Справа № 405/4457/25
провадження № 3/405/1332/25
04.09.2025 м. Кропивницький
Подільський районний суд міста Кропивницького у складі: головуючого судді Майданнікова О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
неповнолітній ОСОБА_2 02.07.2025 о 20 год. 00 хв. знаходився на території центрального скверу, за адресою: вул. Велика Перспективна,45 в м. Кропивницький, палив електрону сигарету «Vaporesso» у забороненому Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та рішенням Кіровоградської міської ради «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення і місті Кіровограді» від 26.05.2009 №1999, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.175-1 КУпАП.
В судовому засіданні, в присутності законного представника мами - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , якій було роз'яснено права передбачені ст. 270 КУпАП, - ОСОБА_1 , якому було роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, - визнав, що дійсно курив електрону сигарету за обставин зазначених у протоколі.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - адвокат Коротич В.А. в судовому засіданні зазначив, що ОСОБА_2 не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 175-1 КУпАП, оскільки він не курив тютюнові вироби у громадському місці, оскільки електронна сигарета не відноситься до тютюнових виробів, крім того в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази даного правопорушення.
Заслухавши в присутності законного представника пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та доводи захисника, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, що, окрім визнання вини особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, підтверджується наступними доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД №483070 від 02.07.2025, в якому зафіксовано, що 02.07.2025 о 20 год. 00 хв. неповнолітній ОСОБА_2 знаходився на території центрального скверу, за адресою: вул. Велика Перспективна,45 в м. Кропивницький, палив електрону сигарету в забороненому законом місці; рапортом інспектора СЮП ВП Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції Ірини Авксентьєвої; письмовими поясненнями неповнолітнього ОСОБА_2 від 02.07.2025, які містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, та які за своїм змістом не суперечать обставинам за яких було вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, викладеним в протоколі про адміністративне правопорушення, та в повній мірі узгоджуються із іншими доказами по справі; копією паспорта на ім'я ОСОБА_2 ; довідкою ІТС ІПНП відповідно до якої ОСОБА_2 упродовж року норми адміністративного законодавства не порушував.
Вказані докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП, та винність ОСОБА_2 у його вчиненні.
Так, відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 175-1 КУпАП адміністративна відповідальність особи настає у разі паління тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської селищної, міської ради.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарети, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання.
Статтею 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» передбачено, що забороняється куріння, вживання та використання зокрема електронних сигарет: 1) у ліфтах і таксофонах; 2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров'я; 3) у приміщеннях та на території навчальних закладів; 4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; 5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства; 6) у приміщеннях об'єктів культурного призначення; 7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування; 8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності; 9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян; 10) у приміщеннях гуртожитків; 11) на дитячих майданчиках; 12) у місцях загального користування житлових будинків; 13) у підземних переходах; 14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі; 15) на вокзалах та станціях; 16) на зупинках громадського транспорту.
Відповідно до рішення Кіровоградської міської ради «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення і місті Кіровограді» від 26.05.2009 №1999 визначено вільними від паління, зокрема, території 25-метрової зони навколо будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їздів, а також підземних переходів, стадіонів.
Так, щодо відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 175-1 КУпАП за куріння у заборонених місцях, то суддя наголошує, що з 11.07.2022 в Україні почала діяти заборона на будь-яке куріння у громадських місцях. Так, Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» передбачає заборону куріння тютюнових виробів для нагрівання у визначених законом місцях нарівні з цигарками, кальянами та електронними сигаретами. Окрім того суддя враховує, що електронні сигарети, також відомі як вейпи, хоча й не містять тютюну, проте вони містять нікотин, котрий виробляється з тютюнового листя. Вейпи використовують рідину, котра нагрівається і перетворюється в пару, що вдихають. Рідина може містити нікотин, а також пропіленгліколь, гліцерин і ароматизатори, що є загальновідомими фактами.
Відтак суддя не приймає до уваги твердження сторони захисту проте, що відповідальність за ч.1ст.175-1КУпАП настає за куріння у заборонених для цього місцях лише тютюнових виробів, оскільки стороною захисту не враховано положення згаданого вище Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», а куріння у заборонених для цього місцях електронних сигарет, у поєднанні з діючими імперативними нормами Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП. Іншими словами, якщо виходити з описаної позиції сторони захисту у наведеній частині, то в Україні можна викурювати електронні сигарети у будь-якому місці, та ще й дітьми, оскільки відповідальності за такі дії, на помилкове переконання сторони захисту, не встановлено, так як зміни до ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, задля уникнення усіляких протиріч з цього приводу, ще досі невнесене.
Враховуючи викладене, суд вбачає в діях ОСОБА_2 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, а саме: куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом та в інших місцях, визначених рішенням відповідної міської ради.
Поряд з цим, судом відзначається, що відповідно до ст. 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані заходи впливу, зокрема, у виді попередження (п. 2 ч. 1 ст. 24-1 КУпАП).
Таким чином, враховуючи характер вчиненого правопорушення; особу порушника, яка не досягла віку вісімнадцяти років, щиро розкаялась у вчиненому, відповідно до матеріалів справи до адміністративної відповідальності раніше не притягувалася (докази про притягнення останньої протягом року до адміністративної відповідальності посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, суду не надано); відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, а також те, що перевиховання неповнолітньої ОСОБА_1 можливе без накладення адміністративного стягнення, суд вважає за необхідне відповідно до вимог ст. 24-1 КУпАП застосувати до останнього захід впливу у виді попередження.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24-1, 283-284 КУпАП, суд -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175-1 КУпАП, та застосувати до нього відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 24-1 КУпАП захід впливу у виді попередження.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд міста Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.
Суддя Олексій Іванович Майданніков