08 вересня 2025 року Справа № 280/5453/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, ЄДРПОУ 44118663) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати дії Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області щодо нарахування орендної плати за землю з фізичної особи ОСОБА_1 за 2023 рік в розмірі 473 301,78 гривень неправомірними;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України у Запорізькій області здійснити перерахунок орендної плати за землю з фізичної особи ОСОБА_1 за 2023 рік з урахуванням п.12 Договору оренди землі від 14 липня 2014 року;
- визнати дії Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області щодо нарахування орендної плати за землю з фізичної особи ОСОБА_1 за 2024 рік в розмірі 497 440,17 гривень неправомірними;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України у Запорізькій області здійснити перерахунок орендної плати за землю з фізичної особи ОСОБА_1 за 2024 рік з урахуванням п.12 Договору оренди землі від 14 липня 2014 року;
- визнати дії Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області щодо нарахування орендної плати за землю з фізичної особи ОСОБА_1 за 2025 рік в розмірі 557 132,99 гривень неправомірними;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України у Запорізькій області здійснити перерахунок орендної плати за землю з фізичної особи ОСОБА_1 за 2025 рік з урахуванням п.12 Договору оренди землі від 14 липня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що орендна плата визначається договором оренди землі та є його істотною умовою, яка може змінюватися лише за згодою сторін. Пункт 12 Договору оренди землі від 14 липня 2024 року за № 201403000100309 не передбачає в односторонньому порядку зміни розміру орендної плати, або інших умов договору. Аналізуючи умови Договору землі від 14 липня 2024 року, які є чинними та незмінними на сьогоднішній день, розмір орендної плати зазначеної в Договорі є вище визначеної законодавством України нижньої граничної межі річної суми платежу по орендної платі за земельні ділянки. Орендна плата за земельну ділянку, яка визначена в Договорі оренди землі, та становить 197 211,90 грн.., відповідає вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України. Також, вказує, що з урахуванням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» позивач був звільнений від спати орендної плати у 2022 - 2023 роках, оскільки орендована земельна ділянка перебувала на території, на яких велись активні бойові дії. Позивач вважає дії ГУ ДПС у Запорізькій області такими, що суперечать законодавству України, оскільки вказує податкові повідомлення- рішення форма «Ф» вiд 23 травня 2024 року № 81781-2409-UA23060070000082704 на суму 473 301,78 грн.; вiд 24 червня 2024 року № 500477-2409-0829-UA23060070000082704 на суму 497 440,17 грн. вiд 25 квітня 2025 року № 327590-2411-0829-UA23060070000082704 на суму 557 132,99 грн. за 2023 - 2025 роки з урахуванням коефіцієнта індексації за 2022 - 2024 року прийняті відповідачем без врахування Договору оренди земельної ділянки, норм Податкового кодексу України. Позовну заяву просить задовольнити.
Одночасно із позовом представником позивача до суду подано заяву про забезпечення позову, в якій останній просить суд вжити заходів забезпечення адміністративного позову шляхом заборони здійснення нарахування пені на грошове зобов'язання.
Ухвалою судді від 26 червня 2025 року позивачу відмовлено у забезпеченні позову.
Ухвалою суду від 30 червня 2025 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку із недоплатою судового збору.
03 липня 2025 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви шляхом надання до суду квитанції на суму 7 872,80 грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року адміністративну справу № 280/5453/25 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДПС України у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України.
Ухвалою суду від 10 липня 2025 року у задоволенні клопотання представника позивача про залучення Запорізької міської ради у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог відмовлено.
09 липня 2025 року від представника позивача на адресу суду надійшло клопотання про призначення справи до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 14 липня 2025 року у задоволенні вищезазначеного клопотання відмовлено.
22 липня 2025 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги ОСОБА_1 вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки чинним законодавством визначено, що при визначенні розміру орендної плати у випадку передачі в оренду земель комунальної власності слід враховувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:03:020:0091 у 2014 році склала 4 930 297,50 грн., розмір орендної плати складає 4 %. З покликанням на норми статті 289 Податкового кодексу України зазначає, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. Відповідач вважає свої дії в частині обрахунку позивачу орендної плати за землю за 2023 - 2025 роки з урахуванням індексації правомірною, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Також, прохальна частина відзиву на позов містила клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 23 липня 2025 року у задоволенні вищезазначеного клопотання представника відповідача відмовлено.
07 серпня 2025 року від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в обґрунтування якого вказано, що з урахуванням відзиву на позов нарахування орендної плати платнику проводиться контролюючим органом шляхом винесення податкових повідомлень-рішень: за 2023 рік, з урахуванням коефіцієнта індексації, (значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (крім сільськогосподарських угідь) за 2022 рік становить 1,15) вiд 23 травня 2024 року № 81781-2409-UA23060070000082704 на суму 473 301,78 грн.; за 2024 рік, з урахуванням коефіцієнта індексації, (значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051) вiд 24 червня 2024 року № 500477-2409-0829-UA23060070000082704 на суму 497 440,17 грн., які контролюючим органом надіслано засобами поштового зв'язку на податкову адресу платника, листом з рекомендованим повідомленням про вручення та повернуто з відміткою «за закінченням терміну зберігання»; за 2025 рік, з урахуванням коефіцієнта індексації, (значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (крім сільськогосподарських угідь) за 2022 рік становить 1,12) вiд 25 квітня 2025 року № 327590-2411-0829-UA23060070000082704 на суму 557 132,99 грн., надіслано в порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 Кодексу 25 квітня 2025 року. Враховуючи вищевикладене, Головне управління ДПС у Запорізькій області вважає вищезазначені податкові повідомлення-рішення за 2023, 2024, 2025 роки винесені з дотриманням вимог статті 58 ПКУ та не суперечать Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 28 грудня 2015 року № 1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21 липня 2017 року № 658, є такими, що відповідають вимогам діючого законодавства та підлягають сплаті в повному обсязі. Вказує, що оскільки зміни у договір оренди не вносились, з урахуванням грошової оцінки земельної ділянки згідно пункту 6 договору, у відповідності до пункту 12 договору орендна плата яка сплачується позивачем не повинна перевищувати 197 211 грн. 90 коп. З огляду на вказане, позов просить задовольнити.
07 серпня 2025 року від представника позивача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У період з 06 серпня 2025 року по 07 вересня 2025 року суддя перебував у щорічній оплачуваній відпустці.
Ухвалою суду від 08 вересня 2025 року у задоволенні вищезазначеного клопотання відмовлено.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.
Судом встановлено, що 14 липня 2014 року між ПП «АВТОЦЕНТР ВОСТОК-ПЛЮС» в особі директора Бурцевої Юлії Вікторівни (- далі - Орендар) та Запорізькою міською радою в особі міського голови (далі - Орендодавець) укладено Договір оренди землі №201403000100309 (далі - договір).
Відповідно до пункту 1 Договору, орендодавець, відповідно до рішення сорок четвертої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради від 06 жовтня 2010 року № 104/3 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування автосалону, пункту автосервісу та магазину непродовольчих товарів, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Східна, 11.
Згідно пункту 2 Договору оренди, земельна ділянка належить Запорізькій міській раді на праві комунальної власності.
Відповідно до пункту 3 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6375 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:020:0091.
Відповідно до пункту 6 Договору оренди, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4 930 297 грн. 50 коп. (чотири мільйона дев'ятсот тридцять тисяч двісті дев'яносто сім грн. 50 коп.), в цінах 2014 року.
Відповідно до пункту 11 Договору, його укладено строком до 06 жовтня 2029 року.
Пунктом 12 Договору передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 197 211 грн. 90 коп. (сто дев'яносто сім тисяч двісті одинадцять грн. 90 коп.) на рік, що складає 4% від нормативної грошової оцінки в цінах 2014 року.
Відповідно до пункту 34.4 Договору оренди, Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Згідно пункту 50 Договору невід'ємними частинами договору є:
- план або схема земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання - передачі об'єкта оренди;
- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку;
- рішення Запорізької міської ради про надання земельної ділянки в оренду;
- витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до Витягу №1728/05/03 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:020:0091 за адресою м. Запоріжжя, вул. Східна, 11 від 03 липня 2014 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки є 4 930 297,50 грн.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:03:020:0091 належить Запорізькій міській раді на праві комунальній власності.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 07 жовтня 2022 року, укладеним між ОСОБА_1 та ПП «АВТОЦЕНТР ВОСТОК-ПЛЮС», 07 жовтня 2022 року ОСОБА_1 придбано у власність будівлю, магазину непродовольчих товарів та пункту автосервісу літ.В, загальною площею 827,3 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 та будівлю, автосалону літ.М, загальною площею 961,8 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Нерухоме майно розташоване на земельній ділянці площею 0,6375 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:03:020:0091, категорія земель землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення земельної ділянки: 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; форма власності: комунальна, що підтверджується Витягом НВ-9901846682022 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22 серпня 2022 року.
Позивачем здійснено сплату орендної плати у грошовій формі та в розмірі передбаченому пунктом 12, а саме по 197 211,90 грн. за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:03:020:0091 за 2023 та 2024 рік відповідно, що підтверджується платіжними інструкціями
За 2022 рік та 2023 рік позивач орендну сплату не здійснював, оскільки, вважає, що з урахуванням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України був звільнений від її сплати на вказаний період.
З особистого електронного кабінету Державної податкової служби позивачу стало відомо про те, що відповідачем 31 грудня 2023 року 2023 рік винесено податкове - повідомлення рішення № 81781-2409-UA23060070000082704 з орендної плати з фізичних осіб на суму 473 301,78 грн., за 2024 рік від 24 червня 2024 року податкове повідомлення-рішення № 500477-2409-0829-UA23060070000082704 на суму 497 440,17 грн., а за 2025 рік 25 квітня 2025 року № 327590-2411-0829-UA23060070000082704 на суму 557 132,99 грн.
Вважаючи, що відповідач неправомірно нарахував позивачу грошове зобов'язання позивачу по сплаті орендної плати за землю у 2023 році, та неправомірно збільшив її розмір у 2024-2025 роках з 197 211,90 грн. до 497 440,17 грн. та 557 132,99 грн. до суду з даним позовом
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІІ (далі - Земельний кодекс України), а справляння плати за землю - Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-ІV (далі - ПК України).
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Відповідно до статті 1 ПК України, цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Так, у позовній заяві представник позивача вказує, що у 2023 році з урахуванням положень підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України був звільнений від сплати орендної плати, оскільки орендована ділянка знаходиться на території, на якій ведуться активні бойові дії. Відтак, відповідач не мав нараховувати йому орендну плату за 2023 рік.
В той же час, відповідно до 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
У 2023 році Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, був затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року № 309. Згідно вказаного переліку місто Запоріжжя, на якій розташована земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:03:020:0091, на якій розташоване нерухоме майно позивача, вся територія Запорізького району з 12 березня 2022 року була віднесена до території можливих бойових дій, а не територій, на які ведуться (велись) активні бойові дії, що спростовує доводи представника позивача щодо звільнення позивача від орендної плати у 2023 році.
Що ж стосується правомірності нарахування позивачу відповідачем орендної плати за 2023 - 2025 роки з урахуванням коефіцієнтів індексації то суд зазначає наступне.
За змістом підпункту14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У підпункті 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України, зазначено, що орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу XII ПК України.
Згідно із пунктом 288.1 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі - Закон України «Про оренду землі»), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із пунктами 288.1 - 288.5 ПК України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Пунктом 288.7 статті 288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Згідно з пунктом 286.1 статті 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є, зокрема, дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 286.5 статті 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Водночас, як установлено пунктом 289.1 статті 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Наступним пунктом вказаної статті (289.2 статті 289 ПК України) визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до статті 1 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» (далі - Закон № 1378-IV), нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з частиною п'ятою статті 5 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-IV (далі - Закон України «Про оцінку земель»), нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення, зокрема, розміру земельного податку.
У відповідності до частини другої статті 20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до пункту 6 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в мм. Києві та Севастополі) належать, зокрема, надання відомостей з Державного земельного кадастру щодо об'єктів, зазначених у підпункті 1 цього пункту, та відмови у їх наданні, витягів з Державного земельного кадастру про будь-яку земельну ділянку в межах державного кордону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2011 року № 1386 затверджений Порядок подання інформації про платників податків, об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, для забезпечення ведення їх обліку, а також обчислення та справляння податків і зборів, пунктом 4 якого передбачено, що Держгеокадастр та Мін'юст подають щомісяця до 10 числа (у разі наявності технічної можливості - щоденно), а також на запит контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки або ДПС інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у тому числі:
Держгеокадастр - про земельні ділянки, зокрема про кадастровий номер земельної ділянки, дату реєстрації у Державному земельному кадастрі, дату державної реєстрації земельної ділянки (відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою чи договору оренди), площу відповідно до правовстановлюючих документів, цільове призначення та місце розташування земельної ділянки, дату та значення нормативної грошової оцінки, частку кожного із співвласників земельної ділянки (у разі коли земельна ділянка перебуває у спільній частковій власності), а також про землевласників або землекористувачів, зокрема найменування та місцезнаходження або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та місце проживання землевласника або землекористувача.
Таким чином, вищенаведені норми права встановлюють, що нормативна грошова оцінка, яка затверджується відповідною радою, є базою нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Пунктом 289.3 статті 289 ПК України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Так, за змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 (у відповідній редакції), Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Отже, саме Держгеокадастр законодавчо наділений повноваженнями для встановлення величини коефіцієнту індексації та подальшого інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що, якщо розмір орендної плати залежить від нормативно-грошової оцінки землі, котра підлягає обов'язковій індексації в силу приписів Податкового кодексу України, то її величина у грошовому виразі є змінною і не залежить від волі сторін.
У разі індексації нормативно-грошової оцінки землі у сторін не виникає обов'язку внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, оскільки на час укладення правочину вони усвідомлювали, що вона буде змінюватися у грошовому виразі з причини, яка не залежить від їхньої волі.
Аналогічного висновку при вирішенні спору щодо внесення змін до договору оренди земельної дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09 листопада 2021 року у справі №635/4233/19.
Відтак, законодавець зобов'язав центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та інші державні органи інформувати власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативно-грошової оцінки землі.
Відповідно до приписів пункту 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Отже, спірні правовідносини в частині встановлення орендної плати за землі комунальної власності регулюються виключно Податковим кодексом України, навіть за умови, коли інше законодавство суперечить йому.
Суд зазначає, що обов'язок з нарахування сум земельного податку фізичним особам покладено саме на органи державної податкової служби, яким для визначення розміру вказаного податку необхідно встановити базу оподаткування, наявність грошової оцінки землі, інші відомості для визначення суми податкового зобов'язання.
У постанові Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 804/937/16, викладено правовий висновок, виходячи з якого, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати).
Суд зазначає, що норми ПК України не покладають на контролюючий орган обов'язок визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, оскільки це виключна компетенція Держгеокадастру, а тому, взявши до уваги величину коефіцієнта індексації, зазначену на сайті Держгеокадастру, інформацію щодо укладених договорів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка надана Запорізькою міською радою, а також врахувавши особливості щодо справляння плати за землю, відповідач правомірно нарахував позивачу суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2023 - 2025 роки.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 06 липня 2023 року у справі № 820/5357/17.
На думку суду, позивач не врахував, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно, що дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком.
Що ж стосується правильності розрахунку відповідачем позивачу орендної плати за 2023-2025 роки, то суд зазначає.
За 2023 рік, з урахуванням коефіцієнта індексації, (значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (крім сільськогосподарських угідь) за 2022 рік становить 1,15) позивачу згідно податкового повідомлення-рішення вiд 31 грудня 2024 року № 81781-2409-UA23060070000082704 нараховано орендну плату у сумі 473 301,78 грн.
Орендна плата проведена наступним чином:
вартість земельної ділянки за період користування земельною ділянкою на дату винесення ППР 11832544,47 грн. х розмір орендної плати згідно договору 4% (вказано у договорі).
де вартість земельної ділянки за період користування земельною ділянкою на дату винесення ППР складається із суми грошової оцінки (НГО станом на дату договору) - 493 0297,5 грн. помноженої на коефіцієнт Індексації НГО за період користування на дату винесення ППР 2,399965615.
За 2024 рік, з урахуванням коефіцієнта індексації, (Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051) позивачу згідно податкового повідомлення рішення вiд 24 червня 2024 року № 500477-2409-0829-UA23060070000082704 нараховано орендну плату у розмірі 497 440,17 грн.
Орендна плата проведена наступним чином:
вартість земельної ділянки за період користування земельною ділянкою на дату винесення ППР 12436004,24 х розмір орендної плати згідно договору 4% (вказано у договорі).
де вартість земельної ділянки за період користування земельною ділянкою на дату винесення ППР складається із суми грошової оцінки (НГО станом на дату договору) - 493 0297,5 грн. помноженої на коефіцієнт Індексації НГО за період користування на дату винесення ППР 2,52236386.
За 2025 рік, з урахуванням коефіцієнта індексації, (значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (крім сільськогосподарських угідь) за 2022 рік становить 1,12) позивачу відповідно до податкового повідомлення - рішення вiд 25 квітня 2025 року № 327590-2411-0829-UA23060070000082704 нараховано оренду плату у розмірі 557 132,99 грн.
Орендна плата проведена наступним чином:
вартість земельної ділянки за період користування земельною ділянкою на дату винесення ППР 13 928324,75 х розмір орендної плати згідно договору 4% (вказано у договорі.
де вартість земельної ділянки за період користування земельною ділянкою на дату винесення ППР складається із суми грошової оцінки (НГО станом на дату договору) - 493 0297,5 грн. помноженої на коефіцієнт Індексації НГО за період користування на дату винесення ППР 2,825047525.
Такий розрахунок відповідає розрахунку, наданому відповідачем до суду разом із відзивом на позов(а.с. 167).
Відтак, розрахунок заборгованості позивачу за 2023-2025 роки проведено відповідачем правильно.
З приводу наданих до суду квитанцій від 18 листопада 2024 року (призначення платежу орендна плата з фізичних осіб за 2023 рік), від 13 грудня 2024 року (призначення платежу орендна плата з фізичних осіб за 2023 рік), від 31 грудня 2024 року (призначення платежу орендна плата з фізичних осіб за 2024 рік), від 10 березня 2025 року (призначення платежу орендна плата з фізичних осіб за 2024 рік) суд зазначає, що орендна плата за вказані періоди позивачем здійснена після спливу строку, встановленого статтями 285-287 ПК України та після винесення відповідачем податкових повідомлень по орендній платі за 2023 - 2025 роки (орендна плата за 2023 рік здійснена наприкінці 2024 року, а за 2024 рік наприкінці 2024 року та на початку 2025 року), які позивачем в судовому порядку не оскаржені.
Відтак, відповідач не мав можливості врахувати їх під час обчислення позивачу орендної плати за спірний період.
Тому суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат з урахуванням положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби України у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,- відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 08 вересня 2025 року.
Суддя Д.В. Татаринов