Ухвала від 09.09.2025 по справі 460/12374/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень

09 вересня 2025 р. Р і в н е №460/12374/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Т.О. Комшелюк, розглянувши у порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду від 16 грудня 2024 року в адміністративній справі № 460/12374/24,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа № 460/12374/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року у справі №460/12374/24, що набрало законної сили, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період 13.03.2022 по 16.12.2022, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення (якщо такі виплачувались у вказаному періоді), із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період 19.12.2022 по 19.05.2023, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення (якщо такі виплачувались у вказаному періоді), із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.

07.08.2025 від позивача надійшла письмова заява про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Заява мотивована тим, що рішення суду належним чином не виконується.

08.08.2025 ухвалою суду задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 та Військову частину НОМЕР_2 подати звіт (кожний зокрема) про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/12374/24 протягом 30 календарних днів, з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.

08.09.2025 від Військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт про виконання рішення суду від 16.12.2024 у справі № 460/12374/24. У поданому звіті відповідач вказав, що на виконання цього рішення суду проведено перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 01.07.2022 по 19.05.2023, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення (якщо такі виплачувались у вказаному періоді), із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум і визначено розмір грошового забезпечення, який необхідно виплатити ОСОБА_1 , в сумі 128061,00 гривень. Отже рішення суду виконане в межах його повноважень, просить прийняти даний звіт.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

З огляду на наведене положення норм права, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданого відповідачем звіту про виконання судового рішення без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази, подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої-другої статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з частинами першою-другою статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За змістом ч. 1-2 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Як вбачається із заяви позивача про встановлення судового контролю, останній акцентує увагу на невиконанні відповідачем рішення суду від 16.12.2024 у справі № 460/12374/24.

Суд нагадує, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2024 року у справі №460/12374/24, що набрало законної сили, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період 13.03.2022 по 16.12.2022, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення (якщо такі виплачувались у вказаному періоді), із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за період 19.12.2022 по 19.05.2023, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення (якщо такі виплачувались у вказаному періоді), із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.

Судом встановлено та стверджується матеріалами справи, що на виконання цього рішення суду Військовою частиною НОМЕР_1 проведено перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 01.07.2022 по 19.05.2023, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, компенсацію за невикористану відпустку, грошову допомогу на оздоровлення (якщо такі виплачувались у вказаному періоді), із розрахунку шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.

Сума доплати на виконання рішення суду за період з 01.07.2022 по 19.05.2023 становить 128061,00 гривень.

Вказані обставини підтверджуються заявкою-розрахунком.

За наведеного суд вважає, що відповідач належним чином здійснив перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 01.07.2022 по 19.05.2023 на виконання рішення суду у цій справі.

Щодо періоду з 13.03.2022 по 30.06.2022, то суд враховує, що у період проходження військової служби позивачем у Військовій частині НОМЕР_2 з 13.03.2022 по 31.07.2022, органом фінансового забезпечення Військової частини НОМЕР_2 , була не Військова частина НОМЕР_1 , а ІНФОРМАЦІЯ_3 (де до 31.07.2022 на фінансовому забезпеченні перебувала і сама військова частина НОМЕР_1 ).

Наведена обставина підтверджується листом Департаменту фінансового забезпечення Міністерства оборони України від 27.07.2022 № 248/3356.

Так, на виконання Директиви Міністерства оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22.05.2025 № Д-321/65/ДСК, Директиви Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 22.05.2025 № Д-22/ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів у Силах територіальної оборони Збройних Сил України в 2025 році», наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 27.05.2025 №157-АГД/ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів у підпорядкованих військових частинах у 2025 році», наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 28.05.2025 № 21-АГД/ДСК «Про проведення додаткових організаційних заходів у військовій частині НОМЕР_1 у 2025 році», були проведені організаційно-штатні зміни та ліквідація Військової частини НОМЕР_2 .

З метою забезпечення безперервності судового процесу та захисту прав і обов'язків сторін, належної організації само представництва, відповідно до вимог Інструкції з організації претензійної та позовної роботи, само представництва, представництва інтересів Міністерства оборони України та Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 грудня 2016 року № 744 (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства оборони України від 19 лютого 2020 року № 53), Військова частина НОМЕР_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) є правонаступником військової частини НОМЕР_2 , про що вбачається із копії ліквідаційної картки військової частини НОМЕР_2 .

При цьому, як стверджує Військова частина НОМЕР_1 , Військова частина НОМЕР_2 з 13.03.2022 по 19.05.2022 і до ліквідації не була органом фінансового забезпечення, а перебувала на фінансовому забезпеченні у ІНФОРМАЦІЯ_4 (до 01.08.2022) і у Військовій частині НОМЕР_1 (з 01.08.2022 до останнього дня діяльності, як окремої військової частини - 29.07.2025) і не здійснювала нарахування і виплату грошового забезпечення військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 , зокрема і позивачу.

Разом з тим, як встановлено судом та стверджується доказами, долученими до звіту, Військова частина НОМЕР_1 вживає всіх можливих заходів, з метою добровільного виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі № 460/12374/24 від 16.12.2024.

Щодо виплати перерахованих коштів на виконання рішення суду в сумі 128061,00 гривень.

Як стверджує відповідач, повне виконання рішення суду від 16.12.2022 у справі № 460/12374/24 Військовою частиною НОМЕР_1 буде здійснено у найкоротші строки після виділення коштів розпорядником бюджетних коштів вищого рівня (військовою частиною НОМЕР_5 ) за відповідними запитами, які Військова частина НОМЕР_1 здійснює щомісяця, за кодом видатків КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».

Так, частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на національну оборону (крім заходів та робіт з мобілізаційної підготовки місцевого значення).

З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2800 «Інші поточні видатки», є Міністерство оборони України.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

З огляду на наведене, саме Міністерство оборони України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері грошового забезпечення військовослужбовців та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2800 «Інші поточні видатки».

Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника військової частини ІІ та ІІІ рівня розпорядника бюджетних коштів.

Суд зауважує, що Військова частина НОМЕР_1 є розпорядником бюджетних коштів ІІІ рівня і забезпечення фінансування на потреби Військової частини НОМЕР_1 (у тому числі, виконання рішень судів) залежить від розпорядників бюджетних коштів вищого рівня.

Судом встановлено, що на виконання резолюції командира військової частини НОМЕР_1 на доповідній записці від 05.02.2025, фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_1 підготовлено та направлено до військової частини НОМЕР_5 (розпорядника бюджетних коштів ІІ рівня) лист із розрахунком щодо виділення коштів для виконання рішення суду по справі № 460/12374/24.

Також, Військовою частиною НОМЕР_1 до Військової частини НОМЕР_5 направлено заявку розрахунок на фінансування судових витрат станом на 16.02.2025 для виділення коштів від 18.02.2025 № 1488/16/1116, з метою виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 16.12.2024.

16.02.2025 Військовою частиною НОМЕР_1 отримано лист Військової частини НОМЕР_5 (вих. НОМЕР_5 №760/5280), яким повідомлено про погодження потреби у коштах на виконання рішення суду по справі № 12374/24, та дозвіл на включення у заявку на виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 .

На підставі листа Військової частини НОМЕР_5 від 16.02.2025 (вих.А1155 №760/5280) Військова частина НОМЕР_1 включила суму коштів за виконанням судового рішення на користь ОСОБА_1 у розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення у військовій частині НОМЕР_1 на березень 2025 року та направила вказаний розрахунок до Військової частини НОМЕР_5 .

Такі ж самі розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення Військова частина НОМЕР_1 направляла до Військової частини НОМЕР_5 , відповідно до строків подання звітності, на квітень 2025, травень 2025 року, червень 2025 року, липень 2025 року та серпень 2025 року.

Як стверджує заявник, відповідний розрахунок Військова частина НОМЕР_1 із включенням до його суму коштів з метою виконання судового рішення у справі № 460/12374/24, у разі відсутності фінансування за даним кодом видатків, планує подавати до Військової частини НОМЕР_5 на вересень 2025 року.

Отже причинами, які унеможливлюють повністю виконати рішення суду від 16.12.2022 у справі № 460/12374/24 є відсутність фінансування КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» розпорядником бюджетних коштів вищого рівня.

Ці обставини підтверджуються також листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України «Щодо фінансування видатків для виконання судових рішень по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» від 04.11.2024 №2 20/13/9088 та листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 04.04.2025 № 220/13/19755.

Неодноразово Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (постанови від 24 січня 2018 року у справі № 405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі № 811/1469/18 та у справі № 560/523/19 за адміністративним провадженням № K/9901/7195/20 від 23 квітня 2020 року та у справі № 420/70/19 від 07.11.2019 року).

Таким чином, рішення суду у даній справі в повному обсязі буде виконане після виділення коштів на погашення заборгованості з виплати грошового забезпечення за рішенням суду. При цьому, матеріалами справи підтверджено, що Військова частина НОМЕР_1 не відмовлялась від виконання рішення суду, а виконала його у межах своїх повноважень.

Слід також зазначити, що приписами ч. 11 ст. 382-3 КАС України встановлено, що якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Матеріалами справи стверджується, що рішення суду не виконано в частині виплати позивачу перерахованого грошового забезпечення в сумі 128061грн.

Разом з тим, враховуючи наведені вище положення права стосовно розпорядників бюджетних коштів, суд не вважає за необхідне встановлювати додатковий строк для подання звіту у цій частині рішення суду, позаяк уважає, що таке рішення буде виконано Військовою частиною НОМЕР_1 безальтернативно, у разі надходження коштів за відповідною бюджетною програмою.

Зважаючи на вищевикладене в його сукупності, суд дійшов висновку про належне виконання відповідачем рішення суду від 16.12.2024 у адміністративній справі № 460/12374/24 в частині нарахування та виплати грошового забезпечення позивачу, тому даний звіт слід прийняти.

Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти поданий Військовою частиною НОМЕР_1 звіт про виконання рішення суду по справі №460/12374/24.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 09 вересня 2025 року

Суддя Т.О. Комшелюк