08 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/12741/25
категорія 112010205
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови їй у нарахуванні та виплаті з 01.02.2025 року доплати до пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити пенсію їй з 01.02.2025 року з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн по втраті годувальника ОСОБА_2 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 06.11.2024 по справі №240/12830/24, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову Позивач зазначає, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 року у справі №240/12830/24 про відновлення права Відповідачем проведено з 01.04.2023 року перерахунок пенсії з відповідного розміру грошового забезпечення станом на березень 2019року. Разом з тим, при проведенні такого перерахунку пенсії, на думку Позивача, Відповідач протиправно не включив щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, передбачену постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713. На звернення Позивача Відповідач листом від 24.02.2025 року відмовив у проведенні перерахунку та виплаті вказаної щомісячної доплати.
Ухвалою від 14.05.2025 року відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач з поданим позовом не погодився. У поданому до суду відзиві вказує, що Позивачу була встановлена пенсія в розмірі 2483,85 (30% від 8279,50 грн.). Проте відповідно до статті 37 Закону 2262 пенсії в разі втрати годувальника (або частина спільної пенсії кожного непрацездатного члена сім'ї), що призначається членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 2021 рік один прожитковий мінімум це 1854 грн., пенсія була призначена в розмірі 3708,00 (1854 Х 2). Враховуючи п.2 Постанови № 713 пенсія Позивача не могла бути меншою ніж 3854,00 грн, тому з 01.07.2021 року було нараховано підвищення в розмірі 146,00 грн Отже, так як у Позивача розмір пенсії менший за мінімальний, то в даному випадку застосовується п.2 Постанови № 713, і встановлюється доплата, в даному випадку це 146,00 грн, тому дії ГУ ПФУ повністю відповідають законодавству. З 01.02.2025 року після проведення перерахунку зі зміною розміру прожиткового мінімуму розмір пенсії становив 7269,52 грн., а виплату підвищення відповідно Постанови № 713 було призупинено, оскільки розмір пенсії збільшився більше ніж на 146,00 грн.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов призначення та виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII, регулюються правовими нормами постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713 (надалі - Постанова № 713), що були чинні на день спірних відносин.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 року у справі №240/12830/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.03.2024 №ХЗ70189 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.04.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.03.2024 №ХЗ70189 про розмір грошового забезпечення станом на березень 2019року, з урахуванням вже здійснених виплат.
Згідно перерахунку пенсії Позивача станом на 01.07.2021 року основний розмір пенсії визначений у розмірі 2483,85 грн. та під час його визначення не враховані додаткові види грошового забезпечення. Окрім того, під час визначення загального розміру пенсії сума доплати відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 визначена у розмірі 146,00 грн. Загальний розмір пенсії з доплатами складає 3854,00 грн.
Згідно перерахунку пенсії станом на 01.05.2025 року основний розмір пенсії визначений у розмірі 4934,51 грн., доплата відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 відсутня. Загальний розмір пенсії з доплатами складає 7269,52 грн.
Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою від 06.01.2025, в якій просила поновити її право на отримання, з 01.02.2025 року, щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», шляхом проведення відповідного перерахунку її пенсії з 01.02.2025 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 24.02.2025 на вказану заяву Позивача повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» їй з 01.07.2021 було встановлено доплату до пенсії в розмірі до 2000,00 грн., виплата якої проводилась до 01.02.2025 року.
Оскільки основний розмір пенсії після 01.0.2018 на виконання рішення суду збільшився більше ніж на 2000,00 грн., тому доплата згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713, не нараховується.
Суд погоджується із доводами Відповідача, що приписами абзацу третього п.1 Постанови № 713 передбачено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Змінами, внесеними до цього абзацу згідно з Постановою КМ № 578 від 10.05.2022 передбачено, що такі обмеження не застосовуються лише до осіб, яким перерахунок пенсії здійснюється на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника".
Тобто, приписи абзацу третього п.1 Постанови № 713 передбачають певну умову встановлення щомісячної доплати в сумі 2000 гривень до основного розміру пенсії вказаним особам.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Відповідачем з 01.02.2024 року після проведення перерахунку на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 року у справі №240/12830/24 доплату згідно Постанови № 713 було зупинено.
Судом встановлено, що до перерахунку основний розмір пенсії складав 2483,85 грн., а після перерахунку основний розмір пенсії склав 4934,51 грн.
Зазначене свідчить, що в результаті такого перерахунку основний розмір пенсії Позивача збільшився більше ніж на 2000,00 грн., що в розумінні абзацу третього п.1 Постанови № 713 виключає підстави для встановлення щомісячної доплати в сумі 2000 гривень до основного розміру пенсії Позивача.
Суд погоджується із доводами Відповідача, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.11.2024 року у справі №240/12830/24 перерахунок пенсії Позивачу 01.01.2025 року проведено на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.03.2024 №ХЗ70189 саме у зв'язку з підвищенням постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. № 704 розміру грошового забезпечення військовослужбовців з 01.01.2018 року.
Суд вважає, що Позивачем помилково ототожнюється конкретне судове рішення як самостійна підстава для проведення перерахунку пенсії Позивачу, передбаченої Законом № 2262-XII. Як зазначено в ст.63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Тобто, лише підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, є підставою для такого перерахунку пенсій відповідній категорії військовослужбовців.
Правові норми вказаного Закону не передбачають те чи інше судове рішення як самостійну підставу для проведення перерахунку особам пенсій призначених у відповідності до цього ж Закону № 2262-XII.
Конкретне судове рішення засвідчує лише порушення допущені при проведенні такого перерахунку пенсії конкретній особі, в тому числі протиправну відмову у такому перерахунку, та зазначає спосіб усунення такого порушення.
Спірний перерахунок пенсії Позивачу безспірно проводився у відповідності до вимог ст.63 Закону № 2262-XII та у зв'язку з підвищенням постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. № 704 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом станом на 01.04.2019року.
Разом з тим, відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних відносин та вирішенні даного спору суд враховує правові висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22, від 02.03.2023 року у справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 року у справі №380/25987/21, від 18.04.2022 року у справі № 560/6528/22.
Таким чином, позовні вимоги Позивача ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.02.2025 року доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713 та зобов'язання Відповідача здійснити такий перерахунок та виплати.
Одночасно суд зазначає про безпідставність доводів представника Відповідача щодо залучення Міністерство соціальної політики України до справи в якості Третьої особи, а тому в задоволенні такого клопотання відмовляє.
Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України витрати Позивача на сплату судового збору відшкодовуються за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирський район, Житомирська область,10003, РНОКПП 13559341), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.02.2025 року ОСОБА_1 доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити з 01.02.2025 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
08.09.25