09 вересня 2025 р. Справа № 440/5851/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Подобайло З.Г.,
Суддів: Чалого І.С. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2025, головуючий суддя І інстанції: Т.С. Канигіна, повний текст складено 03.06.25 по справі № 440/5851/24
за позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго"
до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області
про визнання протиправним та скасування рішення
Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (надалі - ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за №004 від 30.04.2024 про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000 грн.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 адміністративний позов Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №004 від 30.04.2024 про застосування штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000 грн. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 40358617) на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (вул. Польська, буд. 2а, м. Полтава, Полтавська область, 36008, код ЄДРПОУ 03338030) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції , подало апеляційну скаргу , вважає, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року по справі № 440/5851/24 є таким, що винесено з порушенням норм матеріального права при недотриманні норм процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи № 440/5851/24 та не підтверджені доказами. Обставини, що мають значення для справи, які Полтавський окружний адміністративний суд вважає встановленими, не доведені. Вважає , що вирішення спору на користь позивача відбулося із неврахуванням суспільного інтересу, який наявний у справі. Оскаржуваним рішенням застосовано до Відповідача штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн. за створення перешкод, а саме невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконання покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання теплової енергії. Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго», що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 а, створено перешкоди, а саме невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання гарячої води. Вказує , що судом І інстанції не досліджено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулося до Полтавської обласної військової адміністрації та Полтавської обласної ради з метою надання/спростування або роз'яснення щодо необхідності одержання позивачем дозволу від зазначених організацій вище з питання надання документів для проведення контрольних заходів (про необхідність одержання даних дозволів наголошував позивач під час розпочатком перевірки, тим самим затягувавши час, вигадуючи будь-які підстави для перешкод) (копія листа дод. від 18.04.2024 № Вих-01-27/07.3/2243 та № Вих.-01- 27/07.3/2242 відповідно). Зі змісту одержаної відповіді Полтавської обласної ради від 29.04.2024 № 01- 31/914/31/1655 (копія дод.) вбачається, що ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» є окремою юридичною особою і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України. Зі змісту одержаної відповіді Полтавської обласної військової адміністрації від 19.04.2024 № 04.2-05/1076 (копія дод.) вбачається, що в облдержадміністрації відсутні правові підстави для вжиття заходів щодо управління ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Відтак, це також є підтвердженням, позивач створював перешкоди у проведенні перевірки. Слід окремо зазначити, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» одним із обов'язків органу державного нагляду (контролю) є забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації суб'єкта господарювання, що стає доступною посадовим особам у ході здійснення державного нагляду (контролю). Відтак, посилання позивача на інформацію з обмеженим доступом є такою як введення в оману відповідача та унеможливлення проведення перевірки. Звертає увагу суду, що якщо на думку позивача перевірці підлягали лише тарифи для населення то чому в ході перевірки не були надані розрахунки тарифів по групі населення зі своїми поясненнями. З питання поняття «критична технологічна інформація з обмеженим доступом» Позивачем наводиться перелік нормативно-правових актів про захист критичної інфраструктури, наводиться визначення критичної технологічної інформації. Проте, звертаємо увагу суду, Позивач не дає конкретного посилання на пункт, частину, статтю нормативно-правового акту в якому передбачено, що розрахунки тарифів відносяться до критичної технологічної інформації і забороняються надавати Держпродспоживслужбі до перевірки. Посилання Позивача на постанову НКРЕКП від 26.03.2022 №349 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури» не має жодного відношення до питань перевірки а отже не може бути використана при розгляді даного спору з наступних підстав. Вважає , що Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області правомірно винесло Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 30 квітня 2024 року № 004, застосовано до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» штраф в сумі 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн 00 коп. Посилаючись на обставини та обґрунтування, викладенні в апеляційній скарзі , просить суд скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року по справі № 440/5851/24 повністю та ухвалити нове рішення яким відмовити в повному обсязі в задоволенні позовних вимог Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
09.07.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області подано до суду клопотання про долучення нових доказів до матеріалів справи. В обґрунтування клопотання заявник посилається на ч. 2 ст. 300 КАС України та вказує, що до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області 04.07.2025 від гр. ОСОБА_1 надійшло звернення про залучення до апеляційної скарги Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 року по справі № 440/5851/24 заперечень гр. ОСОБА_1
ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» вважає, що клопотання відповідача про долучення доказів не підлягає задоволенню з огляду на те, що такий доказ не існував на момент прийняття рішення у справі № 440/5851/24 та враховуючи, що ці обставини не були винятковими у розумінні частини 4 статті 308 КАС України, просить суд не приймати до уваги докази звернення ОСОБА_1 та заперечення ОСОБА_1 , надані відповідачем разом із клопотанням під час апеляційного розгляду справи.
Щодо клопотання Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про долучення нових доказів до матеріалів справи , колегія суддів зазначає таке.
Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 129 Конституції України забезпечення доведеності вини є однією із основних засад судочинства.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 КАС України).
Частиною 2 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 75 КАС України).
Відповідно до положень ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Крім того, ст. 79 КАС України унормовано алгоритм подання доказів, за змістом якої відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи (ч. 3). Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (ч. 4). Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (ч. 8).
Загальні положення щодо форми і змісту апеляційної скарги унормовані ст. 296 КАС України, ч. 4 якої передбачена можливість подання/наведення в апеляційній скарзі нових доказів, які не були надані суду першої інстанції, проте із зазначенням причини, з якої ці докази не були надані.
Відповідно до ч. 4 ст. 308 КАС України докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
З клопотання відповідача вбачається, що воно не містить як зазначення поважності причин невчасного подання документів, так і доказів неможливості подання їх до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Також, заперечення гр. ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 не є доказом в розумінні вимог ст. 72 КАС України.
Колегія суддів також зазначає, що Верховний Суд, зокрема, у постановах від 19.11.2019 у справі № 826/12675/15 та від 04.06.2021 у справі № 160/2734/20, аналізуючи положення ч. 4 ст. 308 КАС України, вказав, що застосуванню норм матеріального права передує встановлення обставин у справі та підтвердження їх відповідними доказами. Суд апеляційної інстанції має право досліджувати нові докази, якщо неподання таких доказів до суду першої інстанції зумовлене поважними причинами (поважність причин повинен довести заявник). Вказане положення закріплене законодавцем з метою забезпечення змагальності процесу в суді першої інстанції, де сторони повинні надати всі наявні в них докази, і недопущення зловживання стороною своїми правами.
У постанові від 08.11.2023 у справі № 140/1322/22 Верховним Судом зроблено висновки за результатом аналізу положень частини четвертої ст. 296 КАС України у взаємозв'язку з положеннями ст.ст. 306, 308 КАС України, що суд апеляційної інстанції, здійснюючи апеляційний розгляд справи може встановлювати нові обставини, якщо їх наявність підтверджується новими доказами, що мають значення для справи (з урахуванням положень про належність і допустимість доказів), які особа, з доведених нею поважних причин, не мала можливості подати до суду першої інстанції. Верховний Суд акцентує увагу на тому, що для повного, об'єктивного та всебічного з'ясування обставин справи необхідно надавати належну правову оцінку кожному окремому доказу та їх сукупності, які надаються учасниками справи, містяться в матеріалах справи або витребовуються, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, з посиланням на це в мотивувальній частині свого рішення, враховуючи при цьому відповідні норми матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Приймаючи до уваги наведені висновки Верховного Суду з огляду на вимогу ч. 5 ст. 242 КАС України, колегія суддів уважає, що підстави для задоволення клопотання відповідача про приєднання до матеріалів справи нових доказів відсутні.
ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» подало до суду відзив на апеляційну скаргу , вважає, що судом дотримано принцип повноти дослідження обставин справи, що суттєво впливає на об'єктивність рішення у провадженні, а також здобуто достатню сукупність доказів, яка обґрунтовує зроблені у даному судовому рішенні висновки, як такі, що не залишають місця сумнівам. Вказує , що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення, в ході розгляду даної справи в порушення вимог ч. 2 ст.77 КАС України не представив суду належних та допустимих доказів в підтвердження правомірності оскаржуваного Рішення, а відтак суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, які були зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи. Просить суд апеляційну скаргу на рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/5851/24 залишити без задоволення, а судове рішення без змін.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області подано до суду додаткові пояснення по справі.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Учасникам по даній справі було направлено судом апеляційної інстанції та отримано останніми копії ухвал Другого апеляційного адміністративного суду про відкриття апеляційного провадження та про призначення даної справи до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження, у т.ч. копію апеляційної скарги, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції , доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи у їх сукупності вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" зареєстроване як юридична особа та основним видом його діяльності за КВЕД є: 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, що учасниками справи не заперечується.
До Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло звернення гр. ОСОБА_1 щодо економічного обґрунтування тарифу на послугу з постачання гарячої води, що надається ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів розглянула лист Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 27.03.2024 №Вих-01-31/07.3/242 та відповідно до вимог абзацу п'ятого частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану", наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 №191 "Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг" надала погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання гарячої води на підставі звернення гр. ОСОБА_1 про можливі порушення його прав, законних інтересів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) /лист від 04.04.2024 №15.2.2-3/6786/.
Наказом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області "Про проведення позапланової перевірки" №484-ОД від 22.04.2024 відповідно до частини восьмої статті 4, частини першої статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану", наказу Держпродспоживслужби від 01.04.2024 №191 "Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг" та погодження Держпродспоживслужби від 04.04.2024 №15.2.2-3/6786, на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про можливі порушення її прав, законних інтересів, з 22 по 29 квітня 2024 року наказано провести позапланову перевірку ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03338030, місцезнаходження юридичної особи: 36008, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання гарячої води.
На підставі цього наказу видано направлення №328 від 22.04.2024 на проведення з 22.04.2024 по 29.04.2024 позапланової перевірки ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання гарячої води.
23.04.2024 спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надано ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" запит №1 від 22.04.2024 про надання документів та інформації /а.с. 52-53/, а саме: 1) установчих документів (статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва платника ПДВ, свідоцтва про державну реєстрацію), копій наказів про призначення керівника (контракт з керівником підприємства), головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно з якою відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) ліцензії на види діяльності та дозволи; 4) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого тарифу на послугу з постачання гарячої води: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 №669, від 30.09.2022 №477; від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води", що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; 5) балансу (форма №1), звіту про фінансові результати (форма №2) за 2023 рік; 6) зони обслуговування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" по періодах 2021-2023 років; 7) оборотно-сальдової відомості по нарахуванню і оплаті по особовому рахунку за адресою: м. Полтава, вул. Чумацький Шлях, буд. 95, кв. 25, за 2022-2024; 8) звіту про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 рр; 9) довідки підприємства про те, чи навалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2023 рр; 10) копії договору, укладеного зі споживачем за адресою: АДРЕСА_1 , за 2022-2024; 11) звіту про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-С) за 2021-2023 рр; 12) іншої інформації, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання по даному запиту було визначено до 15:00 23.04.2024.
Листом ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" №29-17/2417 від 24.04.2024 /а.с. 55/ повідомлено Головнеуправлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області (отримано 25.04.2024) про надання копій документів: - статуту ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" на 13 арк; - витягу з реєстру платників податку на додану вартість на 1 арк; - виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 1 арк; - витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 8 арк; - контракту з генеральним директором з додатком на 13 арк; - постанови НКРЕКП №739 від 06.06.2017 щодо ліцензій ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" на 1 арк; - оборотно-сальдової відомості по нарахуванню і оплаті по особистому рахунку за адресою: АДРЕСА_1 , за 2022-2024 на 2 арк.; - рішення Київського районного суду м. Полтави №552/7829/22 від 17.05.2023 на 3 арк. Крім того, повідомлено, що станом на 01.12.2021 співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 не повідомили ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" про прийняття рішення щодо вибору моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідні договори на послугу з постачання теплової енергії та з постачання гарячої води. Виходячи з викладеного, взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , у тому числі і з ОСОБА_1 , як власником квартири АДРЕСА_3 , та ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з 01.12.2021 врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства: http://te.pl.ua/. У зв'язку із неналежним виконанням зобов'язань по сплаті за спожиті послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 підприємство звернулось до Київського районного суду м. Полтави щодо примусового стягнення заборгованості за надані послуги. Рішенням Київського районного суду м. Полтави №552/7829/22 від 17.05.2023 стягнуто солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 на користь ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" заборгованість за послуги теплопостачання за період з 01.11.2018 по 01.12.2021 з врахуванням індексу інфляції та 3% річних в сумі 24549,74 грн.
Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області оформлено щодо ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" запит №2 від 25.04.204 /а.с. 50-51/ щодо надання документів та інформації, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно з якою відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого тарифу на послугу з постачання гарячої води: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 №669, від 30.09.2022 №477; від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води", що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; 4) балансу (форма №1), звіту про фінансові результати (форма №2) за 2023 рік; 5) зони обслуговування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" по періодах 2021-2023 років; 6) звіту про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 рр; 7) довідки підприємства про те чи навалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2023 рр; 8) звіту про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-С) за 2021-2023 рр; 9) іншої інформації, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання по даному запиту було визначено до 12:00 години 26.04.2024.
25.04.2024 посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області складено акт №1 про відмову від отримання запиту про надання документів та інформації №2 від 25.04.2024, у якому зазначено, що 25.04.2024 о 16:30 було здійснено вихід на ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для вручення запиту №2 від 25.04.2024, у присутності представників охорони ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" запит №2 від 25.04.2024 необхідний для проведення даної перевірки було залишено в рекомендованій скриньці для кореспонденції, яка знаходиться на прохідній даного підприємства, усі дії спеціалістів було зафіксовано на нагрудний відеореєстратор.
Проте копію вказаного запиту ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" отримано 26.04.2024 вх.№1876 /а.с. 50/.
У подальшому, спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області оформлено щодо ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" запит №3 від 26.04.2024 про надання документів та інформації /а.с. 47-49/, а саме: 1) копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи, відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно з якою відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; 2) положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; 3) комплекту документів, поданого суб'єктом господарювання до органу місцевого самоврядування з реєстраційним вхідним номером для встановлення діючого тарифу на послугу з постачання гарячої води: розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого КМУ від 01.09.2011 №869, та Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239, які затверджені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: від 28.07.2023 №669, від 30.09.2022 №477; від 21.10.2021 №286 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", рішення Полтавської обласної ради від 26.09.2023 №687 "Про внесення змін до рішення обласної ради від 28.07.2023 №669 "Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води", що надаються ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; 4) балансу (форма №1), звіту про фінансові результати (форма №2) за 2023 рік; 5) зони обслуговування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" по періодах 2021-2023 років; 6) звіту про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2021-2023 рр; 7) довідки підприємства про те чи навалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2021-2023 рр; 8) звіту про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-С) за 2021-2023 рр; 9) іншої інформації, яка стосується питання, що є предметом перевірки. Термін виконання по даному запиту було визначено до 15:30 години 26.04.2024.
26.04.2024 посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області складено акт №2 про відмову від отримання запиту про надання документів та інформації №3 від 26.04.2024, у якому зазначено, що 26.04.2024 о 16:30 було здійснено вихід на ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" для вручення запиту №3 від 26.04.2024, у присутності представників охорони ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" запит №3 від 26.04.2024 необхідний для проведення даної перевірки було залишено в рекомендованій скриньці для кореспонденції, яка знаходиться на прохідній даного підприємства, усі дії спеціалістів було зафіксовано на нагрудний відеореєстратор.
Копію вказаного запиту ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" отримано 26.04.2024 вх.№1885 /а.с. 47/.
29.04.2024 за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін складено акт №004 /зворот а.с. 61-66/, згідно з яким встановлено наявність порушень вимог пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", абзацу 4 частини першої статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
В акті зазначено, що позапланова перевірка ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2А, повинна бути проведена відповідно до погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів від 04.04.2024 №15.2.2.-3/6786 з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання гарячої води, на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про можливі порушення її прав, законних інтересів. Відповідно до направлення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі - Головне управління) від 22.04.2024 №328 позапланова перевірка ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 А, з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання гарячої води повинна бути проведена у період з 22.04.2024 по 29.04.2024. 22.04.2024 спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області з метою розпочати позапланову перевірку здійснено вихід до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, буд. 2А. Генеральний директор Олексенко Олександр Сергійович повідомив спеціалістів, що не має змоги прийняти посадових осіб на даний час. 23.04.2024 спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області з метою повторно розпочати позапланову перевірку здійснено вихід на ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" за вищевказаною адресою. Директор з фінансів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" був ознайомлений з направленням, погодженням на проведення перевірки та зверненням фізичної особи та отримав копію направлення на дану перевірку. Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області було пред'явлено директору з фінансів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю). Відповідь на допуск проведення позапланового заходу (зі слів директора з фінансів) спеціалісти зможуть отримати після звернення даного підприємства до ПОВА, СБУ та НКРЕКП щодо проведення заходу державного нагляду (контролю). 23.04.2024 спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в канцелярії (завідувачу канцелярії) ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" було вручено вимогу №1 від 22.04.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даній вимозі було визначено до 15:00 години 23.04.2024. 25.04.2024 о 16:30 годин спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на прохідній частині ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" було залишено в рекомендованій скриньці-кореспонденції даного підприємства вимогу №2 від 25.04.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даній вимозі було визначено до 12:00 години 26.04.2024. 25.04.2024 (вх.№2947-24 від 25.04.2024), канцелярія Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області отримала лист від 24.04.2024 № 29-17/2417 ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" щодо надання копій документів та інформації, а саме: статут ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; витяг з реєстру платників податку на додану вартість; виписка з єдиного реєстру юридичних осіб; контракт з генеральним директором; постанова НКРЕКП № 739 від 06.06.2017 щодо ліцензії ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго"; оборотно-сальдову відомість по нарахуванню і оплаті по особовому рахунку за адресою: м. Полтава, вул. Чумацький шлях, 95, кв. 25 за 2022-2024 роки; рішення Київського районного суду м. Полтави №552/7829/22 від 17.05.2023; інформацію щодо договору зі споживачем. Враховуючи вищезазначене, 26.04.2024 о 11:00 годині спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на прохідній частині ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" в присутності начальника юридичного відділу було залишено в рекомендованій скриньці-кореспонденції даного підприємства вимогу №3 від 26.04.2024 щодо надання документів та інформації. Термін виконання по даній вимозі було визначено до 15:30 години 26.04.2024. Станом на 14:30 годину 29.04.2024 ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" не було надано запитуваної інформації, що необхідна для проведення позапланової перевірки, а саме: розрахунків тарифів разом із заявою, підтвердженими матеріалами і документами, що використовувались під час проведення розрахунків тарифів на послугу з постачання гарячої води; копії наказів про призначення головного бухгалтера та особи відповідальної за формування, встановлення та застосування тарифів. Посадову інструкцію, згідно з якою відповідальність за формування, встановлення та застосування тарифів покладено на конкретну посадову особу; Положення про облікову політику підприємства з усіма додатками; Баланс (форма №1), Звіт про фінансові результати (форма № 2) за 2023 рік; зона обслуговування ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" по періодах, окремо за 2022 та 2023 роки; звіт про результати використання палива, теплоенергії та електроенергії (форма №11-МТП) за 2022-2023 роки; Довідка підприємства про те чи надавалися субвенції з державного та місцевого бюджетів на погашення різниці між фактичною вартістю комунальних послуг та затвердженими тарифами на вищевказані послуги, та чи надавалася фінансова допомога з державного та місцевого бюджетів, інших доходів, які безпосередньо використало на операційну (основну) діяльність (на відшкодування витрат, згідно зі складовими встановлених тарифів) за 2022-2023 роки; Звіт про витрати виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг (форма №1-С) за 2022-2023. Відповідно до п.п. 1, 2, 3 частини 1 статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" уповноважені органи мають право: 1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; 2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; 3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу. Таким чином, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", що розташоване за юридичною адресою: Полтавська область, м. Полтава, вул. Польська, 2 а, створено перешкоди, а саме невиконання законних вимог посадових осіб Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у виконанні покладених на них функцій в частині проведення державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послугу з постачання гарячої води.
Указаний акт направлено Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" рекомендованим поштовим відправленням 29.04.2024 та отримано адресатом 02.05.2024 /а.с. 67/.
На підставі висновків акта перевірки 30.04.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №004 /а.с. 10-13/, відповідно до якого на підставі пункту 4 частини першої та частини другої статті 20 Закону України "Про ціни i ціноутворення" застосовано до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" штраф у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн.
Зазначене рішення направлено Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" разом із супровідним листом від 30.04.2024 №Вих.01-27/07.3/2506 рекомендованим поштовим відправленням 30.04.2024 та отримано адресатом 03.05.2024 /а.с. 9, 14-15/.
Не погодившись з рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №004 від 30.04.2024, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що відповідач не довів належними та достатніми доказами правомірність рішення №004 від 30.04.2024 про застосування до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000 грн.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову . виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Частиною першою статті 2 Закону №877-V встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами частини першої статті 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема:
подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;
перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;
неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю) (абзац одинадцятий частини першої статті 6 Закону №877-V).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Частинами першою - п'ятою статті 7 Закону №877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Слід зазначити, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними указами Президента України та дії до цього часу.
Згідно з пунктами 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) вирішено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні".
За наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
Протягом періоду воєнного стану за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
З наведеного слідує, що підставою для проведення позапланової перевірки у період дії воєнного стану може бути рішення центрального органу виконавчої влади виключно при наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
З матеріалів справи встановлено, що в якості підстави для призначення позапланової перевірки відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 22.04.2024 №484-ОД слугувало погодження Держпродспоживслужби від 04.04.2024 №15.2.2-3/6786 на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про можливі порушення її прав, законних інтересів.
В акті перевірки відображено та не заперечується позивачем, що директор з фінансів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" ознайомлений з направленням, погодженням на проведення перевірки та зверненням фізичної особи, отримав копію направлення на дану перевірку та йому було пред'явлено службові посвідчення, що засвідчують посадових осіб органу державного нагляду (контролю).
Однак, за наслідками вказаних дій директор з фінансів ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" повідомив, що відповідь на допуск проведення позапланового заходу спеціалісти зможуть отримати після звернення ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" до Полтавської обласної військової адміністрації, Служби безпеки України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо проведення заходу державного нагляду (контролю).
Так , відповідно до частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно зі статтею 11 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Відповідно до підпунктів 1-3 частини першої статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21.06.2012 №5007-VI (далі - Закон №5007-VІ) уповноважені органи мають право: проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб; одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки; одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.
Згідно з оскаржуваним рішенням №004 від 30.04.2024 до позивача застосовано адміністративно-господарські санкції на підставі пункту 4 частини першої та частини другої статті 20 Закону №5007-VI, а саме: встановлено невиконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області (запити №1 від 22.04.2024, №2 від 25.04.2024, №3 від 26.04.2024), чим були створені перешкоди у проведенні перевірки.
Як встановлено судом вище 23.04.2024 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надано ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" запит № 1 щодо надання документів та інформації.
Листом ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" №29-17/2417 від 24.04.2024 /а.с. 55/ Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області (отриманий управління 25.04.2024) надано копії документів: - статуту ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" на 13 арк; - витягу з реєстру платників податку на додану вартість на 1 арк; - виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 1 арк; - витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 8 арк; - контракту з генеральним директором з додатком на 13 арк; - постанови НКРЕКП №739 від 06.06.2017 щодо ліцензій ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" на 1 арк; - оборотно-сальдової відомості по нарахуванню і оплаті по особистому рахунку за адресою: АДРЕСА_1 , за 2022-2024 на 2 арк.; - рішення Київського районного суду м. Полтави №552/7829/22 від 17.05.2023 на 3 арк.
Також, у цьому листі повідомлено, що станом на 01.12.2021 співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 не повідомили ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" про прийняття рішення щодо вибору моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідні договори на послугу з постачання теплової енергії та з постачання гарячої води. Виходячи з викладеного, взаємовідносини між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Полтава, вул. Чумацький Шлях, 95, у тому числі і з ОСОБА_1 , як власником квартири АДРЕСА_3 , та ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" з 01.12.2021 врегульовано індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води, які є публічними договорами приєднання і опубліковані на офіційному сайті підприємства: http://te.pl.ua/. У зв'язку із неналежним виконанням зобов'язань по сплаті за спожиті послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 підприємство звернулось до Київського районного суду м. Полтави щодо примусового стягнення заборгованості за надані послуги. Рішенням Київського районного суду м. Полтави №552/7829/22 від 17.05.2023 стягнуто солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 на користь ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" заборгованість за послуги теплопостачання за період з 01.11.2018 по 01.12.2021 з врахуванням індексу інфляції та 3% річних в сумі 24549,74 грн.
З матеріалів справи встановлено, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" звернулось із запитами до Полтавської обласної військової адміністрації, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, за результатами відповіді яких прийме рішення щодо надання підприємством інформації.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 11 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Слід зазначити, що відповідно до положень статті 10 Закону №877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо, зокрема, державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів;
вимагати припинення здійснення заходу державного нагляду (контролю) у разі:
перевищення посадовою особою органу державного нагляду (контролю) визначеного цим Законом максимального строку здійснення такого заходу;
використання посадовими особами органу державного нагляду (контролю) неуніфікованих форм актів;
з'ясування посадовими особами під час здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) питань, інших ніж ті, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення такого заходу.
З наведеного слідує, що адміністративно-господарський штраф за пунктом 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI застосовується у двох випадках: 1) за невиконання приписів уповноважених осіб або 2) за створення перешкод під час проведення перевірки.
При цьому, за приписами абзацу третього частини першої статті 11 Закону №877-V обов'язковою умовою, за якою повинні діяти контролюючі органи, а суб'єкт господарювання не має права створювати відповідні перешкоди, є дотримання посадовими особами органів державного нагляду (контролю) вимог законодавства.
Водночас, у цій справі, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, посилаючись на невиконання позивачем приписів контролюючого органу, зокрема, вимог про надання документів, необхідних для проведення позапланової перевірки, фактично не погоджується з обсягом виконання ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" письмових запитів №1 від 22.04.2024, №2 від 25.04.2024, №3 від 26.04.2024.
Однак, положеннями пункту 4 частини першої статті 20 Закону №5007-VI передбачено відповідальність лише за невиконання приписів та за створення перешкод під час проведення перевірки, при цьому застережень щодо можливості накладення санкції на суб'єкта господарювання за неналежне або неповне виконання письмових запитів указана норма не містить.
За визначенням частини восьмої статті 7 Закону України №877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
У цій справі ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області не виносилось жодного припису про усунення порушень вимог законодавства ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго".
Крім того, посилаючись на надання позивачем не у повному обсязі документів, контролюючий орган не надавав належної оцінки доводам ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" про неможливість надання деяких документів та інформації через те, що підприємство з метою дотримання законодавства України у частині захисту інформації об'єкта критичної інфраструктури, звернулось з відповідними запитами до Полтавської обласної військової адміністрації, Управління Служби Безпеки України в Полтавській області, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо можливості надання підприємством у рамках позапланової перевірки такої інформації, а також повноти надання відповідних документів, що в свою чергу має важливе значення для висновку про існування реальної можливості надати витребувані документи.
Відповідно до листа Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 31.01.2024 №1639/31/14-24 об'єкти ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" віднесені до об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, присвоєно ІІІ категорію критичності. Також об'єкти підприємства включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури Мінінфраструктури сектору системи життєзабезпечення, які затверджені наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 11.12.2023 №76/ДСК "Про внесення змін до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення /а.с. 17/.
Також , 01.05.2024 Департамент будівництва, містобудування і архітектури, житлово-комунального господарства та енергетики Полтавської обласної військової адміністрації надав відповідь №04.3-41/1161 на запит №29-17/2175 від 11.04.2024, у якій зазначив, що підприємства, об'єкти критичної інфраструктури яких включені до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури для запобігання їх загрозі безпеки та реалізації системи захисту об'єктів критичної інфраструктури, повинні діяти згідно з вимогами, передбаченими чинним законодавством, у тому числі постанови НКРЕКП від 26.03.2022 №349 "Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури" /а.с. 16/.
Отже, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" не безпідставно зазначає про включення позивача до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури, на яке поширюються вимоги Закону України "Про критичну інфраструктуру", "Про правовий режим воєнного стану", "Про правовий режим надзвичайного стану", "Про оборону України" та Загальні вимоги до кіберзахисту об'єктів критичної інфраструктури.
Враховуючи вищенаведене . колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не було підтверджено належними доказами, що позивач вчиняв дії чи бездіяльність, спрямовану на невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами, або створював перешкоди для виконання покладених на них обов'язків.
Так , позивачем повідомлено у встановлені у запиті строки про необхідність отримання погодження від компетентних органів.
Посилання відповідача на відповідь за підписом голови Полтавської обласної ради №01-31/914/31/1655 від 29.04.2024 до уваги не приймаються, оскільки така відповідь не є належним доказом у розумінні статті 73 КАС України з огляду на те, що вона ні підтверджує, ні спростовує доводи відповідача, а лише містить повідомлення про те, що ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" є окремою юридичною особою і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України.
Водночас, ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" не стверджувало про те, що треті особи здійснюють управління підприємством, а вказало лише про те, що враховуючи воєнний стан і той факт, що їх підприємство віднесено до критичної інфраструктури, доцільним є погодження з іншими компетентними органами надання інформації, що містить обмежений доступ.
Враховуючи воєнний стан, і той факт, що на об'єкти критичної інфраструктури, ворог здійснює атаки, підприємством обґрунтовано співставлено ризики, які може мати надання інформації з обмеженим доступом без попереднього погодження з компетентними органами.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач не довів належними та достатніми доказами правомірність рішення №004 від 30.04.2024 про застосування до ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" штрафу за порушення законодавства про ціни і ціноутворення у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 34000 грн.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними , не впливають на правомірність висновків суду, оскільки в апеляційній скарзі зазначено лише те, що постанова суду першої інстанції є незаконною, підлягає скасуванню у зв'язку із ненаданням судом належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, зміст апеляційної скарги , який повністю дублює заперечення на позов, подані до суду першої інстанції , містить виключно суб'єктивне бачення апелянта обставин справи, які розглянуто судом першої інстанції та надано належну правову оцінку, апелянтом у скарзі абсолютно не зазначено в чому ж конкретно виявилося ненадання судом першої інстанції належної правової оцінки обставинам справи, тобто які з них випали з поля зору суду, а які було досліджено невірно, а також не зазначено того, які ж висновки, натомість, повинні були б бути зроблені судом та не обґрунтовано в чому полягає невірність застосування судом норм матеріального права, які саме норми та яким чином було порушено чи неправильно застосовано та яких процесуальних норм адміністративного судочинства не було дотримано судом під час розгляду даної адміністративної справи, а також не зазначено які з поданих доказів суд дослідив неправильно або неповно, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.06.2025 по справі № 440/5851/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло
Судді(підпис) (підпис) І.С. Чалий І.М. Ральченко