Рішення від 08.09.2025 по справі 200/4861/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 року Справа№200/4861/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації (адреса: 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, буд. 6, ЄДРПОУ 38144140) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (адреса: 61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 4 під., 10 пов., ЄДРПОУ 40478572) про визнання протиправним та скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Північно-східного офісу Держаудитслужби, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-05-07-013839-a, оприлюднений Північно-східним офісом Державної аудиторської служби України від 23 червня 2025 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 23 червня 2025 року Держаудитслужбою в електронній системі закупівель було оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури Закупівлі, яка проводилась Департаментом. Закупівля проводилась за процедурою відкритих торгів з особливостями. У зазначеному Висновку Держаудитслужба дійшла висновку про наявність наступних порушень: - за результатами аналізу питання дотримання законодавства у сфері закупівель в частині внесення змін до тендерної документації встановлено порушення вимог пункту 54 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178; - за результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення пункту 10 частини першої статті 10 та статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

У Висновку зобов'язано Департамент здійснити заходи щодо усунення порушень шляхом оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог Закону, здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів. Відповідно до частини 10 статті 8 Закону № 922 у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження. Позивач вважає, що Висновок Відповідача за результатами моніторингу Закупівлі є таким, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, є безпідставним, нездійсненним, а отже має бути скасований.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що Північно-східним офісом Держаудитслужби при проведенні моніторингу закупівлі № UA-2025-05-07-013839-a було встановлено, що:- Позивач через авторизований електронний майданчик оприлюднив в електронній системі закупівель Оголошення про проведення відкритих торгів UA-2025-05-07 013839-a. В цьому Оголошенні в таблиці у графі «Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг» вказано: строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - «до 31 липня 2025»;- в пункті 4.6 «Строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт)» Розділу 1. Загальні положення Тендерної документації, затвердженої протоколом від 07.05.2025 № 55, протоколом від 14.05.2025 № 67 (зміни), вказано строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) - «до 31.12.2025 включно». Отже, наявні розбіжності щодо строку надання послуг Тендерній документації. в Оголошенні та Відповідно до абзацу 3 пункту 54 Особливостей № 1178 Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції (абзацу 4 пункту 54 Особливостей № 1178). Однак, Позивачем в електронній системі закупівель зміни до Тендерної документації та/або Оголошення про проведення відкритих торгів з приводу вищевказаного не опубліковано.

Надане пояснення Позивача не спростовує наявність встановленого порушення, оскільки, в Оголошенні та Тендерній документації Позивача однаково зазначено назви граф «строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт)» і не стосується строку дії договору, та під час проведення процедури закупівлі Позивачем не було опубліковано в електронній системі закупівель зміни до Тендерної документації та/або Оголошення про проведення відкритих торгів з приводу усунення розбіжностей щодо строку надання послуг.

Моніторингом питання щодо дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо порядку оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог Закону № 922 та Особливостей № 1178 по процедурі закупівлі, що оприлюднена на веб-порталі РROZORRO за номером UA-2025-05-07-013839-a, встановлено, що Позивач у додатках до договору про надання послуг з поточного ремонту від 02.06.2025 №19/25 , що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси не зазначив інформацію про матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», а саме: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару , що є порушенням вимог пункту 11 частини 1 статті 10, частини 1 статті 41 Закону № 922. Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 10 Закону № 922 Замовник та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює самостійно в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машино-зчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) протягом трьох робочих днів з дня його укладення. Відповідно до частини 1 статті 41 Закону № 922 договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси. Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об'єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов'язковим, якщо це передбачено законодавством). У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції . Такі документи можуть містити іншу інформацію.

Представником Позивача подано відповідь на відзив, в якій він зазначає, що вимоги, викладені у висновку Держаудитслужби, є юридично і технічно нездійсненними після завершення процедури закупівлі, оскільки механізмів для внесення змін до оприлюднених документів система Prozorro не передбачає (підтверджується листом ТОВ «ЗАКУПІВЛІ.ПРО» від 25.06.2025 № 25/06/ZK-2630, який наявний в матеріалах справи). Більше того, у резолютивній частині висновку відсутні будь-які вимоги щодо усунення розбіжностей у строках виконання робіт, які сам відповідач визнав у констатуючій частині документа. Така непослідовність свідчить про те, що навіть на думку самого органу державного фінансового контролю виявлені розбіжності у строках не мають істотного значення для результатів закупівлі. Водночас вимога щодо «гасу» сформульована без конкретного способу виконання, що суперечить пункту 5 частини сьомої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі». У даній справі Відповідач фактично вдався до такого явища, як «правовий пуризм». Загально прийнято розуміти пуризм як надмірне прагнення до чистоти, переваги форми над змістом. Верховний Суд, зокрема, у постанові від 28.01.2021 по справі №160/12925/19 висловив правову позицію, що спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених норм, які саме заходи слід вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства. Зазначення Держаудитслужбою у висновку про необхідність «усунути порушення законодавства в сфері публічних закупівель» без конкретизації, яких саме заходів має вжити замовник та без визначення способу усунення виявлених під час моніторингу порушень свідчить про його нечіткість та невизначеність, що є порушенням вимог Закону в частині змісту висновку як акта індивідуальної дії. Необхідність чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити уповноваженій особі замовника для усунення порушень неодноразово визнавалась Верховним Судом, зокрема у постанові від 10.12.2019 №160/9513/18, 05.03.2020 у справі №640/467/19, від 23.04.2020 у справі №160/5735/19, від 11.06.2020 в справі №160/6502/19, від 16.12.2020 у справі №160/6501/19, від 02.08.2020 у справі №160/11304/19, від 26.11.2020 у справі №160/11367/19, від 11.06.2020 в справі №160/6502/19, у справі №160/4347/19, від 21.01.2021, у справі №400/4458/19 та від 21.01.2021 у справі №480/3179/19. Враховуючи наведене, вважає, що даний висновок виглядає застереженням на майбутнє, а отже на дату прийняття в ньому немає сенсу.

Представником відповідача були подані заперечення на відповідь на відзив, в якій представник підтримав свою позицію викладену у відзиві, заперечував проти доводів викладених позивачем у позовній заяві та відповіді на відзив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно з наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 30.05.2025 № 184 прийнято рішення про початок проведення моніторингу закупівлі № UA-2025-05-07-013839-a «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О0543 Олександрівка Краматорськ км 0+000 - км 44+225» (далі - Закупівля), яка оголошена Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації на електронному майданчику Prozorro, з підстави виявлення ознак порушень законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі.

Згідно тендерної документації по процедурі відкриті торги (з особливостями) на закупівлю послуги поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О0543 Олександрівка - Краматорськ км 0+000 - км 44+225 в Розділі 1. Загальні положення пункт 4.6 строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) зазначено: до 31.12.2025 включно.

Позивач разом з Тендерною документацією також оприлюднив документ «Перелік основних матеріальних ресурсів» (файл 14_КД_ПОМР.rtf) , де в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» поряд з іншими вказаний матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», та також оприлюднив документ «Інформацію про ціни на матеріальні ресурси» (файл 14_Інформація про ціни на матеріальні ресурси О0543.docx), де в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» поряд з іншими вказаний матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» в кількості 0,095304т.

07.05.2025 року Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2025-05-07-013839-a. Назва номенклатурної позиції предмета закупівлі: Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О0543 Олександрівка Краматорськ км 0+000- км 44+225. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: до 31 липня 2025. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 19 травня 2025 00:00.

Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби було оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-05-07-013839-a. Моніторингом дотримання законодавства у сфері закупівель в частині внесення змін до тендерної документації встановлено, що відповідно до ОГОЛОШЕННЯ про проведення відкритих торгів UA-2025-05-07-013839-a в графі «Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг» вказано: «до 31 липня 2025», проте відповідно до пункту 4.6 «строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт):» Розділ 1. Загальні положення тендерної документації, затвердженої протоколом від 07.05.2025 № 55, протоколом від 14.05.2025 № 67 (зміни) вказано: «до 31.12.2025 включно». Отже виникли розбіжності між оголошенням та тендерною документацією. Північно-східним офісом Держаудитслужби, через електронну систему закупівель направлено Замовнику запит про надання пояснень від 02.06.2025 з приводу вищевказаного, отримано відповідь від 05.06.2025 року, в якій Замовник зазначив: « ..Зазначені розбіжності виникли з причини того, що поняття «строк надання послуг» в розумінні закупівлі має два різних тлумачення. По-перше, це строк проведення поточного ремонту (31 липня 2025), строк, по завершенню якого поточний ремонт на автомобільній дорозі повинен бути завершений. Цей строк може бути подовжений (в межах дії договору) за погодженням із замовником, виходячи із різноманітних ситуаційних чинників, відповідно до вимог чинного законодавства в сфері публічних закупівель, або без такого погодження, після чого до виконавця неминуче будуть застосовані штрафні санкції, відповідно до умов договору. Цей строк зазначено Замовником в Оголошенні про проведення закупівлі. По-друге, це строк дії договору про надання послуг - послуги надаються виконавцем протягом усього терміну дії договору (до 31.12.2025). Цей строк не може бути подовжений (виходячи із специфіки предмету закупівлі). До складу таких послуг надходять такі складові, як виконання поточного ремонту, звільнення будівельного майданчика від сміття, будівельних машин та механізмів, тимчасових споруд та приміщень, підготовка, складання та передача звітності замовнику, комплекс дій, що направлені на прийом-передачу готового об'єкта за участю спеціалістів з технічного нагляду тощо. …».

В пункті 10 Додатку №1 «Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції.» до тендерної документації визначено надання Переліку та обсяг послуг (окремий файл «Відомість обсягів робіт (BoQ) без зазначення вартості окремих складових робіт, з підтвердженням, що Учасник виконає їх у повному обсязі, за підписом керівника або уповноваженої особи Учасника, завірені печаткою (у разі її використання). Замовником, поряд з тендерною документацією, також оприлюднено ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ (файл 14_КД_ПОМР.rtf), в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» поряд з іншими міститься «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», та оприлюднив ІНФОРМАЦІЮ про ціни на матеріальні ресурси» (файл 14_Інформація про ціни на матеріальні ресурси О0543.docx) в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» поряд з іншими міститься «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» в кількості 0,095304 т. В складі тендерної пропозиції Учасником - ТОВ "СЛАВДОРСТРОЙ" оприлюднено підписану ВІДОМІСТЬ ОБСЯГІВ РОБІТ (BoQ вих. №12/05/2025-10 від 12.05.2025 (файл 10. Відомість обсягів робіт (BoQ) з підтвердженням.pdf), яка відповідає Відомості обсягів робіт (BoQ) Замовника. Поряд з вказаним, Замовником оприлюднено підписаний Договір про надання послуг з поточного ремонту від 02.06.2025 №19/25. В Додатку №4 «ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ» вказаного Договору, в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» поряд з іншими міститься «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», однак у Додатку №5 «ІНФОРМАЦІЮ про ціни на матеріальні ресурси» в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» вказаного Договору не міститься «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2».

Північно-східним офісом Держаудитслужби, через електронну систему закупівель направлено Замовнику запит про надання пояснень від 05.06.2025 з приводу вищевказаного, отримано відповідь від 10.06.2025 року, в якій Замовник зазначив: « .. Додаток № 5 до Договору складається Виконавцем та узгоджується із Замовником на стадії підписання Договору. Цей додаток містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси (далі - Інформація), яка визначена Виконавцем відповідно до цін на матеріальні ресурси, які він буде використовувати при наданні послуг на Об'єкті. В Інформації, серед матеріальних ресурсів, відсутній «гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», у зв'язку з тим, що Виконавець, беручи до уваги вимоги чинного законодавства із захисту довкілля, надає послуги на Об'єкті із залученням сучасної спеціалізованої техніки, яка не потребує в технологічному процесі використання «гасу для технічних цілей».

Відповідно до даних електронної системи закупівель Замовником 02.06.2025 оприлюднено Договір з додатками у форматі PDF (файл Договір №19_25 ПР О0543 Олександрівка Краматорськ км 0+000-км 44+225.pdf). Також 02.06.2025 оприлюднено Договір з додатками у форматі DOCX (файл ПР О0543 Олександрівка - Краматорськ км 0+000 - км 44+225.docx), серед яких у Додатку №5 міститься «ІНФОРМАЦІЯ про ціни на матеріальні ресурси», проте в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» не міститься «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», який в свою чергу включено до Додатку №4 «ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ» Договору. Отже, Замовником, на порушення вимог пункту 10 частини першої статті 10 Закону, частини першої статті 41 Закону у документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси не зазначена інформація щодо «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», а саме: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, вартість транспортування та заготівельно складські витрати, а також країна походження товару.

За результатами аналізу питання дотримання законодавства у сфері закупівель в частині внесення змін до тендерної документації встановлено порушення вимог пункту 54 Особливостей. За результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення пункту 10 частини першої статті 10 Закону та частини першої статті 41 Закону. За результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону з урахуванням Особливостей, розгляду тендерної пропозиції ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ»; своєчасності укладання договору про закупівлю; відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця; наявності підстав для внесення змін до умов договору, дотримання вимог Постанови № 710; надання відповіді на запит органу державного фінансового контролю про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі - порушень не встановлено.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Північно-східний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення порушень шляхом оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог Закону, здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

За результатами проведених відкритих торгів з особливостями Департаментом укладено договір від 02.06.2025 № 19/25 (далі - Договір) про надання послуг «Поточний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення О0543 Олександрівка - Краматорськ км 0+000 - км 44+225» (далі - Об'єкт) з учасником - переможцем ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» (далі - Виконавець).

У Додатку №4 «Перелік основних матеріальних ресурсів» до Договору в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» поряд з іншими вказаний матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2».

У Додатку №5 «Інформацію про ціни на матеріальні ресурси» в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» до Договору не вказано матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2».

Листом від 26.06.2025 №432/0/110-25 Позивач звернувся до підрядної організації ТОВ «Славдорстрой» з пропозицією надати детальні роз'яснення чому та на підставі яких документів такий матеріальний ресурс, як «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», зазначений Департаментом в переліку основних матеріальних ресурсів, який є невід'ємним додатком до Договору, не включено Виконавцем у Додаток № 5 до Договору (Інформація про ціни на матеріальні ресурси).

Листом від 02.07.2025 № 02/07-01 ТОВ «Славдорстрой» повідомило, що матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей» був включений в Перелік основних матеріалів Замовника в складі такого виду робіт, як Улаштування вирівнювального шару з асфальтобетонної суміші із застосуванням укладальників асфальтобетону (R483.1). ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» повідомляє, що для визначення вартості зазначеного виду робіт при розрахунку своєї пропозиції було використано ІРВР СВ1 14-2 «Укладання вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші асфальтоукладачем на гусеничному ходу Caterpillar AP655D», де відсутня позиція матеріального ресурсу «Гас для технічних цілей».

Позивачем, 05.06.2025 року та 10.06.2025 року було надано пояснення Відповідачу з приводу виявлених правопорушень відображених у висновку № UA-2025-05-07-013839-a.

ТОВ «ЗАКУПІВЛІ.ПРО» листом Вих. № 25/06/ZK-2630 від 25.06.2025 повідомлено, що відповідно до вашого запиту повідомляємо наступне, закупівля за ідентифікатором UA-2025-05-07-013839-a, знаходяться в статусі: “Завершена». У замовника відсутня технічна можливість вносити зміни до тендерної документації. Щодо технічної реалізації функціоналу радимо звертатися безпосередньо до Адміністратора системи ДП «ПРОЗОРРО».

Не погоджуючись з висновком, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірних правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Згідно із ст.5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі».

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Згідно з п.14 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.

Відповідно до ч.2 вказаної статті рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:

1) дані автоматичних індикаторів ризиків;

2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;

4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;

5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:

інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;

інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;

інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України №43 від 03.02.2016 року затверджено Положенням про Державну аудиторську службу України (далі Положення).

Положенням визначено, що Державна аудиторська служба України (далі Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до пп.3 п.4 Положення Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Водночас згідно з п. 7 Положення здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Частиною 6 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання

Згідно з ч.7 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» у висновку обов'язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Згідно з пунктом 22 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:

1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;

2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів);

4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю

У разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).

Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.

Під час проведення торгів із обмеженою участю замовником застосовуються всі кваліфікаційні критерії, встановлені частиною другою цієї статті.

У разі участі об'єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об'єднаних показників кожного учасника такого об'єднання на підставі наданої об'єднанням інформації.

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про публічні закупівлі» оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.

Згідно з ч.1 ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України «Про публічні закупівлі» зміни, що вносяться замовником до тендерної документації, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації. Замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться.

У разі несвоєчасного надання замовником роз'яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично призупиняє перебіг тендеру.

Для поновлення перебігу тендеру замовник повинен розмістити роз'яснення щодо змісту тендерної документації в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на сім днів.

Зазначена у цій частині інформація оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:

1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю:

оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

оголошення про проведення конкурентного діалогу - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;

оголошення про проведення торгів з обмеженою участю - не пізніше ніж за 30 днів до кінцевої дати отримання документів, поданих на кваліфікаційний відбір;

2) оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій;

3) зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень.

У хронологічному порядку відображаються зміни до тендерної документації та кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який був визначений відповідно до кожної із змін до тендерної документації;

4) зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення;

5) оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди;

6) протокол кваліфікаційного відбору - протягом одного дня з дня його затвердження;

7) протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;

8) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;

9) інформацію про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення;

10) договір про закупівлю та всі додатки до нього - протягом трьох робочих днів з дня його укладення;

11) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси - протягом трьох робочих днів з дня:

внесення змін до договору про закупівлю у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додаються зміни до договору про закупівлю (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, в разі зміни цін на них) у машинозчитувальному форматі (у разі внесення змін до договорів, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону);

складання договірної ціни, уточненої відповідно до затвердженої проектної документації до договору про закупівлю, зазначеного в абзаці третьому частини першої статті 41 цього Закону. До такого повідомлення додається уточнена договірна ціна (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі;

12) звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання;

13) звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель - протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 цього Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше семи днів.

Слід зазначити, що із 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі Закон № 922), проводять закупівлі відповідно до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі Особливості).

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону № 922, договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Згідно з абзацом 1 пункту 17 Особливостей договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої - п'ятої, сьомої - дев'ятої статті 41 Закону, та цих особливостей.

Із абзацу 2 пункту 10 Особливостей слідує, що за результатами здійснення закупівлі шляхом застосування відкритих торгів в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 10 Закону № 922, Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машинозчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) - протягом трьох робочих днів з дня його укладення.

Відповідно до абзацу другого пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 у разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 цього Закону, без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктами 10 і 11 частини першої статті 10 цього Закону, в порядку та на умовах, що ними визначені.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону № 922 висновується, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об'єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов'язковим, якщо це передбачено законодавством).

У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.

У пункті 54 Особливостей зазначено, що надання роз'яснень щодо тендерної документації та внесення змін до неї та/або оголошення про проведення відкритих торгів здійснюється замовником відповідно до цього пункту.

Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру (далі - звернення). Усі звернення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель.

Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме - в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.

Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.

У разі несвоєчасного надання замовником відповіді на звернення електронна система закупівель автоматично зупиняє проведення відкритих торгів.

Для поновлення проведення відкритих торгів замовник повинен розмістити відповідь в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менше ніж на чотири дні.

Відповідачем при проведенні моніторингу закупівлі у висновку № UA-2025-05-07-013839-a від 23 червня 2025 року було встановлено, що Позивач через авторизований електронний майданчик оприлюднив в електронній системі закупівель Оголошення про проведення відкритих торгів UA-2025-05-07-013839-a. В цьому Оголошенні в таблиці у графі «Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг» вказано: строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - «до 31 липня 2025» проте в пункті 4.6 «Строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт)» Розділу 1. Загальні положення Тендерної документації, вказано строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) - «до 31.12.2025 включно».

Отже, наявні розбіжності щодо строку надання послуг в Оголошенні та Тендерній документації.

Відповідно до абзацу 3 пункту 54 Особливостей Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів.

Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції (абзац 4 пункту 54 Особливостей).

Однак, Позивачем в електронній системі закупівель зміни до Тендерної документації та/або Оголошення про проведення відкритих торгів опубліковано не було.

Відповідно частини 5 статті 8 Закону № 922 протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі Відповідач через електронну систему закупівель РROZORRO 02.06.2025 направив Позивачу запит про надання пояснень з приводу виявлених розбіжностей.

05.06.2025 Позивач надав пояснення на запит, де зокрема зазначив наступну інформацію: «...Зазначені розбіжності виникли з причини того, що поняття «строк надання послуг» в розумінні закупівлі має два різних тлумачення. По-перше, це строк проведення поточного ремонту (31 липня 2025), строк, по завершенню якого поточний ремонт на автомобільній дорозі повинен бути завершений. Цей строк може бути подовжений (в межах дії договору) за погодженням із замовником, виходячи із різноманітних ситуаційних чинників, відповідно до вимог чинного законодавства в сфері публічних закупівель, або без такого погодження, після чого до виконавця неминуче будуть застосовані штрафні санкції, відповідно до умов договору. Цей строк зазначено Замовником в Оголошенні про проведення закупівлі. По-друге, це строк дії договору про надання послуг - послуги надаються виконавцем протягом усього терміну дії договору (до 31.12.2025). Цей строк не може бути подовжений (виходячи із специфіки предмету закупівлі). До складу таких послуг надходять такі складові, як виконання поточного ремонту, звільнення будівельного майданчика від сміття, будівельних машин та механізмів, тимчасових споруд та приміщень, підготовка, складання та передача звітності замовнику, комплекс дій, що направлені на прийом передачу готового об'єкта за участю спеціалістів з технічного нагляду тощо…».

Суд зазначає, що надане Позивачем пояснення не спростовує наявність встановленого порушення. Окрім того, в Оголошенні та Тендерній документації Позивача однаково зазначено назви граф «строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт)» і не стосується строку дії договору.

Підсумовуючи наведене в сукупності суд зазначає, що позивачем не дотримано вимоги пункту 54 Особливості № 1178, а тому висновок в цій частині є вірним та обґрунтованим.

Щодо порушення вимог пункту 10 частини 1 статті 10, частини 1 статті 41 Закону № 922, суд зазначає наступне.

Відповідачем при проведенні моніторингу закупівлі у висновку № UA-2025-05-07-013839-a від 23 червня 2025 року було встановлено, що Позивач у додатках до договору про надання послуг з поточного ремонту від 02.06.2025 №19/25, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси не зазначив інформацію про матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», а саме: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 10 Закону № 922 Замовник та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює самостійно в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього (у тому числі документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси) у машино-зчитувальному форматі (у разі оприлюднення договору про закупівлю, зазначеного в абзаці другому частини першої статті 41 цього Закону) протягом трьох робочих днів з дня його укладення.

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону № 922 договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту з розробленням проектної документації, робіт з будівництва об'єктів з розробленням проектної документації є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, що долучаються після складання договірної ціни, уточненої (узгодженої) відповідно до затвердженої проектної документації (затвердження проектної документації є обов'язковим, якщо це передбачено законодавством).

У документах, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, обов'язково має зазначатися така інформація: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та заготівельно-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Такі документи можуть містити іншу інформацію.

Судом встановлено, що в пункті 10 Додатку №1 «Перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції.» Тендерної документації Позивач встановив вимогу до учасників надати у складі тендерної пропозиції «Перелік та обсяг послуг (окремий файл «Відомість обсягів робіт (BoQ) без зазначення вартості окремих складових робіт, з підтвердженням, що Учасник виконає їх у повному обсязі, за підписом керівника або уповноваженої особи Учасника, завірені печаткою (у разі її використання).

Позивач разом з Тендерною документацією також оприлюднив документ «Перелік основних матеріальних ресурсів» (файл 14_КД_ПОМР.rtf), де в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» поряд з іншими вказаний матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», а також оприлюднив документ «Інформацію про ціни на матеріальні ресурси» (файл 14_Інформація про ціни на матеріальні ресурси О0543.docx), де в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» поряд з іншими вказаний матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2» в кількості 0,095304т. Учасником ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» в складі тендерної пропозиції оприлюднено документ «Відомість обсягів робіт» (BoQ вих. №12/05/2025-10 від 12.05.2025 (файл 10. Відомість обсягів робіт (BoQ) з підтвердженням.pdf), який відповідає Відомості обсягів робіт (BoQ) Замовника.

02.06.2025 Позивач оприлюднив Договір про надання послуг з поточного ремонту від 02.06.2025 №19/25 з додатками у форматі PDF (файл Договір №19_25 ПР О0543 Олександрівка-Краматорськ км 0+000-км 44+225.pdf), укладений за результатами проведеної закупівлі. В Додатку №4 «Перелік основних матеріальних ресурсів» до Договору в графі «Найменування основних матеріальних ресурсів» поряд з іншими вказаний матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», проте у Додатку №5 «Інформацію про ціни на матеріальні ресурси» в графі «Найменування матеріального ресурсу (з характеристиками)» до Договору не вказано матеріальний ресурс «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2».

10.06.2025 Позивач через електронну систему закупівель надав Відповідачу відповідь на запит щодо надання пояснень, де повідомив наступну інформацію: «... Додаток № 5 до Договору складається Виконавцем та узгоджується із Замовником на стадії підписання Договору. Цей додаток містить інформацію про ціни на матеріальні ресурси (далі - Інформація), яка визначена Виконавцем відповідно до цін на матеріальні ресурси, які він буде використовувати при наданні послуг на Об'єкті. В Інформації, серед матеріальних ресурсів, відсутній «гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», у зв'язку з тим, що Виконавець, беручи до уваги вимоги чинного законодавства із захисту довкілля, надає послуги на Об'єкті із залученням сучасної спеціалізованої техніки, яка не потребує в технологічному процесі використання «гасу для технічних цілей». Стосовно використання Виконавцем при наданні послуг на Об'єкті меншої кількості води повідомляємо, що ця різниця в показниках пов'язана із технологічними процесами, які використовує Виконавець та жодним чином не впливає на обсяги робіт, які зазначені Замовником в Відомостях обсягів робіт (BoQ), та виконуються Виконавцем в межах договірних зобов'язань. Замовник не втручається в суть технологічного процесу ремонту, що здійснює Виконавець. Контроль за якістю та відповідністю наданих послуг з поточного ремонту, застосованих конструкцій, виробів, матеріалів, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, технічних умов та інших нормативних актів і документів здійснюється спеціалістами з технічного нагляду відповідно до укладеного договору. Хочемо зауважити, що жодним законодавчим актом не передбачена відповідність інформації про ціни на матеріальні ресурси та даних, що вказані в переліку основних матеріальних ресурсів, виходячи з тих обставин, що за результатами проведення аукціону договірна ціна надання послуг, визначена Замовником, змінюється на ціну, запропоновану учасником - переможцем торгів в бік зменшення, що об'єктивно може призвести до зміни цін на матеріальні ресурси».

Проте, суд зазначає, що надане Позивачем пояснення не спростовує наявність встановленого порушення, а саме: в Додатку 5 до договору про закупівлю послуг, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси, не зазначена інформація щодо матеріального ресурсу «Гас для технічних цілей, марка КТ-1, КТ-2», а саме: найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, вартість транспортування та заготівельноскладські витрати, а також країна походження товару.

Також, суд зазначає, що Позивачем не заперечується наявність виявлених Відповідачем під час перевірки порушень.

Підсумовуючи наведене в сукупності суд виснує, що Позивачем не дотримано вимог пункту 10 частини 1 статті 10, частини 1 статті 41 Закону № 922, а тому висновок в цій частині також є вірним та обґрунтованим.

Статтями 2 та 5 Закону № 2939 передбачено головні завдання органу державного фінансового контролю та порядок здійснення контролю за дотримання законодавства про закупівлі. На виконання поставлених завдань орган державного фінансового контролю має право, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (пункт 7 статті 10 Закону № 2939).

Також, з метою реалізації наданих Законом № 2939 повноважень орган державного фінансового контролю вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства (пункт 3 частини 1 статті 8 Закону № 922).

У відповідності до підпункту 9 пункту 4 Положення про Держаудитслужбу, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог.

Таким чином, орган державного фінансового контролю відповідно до Закону № 2939, Положення про Держаудитслужбу наділений повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства шляхом зобов'язання підконтрольної установи до їх усунення.

Можливість усунення замовником виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити уповноваженій особі замовника для усунення порушень. Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.10.2018 року у справі № 813/4101/17, від 08.05.2018 у справі № 826/3350/17 та від 10.12.2019 у справі № 160/9513/18.

Зобов'язання щодо усунення порушення визначається органом державного фінансового контролю з урахуванням всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а також з урахуванням суті та змісту порушення, реальної можливості його усунення.

За наслідками проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2025-05-07-013839-a встановлено порушення в частині внесення змін до тендерної документації встановлено порушення вимог пункту 54 Особливостей, пункту 10 частини першої статті 10 Закону та частини першої статті 41 Закону №922, у зв'язку з чим Управління зобов'язало замовника «здійснити заходи щодо усунення порушень шляхом оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог Закону, здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.»

Визначений у висновку спосіб усунення виявлених порушень: «здійснити заходи щодо усунення порушень шляхом оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог Закону» є чітким та визначеним, у даній ситуації є пропорційним із виявленими порушеннями, відповідає завданню здійснення моніторингу процедури закупівлі і безпосередньо спрямований на усунення такого порушення.

Слід зазначити, що і визначений у висновку спосіб усунення виявлених порушень «здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів» також є чітким та визначеним, у даній ситуації є пропорційним із виявленими порушеннями, відповідає завданню здійснення моніторингу процедури закупівлі, а саме: запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, та спрямований на усунення причин, які призвели до виявлених порушень та недопущення їх вчинення у подальшому.

Так, у постанові Верховного Суду від 02.06.2022 по справі № 160/2951/20 щодо вибору способу усунення порушення зазначено:

« 61. Верховний Суд звертає увагу на те, що правом вибору певного конкретного способу усунення виявлених у ході ревізії порушень відповідно до приписів статті 65 Господарського кодексу України наділений саме керівник підприємства. Разом з тим, якщо у вимозі не зазначено конкретного способу її виконання, то вказана обставина не позбавляє підконтрольного об'єкта права звернутися до контролюючого органу з метою отримання певних роз'яснень.

62. Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 820/3534/16 та у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02 квітня 2020 року у справі №820/3534/16 та від 03 червня 2020 року у справі № 826/18894/16».

Таким чином, під час складання висновку за результатами моніторингу процедури закупівлі UA-2025-05-07-013839-a, та визначення зобов'язання здійснити заходи щодо усунення порушень шляхом оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до вимог Закону, здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів, Відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та з урахуванням правової позиції Верховного Суду.

Крім того, оскаржуваний висновок не містить зобов'язання для позивача щодо припинення договірних відносин із учасником закупівлі, а містить зобов'язання щодо вжиття заходів на недопущення вказаних порушень у подальшому, тобто жодним чином не створює для позивача нових обов'язків в частині предмету закупівлі, не скасовує та не звужує його прав, що потребують захисту, а лише вказує на необхідність дотримання у подальшому законодавства, що регулює проведення публічних закупівель із зазначенням конкретного способу усунення порушень.

Таким чином, Управлінням конкретизовано, яких саме заходів має вжити позивач, визначено спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.

У цьому контексті Суд зазначає, що згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 30 березня 2023 року у справі № 420/11945/21, застосований органом державного фінансового контролю спосіб усунення виявлених порушень «здійснити заходи щодо недопущення виявлених порушень у подальшому», є превентивним заходом, що не вимагає розірвання договірних відносин. Така вимога відповідача скерована на дотримання в подальшому вказаних правових норм під час проведення закупівель.

Аналогічні висновки були висловлені Верховним Судом у постановах від 17.12.2024 у справі № 420/13174/23, від 30.08.2024 у справі № 480/2102/22, від 08.04.2024 у справі № 160/1851/23, від 01.02.2024 у справі № 160/18391/22, від 21.12.2023 у справі № 160/18147/22, від 30.11.2023 у справі № 160/20791/22, від 15.06.2023 у справі №160/15844/22.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи сукупність викладених обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про відсутність правових та фактичних підстав для задоволення позовних вимог.

З урахуванням приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягаю відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені позову Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації (адреса: 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, буд. 6, ЄДРПОУ 38144140) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (адреса: 61022, м. Харків, м. Свободи, 5, Держпром, 4 під., 10 пов., ЄДРПОУ 40478572) про визнання протиправним та скасування висновку, - відмовити повністю.

Повний текст рішення складено та підписано 08 вересня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Христофоров