Постанова від 09.09.2025 по справі 206/3743/25

Справа № 206/3743/25

Провадження № 3/206/1417/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року м. Дніпро

суддя Самарського районного суду міста Дніпра Гаркуша В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи: голова комісії з припинення політичної «Справедлива країна», до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії 50-33/998 ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної «Справедлива країна» всупереч вимогам ст. 17 Закону не забезпечив подання звіту політичної партії і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року (далі - Звіт), чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення:

ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що вину свою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за ст. 212-21 КУпАП не визнає. Пояснив, що 28.04.2009 року на установчому з'їзді політичної партії «Справедлива Україна» був обраний головою партії терміном на 2 роки. 09.07.2009 партія була зареєстрована Міністерством юстиції України. Його повноваження як керівника партії закінчились 28.04.2011 згідно Статуту партії. 17.05.2011 ОСОБА_1 написав заяву про виключення його з партії «Справедлива Україна» та звільнення з посади за власним бажанням. На підтвердження цього надав копію рішення партії «Справедлива Україна». З якої причини зміни не були внесені в державний реєстр йому не відомо. Самостійно внести зміни в реєстр не міг, бо нев повноважень. Здавати звіти до НАЗК, не маючи інформації про партію, її майно, рахунки він не може. Крім того, 30.08.2025 він подав Міністерства юстиції України заяву про зміну голови комісії з припинення політичної партії.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні письмові докази:

суддею досліджено наступні документи:

-протокол про адміністративне правопорушення серії № 50-33/998 від 11.06.2025 (а.с. 3-9),

-витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 10-15),

-роздруківка з вебсайту Національного агенства щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (а.с. 16-18).

- копія наказу Національного агенства «Про визначення уповноважених осіб Національного агенства з питань запобігання корупції» з відповідними сторінками додатку від 01.01.2025 № 1/25(а.с. 19-24),

-копія листа Національного агенства про надання пояснень та складання протоколу від 26.05.2025 № 50-20/45346-25 (а.с. 25-27).

-роздруківка з вебсайту Національного агенства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 28)

-акт № 50-28/139-2 Про неявку ОСОБА_1 (а.с. 29).

-супровідний лист про направлення ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 30);

-письмові пояснення ОСОБА_1 (а.с. 45-45 зі звроту);

-рішення Політичної Ради партії «Справедлива Україна» (а.с. 46-47).

-Заява від ОСОБА_2 (а.с. 48);

-Заява від ОСОБА_3 (а.с. 50);

-Заява про заміну голови комісії з припинення (ліквідатора) політичної партії (а.с. 51).

ІV. Оцінка суду:

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про політичні партії в Україні» у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.

Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Суб'єкт адміністративного проступку, відповідальність за який передбачена ст. 212-21 КУпАП - спеціальний (посадова (уповноважена) особа політичної партії, на яку чинним законодавством покладено обов'язок подання Звіту).

Суд бере до уваги доводи ОСОБА_1 з приводу того, що він 17.05.2011 написав заяву про виключення його з партії «Справедлива Україна» та звільнення з посади за власним бажанням, що підтверджується Рішенням Політичної Ради партії «Справедлива Україна» від 17.05.2011.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про політичні партії» (в редакції чинній, станом на 17.05.2011) Порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії. Суду не надано Статуту політичної партії «Справедлива Україна», а відтак суд позбавлений можливості надати правову оцінку факту припинення членства ОСОБА_1 у партії з точки зору внутрішніх процедур, передбачених статутом.

В той же час, оцінивши всі надані суду докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд переконався, що де-факто ОСОБА_1 не мав доступу до інформації про діяльність політичної партії «Справедлива Україна», її майно, рахунки тощо, що об'єктивно унеможливило виконання ним обов'язку щодо подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року, а отже виключає наявність вини та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Таким чином, суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши відповідно до ст. 252 КУпАП докази, наявні в справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи вищевикладене, прийшов до переконання в тому, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, враховуючи відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, провадження у справі про адміністративні правопорушення підлягає закриттю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 23, 33, 38, 212-21, 221, 245-249, 251-252, 268, 277, 279, 280, 283-285, 287-289, 294 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 за ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Самарський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.В. Гаркуша