про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
09 вересня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1768/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (просп. Берестейський, 5, м. Київ, 011135) про визнання протиправним та скасування акта,
08.09.2025 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач) в якому, позивач просить суд:
Визнати протиправним рішення Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 18.07.2025 № 14/35-6207 щодо відмови в наданні мені статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та скасувати це рішення
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з 2014 року та отримувачем пенсії за вислугу років по лінії МВС України з 01.01.2007, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.
Також позивач є батьком загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 . Відповідно до свідоцтва про смерть, яке видане Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) серії НОМЕР_1 від 24.06.2025, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: Україна, Донецька область, Волноваський район, село Старомайорське.
17 липня 2025 року позивач особисто звернувся до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про надання статусу члена сім'ї загиблого Захисника України, до якої додав перелік наявних документів.
Заява прийнята уповноваженою особою ЦНАПу, про що був виданий опис документів, що надано до ЦНАП суб'єктом господарювання, громадянином для виконання адміністративної послуги від 17.07.2025.
Листом Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 28.08.2025 № 109-109/11-923-1452 позивачу повідомлено про відмову в задоволенні його заяви про надання статусу члена сім'ї загиблого Захисника України з посиланням на рішення Управління соціальної та ветеранської політики цієї державної адміністрації від 18.07.2025 № 14/35-6207 щодо відмови в наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зі змісту цього рішення вбачається, що посадовці Управління соціальної та ветеранської політики визначали позивача як особу, на яку поширюється чинність п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в той час як, на думку позивача, на нього поширюється чинність пункту 6 частини 1 статті 10-1 цього Закону, тобто, приймаючи рішення щодо заяви позивача, застосували норму цього Закону, яка
не поширюється на позивача.
Відповідно до частини 4 цієї статті 10-1 цього Закону підставою для надання членам сімей осіб, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, статусу члена сім'ї загиблого Захисника України є довідка про безпосередню участь такої особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, видана командиром військової частини Збройних Сил України.
Копію такої довідки, а саме довідку командира військової частини НОМЕР_2 Збройних Сил України від 07.08.2024 про безпосередню участь сина позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а саме про його безпосередню участь у бойових діях, позивач надав до ЦНАПУ разом із своєю заявою, про що свідчить вказаний опис переданих мною документів до цієї заяви, а оригінал цієї довідки зберігається в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім цього, у своєму рішенні про відмову в наданні названого статусу відповідач послався на пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», в той час як у чинній постанові Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 «Про порядок виготовлення та видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів», пункту 7 не існує.
Також, у своєму рішенні відповідач послався на пункт 11 постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2024 № 1171, в той час як чинна постанова Кабінету Міністрів України від 15.10.2024 № 1171 «Про внесення 10 деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо уточнення процедури надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та членів сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України», пункт 11 не містить.
Крім цього, відповідач пов'язав свою відмову у задоволенні заяви позивача тільки з відсутністю правовстановлюючих документів, а саме: висновку ВЛК про причинний зв'язок смерті сина позивача - ОСОБА_2 та додатку 6 до Порядку, виданого на прізвище батька, ОСОБА_1 .
Однак, відповідно до чинного підпункту 5 пункту 4 Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740 (8 редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 p. № 416 ) підставою для надання заявникам статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України є: 5) для заявників з числа членів сімей осіб, зазначених у пункті 6 частини першої статті 10-1 Закону: свідоцтво про смерть; довідка за формою згідно 3 додатком 1, видана Мінветеранів.
Тобто підставою для надання позивачу, як батькові військовослужбовця, який загинув при безпосередньої участі у бойових діях є тільки свідоцтво про смерть та довідка за формою згідно 3 додатком 1, виданої Мінветеранів i не потребується висновок ВЛК про причинний зв'язок смерті сина позивача і не потребується додатку 6 до Порядку, про що зазначено у названому оскарженому рішенні.
Вказане рішення відповідача вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що стало підставою для звернення до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Разом з позовною заявою позивачем надано клопотання про відстрочення сплати судового збору, обґрунтоване тим, що на момент введення в Україні військового стану перебував у смт. Новоайдар Луганської області, а після окупації Луганської області вимушений повернутися до зареєстрованого місця проживання у м. Луганську, де перебуває й до тепер, отримує пенсію на картковий рахунок АТ «Ощадбанк», який в свою чергу обмежує переказ коштів на будь-які рахунки.
На підставі викладеного, відповідач просив відстрочити сплату судового збору до вирішення справи по суті.
Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до пункту 3 частини першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України «Про судовий збір»).
Відповідно до положень статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Оскільки предметом позову є захист позивачем свого права на отримання соціальних виплат, тобто, іншими словами предметом позову є захист позивачем своїх соціальних прав, тому враховуючи положення пункту 3 частини першою статті 8 Закону України «Про судовий збір суд» вважає за можливе відстрочити сплату судового збору в сумі 968,96 грн (враховуючи подання заяви через підсистему «Електронний суд») до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування акта.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у сумі 968,96 грн за подання позовної заяви до Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування акта.
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, а також:
заява ОСОБА_1 від 17.04.2025 про надання статусу члена загиблого Захисника України разом з усіма доданими до неї документами;
усі листи/відповіді/рішення тощо прийняті за результатами розгляду вказаної заяви.
Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд».
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяА.Г. Секірська