Рішення від 09.09.2025 по справі 440/7565/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/7565/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просила:

-визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності без встановлення інвалідності від 18.04.2025 р. № 4 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;

-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина - ОСОБА_2 та прийняти відповідне рішення за результатами розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є матір'ю загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 загинув в зоні бойових дій від множинних уламкових поранень правих верхньої та нижньої кінцівок з ушкодженням кісток скелета та крупних кровоносних судин.

Позивач зазначала, що звернулась до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , однак відповідач листом №22/1/4/2351 від 01.05.2025 повідомив про відмову у виплаті одноразової допомоги на підставі пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", що оформлено протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності без встановлення інвалідності від 18.04.2025 №4, оскільки позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності.

ОСОБА_1 не погоджується з вказаним рішенням та вважає його протиправним, оскільки є матір'ю загиблого військовослужбовця та не є особою, на яку розповсюджується зворотня дія в часі Закону № 3515-IX від 09.12.2023 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги». На переконання позивача, наявність постанови Лохвицького районного суду Полтавської області від 23.04.2015 року по справі № 538/680/15-п, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП у вигляді попередження, не може бути підставою для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки притягнення до адміністративної відповідальності в 2015 році не розповсюджується на правовідносини щодо отримання одноразової грошової допомоги в 2024 - 2025 роках.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі /а.с. 51-54/, вказуючи, що відповідно до вимог абзацу першого пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалась до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.

Представник відповідача зазначав, що оскільки постановою Лохвицького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2015 року №538/680/15-п, яка набрала законної сили, ОСОБА_1 притягалася до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення щодо її неповнолітнього сина ОСОБА_2 , Комісія відповідно до абзацу першого пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Щодо посилань позивача на те, що притягнення до адміністративної відповідальності в 2015 році не розповсюджується на правовідносини щодо отримання одноразової грошової допомоги в 2024-2025 роках, представник відповідача зазначав, що згідно з пунктом 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть.

Представник Військової частини НОМЕР_1 наголошував, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Враховуючи зазначене, розгляд питання щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 здійснювався відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в редакції, яка діяла на день його загибелі.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/7565/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. У задоволенні клопотання про залучення третьої особи - відмовлено. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 /а.с. 36/.

Згідно з довідкою про проходження військової служби від 13.03.2025 ОСОБА_2 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_4 в період з 19.08.2024 по 29.12.2024 на посаді стрільця /а.с. 38/.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02.01.2025, виданим Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) /а.с. 32/.

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 7396 від 28.12.2024 смерть ОСОБА_2 наслала внаслідок ушкодження внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій , місце та обставини, при яких відбулася травма : Запорізька область, Василівський район, село Кам'янське, в зоні проведення бойових дій, ушкодження внаслідок воєнних дій, спричинені вибухами та уламками /а.с. 30/.

Згідно з витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 25.03.2025 № 2025-0325-1628 поранення солдата ОСОБА_2 , які призвели до смерті, та причина смерті , так, пов'язані із захистом Батьківщини /а.с. 39/.

30.01.2025 ОСОБА_1 звернулась до керівника військової частини НОМЕР_4 із заявою, в якій просила виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю (смертю) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 /а.с. 29/.

До вищевказаної заяви позивачем було додано: 1) копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; 2) копію лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; 3) копію паспорта ОСОБА_1 ; 4) копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; 5) копію довідки АТКБ "Приватбанк" за номером рахунку.

Відповідно до витягу із протоколу №4 засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних іх призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності від 18.04.2025 ухвалили /а.с. 49-50/: Комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до статей 16-16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (зі змінами) :

3.1. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , від яких надійшли заяви від 30 січня 2025 року з доданими до них документами про виплату їм одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина - ОСОБА_2 .

Відповідно до вимог пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.

Постановами Лохвицького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2015 року №538/680/15-п ОСОБА_1 та ОСОБА_3 за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків по вихованню неповнолітнього сина притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді попередження, за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_2 .

Оскільки постановами Лохвицького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2015 року №538/680/15-п та №538/681/15-п, які набрали законної сили, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 притягалися до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення щодо їх неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , Комісія відповідно до пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та ОСОБА_3

22.04.2025 військовою частиною НОМЕР_1 прийнято рішення головного розпорядника коштів про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги батькам солдата ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 №1133 /а.с. 47/.

Підставою для відмови слугувало те, що відповідно до вимог пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.

Подані документи, зокрема, постановами Лохвицького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2015 року №538/680/15-п ОСОБА_1 та ОСОБА_3 за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків по вихованню неповнолітнього сина притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді попередження, за частиною 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_2 .

Військова частина НОМЕР_1 листом від 01.05.2025 вих.№ 222/1/4/2351 повідомила ОСОБА_1 , що відповідно до вимог пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на підставі пункту 3.1. протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності від 18 квітня 2025 року №4 командир військової частини НОМЕР_1 прийняв рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю солдата ОСОБА_2 /а.с. 46/.

Позивач, вважаючи протиправним рішення Військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності без встановлення інвалідності від 18.04.2025 №4 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , звернулась до суду з вказаним позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті частини 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами (частина 1 статті 40 Закону №2232-XII).

За приписами статті 41 Закону №2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

У свою чергу, відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі Закон України №2011-XII) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 цього ж Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (частина 3 статті 16 Закону №2011-XII).

У відповідності до частини 4 статті 24 Закону №2232-XII військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:

1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);

2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;

3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);

4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;

5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Згідно з частиною першою статті 16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.

Відповідно до частини четвертої статті 16-1 Закону №2011-XII до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

вдова (вдівець);

батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з частиною 3 статті 16-2 Закону №2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого:

розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 мільйонів гривень;

розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується в інших випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, визначається відповідно до абзацу другого підпункту "а" пункту 1 цієї статті.

Частиною першою статті 16-3 Закону №2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

Згідно частини шостої, сьомої, десятої статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки безоплатно в порядку електронної взаємодії отримують необхідну інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у тому числі з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо, про осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних визначається розпорядником персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах або базах даних.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).

У відповідності до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть.

Одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 4 цього Порядку, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників (п. 12 Порядку № 975).

Відповідно до пункту 23 Порядку №975 керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.

Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.

Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.

Відповідно до пункту 2 статті 16-4 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.

Аналогічні норми містить і пункт 29 Порядку №975.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Аналіз викладених правових норм свідчить, що законодавцем чітко визначено категорії осіб, яким одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця не призначається та не виплачується, і до яких належать, зокрема, особи, які притягалися до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.

Спірним в даній справі є рішення Військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності без встановлення інвалідності від 18.04.2025 № 4 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Підставою для відмови послугувало те, що постановою Лохвицького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2015 року №538/680/15-п, яка набрала законної сили, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення щодо їх неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , тому відповідно до пункту 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога ОСОБА_1 не підлягає призначенню.

Оцінюючи мотиви спірного рішення, суд зазначає таке.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 /а.с. 36/.

Згідно довідки про проходження військової служби від 13.03.2025 ОСОБА_2 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_4 в період з 19.08.2024 по 29.12.2024 на посаді стрільця /а.с. 38/.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02.01.2025, виданим Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) /а.с. 32/.

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 7396 від 28.12.2024 смерть ОСОБА_2 наслала внаслідок ушкодження внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій , місце та обставини, при яких відбулася травма : Запорізька область, Василівський район, село Кам'янське, в зоні проведення бойових дій, ушкодження внаслідок воєнних дій, спричинені вибухами та уламками /а.с. 30/.

30.01.2025 ОСОБА_1 звернулась до керівника військової частини НОМЕР_4 з заявою, в якій просила виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю (смертю) ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 /а.с. 29/.

До вищевказаної заяви позивачем було додано: 1) копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; 2) копію лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; 3) копію паспорта ОСОБА_1 ; 4) копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 ; 5) копію довідки АТКБ "Приватбанк" за номером рахунку.

З метою розгляду зазначеної заяви, 28.03.2025 Військова частина НОМЕР_1 звернулась до Лохвицького районного суду Полтавської області з листом, в якому, з метою правильного прийняття рішення щодо призначення ОГД батькам загиблого військовослужбовця, просила в найкоротший термін надати до військової частини копії рішень Лохвицького районного суду Полтавської області від 23 квітня 2015 року №538/680/15-п та від 02 червня 2016 року №538/680/15-п щодо скоєння адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 та від 23 квітня 2015 року №538/681/15-п щодо скоєння адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_3 стосовно їх сина ОСОБА_2 /а.с. 43/.

Лохвицький районний суд Полтавської області листом від 03.04.2025 №1/150/2025 направив на адресу начальника Управління фінансів військової частини НОМЕР_1 копії постанов відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Так, постановою Лохвицького районного суду Полтавської області від 23.04.2015, яка набрала законної сили 04.05.2015, по справі №538/680/15-п притягнуто ОСОБА_1 за ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення до адміністративної відповідальності у вигляді попередження /а.с. 45/.

У рішенні суду зазначено, що судом встановлено, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків по вихованню неповнолітнього сина, у зв'язку з чим в її діях мається правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Отже, з огляду на те, що ОСОБА_1 є особою, які притягалася до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблого сина ОСОБА_2 за рішенням суду, яке набрало законної сили, що не заперечується позивачем, їй не може бути призначена одноразова грошова допомога в силу вимог пункту 2 статті 16-4 Закону №2011-XII.

Відтак, рішення Військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або втрати працездатності без встановлення інвалідності від 18.04.2025 № 4 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 є правомірним.

Щодо посилань позивача на те, що ОСОБА_1 не є особою, на яку розповсюджується зворотня дія в часі Закону №3515-ІХ від 09.12.2023 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" та те, що притягнення до адміністративної відповідальності в 2015 році не розповсюджується на правовідносини щодо отримання одноразової грошової допомоги в 2024-2025 роках, суд зазначає наступне.

Так, дійсно статтю 16-4 Закону № 2011-ХІІ доповнено пунктом 2 згідно із Законом № 3515-IX від 09.12.2023, який набрав чинності 29.03.2024.

Згідно з частиною 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За змістом пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено актовий запис № 77 від 02.01.2025, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02.01.2025, виданим Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) /а.с. 32/.

Станом на дату смерті ОСОБА_2 пункт 2 статті 16-4 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачав, що одноразова грошова допомога не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи, за рішенням суду, яке набрало законної сили.

Отже, на час виникнення спірних правовідносин, які пов'язані з днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі ОСОБА_2 , відповідач правомірно здійснював розгляд питання щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 з урахуванням пункту 2 статті 16-4 Закону № 2011-ХІІ.

Наведені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду в постанові від 24.01.2024 у справі №420/9003/23, в якій суд касаційної інстанції виходив з того, що застосуванню підлягають положення законодавства, чинні саме на дату набуття права на отримання визначеними особами одноразової грошової допомоги.

Та обставина, що рішення суду, яким притягнуто позивача до адміністративної відповідальності , прийнято і набрало законної сили у 2015 році, не впливає на можливість його врахування під час застосування пункту 2 статті 16-4 Закону № 2011-ХІІ.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол