Рішення від 08.09.2025 по справі 640/20910/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 року Справа№640/20910/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, буд. 8/10, код ЄДРПОУ 37567866), Управління соціальної та ветеранської політики Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04209, м. Київ, вул. Озерна, буд. 18-А, код ЄДРПОУ 37445416), Акціонерного товариства «Ощадбанк» (01001, м. Київ, вул. Госпітальна, буд. 12-Г, код ЄДРПОУ 00032129), Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києві звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства соціальної політики України, Управління соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, Акціонерного товариства «Ощадбанк», в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України, Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації та Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» щодо забезпечення нарахування ОСОБА_1 пільг та перерахування коштів у розмірі нарахованих сум за спожиті послуги з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг з 01.02.2022 р.;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок нарахованих пільг ОСОБА_1 у безготівковій формі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 75% в межах норм встановлених Постановою КМУ від 06.08.201 р. №409, та у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 01.02.2022 р., з урахуванням фактично сплачених сум;

- зобов'язати Міністерство соціальної політики України здійснити зарахування суми пільг нарахованих ОСОБА_1 на рахунок для виплати пільг в АТ «Ощадбанк» за період з 01.02.2022 р.;

- зобов'язати Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» здійснити перерахування коштів у розмірі нарахованих ОСОБА_1 сум пільг за спожиті послуги з рахунка для виплати пільг за спожиті послуги з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг за період з 01.02.2022 р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.12.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.

На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.

П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.

Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.

На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, ця справа передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду судді Абдукадировій К.Е.

Ухвалою суду від 24.03.2025 адміністративну справу № 640/20910/22 прийнято до спровадження судді Абдукадирової К.Е.

Ухвалою суду від 01.05.2025 залучено в якості співвідповідача у справі № 640/5974/22 - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, код ЄДРПОУ 42098368).

В обґрунтування позову зазначає, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 виданим 07.07.2000 року.

Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, що мають право на пільги, та відповідно до пунктів 4 та 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» користуюсь 7 5-відсоткової знижкою плати за користування житлом та комунальними послугами в межах норм, передбачених чинним законодавством України в грошовій безготівковій формі.

Така пільга обліковується в реєстрі за категорією «учасник бойових дій» та розраховується на 2 особи; на позивача та його дружину.

Згідно із рахунками-повідомленнями, що сформовані «Центром комунального сервісу» (ЦКС) в період з лютого по жовтень 2022 року по домоволодінню за адресою: м. Київ, пр-т Оболонський, 38-А кв. 57 обліковується борг за спожиті послуги з утримання будинків та прибудинкової території, з водопостачання і водовідведення, центрального опалення, постачання гарячої води, вивезення сміття, у зв'язку з відсутністю нарахованої суми пільг.

З відповідними зверненнями та скаргами щодо роз'яснень невиконання вимог п. 4 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач звертався до Міністерства у справах ветеранів України, Міністерства соціальної політики України, Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація). Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації та АТ «Ощадбанк».

Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (листи від 11.08.2022 та від 15.09.2022) та Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (від 05.08.2022 та від 12.09.2022) в своїх відповідях підтверджують перебування позивача на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, що мають право на пільги в грошовій безготівковій формі за категорією «учасник бойових дій», яка розраховується на 2 особи.

Відповідачі 1 та 2 посилаються на Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», а також на постанову Кабінету Міністрів України від 67 березня 2022 року № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану».

АТ «Ощадбанк» надіслав листи від 12.08.2022 та від 07.09.2022 в яких зазначив, що діяльність АТ «Ощадбанк», яка пов'язана з виплатою пільг у грошовій безготівковій формі, здійснюється з дотриманням вимог законодавства та відповідно до Порядку № 373. Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам па оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкою пічною побутового палива і скріпленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Банк не є власником процесу надання житлових субсидій/пільг на оплачу житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі, а виконує приписи нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України в частині реалізації банківського обслуговування механізму надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

Виходячи з наданих мені відповідей, відповідачі 1 та 2 нарахували належні позивачу пільги, а відповідач 3 здійснив розрахунок з підприємствами постачальниками комунальних послуг, однак це не відповідає дійсності, так як у позивача в період з 01.02.2022 виник борг з оплати комунальних послуг, який продовжує збільшуватись.

З такою позицією відповідачів позивач категорично не погоджується та вважає що відповідачі 1 та 2 зобов'язані забезпечувати автоматизоване використання розміру пільг для розрахунку вартості використаних позивачем житлово- комунальних послуг, а відповідач 3 зобов'язаний перерахувати нараховані пільги по всім видам житлово-комунальних послуг згідно спожитих обсягів за відповідний період.

Міністерство соціальної політики надало суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що за інформацією державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» (далі - ДП «ІОЦ Мінсоцполітики»), за даними Автоматизованого середовища обробки інформації Мінсоцполітики, нарахування та виплата пільг на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 здійснювалися Управлінням соціального захисту населення міста Києва Оболонського району у період з лютого 2022 року по грудень 2022 року в грошовій безготівковій формі, шляхом зарахування належних йому коштів на обліковий запис в єдиній базі клієнтів АТ «Ощадбанк».

Водночас за період з 01.01.2023 по теперішній час включно в ДП «ІОЦ Мінсоцполітики» відсутня інформація про нарахування і виплату пільг на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (зі змінами) (далі - Постанова № 373) із січня 2023 р. пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України.

Тобто, з 1 січня 2023 року Пенсійний фонд України забезпечує надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Постанови № 373.

Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» надало суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк» договору (далі - рахунок для виплати пільг) (п. 7 Порядку № 373). Згідно з п. 9 Порядку № 373 АТ “Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків). АТ “Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ “Ощадбанк» (його установами) та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ “Ощадбанк». Типову форму договору визначає АТ “Ощадбанк» за погодженням з Мінсоцполітики.

Якщо управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклав договору з АТ “Ощадбанк» (його установами) для перерахування сум пільг, він до 1 червня не має права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) від пільговиків за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди. За рахунком для виплати пільг здійснюються такі операції: на рахунку для виплати пільг обліковуються суми коштів, які перераховані Мінсоцполітики з наданням АТ “Ощадбанк» реєстрів нарахованих пільг, що підлягають зарахуванню на цей рахунок та відображенню в автоматизованих системах банку в розрізі облікових записів пільговиків (далі - реєстр нарахованих пільг); з рахунка для виплати пільг кошти у розрізі пільговиків перераховуються управителям, об'єднанням та виконавцям комунальних послуг, інформація про яких міститься в Реєстрі, згідно з поданими ними реєстрами про суми нарахованих платежів за послуги; за підсумками опалювального сезону суми невикористаних коштів перераховуються з рахунка для виплати пільг на рахунки пільговиків в АТ “Ощадбанк». У разі відсутності відкритого рахунка в АТ “Ощадбанк» рахунок відкривається за заявою пільговика до АТ “Ощадбанк». Відкриття рахунка здійснюється в порядку, визначеному АТ “Ощадбанк»; на кінець календарного/бюджетного року залишки коштів, що обліковуються на рахунку для виплати пільг за обліковими записами пільговиків, не повертаються до державного бюджету. Залишки коштів, що обліковуються на рахунку для виплати пільг за обліковими записами пільговиків станом на 1 червня, за якими не було звернень пільговиків щодо їх виплати, 20 грудня припиняють обліковуватись АТ “Ощадбанк» за такими обліковими записами пільговиків та протягом двох робочих днів повертаються на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі.

Крім того зауважує, що позовна заява не містить чіткої вказівки та обґрунтування в чому полягає порушення саме Банком прав позивача у спірних правовідносинах.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання ухвали суду від 01.05.2025 у справі №640/20910/22 щодо нарахування пільги на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 повідомило про наступне.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житловокомунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» Пенсійний фонд України забезпечує з 01.10.2022 виплату, а з 01.12.2022 призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. Порядком передбачено, що із січня 2023 року пільги на оплату житловокомунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України.

Враховуючи, що суддя перебувала у відпустці, справа розглядається після виходу з відпустки за графіком.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом установлено наступне.

ОСОБА_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників бойових дій, що доведено посвідченням серії НОМЕР_2 від 07.07.2000.

Відповідно до листа ДП «ІОЦ Мінсоцполітики» від 02.04.2025 № 013-1067 щодо надання інформації стосовно нарахування та виплати пільг на житлово- комунальні послуги ОСОБА_1 у період з 01.02.2022 по теперішній час, державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» (далі - ДП «ІОЦ МІНСОЦПОЛІТИКИ України»), в межах компетенції повідомило наступне. За інформацією, що міститься в Автоматизованому середовищі обробки інформації Міністерства соціальної політики України нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 з лютого 2022 року по грудень 2022 року здійснювалася в грошовій безготівковій формі, шляхом зарахування належних йому коштів на обліковий запис в єдиній базі клієнтів АТ «Ощадбанк», а саме:

- виплатний період - 02.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -1906,59 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період - 03.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -1818,08 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -04.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -1072,67грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -05.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -527,24 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -06.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до

зарахування -527,29 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -07.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -784,29грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -08.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -784,29 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -09.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -2138,37 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -10.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -1029,37 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -11.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -1849,99 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано;

- виплатний період -12.2022 через відділення банку - форма виплати безготівкова, сума до зарахування -1585,85 грн., результат опрацювання реєстрів банком - зараховано.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 здійснювалося за статусом «Учасник бойових дій».

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання ухвали від 01.05.2025 у справі №640/20910/22 щодо нарахування пільги на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 повідомило про наступне. Порядком передбачено, що із січня 2023 року пільги на оплату житловокомунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України. ОСОБА_1 з січня 2023 року щомісяця проводиться нарахування пільг на оплату житлово-комунальних послуг в грошовій готівковій формі, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві за категорією «учасник бойових дій» та користується пільгою на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 75%, в межах норм, визначених чинним законодавством України.

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг нараховується в повному обсязі та на дві особи, заявник ОСОБА_1 та дружина ОСОБА_2 . Щодо послуги з управління багатоквартирним будинком (житлової послуги) - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю (але не більше фактично наявної площі). Отже, розрахунок суми пільги по послузі з управління багатоквартирним будинком відбувається наступним чином: 52,50 кв.м. х 6,04 (тариф) х 75% = 237,83 (грн. за місяць). Щодо послуги з постачання природного газу - 3,3 куб. метра на одну особу на місяць за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання, розрахунок пільги відбувається таким чином: 3,3 куб.м. х 7,95689 (тариф) х 2 (особи) х 75% = 39,40 (грн. на місяць). Щодо послуги з розподілу природного газу - 3,3 куб. метра на одну особу на місяць за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання, розрахунок пільги відбувається таким чином: 3,3 куб.м. х 0,384 (тариф) х 2 (особи) х 75% = 1,90 (грн. на місяць). Щодо послуги з централізованого постачання холодної води - 2 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води розрахунок пільги відбувається таким чином: 2 куб.м. х 16,164 (тариф) х 2 (особи) х 75% = 48,49 (грн. на місяць). Щодо послуги з централізованого постачання гарячої води - 1,6 куб. метра на одну особу на місяць. Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином: 1,6 куб.м. х 97,89 (тариф) х 2 (особи) х 75% = 234,94 (грн. на місяць). Щодо послуги з централізованого водовідведення - 3,6 куб. метра на одну особу на місяць. Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином: 3,6 куб.м. х 14,22 (тариф) х 2 (особи) х 75% = 76,79 (грн. на місяць) Щодо послуги з централізованого опалення (теплопостачання) - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. У разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0383 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період (опалювальний період для надання пільг установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно). Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином: 52,50 кв.м. х 0,0383 х 0,41 х 1654,41 (тариф) х 75% = 1022,93 (грн. на місяць), де 0,41 - коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії для централізованого опалення в місті Києві, відповідно до Додатку 2 Постанови 409. В неопалювальний період пільга на дану послугу не нараховується Щодо послуги з постачання електричної енергії - у житлових приміщеннях обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 70кВт•г на місяць на сім'ю з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім'ї на житлове приміщення (будинок), але не більш як 190 кВт•г на місяць. Розрахунок суми пільги по послузі відбувається таким чином: 100 кВт*г х 4,32 (тариф) х 75% = 324,00(грн. на місяць). Щодо послуги з поводження з побутовими відходами зі сміттєпроводом. Для розрахунку послуги з поводження з твердими відходами - 0,325 куб. метра на одну особу на місяць. Отже, розрахунок суми пільги по послузі з поводження з побутовими відходами відбувається таким чином: ((66,88 (тариф) х 0,5441) х 2 (особи) х 0,75% = 54,58 (грн. за місяць). Щодо плати за абонентське обслуговування за послугою з теплопостачання розрахунок проводиться: 31,07(тариф) х 75% = 23,30 (грн. на місяць).

Кошти нарахованої пільги на оплату житлово-комунальних послуг спрямовані на поточний рахунок ОСОБА_1 в АТ «Ощадбанк». Згідно Акту прийому - передачі справ від 13.02.2023 №1522-1096, №1522- 1097, №1522-1098, №1522-1099, №1522-1101, №1522-1102, №1522-1103, №1522- 1100, від 14.02.2023 №1522-1115, №1522-1118, №1522-1119, №1522-1120, №1522- 1121, №1522-1122 особова справа гр. ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не була передана.

Сума нарахованої пільги з січня 2023 року становить:

01.01.2023-31.01.2023 у сумі 1848,16 грн.;

01.02.2023-28.02.2023 у сумі 1824,86 грн.;

01.03.2023-31.03.2023 у сумі 1801,56 грн.;

01.04.2023-30.04.2023 у сумі 1406,60 грн.;

01.05.2023-31.05.2023 у сумі 825,23 грн.;

01.06.2023-30.06.2023 у сумі 915,23 грн.;

01.07.2023-31.07.2023 у сумі 915,23 грн.;

01.08.2023-31.08.2023 у сумі 915,23 грн.;

01.09.2023-30.09.2023 у сумі 915,23 грн.;

01.10.2023-31.10.2023 у сумі 1443,19 грн.;

01.11.2023-30.11.2023 у сумі 1938,16 грн.;

01.12.2023-31.12.2023 у сумі 1938,16 грн.;

01.01.2024-31.01.2024 у сумі 1938,16 грн.;

01.02.2024-29.02.2024 у сумі 1938,16 грн.;

01.03.2024-31.03.2024 у сумі 1938,16 грн.;

01.04.2024-30.04.2024 у сумі 1426,70 грн.;

01.05.2024-31.05.2024 у сумі 915,23 грн.;

01.06.2024-30.06.2024 у сумі 1041,23 грн.;

01.07.2024-31.07.2024 у сумі 1041,23 грн.;

01.08.2024-31.08.2024 у сумі 1041,23 грн.;

01.09.2024-30.09.2024 у сумі 1041,23 грн.;

01.10.2024-31.10.2024 у сумі 1569,19 грн.;

01.11.2024-30.11.2024 у сумі 2064,16 грн.;

01.12.2024-31.12.2024 у сумі 2064,16 грн.;

01.01.2025-31.01.2025 у сумі 2064,16 грн.;

01.02.2025-28.02.2025 у сумі 2064,16 грн.;

01.03.2025-31.03.2025 у сумі 2064 грн.;

16 01.04.2025-30.04.2025 у сумі 1552,70 грн..

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Законом, що визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII).

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Як передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій встановлено пільги, зокрема, 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання; 75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Положення № 117).

Згідно п.8 Положення (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у пункті 2 цього Положення, що потребує коригування включеної до Реєстру інформації про пільговика, він або його законний представник, або дієздатний повнолітній член сім'ї пільговика, на якого поширюються пільги, повідомляє про це протягом 30 календарних днів органу Пенсійного фонду України.

При цьому Положенням не передбачено можливості виключення з Реєстру інформації про пільговиків.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №373 від 17.04.2019 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок №373).

Визначено уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій безготівковій формі, акціонерне товариство Державний ощадний банк України.

Установлено, що пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються у грошовій безготівковій або готівковій формі до грудня 2022 р. включно.

Із січня 2023 р. пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України.

Пункт 1 Порядку №373 визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема: на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: - житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком; - комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;на придбання твердого палива і скрапленого газу.

Відповідно до п. 3 Порядку №373, дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (крім військовослужбовців), "Про Службу безпеки України", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ", "Про ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", "Про бібліотеки і бібліотечну справу", "Про музеї та музейну справу", "Про захист рослин", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про охорону дитинства", "Про соціальний захист дітей війни", "Про культуру", "Про освіту", "Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою", Кодексом цивільного захисту України (крім осіб рядового і начальницького складу), Основами законодавства України про охорону здоров'я (далі - пільговики).

Згідно з п.5 Порядку №373, для розрахунку розміру пільги уповноваженому органу подається інформація: бюджетними установами, казенними підприємствами та комунальними некомерційними підприємствами, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я, - про працівників, які мають право на отримання пільги у поточному місяці з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї; об'єднаннями - про зміну внесків, платежів об'єднанню; управителями, виконавцями комунальних послуг - про наявність/відсутність, припинення надання комунальних послуг, зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, плати за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг; виконавчими органами сільських, селищних, міських рад - про склад зареєстрованих/задекларованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб, а також про зміни, що відбулись у пільговика (реєстрація місця проживання, підключення житла до системи газо-, тепло-, електропостачання для опалення).

Пунктом 51 Порядку №373 визначено, що пільги на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховуються у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

У разі встановлення постачальником теплової енергії двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії пільга надається в неопалювальний сезон на оплату цієї послуги на умовно-постійну частину двоставкового тарифу.

Відповідно до п. 6 Порядку №373 на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Зазначені розрахунки проводяться: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення у вересні - листопаді 2022 р. до 25 числа, у грудні 2022 р. до 15 числа; органами Пенсійного фонду України - до 25 числа кожного місяця починаючи із січня 2023 року.

Для забезпечення нарахування пільг із січня 2023 р. Пенсійним фондом України державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» здійснює міграцію Реєстру станом на 1 січня 2023 року.

Пунктом 7 Порядку №373 визначено, що пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.

Починаючи з січня 2023 р. органи Пенсійного фонду України подають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України (далі Постанова № 1041) визначено, що з 1 жовтня 2022 року виплату, а з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу забезпечує Пенсійний фонд України.

Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 07 березня 2022 року № 215 "Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану".

Відповідно до п. 1 Постанови № 215 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що нарахування та виплата грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану на території адміністративно-територіальних одиниць, де структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення)/органи Пенсійного фонду України не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та проведення фінансування, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) виплату грошових допомог, пільг та житлових субсидій здійснює акціонерне товариство “Державний ощадний банк України» (далі - АТ “Ощадбанк») шляхом перерахування коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача, або здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему “MY TRANSFER» та акціонерне товариство комерційний банк “ПриватБанк» (далі - АТ КБ “ПриватБанк»); 2) фінансування виплат грошових допомог, пільг та житлових субсидій проводиться Міністерством соціальної політики на підставі наявних в базах даних державного підприємства “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики»/Пенсійного фонду України даних щодо одержувачів грошових допомог, пільг та житлових субсидій.

Державне підприємство “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики»/Пенсійний фонд України формують інформацію (реєстри) щодо одержувачів грошової допомоги, пільг та житлових субсидій, які перебувають на обліку в органах соціального захисту населення/органах Пенсійного фонду України, які не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та фінансування виплат: щодо одержувачів, які отримували виплати через уповноважені банки, - для перерахування АТ “Ощадбанк» коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача; щодо одержувачів, які отримували виплати через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, - для здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему “MY TRANSFER».

Виплата грошових переказів через міжнародну платіжну систему “MY TRANSFER» регулюється нормативно-правовими актами Національного банку та правилами АТ “Ощадбанк».

Пунктом 22 постанови КМУ № 215 передбачено, що нарахування та виплата пільг і житлових субсидій відповідно до вимог цієї постанови здійснюється: Міністерством соціальної політики - за вересень - грудень 2022 р.; Пенсійним фондом України - починаючи із січня 2023 року.

Міністерство соціальної політики передає до 1 січня 2023 р. Пенсійному фонду України реєстри осіб, яким нарахування та виплата пільг і житлових субсидій здійснювалися у березні - грудні 2022 р. відповідно до вимог цієї постанови.

Пунктом 3 постанови КМУ № 215 встановлено, що орган соціального захисту населення протягом двох місяців з дати відновлення роботи або припинення чи скасування дії правового режиму воєнного стану проводить звіряння інформації про виплачені згідно із цією постановою грошові допомоги з метою запобігання повторній виплаті та у разі потреби проводить перерахунок їх розміру; перерахунок пільг та житлових субсидій, виплачених згідно із цією постановою, проводиться органами Пенсійного фонду України протягом двох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або за зверненням одержувача за умови надання ним документів, необхідних для проведення перерахунку, зокрема щодо складу сім'ї/домогосподарства, доходів одержувача та членів сім'ї/домогосподарства, цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Також, Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 19 квітня 2022 року №462"Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану" (станом на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови № 462 нарахування та виплата житлових субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг, що здійснюються у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 “Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1302), у листопаді 2022 р., листопаді 2023 р. та подальших місяцях опалювального сезону 2022/23 року та 2023/24 року (крім жовтня 2022 р., квітня 2023 р., жовтня 2023 р. і квітня 2024 р.) здійснюється у розмірі нарахованої житлової субсидії/пільги у січні 2022 року.

Тобто, вказаною постановою було передбачено виплату та нарахування пільг у фіксованому розмірі не залежно від обсягу наданих комунальних послуг.

Матеріалами справи підтверджено, що за період з 01.02.2022 по 30.04.2025 ОСОБА_1 нараховувались суми пільг у розмірі 75%, передбачені пунктами 4-6 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно з частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд також враховує частину 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідачів, позивач під час розгляду справи не надав.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, буд. 8/10, код ЄДРПОУ 37567866), Управління соціальної та ветеранської політики Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04209, м. Київ, вул. Озерна, буд. 18-А, код ЄДРПОУ 37445416), Акціонерного товариства «Ощадбанк» (01001, м. Київ, вул. Госпітальна, буд. 12-Г, код ЄДРПОУ 00032129), Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України, Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації та Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» щодо забезпечення нарахування ОСОБА_1 пільг та перерахування коштів у розмірі нарахованих сум за спожиті послуги з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг з 01.02.2022; зобов'язання Управління соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок нарахованих пільг ОСОБА_1 у безготівковій формі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 75% в межах норм встановлених Постановою КМУ від 06.08.2014 р. N 409, та у відповідності до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з 01.02.2022 р., з урахуванням фактично сплачених сум; зобов'язання Міністерства соціальної політики України здійснити зарахування пільг нарахованих ОСОБА_1 на рахунок для виплати пільг в АТ «Ощадбанк» за період з 01.02.2022; зобов'язання Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» здійснити перерахування коштів у розмірі нарахованих ОСОБА_1 сум пільг за спожиті послуги з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг за період з 01.02.2022 - відмовити.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 08 вересня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Е. Абдукадирова