ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" вересня 2025 р. справа № 640/20603/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги про визнання протиправним протоколу, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати протокол відповідача від 06.08.2020 № 6 у частині відносно призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як ветерану війни та особі з інвалідністю внаслідок війни - III групи, причина інвалідності захворювання, так, одержане під час безпосередньої участі в АТО в забезпеченні її проведення у розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому встановлено інвалідність;
- зобов'язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як ветерану війни та особі з інвалідністю внаслідок війни - III групи, причина інвалідності захворювання, так, одержане під час безпосередньої участі в АТО в забезпеченні її проведення у розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в якому встановлено інвалідність.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2020 позовну заяву залишено без руху (а.с.23-26).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.10.2020 позовну заяву повернуто заявнику (а.с .31, 32).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2021 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 жовтня 2020 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду зі стадії вирішення питання щодо відкриття провадження у справі (а.с.75-78).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2021 у справі № 640/20603/20 відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (а.с.83).
На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення", Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, судові справи передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
09.04.2025 дана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду прийнято до провадження адміністративну справу №640/20603/20 та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 105-106).
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.
Відповідач скористався правом подати відзив на адміністративний позов. Згідно відзиву представник відповідача позовні вимоги не визнав, оскільки відсутні правові підстави для призначення одноразової грошової допомоги.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах поліції. Позивача звільнено зі служби в поліції 30.07.2016 через хворобу від 17.11.2017 № 1301 о/с.
Відповідно до виписки з акта огляду МСЕК від 15.08.2016 № АВ 0602153 Позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності з 10.08.2016 із причиною інвалідності: “захворювання, так пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ» (а.с. 15).
У відповідності до статей 97 та 99 Закону України “Про Національну поліцію» позивачу 21.06.2017 було призначено та виплачено одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок “захворювання, так пов'язане з проходженням служби в поліції», у розмірі 112000,00 гривень (а.с. 129).
Після повторного огляду МСЕК згідно довідки від 16.05.2019 № 12ААБ 065139 Позивачу було підтверджено ІІІ групу інвалідності з 01.04.2020, із причиною інвалідності “захворювання, так пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ» (а.с. 16).
У подальшому після чергового огляду МСЕК згідно довідки від 19.03.2020 № 12ААБ 581611 Позивачу було підтверджено ІІІ групу інвалідності з 06.03.2020, та змінено причину інвалідності на: “захворювання, так одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» (а.с. 17).
Позивач звернувся з заявою про виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 250 прожиткових мінімумів до Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих території та внутрішньо переміщених осіб України (а.с. 9).
Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих території та внутрішньо переміщених осіб України листом від 11.08.2020 повідомило ОСОБА_1 , що рішенням, оформленим протоколом від 06.08.2020 № 6 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв'язку з призначенням одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України “Про Національну поліцію» (а.с.18).
Вважаючи протиправним рішення відповідача щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті (пункт 4 частини першої статті 97 Закону № 580-VIII).
Частиною третьою статті 100 Закону № 580-VIII передбачено, що у разі визначення інвалідності або часткової втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейському, особі, звільненій зі служби в органах поліції, який (яка) на день отримання інвалідності, визначення відсотка часткової втрати працездатності без визначення інвалідності або на день його (її) звільнення з органів поліції займав (займала) посаду в державному органі, установі, організації або у вищому навчальному закладі, які виконують роботу в інтересах держави та її безпеки, із залишенням на службі в поліції, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів тих органів державної влади, до яких вони були відряджені.
Як вже зазначалося, позивач звільнений з органів Національної поліції України та йому первинно встановлено ІІІ групу інвалідності із зазначенням причини інвалідності «захворювання, пов'язане з проходженнями служби в органах внутрішніх справ», у зв'язку з чим у 2017 році позивач отримав одноразову грошову допомогу, що сторонами не заперечується.
Згідно з частиною 7 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551) особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом “б» пункту 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Якщо особа у зв'язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 затверджено Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який визначає механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, деяких категорій осіб (далі - одноразова грошова допомога) (далі - Порядок № 336).
У пункті 2 Порядку № 336 зазначені особи, які є одержувачами одноразової грошової допомоги.
Згідно підпункту 4 Порядку № 336 у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
Тобто, законодавством передбачено для одержувача одноразової грошової допомоги право вибору підстави її виплати у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-ХІІ, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів.
Згідно із пунктом 17 Порядку № 336 призначення та виплата одноразової грошової допомоги не проводиться у разі отримання від органів, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інформації стосовно призначення такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит.
Таким чином, з урахуванням викладеного вище та беручи до уваги те, що у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності (первинно) Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області 21.06.2017 позивачу виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до Закону № 580-VIII у розмірі 250 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб, на підставі ст..ст. 97, 99 Закону № 580-VIII, суд дійшов висновку, що Міжвідомчою комісією було прийнято правомірне рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На думку суду, позивачем не доведено протиправність рішення відповідача, тоді як відповідачем доведено правомірність його дій щодо відмови у призначенні грошової допомоги.
Враховуючи наведене адміністративний позов не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги (код ЄДРПОУ 42657144, пров. Музейний, 12, м. Київ, 01001) про визнання протиправним протоколу, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.