про відкриття провадження в адміністративній справі
08 вересня 2025 року м. Київ № 320/35967/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи: Державної служби з питань праці, Міністерства економіки України про визнання протиправною та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, треті особи: Державної служби з питань праці, Міністерства економіки України в якому просить суд:
- визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України “Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» № 14 від 12.01.2022.
Ухвалою суду від 17.07.2025 позовну заяву залишено без руху.
Позивач, у строк та спосіб викладений в ухвалі, усунув недоліки позовної заяви.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, судом не встановлено.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно із частиною третьою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до частини 1 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи, суд вважає за необхідне проводити розгляд справи за правилами загального провадження та призначити судове засідання.
Позивачем заявлено клопотання про залучення до розгляду у справі третіх осіб: Державної служби з питань праці, Міністерства економіки України.
Рзоглянувши клопотання позивача про залучення до розгляду у справі третіх осіб суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно частини п'ятої статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Суд звертає увагу, що виходячи з аналізу позовних вимог вбачається, що підставою звернення позивача до суду слугувало непогодження із постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» № 14 від 12.01.2022
Підпункт 2 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» № 14 від 12 січня 2022 року визначив, що здійснення заходів, пов'язаних з ліквідацією територіальних органів Державної служби з питань праці згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань праці.
З урахуванням наведеного вбачається, що рішення суду у даній справі вплине на права, обов'язки та інтереси Державної служби України з питань праці, яка на виконання оскаржуваної постанови здійснює заходи, пов'язані з ліквідацією територіальних органів.
Пункт 1 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015р., визначає, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно підпункту 6 пункту 11 Положення про Державну службу України з питань праці затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015р., Голова Держпраці звітує перед Першим віце-прем'єр-міністром України - Міністром економіки про виконання планів роботи Держпраці та покладених на неї завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності Держпраці, її територіальних органів, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях.
Підпункт 254 пункту 4 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 459 від 20.08.2014 визначає, що Мінекономіки відповідно до покладених на нього завдань утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи та організації, засновані на державній власності, уповноваженим органом управління яких є Мінекономіки, затверджує їх статути (положення), здійснює контроль за їх дотриманням, в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників.
Підпункт 266 пункту 4 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 459 від 20.08.2014 визначає, що Мінекономіки відповідно до покладених на нього завдань здійснює внутрішній контроль і внутрішній аудит у Мінекономіки, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління.
Абзац 4 підпункту 3 пункту 11 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 459 від 20.08.2014 визначає, що Міністр визначає пріоритетні напрями роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Міністром, та шляхи виконання покладених на них завдань, затверджує плани роботи таких центральних органів виконавчої влади.
Враховуючи наведене, результат судового розгляду справи, може спричинити правові наслідки для Міністерства економіки України та вплинути на права, інтереси та обов'язки
Таким чином, керуючись вищевикладеним, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та залучення в якості третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору: Державної служби з питань праці, Міністерства економіки України.
.Згідно з частиною 1 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Керуючись статтями 2, 160, 161, 171, 257, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Задовольнити клопотання позивача про залучення третіх осіб.
3. Залучити в якості третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору: Державну службу з питань праці (Код ЄДРПОУ: 39472148, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Десятинна, 14), Міністерство економіки України (Код ЄДРПОУ: 37508596, місцезнаходження: 01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, 12/2)
4. Розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження колегією суддів під головуванням судді Леонтовича А.М.
Підготовче засідання проводити одноособово суддею Леонтовичем А.М.
5. Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
6. Призначити підготовче засідання на 07 жовтня 2025 року о 14.00 год.
Судове засідання відбуватиметься в приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
7. Зобов'язати позивача не пізніше двох днів з дня одержання копії вказаного судового рішення направити на адресу Державної служби з питань праці, Міністерства економіки України копію позовної заяви з додатками до неї, а докази такого направлення надати на адресу суду.
8. Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
9. Запропонувати відповідачеві подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
10. Витребувати докази від відповідача (належним чином засвічені):
- всі матеріали щодо позивача, що слугували підставою щодо спірного рішення.
Витребувані документи надати до призначеного першого підготовчого судового засідання.
11. Запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.
12. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
13. Запропонувати третім особам надати до суду пояснення щодо позову з наданням доказів надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
14. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
15. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Леонтович А.М.