Ухвала від 09.09.2025 по справі 340/4852/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви в частині позовних вимог

09 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа №340/4852/25

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Момонт Г.М., розглянувши матеріали у справі

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача-1: Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 11;

відповідача-2: Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 53/39;

відповідача-3: Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради про:

- визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради №1467129541-2024-4 від 10.10.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання);

- визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради №1467129541-2024-4 від 04.12.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання);

- визнання протиправним та скасування повідомлення (рішення) Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 11.12.2024 р. (Про надання державної допомоги сім'ям з дітьми);

- визнання протиправним та скасування повідомлення (рішення) Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 21.01.2025 р. (Про надання державної допомоги сім'ям з дітьми);

- визнання протиправним та скасування повідомлення (рішення) Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 01.04.2025 р. (Про надання державної допомоги сім'ям з дітьми);

- зобов'язання Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради поновити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 жовтня 2024 року.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 р. позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання заяви про поновлення пропущеного строку із зазначенням інших підстав пропуску строку звернення до суду та підтверджуючих доказів.

07.08.2025 р. позивачкою подано до суду заяву про поновлення процесуального строку. В обґрунтування поважності пропуску строку звернення до суду позивачка зазначила, що має тяжкі хвороби, є особою з інвалідністю другої групи, у зв'язку з чим перебуває на лікуванні в різних медичних закладах, на підтвердження чого надала копію довідки від 29.07.2025 р. та висновок консиліуму лікарів від 28.04.2025 р. Через вказані хвороби та фізичні болі і страждання, позивачка постійно перебуває у стресовому стані, вимушена займатися відповідними процедурами та виїжджати за межі міста задля здійснення належного лікування. Додатково позивачка зазначила, що разом із чоловіком виховує малолітню прийомну дитину ОСОБА_2 , що потребує дуже значних засобів та витрат як матеріального, так і не матеріального характеру, в зв'язку з чим вважає причини пропуску строку звернення до суду поважними.

З огляду на накази голови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 р. №221/в та №222/в суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Момонт Г.М. з 08.08.2025 р. по 08.09.2025 р. включно, перебувала у щорічній відпустці, внаслідок чого не здійснювала правосуддя, у тому числі не підписувала процесуальні документи.

Таким чином, питання про відкриття провадження у справі вирішується суддею у перший робочий день 09.09.2025 р.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк звернення до адміністративного суду це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

До того ж, суддя зазначає, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Законодавець поширює строки звернення до суду і на позовні вимоги пов'язані із захистом соціальних прав.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Так, позивачем оскаржуються, зокрема рішення Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради №1467129541-2024-4 від 10.10.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання), №1467129541-2024-4 від 04.12.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання) та повідомлення (рішення) Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 11.12.2024 р. (Про надання державної допомоги сім'ям з дітьми).

Позовні вимоги про оскарження зазначених рішень подані після спливу строку установленого ч.2 ст.122 КАС України.

Суддя зауважує, що довідка т.в.о. медичного директора ЛДЦ ПП ПВФ «Ацинус» від 29.07.2025 р., правова оцінка якої вже надавалася, підтверджує факт перебування ОСОБА_1 на амбулаторному лікуванні в лікувально-діагностичному центрі ПП ПВФ «Ацинус» з 10.10.2024 р. по теперішній час, однак таке лікування не передбачає постійного перебування у медичному закладі, що свідчить про фактичну можливість звернення до суду з відповідною позовною заявою як особисто, так і за допомогою представника. При цьому позивачкою не надано інших доказів на підтвердження поважності причини пропуску звернення до суду, а виховання малолітньої дитини не може розцінюватися суддею, як об'єктивна перешкода звернення до суду з відповідним позовом.

Окрім того, позивачкою не обґрунтовано, які саме обставини змінилися та сприяли зверненню до суду з даним позовом 15.07.2025 р. за умови продовження існування обставин, які позивачка зазначає як об'єктивні підстави, що перешкоджали зверненню до суду.

Зважаючи на викладене, суддя визнає неповажними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду вказані позивачем у заяві, поданій до суду 07.08.2025 р.

З огляду на ч.ч.1, 2 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суддя повертає позовну заяву.

Отже, зважаючи на строк звернення до адміністративного суду, передбачений частиною 2 статті 122 КАС України, враховуючи, що позов подано до суду 15.07.2025 р., судовому захисту підлягають порушені права позивача у межах позовних вимог про: - визнання протиправним та скасування повідомлення (рішення) Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 11.12.2024 р. (Про надання державної допомоги сім'ям з дітьми); - визнання протиправним та скасування повідомлення (рішення) Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 21.01.2025 р. (Про надання державної допомоги сім'ям з дітьми); - визнання протиправним та скасування повідомлення (рішення) Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради від 01.04.2025 р. (Про надання державної допомоги сім'ям з дітьми); - зобов'язання Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради поновити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 жовтня 2024 року.

Згідно з п.9 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії підлягає поверненню позивачу у частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради №1467129541-2024-4 від 10.10.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання); визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради №1467129541-2024-4 від 04.12.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання).

Керуючись ст.123, п.9 ч.4 ст.169, ст.ст.243, 248, 256, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, Управління соціального захисту населення Подільського району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради, Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії повернути позивачу у частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради №1467129541-2024-4 від 10.10.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання); визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Фортечного району Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради №1467129541-2024-4 від 04.12.2024 р. (Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання).

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня підписання такої ухвали.

Дата підписання ухвали 09 вересня 2025 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ