Справа № 636/6848/25
Провадження 3/636/3565/25
Іменем України
02.09.2025 м. Чугуїв
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Грошова Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП,
До Чугуївського міського суду Харківської області надійшов адміністративний матеріал від Чугуївського РУП Головного управління національної поліції України в Харківській області у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП, за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 401984 від 25.07.2025, водій ОСОБА_1 , 19 березня 2025 року о 10:00 годині, керуючи транспортним засобом «ГАЗ 31105», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , за адресою: вул. Широка, буд. 2-А, с-ще Новопокровка, Чугуївського району Харківської області, під час руху заднім ходом не переконався, що це буде безпечно і не створить перешкоду іншим учасникам дорожнього руху, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб, внаслідок чого здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Травмованих немає. ОСОБА_1 порушив п. 10.9 ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
За даним фактом внесені відомості до ЄРДР № 12025221240000348 від 11.04.2025 за правовою кваліфікацією правопорушення ч. 1 ст. 286 КК України.
Постановою старшого слідчого Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області Денисенка О.О. від 19.06.2025 кримінальне провадження № 12025221240000348 від 11.04.2025 закрито, у зв'язку з відсутністю ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
З вказаної постанови вбачається, що внаслідок ДТП автомобіль ОСОБА_2 механічних ушкоджень не отримав та у зв'язку з подіями, що мали місце 19.03.2025, у ОСОБА_2 тілесних ушкоджень не встановлено.
02.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив розгляд справи 02.09.2025 проводити без його участі.
Перевіривши матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, суддя приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для належного оформлення, виходячи з наступних обставин.
Згідно з ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, питання щодо того, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення тощо.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно з статтею 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, а в даному випадку органів Національної поліції..
Нормами статті 124 КУпАП передбачено відповідальність учасника дорожнього руху за порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В п. 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зазначено, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушень Правил дорожнього руху.
Тобто, умовою настання адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП є наявний причинний зв'язок між порушеннями правил дорожнього руху та настанням наслідків у вигляді майнової шкоди.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 401984 від 25.07.2025 відсутні будь-які дані, інформація щодо спричинення механічних ушкоджень транспортним засобам та настанням наслідків у вигляді майнової шкоди внаслідок
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, передбачено ряд вимог до оформлення, зокрема те, що учасники ДТП повинні підписати схему місця дорожньо-транспортної пригоди.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 401984 від 25.07.2025 не зазначено, про завдання збитків учасниками дорожньо-транспортної події, вказано лише, що немає травмованих.
Крім того, особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП, регламентовані розділом ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395, у якому визначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження, окрім іншого, транспортних засобів, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський; пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); показання технічних приладів (у разі їх наявності); показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
На місці ДТП за вимогою учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю.
При цьому відповідно до п. 4 зазначеного Розділу та додатку 8 до вказаної Інструкції схема місця ДТП складається за встановленим зразком та повинна містити конкретно визначені дані.
Інформація зафіксована у схемі місця ДТП підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.
Вимоги щодо змісту схеми місця ДТП закріплені у п. 4 розділу ІХ Інструкції.
Разом із цим, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 401984 від 25.07.2025 в пункті 11 зазначено, що до протоколу додаються: інші матеріали, схема місця ДТП, однак в матеріалах справи відсутня схема місця ДТП від 19.03.2025, як додаток до протоколу.
В матеріалах справи наявна схема до протоколу, складена слідчим Чугуївського РУП Денисенком О., однак дана схема є додатком до протоколу проведення слідчого експерименту від 15.05.2025, який проведено за участю ОСОБА_2 та не є схемою місця ДТП, яка складена відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395 та підписана учасниками ДТП.
Відповідно до ст .256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення повинен містити всі перелічені в ст.124 КУпАП відомості, необхідні для вирішення справи.
Вищевказані недоліки в оформленні матеріалу та їх неповнота перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, унеможливлюють прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення по справі.
Згідно з пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 280 КУпАП,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП, повернути до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складено 09.09.2025.
Суддя Н.М. Грошова