Рішення від 09.09.2025 по справі 420/22850/24

Справа № 420/22850/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просив:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунків пенсії у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та не встановлення статусних та вікових доплат до пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 :

з дати поновлення виплати пенсії з 07.10.2009 року - автоматичні перерахунки пенсії як непрацюючій особі відповідно до статтей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нарахування та виплату надбавки до пенсії відповідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»;

з 01.03.2019 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124;

з 01.05.2020 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251;

з 01.03.2021 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127;

з 01.03.2022 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118;

з 01.03.2023 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168;

з 01.03.2024 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 185;

з 01.04.2020 року - нарахування доплати як особі, що досягла 80-річного віку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251;

з 01.03.2023 року - нарахування доплати як особі, що досягла 80-річного віку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168.

Ухвалою суду від 24 липня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058-ІУ), виплата якої була йому поновлена з 07 жовтня 2009 року згідно з рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі № 420/192/22.

Першу виплату поновленої пенсії позивач отримав у жовтні 2022 року в розмірі 888,56 грн., який до теперішнього часу залишається незмінним.

Листом від 25.06.2024 року № 18888-17311/А-02/8-1500/24 відповідач на заяву позивача повідомив, що на виконання рішення суду, розпорядженням від 31.08.2022 Головним управлінням поновлено виплату пенсії з 07.10.2009, обчислену за нормами Закону, при страховому стажі 46 років 9 місяців (коефіцієнт - 0,46570 х 1,35, враховано по 12.10.1988), в тому числі робота за Списком № 1 - 19 років, при середньомісячній заробітній платі 1226,88 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,32092 х 1197,91 грн - середня заробітна плата за 2008 рік), визначеній за період з 01.09.1987 по 30.09.1988 згідно довідки про заробітну плату, та її розмір встановлено на рівні 888,56 грн, де: розмір пенсії за віком - 774,32 грн; доплата за 21 рік понаднормового стажу - 114,24 грн.

Отже, враховуючи межі зобов'язань, покладених рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі № 420/192/22, позивачу поновлено виплату пенсії в розмірі станом на 07.10.2009 (в твердому розмірі).

Позивач не погоджується із проведеним перерахунком пенсії та вважає, що відповідач протиправно не проводить автоматичний перерахунок пенсії, індексацію пенсії та не нараховує доплати як дитині війни.

Так, у листі-відповіді від 25.06.2024 року № 18888-17311/А-02/8-1500/24 позивач зазначив, що для нарахування надбавки як «дитині війни» немає підстав, оскільки в пенсійній справі відсутній документ, який підтверджує, що позивач є громадянином України (паспорт громадянина України).

Однак, такі доводи відповідача є безпідставними та суперечать наявним фактам, якими підтверджено, що позивачу призначено та поновлено виплата пенсії саме як громадянину України.

Також у листі-відповіді від 25.06.2024 року №18888-17311/А-02/8-1500/24 відповідач

наголошує, що в нього відсутні підставі для перерахунку пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України щодо перерахунку, доплат та індексацій пенсій, оскільки на це не було вказівки в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 року по справі № 420/192/22.

Такі підстави для відмови у перерахунку пенсії є хибними, оскільки навіть за відсутності в судовому рішенні зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії ПФУ зобов'язаний здійснити перерахунок розміру пенсії в порядку, передбаченому Законом.

Щодо наголошеної відповідачем підстави про відмову в перерахунку пенсій як то відсутність відомостей щодо звільнення позивача з роботи, то слід зазначити, що ці відомості відповідач мав би та міг би сам отримати з індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК - 5), які формуються саме територіальними органами Пенсійного фонду України, тобто - відповідачем.

Крім того, навіть якщо у відповідача виникли сумніви стосовно того, чи працює позивач, то йому слід було б прийняти до уваги похилий вік позивача - 85 років.

Враховуючи вищезазначене, представник позивача вважає безпідставними причини відмови позивачу в перерахунку пенсії та нарахування доплат згідно чинного законодавства, викладені в листі-відповіді № 18888-17311/А-02/8-1500/24 від 25.06.2024 року.

Представник позивача вважає, що з дати поновлення виплати пенсії позивачу з 07.10.2009 року по дату подання цього позову відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії з урахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законами України «Державний бюджет України» на відповідний рік.

Представник позивача зазначає, що позивач є громадянином України і на нього розповсюджуються приписи всіх нормативно-правових актів України щодо пенсійного забезпечення незалежно від постійного або тимчасового місця проживання відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124, від 01.04.2020 року № 251, від 22.02.2021 року № 127, від 16.02.2022 року № 118, від 24.02.2023 року № 168 та від 24.02.2024 року № 185.

З огляду на вищевикладене, з дня призначення пенсії позивач має право користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону № 1058-ІУ. При цьому будь-яких обмежень його прав, як пенсіонера, якому поновлено виплату пенсії за рішенням суду, наведеним Законом не встановлено.

Таким чином, можна дійти висновку, що перерахунок пенсії позивача за його заявою від 10.06.2024 року мав бути здійснений відповідачем автоматично за матеріалами пенсійної справи та за результатами перевірки цих матеріалів з урахуванням тривалості часу з дати протиправного припинення виплати пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Щодо доплати до пенсії особі, якій виповнилось 80 років, представник позивача зазначає, що положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 251 від 01.04.2020 року «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» установлено з 1 квітня 2020 року особам, які отримують пенсію і яким виповнилося 80 років і більше, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2019 рік, щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 500 гривень у межах зазначеного розміру.

Щодо підвищення до пенсії як дитині війни, представник позивача зазначає, що статтею 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ГУ (далі - Закон № 2195-ІУ) визначено, що дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Позивач з 01.01.2007 року отримував підвищення до пенсії як дитина війни, що підтверджується відповідними розпорядженнями, що знаходиться в його пенсійній справі.

Однак відповідач, діючи протиправно, не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі приписів статей 1, 3, 6 Закону № 2195-ІУ, Закону № 76-УІІІ та пункту 4 постанови КМУ № 1381 від 28.12.2011 року.

Представник позивача наголошує, що з 14.10.1988 року позивачу була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1, яка на підставі статті 43 Закону № 1058-ГУ з 01.01.2004 року розраховувалась за нормами Закону № 1058-ІУ.

Згідно із записів у трудовій книжці позивача, він був звільнений з роботи 13.05.1992 року та в подальшому не працював, про що є відповідні відомості в пенсійній справі позивача.

З дня призначення позивачу пенсії він, як громадянин України, що підтверджується паспортом громадянина України, має право користуватися всіма правами на підвищення та перерахунки пенсії згідно вимог Закону № 1058-ІУ, оскільки будь-яких обмежень його прав, як пенсіонера, не було.

На теперішній час позивач проживає за кордоном, але продовжує залишатися громадянином України.

З огляду на викладене вище, відповідачем вчинені протиправні дії щодо не проведення перерахунків позивачу пенсії за віком у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком та встановлення статусних та вікових доплат.

До суду 26 липня 2024 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі №420/192/22, Головним управлінням Розпорядженням від 31.08.2022 поновлено виплату пенсії з 07.10.2009, обчислену за нормами Закону №1058, при страховому стажі 46 років 09 місяців (коефіцієнт - 0,46570 х 1,35, враховано по 12.10.1988), в тому числі робота за Списком №1 - 19 років, при середньомісячній заробітній платі 1226,88 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,32092 х 1197,91 грн - середня заробітна плата за 2008 рік), визначеній за період з 01.09.1987 по 30.09.1988 згідно довідки про заробітну плату, та її розмір встановлено на рівні 888,56 грн, де: розмір пенсії за віком - 774,32 грн; доплата за 21 рік понаднормового стажу - 114,24 грн.

Отже, враховуючи межі зобов'язань, покладених рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі № 420/192/22, позивачу поновлено виплату пенсії в розмірі станом на 07.10.2009 (в твердому розмірі).

Статтею 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни» визначено, що дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Оскільки в пенсійній справі відсутній документ, який підтверджує, що позивач є громадянином України (паспорт громадянина України), тому для нарахування зазначеної надбавки підстав немає.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» передбачено проведення щомісячної компенсаційної виплати 80-річним у розмірі 500 грн.

У зв'язку з тим, що вищезазначеним рішенням суду не покладені зобов'язання Головного управління щодо проведення перерахунків пенсії, то для нарахування щомісячної компенсаційної виплати немає правових підстав.

На цих же підставах не провадиться перерахунок пенсії у зв'язку зі змінами в пенсійному законодавстві, змінами прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також у зв'язку з прийняттям рішень Кабінету Міністрів України щодо перерахунків та індексацій пенсій.

Також представник відповідача зазначив, що оскільки в пенсійній справі відсутні відомості щодо звільнення позивача з роботи, то пенсія обчислена як працюючій особі, та оскільки пенсію поновлено на підставі рішення суду, то враховуючи межі зобов'язань, розмір пенсії поновлено у розмірі визначеному на час припинення її виплати і вона не підлягає проведенню перерахунків.

Окрім цього представник відповідача зазначає, що спір у даній справі є тотожним, виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав що і спір по справі №420/4528/22, але на стадії виконання судового рішення.

З врахованих вище підстав представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.

Своєю чергою до суду 31 липня 2024 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягав на задоволенні позову.

До суду 05 серпня 2024 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшли копії документів паперової пенсійної справи позивача.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом громадянина України Серія НОМЕР_2 та паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 терміном дії до 14 грудня 2030 року.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі №420/192/22, Головним управлінням ПФУ в Одеській області Розпорядженням від 31.08.2022 поновлено виплату пенсії з 07.10.2009, обчислену за нормами Закону №1058, при страховому стажі 46 років 09 місяців (коефіцієнт - 0,46570 х 1,35, враховано по 12.10.1988), в тому числі робота за Списком №1 - 19 років, при середньомісячній заробітній платі 1226,88 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,32092 х 1197,91 грн - середня заробітна плата за 2008 рік), визначеній за період з 01.09.1987 по 30.09.1988 згідно довідки про заробітну плату, та її розмір встановлено на рівні 888,56 грн, де: розмір пенсії за віком - 774,32 грн; доплата за 21 рік понаднормового стажу - 114,24 грн.

Однак, не проведено автоматичний перерахунок пенсії, індексацію пенсії та не нараховує доплати як дитині війни.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсі, але листом від 25.06.2024 року Головне управління ПФУ в Одеській області повідомило, що в межах зобов'язань покладених рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі №420/192/22, поновлено виплату пенсії в розмірі станом на 07.10.2009 (в твердому розмірі).

Судом досліджено копію пенсійної справи позивача.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Сторони не заперечують, що позивачу була призначена пенсія на пільгових умовах за Списком № 1.

На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі №420/192/22, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2022 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951020113659 від 26.11.2021 про відмову у поновленні виплати пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести позивачу поновлення та виплату пенсії за віком Список №1 проіндексовану відповідно з вимогами ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07 жовтня 2009 року на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі з компенсацією втрати частини доходів.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2022 по справі №420/192/22, Головним управлінням ПФУ в Одеській області Розпорядженням від 31.08.2022 поновлено виплату пенсії з 07.10.2009, обчислену за нормами Закону №1058, при страховому стажі 46 років 09 місяців (коефіцієнт - 0,46570 х 1,35, враховано по 12.10.1988), в тому числі робота за Списком №1 - 19 років, при середньомісячній заробітній платі 1226,88 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,32092 х 1197,91 грн - середня заробітна плата за 2008 рік), визначеній за період з 01.09.1987 по 30.09.1988 згідно довідки про заробітну плату, та її розмір встановлено на рівні 888,56 грн, де: розмір пенсії за віком - 774,32 грн; доплата за 21 рік понаднормового стажу - 114,24 грн.

Однак, не проведено автоматичний перерахунок пенсії, індексацію пенсії та не нараховано доплати як дитині війни і доплати після 80 років.

Змістом спірних правовідносин є правомірність відмови відповідача у проведенні автоматичного перерахунку пенсії, індексації пенсії та нарахування доплати як дитині війни і доплати після 80 років.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Перевіряючи наявність правових підстав для збільшення розміру поновленої позивачу пенсії, суд враховує, що з дати припинення виплати пенсії позивача та до дати поновлення виплати пенсії змінилось законодавство в сфері пенсійного забезпечення.

На дату поновлення виплати пенсії позивачу вже діяв Закон № 1058-IV, який в редакції чинної на дату 01.10.2009 року статтею 43 передбачав, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на

підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами

Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону № 1058-IV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було

раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії

визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Порядок перерахунку пенсії, призначеної за Законом № 1058-IV визначений ст. 42 цього Закону.

Так, відповідно до ч.ч. 1,2,3 ст. 42 Закону № 1058-IV пенсії, в редакції чинної на дату 01.10.2009 року, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії

підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних

виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

З 01.11.2009 по 31.12.2009 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становив 573 грн.

Сукупний аналіз наведених норм матеріального права доводять, що позивач мав право на поновлення пенсії, в розмірі, який не може бути менш мінімального розміру пенсії, встановленого Законом № 1058-IV та має право на перерахунок пенсії.

Так, відповідно до ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом

до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та

другою статті 42 цього Закону.

Також суд зазначає, що відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції, зі змінами від 11.10.2017 року, які діють до теперішнього часу з певними змінами) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення, та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується відповідачем, пенсія за віком, призначена на пільгових умовах за Списком № 1 була поновлена позивачу з 07.10.2009 року.

Позивач 1938 року народження, а отже 60 років йому виповнилося у 1998 році.

Проте, в порушення наведених вище вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідачем після поновлення виплати позивачу пенсії не здійснюється підвищення розміру пенсії позивача у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

За таких обставин позовні вимоги позивача не проведення перерахунків пенсії та зобов'язання провести автоматичний перерахунок пенсії та здійснити індексацію пенсії, є правомірними та належать задоволенню.

Щодо доплати до пенсії особі, якій виповнилось 80 років, суд зазначає таке.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» було передбачено установлення з 1 квітня 2020 р. особам, які отримують пенсію і яким виповнилося 80 років і більше, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2019 рік, щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 500 гривень у межах зазначеного розміру.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку після 1 квітня 2020 р., встановлюється і виплачується з дати досягнення зазначеного віку.

Позивачу виповнилося 80 років у 2018 році, отже відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 він мав право на встановлення щомісячної компенсаційної виплати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251.

Разом з цим пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 установлено з 1 березня 2023 р. щомісячну компенсаційну виплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік: яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень.

Посилання відповідача на те, що у зв'язку з тим, що рішенням суду не покладені зобов'язання Головного управління щодо проведення перерахунків пенсії, то для нарахування щомісячної компенсаційної виплати немає правових підстав, є хибними та безпідставними, оскільки відповідач мав дотримуватись норм постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 та постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р.

За таких обставин суд доходить висновку, що у цій частині позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.

Щодо підвищення до пенсії як дитина війни, суд зазначає таке.

Статтею 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-ІУ (далі - Закон № 2195-ІУ) визначено, що дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Згідно з статті 3 Закону № 2195-ІУ державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Підвищення до пенсії, передбачено статтею 6 Закону № 2195-ІУ в розмірі 30 відсотків мінімального розміру пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, за період з 01.01.2007 по 31.12.2014.

Згідно змін, внесених Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76УІІІ (далі - Закон № 76УІІІ ) до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2015 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» № 1381 від 28.12.2011 року надбавку до пенсії дітям війни встановлено у розмірі 66,43 грн.

Позивач зазначає, що він з 01.01.2007 року отримував підвищення до пенсії як дитина війни, що підтверджується відповідними розпорядженнями, що знаходиться в його пенсійній справі.

Своєю чергою, відповідач зазначає, що відсутні підстави для встановлення зазначеної надбавки, оскільки в пенсійній справі відсутній документ, який підтверджує, що позивач є громадянином України (паспорт громадянина України).

Разом з цим такі доводи відповідача є безпідставними, оскільки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянин України, що підтверджено паспортом громадянина України Серія НОМЕР_2 та паспортом громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 терміном дії до 14 грудня 2030 року.

З наведених підстав позовні вимоги у цій частині також є правомірними та належать задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню.

У зв'язку з задоволенням позову, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо не проведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунків пенсії у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та не встановлення статусних та вікових доплат до пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ):

з дати поновлення виплати пенсії з 07.10.2009 року - автоматичні перерахунки пенсії як непрацюючій особі відповідно до статтей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нарахування та виплату надбавки до пенсії відповідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»;

з 01.03.2019 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124;

з 01.05.2020 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251;

з 01.03.2021 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127;

з 01.03.2022 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118;

з 01.03.2023 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168;

з 01.03.2024 року - індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 185;

з 01.04.2020 року - нарахування доплати як особі, що досягла 80-річного віку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251;

з 01.03.2023 року - нарахування доплати як особі, що досягла 80-річного віку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та здійснити виплату пенсію у перерахованому розмірі, з урахуванням здійснених виплат.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко