Ухвала від 09.09.2025 по справі 280/7756/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

09 вересня 2025 року Справа № 280/7756/25 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Новікова І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

04 вересня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати противоправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення позивачу, нарахування та виплати щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2018 - 2021 роки, як учаснику бойових дій передбачену ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів;

зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2018 - 2021 роки, як учаснику бойових дій передбачену ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.

Відповідно до пункту 3 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви зокрема з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Приписи абзацу 1 частини 2 статті 122 КАС України визначають, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Водночас для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Як вбачається з матеріалів позову, предметом цього спору є незгода позивача з тим, що йому, як учаснику бойових дій, не у повному обсязі виплачена разова грошова допомога за період 2018 - 2021 роки.

При цьому, позивач у позовній заяві зазначає, що протягом 2018 - 2021 років ним отримувалася грошова допомога, проте у розмірі меншому ніж п'ять мінімальних пенсій за віком.

Суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 22.07.2021 у справі № 420/718/21 дійшов наступного висновку: "…з дня отримання допомоги до 5 травня, особа вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів».

Подібного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 08.11.2023 у справі №240/9669/23 та від 24.01.2024 у справі № 240/11101/23, від 22.08.2024 у справі №420/9301/24.

Таким чином, враховуючи шестимісячний строк звернення до суду, який слід обраховувати з червня 2018 - 2021 років, позивач міг звернутись до суду з цим позовом до листопада 2018 - 2021 років, тоді як позов у цій справи подано 04.09.2025.

Посилання позивача на постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», суд відхиляє та зазначає, що частина спірного періоду взагалі стосується періоду до прийняття зазначеної постанови (2018 - 2019).

Більш того, суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» було внесено зміни у пункт 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, який викладено в такій редакції: «3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином».

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували, що позивач протягом починаючи з березня 2020 року мав перешкоди у доступу до суду, у зв'язку із запровадженням на території України карантину.

Також, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Але протягом 6-ти місяців після скасування карантину позивач також не скористався правом на звернення до суду.

Стосовно посилань позивача на запровадження воєнного стану, суд зазначає, що строк звернення до суду був пропущений позивачем ще до запровадження в Україні воєнного стану.

Більш того запровадження воєнного стану не може бути автоматичною підставою для поновлення строків звернення до суду, оскільки особою має бути доведено належними та допустимими доказами, що запровадження воєнного стану перешкодило своєчасному зверненню до суду.

В даному випадку таких доказів суду не надано.

Також, суд враховує і ту обставину, що пропуск строку звернення до суду є надмірним та складає понад 7 років.

Суддя зауважує, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам КАС України, а тому, згідно з ч.1 ст.169 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 171 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом із зазначенням інших поважних причин пропуску строку звернення до суду.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Новікова