Рішення від 04.09.2025 по справі 177/1591/25

Справа № 177/1591/25

Провадження № 2/177/1049/25

РІШЕННЯ

Іменем України

04 вересня 2025 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Березюк М. В.

за участі: секретаря Дятел К. Ю.,

представника позивача Смик Д.Ю.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Кривому Розі, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Лозуватського житлово-комунального підприємства до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту житлово-комунальні послугу (управління побутовими відходами),-

ВСТАНОВИВ:

10.06.2025 представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просив суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за отриману житлово-комунальну послугу (управління побутовими відходами) за період з 01.11.2021 по 31.05.2025 в розмірі 3216,10 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказував, що рішенням Лозуватської сільської ради від 27.02.2015 № 943-ХХХIV/VI, за результатами конкурсу, Лозуватське ЖКП визнано виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Лозуватської сільської ради. Рішення Лозуватської сільської ради є чинним та обов'язкове для виконання всіх мешканців сіл, що розташовані на території Лозуватської сільської ради Криворізького району.

Відповідно до рішення Лозуватської сільської ради від 21.02.2020 № 778, з 01.03.2020 затверджено тариф Лозуватського ЖКП на житлово-комунальну послугу з поводження з побутовими відходами для населення в сумі 24 грн з особи на місяць.

Відповідно до рішення Лозуватської сільської ради від 04.02.2022 № 24 з 01.03.2022 затверджено тариф на вищевказану послугу - 38,40 грн з особи на місяць.

Відповідно до рішення Лозуватської сільської ради від 14.06.2024 № 147, з 01.07.2024 року затверджено тариф Лозуватського ЖКП на житлово-комунальну послугу управління побутовими відходами для населення 55,00 грн з особи.

Згідно з положеннями Закону України «Про управління відходами» виконавчі органи місцевих рад визначають комунальне підприємство - адміністратора послуги з управління побутовими відходами у строк 6-ти місяців з дня набрання чинності вказаним законом, а до визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами функції виконавця послуги з управління побутовими відходами здійснює суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому порядку.

ОСОБА_1 є власником домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , та відповідно є споживачем житлово-комунальної послуги з управління побутовими відходами, що їх надає Лозуватське ЖКП.

В Єдиній автоматизованій системі комунальних розрахунків «Нова-Ком» ОСОБА_1 має відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 , де щомісяця оновлюється інформація про отримані ним від Лозуватського ЖКП послуги та їх вартість.

01.11.2019 між Лозуватським ЖКП та ОСОБА_1 укладено письмовий договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами № 103333.

При цьому, відповідач не звертався до Лозуватського ЖКП з заявою про відмову від договору та не надав заперечень щодо нього, а тому договір вважається укладеним та обов'язковим до виконання.

Крім цього, відповідно до абз. 8 ч.5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та /або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

25.10.2022 текст публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами Лозуватським ЖКП у встановленому законом порядку було опубліковано на веб-сайті Лозуватської сільської ради. Впродовж 30-днів з дня опублікування тексту договору на офіційному сайті органу місцевого самоврядування, ОСОБА_1 не вчинялись дії щодо відмови від комунальної послуги, а отже публічний договір про надання послуг з управління побутовими відходами Лозуватським ЖКП, є укладеним та обов'язковим до виконання. Більш того, після укладення вказаного договору, ОСОБА_1 проводив частково виплати за договором в квітні 2023 року на суму 1500 грн та в липні 2023 року на суму 300 грн

Аналогічно, 01.09.2023 на сайті Лозуватської сільської ради, Лозуватським ЖКП розмішено наступний текст публічного договору про надання послуг з управління побутовими відходами. Так, протягом 30-днів з дня опублікування тексту договору ОСОБА_1 не вчинив дій щодо відмови від комунальної послуги, а отже договір є укладеним. Більш того, після укладення даного договору, ОСОБА_1 провів часткову оплату послуг за договором, а саме у вересні 2023 року на суму 250 грн.

Факт надання послуг підтверджено графіками вивозу сміття, згідно яких мешканці АДРЕСА_1 отримують послуги один раз на два тижні.

Згідно довідки Єдиної автоматизованої системи комунальних розрахунків «Нова-Ком» в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживають: ОСОБА_1 - власник, його дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Лозуватське ЖКП виконує свої статутні обов'язки, постійно та в повному обсязі надає ОСОБА_1 житлово-комунальні послуги з управління побутовими відходами за вищевказаною адресою.

Однак, ОСОБА_1 нехтує своїм обов'язком споживача, щодо проведення своєчасних розрахунків з Лозуватським ЖКП за отриману житлово-комунальну послугу з управління побутовими відходами, у зв'язку з чим за період з 01.11.2021 по 31.05.2025 має заборгованість у розмірі 3216,10 грн, про що був повідомлений шляхом надіслання досудової вимоги, але рахунок залишається несплаченим, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Відповідач надав суду відзив, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень проти позову вказував, що послугами, які надавалися Лозуватським ЖКП не користується. Вказував на відсутність доказів того, що члени його родини ОСОБА_2 - дружина та її син ОСОБА_3 фактично проживають разом з ним за адресою: АДРЕСА_2 , більш того їх зареєстровані місця проживання є відмінними від даної адреси, а за адресою: АДРЕСА_1 ніхто не був зареєстрований протягом спірного періоду. Зазначав, що його дружина та її син - ОСОБА_3 отримують та сплачують послуги Лозуватського ЖКП за іншою адресою: АДРЕСА_3 , а тому вважав безпідставним здійснення розрахунку позивачем з урахуванням цих осіб.

Відповідач підтвердив факт отримання досудової вимоги позивача, але не погодився з нею, платежі не провів. Вказував про недоведеність факту опублікування текстів публічного договору на сайті органу місцевого самоврядування. Крім цього, вважав позов поданим з порушенням закону, оскільки до примірника позову для відповідача не додано квитанції про сплату судового збору (а.с. 56-64).

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій заперечив обставини викладені у відзиві. Вказав, що відповідачем не спростованого того факту, що він разом з двома членами родини фактично проживає в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 . Вказав, що доводи відповідача про нібито споживання членами його родини ОСОБА_2 та ОСОБА_3 послуг Лозуватського ЖКП з управління побутовими відходами за іншою адресою: АДРЕСА_3 , не відповідають дійсності, а повідомляючи їх суду, відповідач діє недобросовісно. Так, згідно даних Єдиної автоматизованої системи комунальних розрахунків «Нова-Ком» по особовому рахунку № НОМЕР_2 , в квартирі за адресою: АДРЕСА_3 , обліковується одна особа ОСОБА_4 , на яку нараховується плата за спожиту житлово-комунальну послугу з управління побутовими відходами. На ОСОБА_2 та ОСОБА_3 плата за спожиту послугу з управління побутовими відходами за цією адресою не нараховується та ними не сплачується.

Більш того, укладаючи договір 01.11.2019 сам ОСОБА_1 вказав у ньому кількість фактично проживаючих осіб без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 - 2 особи (він та дружина), а після цього в липні 2020 року його дружина повідомила про фактичне проживання з нею за цією адресою неповнолітнього сина ОСОБА_3 , у зв'язку з чим з серпня 2020 року нарахування здійснювалося на 3 фактично проживаючих осіб, при цьому з серпня 2020 року, володіючи інформацією про кількість осіб на яких проводиться нарахування сум до сплати, власник житла не повідомив постачальника про зміни в складі фактично проживаючих осіб (обов'язок споживача згідно п. 11 ч.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»), не просив внести зміни до договору, чи здійснити перерахування, за наявності до того підстав, а продовжив періодично здійснювати оплату наданих послуг за договором. Представник позивача вказав про безпідставність доводів відповідача щодо не розміщення публічних договорів про надання послуги на сайті органу місцевого самоврядування, адже докази цьому надано при поданні позову, договори наявні на сайті. Також заперечив необхідність надання відповідачу копії квитанції про сплату судового збору за подання позову до суду, з посиланням на судову практику (а.с. 74-77).

Відповідач надав заперечення, в яких вказав, що місце проживання особи підтверджується витягом з реєстру територіальної громади, вважав надані позивачем докази неналежними і недопустимими. Крім цього вказав, що з 30.07.2024 ОСОБА_3 уклав контракт з Національною академією ДПС України ім. Б. Хмельницького, про проходження військової служби (навчання) курсантами, де навчається по цей день, а отже, на переконання відповідача, він не може бути отримувачем послуг наданих Лозуватським ЖКП, постійно мешкаючи в м. Хмельницький. Вважав позовні вимоги надуманими, безпідставними (а.с. 80-87).

Під час судового розгляду суд роз'яснив учасникам принципи цивільного судочинства, обов'язок подання доказів.

Представник позивача позов підтримав та наполягав на його задоволенні. З урахуванням доводів відповідача, пояснив порядок та механізм надання послуг з управління побутовими відходами, а саме надання послуг за графіком, без використання контейнерів. Споживачі забезпечують накопичення та формування сміття, яке в певні дні, за графіком, залишають біля будинків, а працівники Лозуватського ЖКП, з використанням техніки здійснюють вивіз сміття.

Відповідач позов не визнав. При цьому, спочатку зазначав, що не отримував послуги позивача з управління відходами, не проживав та не накопичував відходи за цією адресою, проживаючи в місті Кривий Ріг (доказів чому не надано). Але в подальшому пояснив, що дійсно впродовж спірного періоду, за адресою: АДРЕСА_1 , він періодично перебував та накопичував певні побутові відходи, вивіз яких здійснювало Лозуватське ЖКП, за що він проводив разові оплати. Окремих договорів, заяв на разову оплату не укладав. Зазначав, що при укладенні договору в 2019 року, він мав контейнер, в який складав сміття, сплачував за надану послугу, а після того, як контейнери прибрано, він вважав що послуга не надається, ним не отримується. При цьому він не звертався до Лозуватського ЖКП з претензіями щодо якості наданих послуг, їх ненадання чи неналежного надання, не звертався з питання здійснення перерахунку, розірвання договору, тощо. Повідомив, що про зміну складу осіб, що фактично проживають за вищевказаною адресою він постачальника не повідомляв, не бажає надавати додаткові документи щодо не проживання за цією адресою осіб, зокрема сина дружини. Просив суд в позові відмовити.

Вислухавши пояснення учасників провадження, дослідивши докази надані ними на обґрунтування своїх вимог та заперечень, встановивши фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин, надавши оцінку доказам дослідженим у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг є Закону України «Про житлово-комунальні послуги». В редакції станом на 01.11.2019 (укладення договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами), вказаний закон містив такі положення.

Відповідно до п. 2, 5, 6, 13 ч.1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі по тексту Закону), виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 2 Закону, предметом його регулювання є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 5 Закону, комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Статтею 7 Закону визначено, що споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку; складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та інше.

При цьому, споживач є зобов'язаним укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом та оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до ст. 8 Закону, виконавець комунальної послуги зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором, а також має право припинити/зупинити надання комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, а також звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору.

Згідно зі ст. 9 Закону, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку. Договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Судом встановлено, що Лозуватське ЖКП, відповідно до рішення Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області № 943-ХХХІV/VI від 27.02.2015, визнане виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Лозуватської сільської ради Криворізького району (а.с. 10, 12).

ОСОБА_1 є власником будинку та земельної ділянки, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 27-29).

01.11.2019 між Лозуватським ЖКП та ОСОБА_1 укладено договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, за адресою: АДРЕСА_1 , предметом якого є надання послуг з поводження з побутовими відходами, накопиченими у споживача. При цьому, сторони погодили, що за цією адресою зареєстрований осіб не має, але є фактично проживаючі особи в кількості 2 людини. За умовами договору, сторони погодили щомісячний обсяг перевезень 0,11 м3/місяць на людину, погодили, що послуга надається за графіком, а також про те, що негабаритні відходи вивозяться за окремою письмовою заявою споживача. Сторони погодили вартість послуг, а також те, що послуги оплачуються щомісячно, не пізніше 10 числа наступного за розрахунковим місяцем. Згідно п. 4.2.1 договору споживач зобов'язався сплачувати послуги у визначений договором термін. Згідно п. 8.1 договору, він діє з 01.11.2019 та безстроково, оскільки умовами договору передбаченого його продовження (пролонгацію), якщо жодна із сторін не заявить про відмову від нього (а.с. 33).

Відповідач підтвердив факт укладення та підписання даного договору, повідомлення про кількість фактично проживаючих у будинку осіб, без їх реєстраціїю місця проживання у даному будинку, а також те, що заяв про припинення договору, його розірвання ним не надавалося постачальнику.

01.05.2021 набрав чинності Закон України № 1060-ІХ від 03.12.2020 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг», яким внесено зміни до закону України «Про житлово-комунальні послуги». Так, відповідно до ч.5 ст. 13 Закону, з вказаними змінами, публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Відповідно до довідок Лозуватської сільської ради за вих № 372/0/2-24 від 31.01.2024 та № 4052/0/2-23 від 27.10.2023, на офіційному веб-сайті Лозуватської сільської ради Криворізького району були опубліковані інформаційне повідомлення для споживачів та текст публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами (а.с. 36, 41, 31-32, 34, 35-40).

09.07.2023 набрав чинності Закон України «Про управління відходами», яким внесено зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та закріплено таку послугу, як послуга з управління побутовими відходами (п. 7 ч.2 ст. 6 Закону).

Враховуючи відсутність даних про вчинення дій ОСОБА_1 щодо відмови від даної комунальної послуги, суд приходить до висновку про укладення споживачем публічних договорів про надання послуг з поводження з побутовими відходами (в подальшому управління побутовими відходами) між Лозуватським ЖКП та ОСОБА_1 .

Рішенням Лозуватської сільської ради № 778 від 21.02.2020 «Про затвердження тарифу на поводження з побутовими відходами Лозуватському ЖКП» затверджено тариф на поводження з побутовими відходами Лозуваському ЖКП з 01.03.2020 в розмірі 24 грн з людини - для населення. При цьому, згідно п. 3 рішення, дозволено Лозуватському ЖКП здійснювати нарахування послуг з поводження з побутовими відходами на фактично проживаючих людей (а.с. 14).

В подальшому, рішенням Лозуватської сільської ради № 24 від 04.02.2022», затверджено тариф з 01.03.2022 в розмірі 38,40 грн на місяць за одну особу (а.с. 15-16), а згідно рішення Лозуватської сільської ради № 147 від 14.06.2024, затверджено з 01.07.2024 тариф для населення 55 грн з урахуванням ПДВ на одну особу (а.с. 16).

Той факт, що послуги поводження з побутовими відходами, у спірний період, дійсно надавалися Лозуватським ЖКП, підтверджується графіками вивозу сміття на території Лозуватської сільської ради на 2021- 2024 роки та на 2025 рік, згідно яких за адресою: АДРЕСА_1 , послуги з вивезення твердих побутових відходів надавалися (надаються) на графіком - один раз на два тижні - в п'ятницю (а.с. 17-26).

Згідно довідки сформованої в Єдиній автоматизованій системі комунальних розрахунків «Нова-ком», за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживають власник будинку - ОСОБА_1 та члени його родини: ОСОБА_2 - дружина, ОСОБА_3 - син дружини, що визнано сторонами по справі (а.с. 30).

Заперечуючи факт наявності проживаючих за адресою: АДРЕСА_1 , відповідач посилався на те, що згідно витягів з реєстру територіальної громади він - ОСОБА_1 , зареєструвався за вищевказаною адресою з 08.05.2025 (а.с. 65), а ОСОБА_2 з 08.08.2005 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , її син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою місця проживання матері з 08.08.2019 (а.с. 66-67). Довідками сільської ради підтверджено той факт, що реєстрація місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , відбулася лише 06.05.2025, коли за цією адресою зареєструвався ОСОБА_1 (а.с. 68-69).

Разом з тим, доводи відповідача про те, що зареєстроване місце проживання особи є місцем отримання послуг з управління побутовими відходами, суд розцінює критично, адже зі змісту договору від 01.11.2019 слідує, що сам ОСОБА_1 вказав про фактичне проживання у його будинку двох осіб без реєстрації, на яких просив нараховувати вартість послуг. Син дружини відповідача, був неповнолітнім до 22.02.2025, а отже слушними є доводи представника позивача, щодо того, що останній мав місце проживання з матір'ю. Як вказав представник позивача, саме дружина відповідача в липні 2020 повідомила про фактичне проживання за вказаною адресою її неповнолітнього сина, у зв'язку з чим з серпня 2020 нарахування здійснювалося на 3 фактично проживаючих осіб, що відповідач ОСОБА_1 не заперечував протягом тривалого часу, сплачував нараховану послугу, та навіть станом на 01.11.2021 мав переплата по вартості послуги з управління побутовими відходами, наданою Лозуватським ЖКП, що слідує з інформації про стан рахунку (а.с. 42). Відповідач вказані обставини не спростував, про виклик вищевказаних осіб, для їх допиту в якості свідків, не клопотав.

Більш того, сам ОСОБА_1 підтвердив, що попри нібито не проживання його та членів родини за адресою: АДРЕСА_1 , він накопичував за цією адресою відходи, які вивозило Лозуватське ЖКП, за що він проводив оплату в квітні, липні та вересні 2023 року. Вказане повністю спростовує попередню версію відповідача про те, що він нібито не накопичував відходи за цією адресою, не отримував послугу Лозуватського ЖКП по вивезенню сміття. Як було встановлено у судовому засіданні, підтверджено відповідачем, окремих договорів, заяв щодо разового вивозу сміття, він з позивачем, чи іншими надавачами послуг не укладав. Отже, послуги надавалися йому Лозуватським ЖКП в рамках договору про управління побутовими відходами. Вказане підтверджує той факт, що за цією адресою накопичувалися відходи та управління ними здійснювало Лозуватське ЖКП.

Доводи відповідача про те, що він проводив оплату послуг Лозуватського ЖКП лише тоді, коли вважав за потрібне, за власною згодою, за фактично вивезене сміття, суд розцінює критично, оскільки згідно умов укладених договорів та вимоги законодавства, зокрема Закону України «Про житлово-комунальні послуги», оплата має здійснюватися споживачем щомісячно.

Доводи відповідача про те, що члени його родини зареєстровані, фактично проживають, споживають послуги Лозуватського ЖКП з управління побутовими відходами та оплачують їх за іншою адресою: АДРЕСА_3 , спростовано позивачем, адже за цією адресою, згідно довідки Єдиної автоматизованої системи комунальних розрахунків «Нова-ком», зареєстрована одна особа - ОСОБА_4 , на яку й здійснюється нарахування наданих послуг (а.с. 78).

Посилання відповідача на копію контракту про проходження навчання ОСОБА_3 у Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького з 30.07.2024, як обставини, що унеможливлює отримання ним послуг Лозуватського ЖКП, суд розцінює критично, адже вказаний контракт лише підтверджує факт його укладення, не вказує про місце та форму навчання, яка умовах війни в України може організовуватися в режимі онлайн. Попри заперечення даного доказу представником позивача, відповідач не надав суду ні документального підтвердження дійсного проходження навчання за місцем знаходження навчального закладу, ні даних про фактичне місце проживання ОСОБА_3 у м. Хмельницький, про що зазначав відповідач. Більш того, відповідач був непослідовним у своїх поясненнях, адже одночасно зазначав про проживання ОСОБА_3 за адресою Віри 20/7 с. Лозуватка, де він нібито отримує і сплачує послугу Лозуватського ЖКП, і в м. Хмельницький, що суперечить один одному.

Вищевказані суперечливі та взаємовиключні доводи відповідача, на переконання суду, спрямовані на ухилення від виконання своїх обов'язків за договором про управління побутовими відходами, обов'язків власника майна по його утриманню.

Більш того, заперечуючи вимоги позивача щодо нарахування вартості послуг виходячи з фактично проживаючих осіб, відповідач не враховує ту обставину, що саме на нього як власника житла та споживача, в силу п. 11 ч.2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», покладено обов'язок інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором. Що споживачем здійснено не було.

До того ж, представник позивача та суд роз'яснював право відповідача звернутися до Лозуватського ЖКП з відповідними документи для можливого здійснення перерахунків, за наявності до того підстав, що споживач категорично заперечив, вважав відсутнім у нього такого обов'язку.

Відповідно до розрахунку заборгованості, наданого Лозуватським ЖКП, до листопада 2021 року ОСОБА_1 сумлінно сплачував надані послуги Лозуватського ЖКП щодо управління побутовими відходами, не заперечував нарахувань на 3 осіб, що як зазначав представник позивача мало місце з серпня 2020 року, позивач навіть мав переплату. Однак, починаючи з листопада 2021 він почав порушувати умови договору, лише періодично вносячи плату за договором, а саме у квітні 2023 року в сумі 1500 грн, у липні 2023 в сумі 300 грн, вересні 2023 в сумі 250 грн (а.с. 42-44), що враховані позивачем при здійсненні розрахунку заборгованості, що підтверджується інформацією про стан особового рахунку (а.с. 42-44).

Згідно наданого позивачем розрахунку, заборгованість ОСОБА_1 за період з 01.11.2021 року по 31.05.2025 (в межах позовних вимог), складає 3216,10 грн (а.с. 45-46). Відповідач вказаний розрахунок не заперечив, контрозрахунку не надав, заперечуючи позовні вимоги з посиланням на неотримання послуг за вказаною адресою, не проживання за цією адресою фактично його та членів його родини.

Суд погоджується з вказаним розрахунком позивача, що ґрунтується на тарифах затверджених органом місцевого самоврядуванням, враховую здійснені відповідачем оплати.

Відповідач визнав ту обставину, що він отримував претензію позивача особисто (а.с. 47-48), але борг не сплатив. Позивач намагався скоротити витрати сторін на судові витрати та звертався до суду з заявою про видачу судового наказу, але за заявою відповідача судовий наказ скасовано ухвалою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 30.05.2025 (а.с. 49-50).

Беручи до уваги викладене, доведення факту існування між сторонами договірних відносин щодо управління побутовими відходами, невиконання відповідачем обов'язку щодо сплати вартості наданих Лозуватським ЖКП послуг з управління побутовими відходами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Доводи відповідача про невідповідність позову вимогам ЦПК України, через не надання відповідачу копії квитанції про сплату судового збору, суд до уваги не приймає, оскільки оригінали відповідних платіжних доручень наявні в матеріалах справи, а залишення позову без руху з цією підстави свідчило б про надмірний формалізм, порушення доступу до правосуддя.

При зверненні до суду з вказаним позовом, позивач сплатив судовий збір у розмірі 3028 грн (а.с. 1-2) а тому беручи до уваги задоволення позову, суд керуючись ст. 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 4-5, 10-13, 76-81, 89, 141, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Лозуватського житлово-комунального підприємства до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту житлово-комунальні послугу (управління побутовими відходами) - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Лозуватського житлово-комунального підприємства (ЄДРПОУ 32193370, адреса місця знаходження: вул. Володимира Великого, буд 45, с. Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області) заборгованість за житлово-комунальні послуги (управління побутовими відходами) за період з 01.11.2021 по 31.05.2025 в загальному розмірі 3216 (три тисячі двісті шістнадцять) гривень 10 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) на користь Лозуватського житлово-комунального підприємства (ЄДРПОУ 32193370, адреса місця знаходження: вул. Володимира Великого, буд 45, с. Лозуватка Криворізького району Дніпропетровської області) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Повне судове рішення суду складено 09.09.2025.

Суддя М.В. Березюк