08 вересня 2025 року справа № 580/50/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Алли Руденко, розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
06.01.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій, з урахуванням поданої позовної заяви в новій редакції, просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.04.2024 № 231650001715, оформлене листом від 11.04.2024, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 144 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 144 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 03.06.2005 по 13.11.2008, з 02.04.2009 по 28.12.2009, з 13.04.2010 по 14.12.2012, з 05.03.2013 по 25.11.2013, з 05.03.2014 по 03.12.2014, з 26.01.2015 по 21.12.2017 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з моменту звернення за пенсією.
Обґрунтовуючи позов зазначив, що відповідач прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за його наявності. Вважає, що відповідач в порушення норм законодавства відмовив у призначені пенсії.
Ухвалою від 10.02.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою від 26.02.2025 суд задовольнив заяву представника відповідача про виправлення описки у судовому рішенні в адміністративній справі.
10.03.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що не допустив порушень прав позивача та прийняв оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, а саме 20 років.
Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Позивач звернувся заявою до Головного управління ПФУ в Черкаській області щодо підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії.
За результатом розгляду вказаної вище заяви позивача Головне управління ПФУ в Черкаській області прийняло рішення від 15.03.2024 №3, яким вирішило підтвердити позивачу стаж роботи на посаді тракториста-машиніста з 30.04.1994 до 17.07.2003 та відмовити з 03.06.2005 до 13.11.2008, оскільки відсутні первинні документи, які підтверджують роботу трактористом.
01.04.2024 позивач звернувся із заявою до Головного управління ПФУ в Черкаській області, в якій просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
08.04.2024 відповідач розглянув вказану вище заяву позивача за принципом екстериторіальності та прийняв рішення №231650001715 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивачу у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 20 років. У рішенні зазначив, що необхідний страховий стаж роботи становить не менше 29 років 6 місяців, а пільговий не менше 20 років. Страховий стаж позивача - 32 роки 11 місяців 04 дні. До пільгового стажу не враховано періоди роботи:
з 03.06.2005 до 13.11.2008 у ТзОВ «Приватагро-Черкаси», яке ліквідовано без визначення правонаступника, оскільки вказаним вище рішенням ГУ ПФУ в Черкаській області відмовлено у підтвердженні його на пільгових умовах;
з 02.04.2009 до 28.12.2009, з 13.04.2010 до 14.12.2012, з 05.03.2013 до 25.11.2013, з 05.03.2014 до 03.12.2014, з 26.01.2015 до 21.12.2017 у СГ ПП «Біле Озеро», яке з 20.08.2021 згідно з ЄДРПОУ перебуває у стані ліквідації та заявник за вказані періоди не подав уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку (подав тільки архівні витяги з наказів від 03.01.2024 №1 та копії наказів, видані ТзОВ «ПМ Архіваріус».
ГУ ПФУ в Черкаській області листом від 11.04.2024 повідомило позивача про результати розгляду його заяви та прийняте відповідачем рішення.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.1.8 Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Абзаци перший-другий п.1.9 Порядку №22-1 встановлюють, що призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Абзацом п'ятим вказаного пункту визначено, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Відповідно до п.1.10 Порядку №22-1 особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.9 цього розділу.
Тобто, призначення пенсії відбувається за заявочним принципом.
Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України №1058-VI документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Отже, за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов'язаний прийняти рішення.
Рішення щодо розгляду заяви позивача прийняв та, відповідно, обчислення його стажу здійснював саме відповідач.
Водночас принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій регулює закон України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV). Питання призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників врегульоване в ст.114.
Зокрема, відповідно до п.3 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Суд установив, що у позивача наявний передбачений вказаною вище нормою Закону відповідний вік, страховий стаж, який дає право на пенсію на пільгових умовах, зважаючи, що в оскаржуваному рішенні відповідач визнав страховий стаж 32 роки 11 місяців 04 дні, а також частково пільговий за періоди: з 30.04.1994 до 17.07.2003, з 22.12.2017 до 07.12.2018, з 07.03.2019 до 21.11.2019, з 28.02.2020 до 17.12.2020, з 15.03.2021 до 15.12.2021, з 01.03.2022 до 31.12.2023.
Щодо не врахування відповідачем у спірному рішенні до пільгового стажу періоду роботи з 03.06.2005 до 13.11.2008 у ТзОВ «Приватагро-Черкаси», яке ліквідовано без визначення правонаступника, оскільки вказаним вище рішенням ГУ ПФУ в Черкаській області відмовлено у підтвердженні його на пільгових умовах, суд урахував.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до п.1 вказаного Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Отже, архівні довідки необхідні за умови доцільності підтвердити відомості про роботу особи, якщо відсутня трудова книжка або відповідні записи у ній.
Записами №№7-9 трудової книжки серії НОМЕР_1 позивача підтверджується, що позивач працював з 03.06.2005 до 13.11.2008 у ТОВ «Приват Агро Черкаси» трактористом. У вказаних записах зазначені повні реквізити наказів, на підставі яких вони вчинені, скріплені печаткою підприємства.
Отже, основним документом - трудовою книжкою позивача підтверджується зазначений вище трудовий стаж та відповідач мав обов'язок його врахувати.
Посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на рішення ГУ ПФУ в Черкаській області, яким відмовлено у врахуванні вказаного періоду роботи на пільгових умовах через відсутність первинних документів, які підтверджують роботу трактористом, не враховано судом, оскільки згідно з п. 1 Порядку №637 основним документом. Який підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка.
Отже, не врахування відповідного пільгового стажу позивача відповідачем безпідставне, доводи відповідача не обґрунтовані.
Щодо неврахування відповідачем в оскаржуваному рішенні до пільгового стажу періодів роботи позивача з 02.04.2009 до 28.12.2009, з 13.04.2010 до 14.12.2012, з 05.03.2013 до 25.11.2013, з 05.03.2014 до 03.12.2014, з 26.01.2015 до 21.12.2017 у СГ ПП «Біле Озеро», оскільки він не подав уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку, суд урахував.
Відповідно до п.20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості:
стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;
стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування;
стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Записами №№16-17, 20-21, 24-25, 29-30 трудової книжки серії НОМЕР_1 позивача підтверджується, що позивач працював з 02.04.2009 до 28.12.2009, з 13.04.2010 до 14.12.2012, з 05.03.2013 до 25.11.2013, з 05.03.2014 до 03.12.2014, з 26.01.2015 до 21.12.2017 у СПП «Біле Озеро», трактористом-машиністом. У вказаних записах зазначені повні реквізити наказів, на підставі яких вони вчинені, скріплені печаткою підприємства. Вказані періоди і посади повністю відповідають відомостям довідки ТОВ «ПМ АРХІВАРІУС» від 03.01.2024 №1 про підтвердження стажу, до якої додані копії наказів СПП «Біле Озеро» про прийняття позивача на роботу та про звільнення з роботи, які позивач надав ГУ ПФУ в Черкаській області, та які останній безпідставно не врахував.
Отже, основним документом - трудовою книжкою позивача підтверджується зазначений вище трудовий стаж та відповідач мав обов'язок його врахувати до пільгового стажу.
Докази підробки таких документів відсутні. Тому доводи відповідача про сумніви у достовірності відомостей трудової книжки позивача безпідставні. Чинне законодавство не передбачає права органу Пенсійного фонду України не приймати до відома відомості трудової книжки та вимагати уточнюючу довідку, за наявності відомостей в трудовій книжці, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Водночас відсутні належні, достовірні та допустимі докази перевірки відповідачем наявності у СПП «Біле Озеро» правонаступника для врахування до пільгового стажу періодів роботи позивача, що зазначені у трудовій книжці та вказаній вище довідці, зважаючи на його повноваження отримувати відповідну інформацію від підприємств, установ та організацій. Тому відповідні доводи не враховані судом.
Отже, не врахування відповідного пільгового стажу позивача відповідачем безпідставне, доводи відповідача не обґрунтовані.
Належних, допустимих та достатніх доказів обґрунтованого неврахування до пільгового стажу вказаних вище періодів роботи позивача відповідач не надав. Водночас, адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завданням адміністративного судочинства є гарантування дотримання прав особи та вимог законодавства, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Отже, суд не може підміняти органи державної влади та втручатися у їх повноваження, у т. ч. щодо розрахунку відповідного пільгового стажу роботи позивача. Тому в частині призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з моменту звернення за пенсією позовна вимога заявлена передчасно та задоволенню не підлягає.
Зважаючи, що у заявлених спірних правовідносинах за результатами розгляду його заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах саме відповідач прийняв рішення від 08.04.2024 №231650001715 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з підстав, що не узгоджуються зі вказаними вище нормами, таке рішення безпосередньо порушує заявлене право на пенсійне забезпечення. Тому суд дійшов висновку, що належним способом відновлення порушених прав є визнання його протиправним і скасування. Отже, в цій частині позовна вимога обгрунтована та підлягає задоволенню.
Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, наявні обґрунтовані підстави зобов'язати відповідача, що безпосередньо порушив заявлене право, у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву позивача від 01.04.2024 про призначення пенсії, зарахувати йому до пільгового стажу періоди роботи з 03.06.2005 по 13.11.2008, з 02.04.2009 по 28.12.2009, з 13.04.2010 по 14.12.2012, з 05.03.2013 по 25.11.2013, з 05.03.2014 по 03.12.2014, з 26.01.2015 по 21.12.2017, та за наслідками її розгляду прийняти відповідне рішення.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 27.12.2024 в сумі 1211,20грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 08.04.2024 № 231650001715 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 144 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) від 01.04.2024 про призначення пенсії, зарахувати йому до пільгового стажу періоди роботи з 03.06.2005 по 13.11.2008, з 02.04.2009 по 28.12.2009, з 13.04.2010 по 14.12.2012, з 05.03.2013 по 25.11.2013, з 05.03.2014 по 03.12.2014, з 26.01.2015 по 21.12.2017, та за наслідками її розгляду прийняти відповідне рішення
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 605,60грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 08.09.2025.
Суддя Алла РУДЕНКО