Постанова від 08.09.2025 по справі 177/1980/25

Справа № 177/1980/25

Провадження № 3/177/603/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 вересня 2025 року Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Лященко В.В., розглянувши матеріали, які надійшли до суду від Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого машиністом ТОВ «Південний ГЗК», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 4 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Згідно протоколу серії ЕПР1 №397295 від 20.07.2025, 20.07.2025 року о 10-40 годині в Криворізькому районі, с. Мар'янівка по вул. Щастя, 26, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом та після дорожньо-транспортної пригоди за його участі вживав алкогольні напої, чим порушив вимоги п. 2.10.є Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 130 КУпАП.

Вказане правопорушення зафіксовано на нагрудні відеореєстратори, відео з яких записано на диск та долучено до матеріалів справи.

ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 20.07.2025 перебував на базі відпочинку в Криворізькому районі, с. Мар'янівка, де на парковці близько 09-00 год. на своєму автомобілі здійснював рух заднім ходом та зіткнувся з іншим автомобілем, після чого деякий час почекав, але ніхто до автомобіля не вийшов, пояснив що алкоголь не вживав ні до, ні після дорожньо-транспортної пригоди, пояснив, що був згоден пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, але поліцейські відмовили йому.

Захисник адвокат Максимов Р.І. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. В клопотанні зазначив, що відсутні будь-які докази вживання ОСОБА_1 після дорожньо-транспортної пригоди алкоголю, працівниками поліції не запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння та відповідно не проведено такий огляд. Визнання ж на відеозаписі ОСОБА_1 вживання алкогольних напоїв після ДТП, не звільняє інспектора поліції від дотримання процедури оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, встановленої КУпАП та Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, що передує складанню протоколу в справі про адміністративне правопорушення.

Суд дослідивши матеріали справи, відеозапис, письмове клопотання захисника, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП, визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Так, складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності, однак сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути вирішальним доказом винуватості.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Частиною 4 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.

Логічно-систематичний аналіз змісту вказаної норми права свідчить про те, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності за означеною частиною статті необхідним є доведення того факту, що після дорожньо-транспортної пригоди за участю водія, останній вживає алкоголь, не дочекавшись проведення стосовно нього медичного огляду.

Відповідно до вимог ч.ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП - огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Відповідно до п. 6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої наказом МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Відповідно до п. 7 вказаної вище Інструкції - У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я).

Однак відповідні фактичні дані не були встановлені під час дослідження матеріалів цієї справи, в яких відсутні хоча б які-небудь докази, що свідчать про те, що водій ОСОБА_1 вживався алкоголь, у тому числі після настання дорожньо-транспортної пригоди. Зокрема такі обставини не підтверджуються долученими матеріалами відеозапису з портативного відеореєстратора патрульних поліції, на якому не зафіксовано того факту, що водій ОСОБА_1 вживає алкоголь після дорожньо-транспортної пригоди за його участю, як і не зафіксовано огляд такої особи на підтвердження у нього стану такого сп'яніння чи відмову від його проходження. Натомість, працівник поліції на відео (диск ІІ 21 хв.) зазначає, що у нього немає підстав проводити огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння. Рапорт інспектора поліції, долучений до матеріалів справи, не може розглядатися як доказ на підтвердження вищевказаного, оскільки дана особа є уповноваженою посадовою особою на складання відповідного протоколу та виконує свої професійні обов'язки, безпосередньо пов'язані з цим, а отже дії останнього можуть бути необ'єктивними та мати характер направлений на притягнення особи до адміністративної відповідальності, до того ж такі обставини прямо заперечувалися самим ОСОБА_1 у наданих ним поясненнях в судовому засіданні, який повідомив, що він не вживав алкоголь після ДТП.

За таких обставин з упевненістю неможливо стверджувати, що водій ОСОБА_1 , усвідомлюючи свою причетність до дорожньо-транспортної пригоди, вживав алкоголь після цього, а тому наявність сумніву про цей факт повинно трактуватись на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, так як протилежного не доведено матеріалами, зібраними патрульними поліції.

Оцінивши наведені докази, суд приходить до висновку, що поліцейські порушили вимоги ст. 266 КУпАП та п.п. 6, 7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість, при проведенні огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , оскільки дійшли передчасного висновку про вживання ним алкогольних напоїв після ДТП за його участю.

Враховуючи, що провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється в рамках пред'явленого обвинувачення, в даному випадку в межах фактичних обставин, викладених у відповідному протоколі, а вихід за вказані межі є недопустимим, оскільки суд не може перекладати на себе повноваження посадової особи уповноваженої на складання відповідного протоколу, що в противному випадку призведе до порушення принципу рівності сторін процесу, то суд вважає, що безсумнівно стверджувати про те, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 130 КУпАП є неможливим, оскільки такі фактичні дані не доведені поза розумним сумнівом, що є стандартом доведення, необхідним для визнання особи винною та притягнення його до юридичної відповідальності.

Згідно із ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Отже враховуючи, що відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до висновку про відсутність поставленого у вину патрульною поліцією в діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 27, 130, 283, 284, 289 КУпАП, -

постановив:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 130 КУпАП, - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.

Суддя В.В.Лященко