суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, вищезазначені порушення при складанні адміністративного матеріалу унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи, а тому суд вважає за необхідне повернути вищезазначений адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 на доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП, суд,
Адміністративний матеріал № 148/2295/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повернути військовій частині НОМЕР_1 АДРЕСА_2 для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя