Справа № 932/8920/25
Провадження № 3/932/3304/25
04 вересня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Клепка Л.І., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
Згідно протоколу, 13 липня 2025 року о 01 годині 00 год хв. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 вчиняв домашнє насильство фізичного характеру стосовно своєї дружини ОСОБА_2 , яке полягало в штовханні та застосуванні фізичного впливу, чим завдав шкоду фізичному та психологічному здоров'ю потерпілої.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду, про що свідчать дані про отримання ним судової повістки через Електронний суд, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення судового розгляду суду не надав.
Приймаючи до уваги положення статті 268 КУпАП та обов'язок особи самій з розумним строком цікавитися ходом відомого їй провадження, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, виходячи з такого.
Згідно статей 245, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 173-2 КУпАП, яка ставиться в вину ОСОБА_1 , передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Обов'язковою умовою настання адміністративної відповідальності за статтею 173-2 КУпАП є наслідки правопорушення у вигляді завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого
Поняття домашнього насильства визначається п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства» , яке являє собою діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Під психологічним насильством розуміються словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи ( п. 14 частини 1 ст. 1 зазначеного Закону).
Фізичне насильство є формою домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру ( п. 17 ст. 1 Закону).
Згідно протоколу, в вину ОСОБА_1 ставиться вчинення домашнього насильства відносно дружини, що спричинило шкоду її фізичному і психологічному здоров'ю. Натомість, усіх істотних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає, в чому заключається шкода - не зазначено. Належних і допустимих доказів підтвердження вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, суду також не надано. Пояснення у потерпілої та її кривдника працівниками поліції не відбиралися, свідки до участі у справі не залучалися, що не дозволяє суду повно та об'єктивно перевірити викладені у протоколі обставини та надати їм належну правову оцінку.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Так як переконливих доказів, які б поза розумним сумнівом вказували на вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства в сім'ї, суду не надано, а сам протокол про адміністративне правопорушення за відсутності інших належних доказів не може бути достатнім доказом вчинення правопорушення, провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 251, 280, 283-285, ч. 1 ст.173-2, п. 1 ч.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л.І. Клепка