Рішення від 08.09.2025 по справі 120/6585/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 вересня 2025 р. Справа № 120/6585/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю " Прайм Іст " до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Арсенал Інвестгруп Вінниця" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2) про визнання рішень протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначив, що на виконання вимог п. 187.1 ст. 187, п. 201.10 ст. 201 ПК України товариством складено податкову накладну №1 від 08.12.2023, яка була направлена до податкового органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з квитанцією відповідача 1 податкову накладну № 1 від 08.12.2023 прийнято, але реєстрація зупинена. На виконання вимог контролюючого органу товариство надіслало до податкового органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Позивачем на виконання вимог, які вказані в квитанції, надано письмові пояснення та копії документів, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Однак, комісією про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 10.04.2024 № 10878614/43835680 про відмову в реєстрації податкової накладної. Причиною відмови у реєстрації зазначеної податкової накладної вказано «ненадання/часткове ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

На переконання позивача, надані товариством документи підтверджували фактичну наявність об"єкту та здійснення господарської операції з продажу об"єкту контрагенту, кількісні та вартісні показники цієї операції. Таким чином, позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою суду відкрито провадження у адміністративні справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами. Також, даною ухвалою встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Представниками відповідача-1 та відповідача-2 подано відзиви на позовну заяву, у яких відповідачі просили у задоволенні вимог позову відмовити повністю. Відповідачі зазначають, що в реєстрації спірної податкової накладної було відмовлено, у зв'язку із тим, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (завод по виробництву концентрованих соків) перебуває у ТОВ "Арсенал Інвестгруп Вінниця" з позначкою вид обтяження "заборона на нерухоме майно". Крім того, зазначають, що позовна вимога щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є втручання в дискреційні повноваження контролюючого органу.

Позивачем надано відповідь на відзив відповідно до якої просить позовні вимоги задовольнити. Позивач наголошує на тому, що продаж об'єкта нерухомого майна реєстраційний номер 17275605222 здійснено за згодою обтяжувача, а наявність інформації у державних реєстрах про обтяження вказаного нерухомого майна не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, при наявності всього обсягу необхідних документів, які підтверджують здійснення господарської операції.

24.01.2025 до суду надійшло клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм Іст", відповідно до якого уточнено дані щодо позивача в справі. Так, суду повідомлено, що 21.01.2025 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було зареєстровано зміну найменування Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсенал Інвестгруп Вінниця» на Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРАЙМ ІСТ», а також змінено місцезнаходження Товариства на наступне: 01025, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 7.

Згідно з ч. 1 ст. 131 КАС України учасники судового процесу зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби.

Крім того, відповідно до п. 7 ч. 5 ст. 44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України у резолютивній частині рішення зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.

Отже, представником позивача на виконання зазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України надано уточнену інформацію щодо зміни назви та місцезнаходження позивача.

Таким чином, враховуючи зазначені зміни, на час прийняття рішення в справі позивачем у цій справі є товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Іст" (місцезнаходження юридичної особи: 01025, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 7, код ЄДРПОУ 43835680).

З'ясувавши аргументи сторін, викладені в поданих заявах по суті справи, дослідивши наявні докази, суд встановив наступне.

08.12.2023 року між ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» (назва позивача на момент виникнення спірних правовідносин) (продавець) та ТОВ «ФРУТ ПРО ВІННИЦЯ» (покупець) було укладено нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу нерухомого майна, а саме заводу по виробництву концентрованих соків, загальною площею 10397,80 кв.м., що розташований за адресою: Вінницька обл., Вінницький р., м. Липовець, вулиця Копитка В., будинок 62а (далі - Договір). Договір зареєстровано в реєстрі за № 5037 ( т. 1 а.с. 38 - 39 ).

За результатами здійснення господарської операції та на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України, ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» було складено податкову накладну № 1 від 08.12.2023 р. та 04.01.2024 року направлено її засобами електронного зв'язку до Державної податкової служби України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте, згідно з отриманою квитанцією від 04.01.2024 року податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено. Причиною зупинки реєстрації зазначено наступне: «Обсяг постачання товару/послуги 00112, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=4.6278%, "Рпоточ"=0» Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»

З метою підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 1 від 08.12.2023 року, ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» було направлено до Головного управління ДПС у Вінницькій області повідомлення № 1 від 20.03.2024 року з наданими письмовими поясненнями щодо виписки податкової накладної за першою подією, а саме продаж об"єкту, та долученими на підтвердження господарської операції документами в кількості 19 додатків, а саме:

1) Копія договору купівлі-продажу від 08.12.2023 (Документ довільного формату № 1від 19.03.2024).

2) Копія Витягу з Державного реєстру речових прав від 08.12.2023, індексний номер 357634723 (Документ довільного формату № 2 від 19.03.2024).

3) Копія Акту приймання-передачі до договору купівлі-продажу від 08.12.2023 (Документ довільного формату № 3 від 19.03.2024).

4) Копія Витягу з Державного реєстру речових прав від 08.12.2023, індексний номер 357634877 (Документ довільного формату № 4 від 19.03.2024).

5) Копія Рішення одноосібного учасника ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» від 22.11.2023 (Документ довільного формату № 5 від 19.03.2024).

6) Копія платіжної інструкції № 1 від 15.03.2024 (Документ довільного формату № 6 від 19.03.2024).

7) Копія платіжної інструкції № 2 від 15.03.2024 (Документ довільного формату № 7 від 19.03.2024).

8) Копія платіжної інструкції № 3 від 15.03.2024 (Документ довільного формату № 8 від 19.03.2024).

9) Копія платіжної інструкції № 4 від 15.03.2024 (Документ довільного формату № 9 від 19.03.2024).

10) Копія платіжної інструкції № 7 від 15.03.2024 (Документ довільного формату № 10 від 19.03.2024).

11) Копія картки рахунку 361 за 01.12.2023 - 19.03.2024 (Документ довільного формату № 11 від 20.03.2024).

12) Копія договору купівлі-продажу нерухомого майна від 30.04.2021 (Документ довільного формату № 12 від 20.03.2024).

13) Копія Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.04.2021, індексний номер 255204560 (Документ довільного формату № 13 від 20.03.2024).

14) Копія Акту звірки взаємних розрахунків за період 2023 року між ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» і ТОВ «ФРУТ ПРО ВІННИЦЯ» (Документ довільного формату № 14 від 20.03.2024).

15) Копія Акту звірки взаємних розрахунків за період 01.01.2024 - 20.03.2024 року між ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» і ТОВ «ФРУТ ПРО ВІННИЦЯ» (Документ довільного формату № 15 від 20.03.2024).

16) Копія пояснень № 1 від 20.03.2024 (Документ довільного формату № 16 від 20.03.2024).

17) Копія Форми 20ОПП від 01.03.2023 (Документ довільного формату № 17 від 20.03.2024).

18) Копія Форми 20ОПП від 05.01.2024 (Документ довільного формату № 18 від 20.03.2024).

19) Копія договору оренди землі № 09/03-04 від 18.04.2012 (Документ довільного формату № 19 від 20.03.2024).

Проте, після отримання повідомлення № 1 від 20.03.2024 р. з долученими до нього копіями документів, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області було направлено ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 27.03.2024 р № 10797775/43835680, у якому зазначено про необхідність надання копій документів: первинних документів щодо постачання товарів, інших документів що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також зазначено додаткову інформацію про те, що відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна будівля (завод по виробництву концентрованих соків) реєстраційний номер 17275605222 перебуває у «Арсенал Інвестгруп Вінниця» із позначкою вид обтяження «заборона на нерухоме майно». Крім цього, згідно баз даних встановлено формування податкового кредиту (реєстраційного ліміту) за рахунок придбання яблучного соку на загальну суму ПДВ 10,8 млн. грн.

У відповідь на вказане повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів позивачем було направлено до Головного управління ДПС у Вінницькій області повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 03.04.2024, до якого було долучено додаткові пояснення та копії первинних документів в кількості 17 додатків, а саме:

1) Копія пояснень № 08 від 03.04.2024 (Документ довільного формату № 1 від 03.04.2024).

2) Копія витягу з Дозволу АБ «УКРГАЗБАНК» № 519/1116/2023 від 07.08.2023 (Документ довільного формату № 2 від 03.04.2024).

3) Копія Договору купівлі-продажу № 25-09/23-PR від 25.09.2023 (Документ довільного формату № 3 від 03.04.2024). 4) Копії видаткових накладних № 311, 1369, 1368, 1107, 951 (Документ довільного формату № 4 від 03.04.2024).

5) Копія картки рахунку 281 за вересень 2023 - лютий 2024 (Документ довільного формату № 5 від 03.04.2024).

6) Копія картки рахунку 631 за вересень 2023 - січень 2024 (Документ довільного формату № 6 від 03.04.2024).

7) Копія Договору купівлі-продажу рухомого майна від 28.04.2021 (Документ довільного формату № 7 від 03.04.2024).

8) Копія Акту прийому-передачі до Договору купівлі-продажу рухомого майна від 28.04.2021 (частина 1) (Документ довільного формату № 8 від 03.04.2024).

9) Копія Акту прийому-передачі до Договору купівлі-продажу рухомого майна від 28.04.2021 (частина 2) (Документ довільного формату № 9 від 03.04.2024).

10) Копія Форми 20ОПП від 01.03.2023 (Документ довільного формату № 10 від 03.04.2024).

11) Копії актів прийому-передачі товару із зберігання № 3/1, № 19, № 28, № 29 (Документ довільного формату № 11 від 03.04.2024).

12) Копія Акту звіряння взаємних розрахунків за період 2023 між ТОВ «САД АГРО ТРЕЙД» і ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» (Документ довільного формату № 12 від 03.04.2024).

13) Копія Акту звірки взаємних розрахунків за період 01.01.2024 - 25.03.2024 між ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» і ТОВ «САД АГРО ТРЕЙД» (Документ довільного формату № 13 від 03.04.2024).

14) Копія Договору зберігання № 20/08/23_П від 20.08.2023 (Документ довільного формату № 14 від 03.04.2024).

15) Копія платіжної інструкції № 555 від 02.11.2023 (Документ довільного формату № 15 від 03.04.2024).

16) Копія картки рахунку 631 за січень 2019 - грудень 2022 (Документ довільного формату № 16 від 03.04.2024).

17) Копія інвентаризаційного опису станом на 01.12.2023 (Документ довільного формату № 17 від 03.04.2024).

У поясненнях № 08 від 03.04.2024 року позивачем було надано відповідь стосовно зауважень, зазначених у полі «Додаткова інформація» повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 27.03.2024 № 10797775/43835680. Зокрема, було пояснено, що у АТ «УКРГАЗБАНК» у Дозволі № 519/1116/2023 від 07.08.2023 було надано згоду на здійснення під обтяженням АБ «УКРГАЗБАНК» відчуження ТОВ «Арсенал Інвестгруп Вінниця» (код ЄДРПОУ 43835680) наступного майна на користь ТОВ «ФРУТ ПРО ВІННИЦЯ»: « - Договір іпотеки №544/2021/ЛвОД-КБ-ГКД-11 без оформлення заставної від 06.08.2023 року (нерухоме майно-завод по виробництву концентрованих соків, літера А (8700,1 кв.м) прибудова літера А1, А2, А3, А4, А5, будівля вагової, літера Б, будівля котельні, літера В, будівля сушки , літера Г, будівля прохідної №2, літера Д, вагова 1, бункер 2, вигрузка 3, очисна споруда 4 та 5, що знаходиться за адресою Вінницька область, Липовецький район, м. Липовець, вулиця Копитка В, будинок 62а.». Копію витягу з Дозволу АБ «УКРГАЗБАНК» № 519/1116/2023 від 07.08.2023 було додано до повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів від 03.04.2024 (Документ довільного формату № 2 від 03.04.2024).

Також, було надано пояснення стосовно формування податкового кредиту в сумі 10,8 млн. грн.: податковий кредит на вказану суму сформовано за рахунок придбання продукції в ТОВ «САД АГРО ТРЕЙД» та надано до повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів від 03.04.2024 всі підтверджуючі документи стосовно господарських операції по придбанню соку: копії Договору купівлі-продажу № 25-09/23-PR від 25.09.2023, копії видаткових накладних від 27.09.2023 № 951, від 19.10.2023 № 1107, від 17.11.2023 № 1368, від 22.11.2023 № 1369, від 25.01.2024 № 311 на придбання соку яблучного, картки бухгалтерських рахунків 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за період з вересня 2022 по січень 2024, копії платіжної інструкції про оплату соку № 555 від 02.11.2023, копії актів звірок з контрагентом за 2023 та 2024 роки. Придбаний сік яблучний обліковується на бухгалтерському рахунку 281 «Товари на складі», картка рахунку надавалась. Оскільки підприємство за видом діяльності належить до підприємств харчової промисловості, то потужності для зберігання придбаного соку є в наявності, про що було надано додаткові пояснення та копії документів на придбання ємкостей відповідного об'єму. Також додатково було надано інвентаризаційний опис основних засобів за 2023 рік.

Проте, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області за наслідком отримання наданих пояснень і документів прийняла рішення від 10.04.2024 року № 10878614/43835680 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 08.12.2023 року з підстав ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з прийнятим рішенням, 22.04.2024 року позивачем було подано до комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку адміністративного оскарження скаргу щодо оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.04.2024 року

За наслідком розгляду скарги та поданих позивачем додаткових документів, контролюючим органом рішенням від 30.04.2024 року № 27311/43835680/2 скаргу ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.04.2024 року № 10878614/43835680 без змін.

Вважаючи рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.04.2024 року № 10878614/43835680 протиправним, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно з п. п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI, об'єктом оподаткування є у тому числі, операції із постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів / послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29 грудня 2010 № 1246 (далі - Порядок від 29.12.2010 № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку від 29.12.2010 № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п. 13 Порядку від 29.12.2010 № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 № 1165, яка набула чинності з 01.02.2020, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Згідно з вимогами п. 4 Порядку № 1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 7 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет (п. 8, 9 Порядку № 1165).

Пунктами 10-11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної позивача від 08.12.2023 № 1 слугувало те, що податкова накладна відповідає вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію вказаної накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначалися додатком 3 до Порядку № 1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до критеріїв ризиковості здійснення операцій наступне: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Таким чином, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку № 1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.

Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Відтак, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку № 1165, в частині необхідності зазначення критерію (критеріїв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Вказані недоліки квитанції, окрім того, що характеризують рішення як необґрунтовані, ще й фактично ставлять платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування, існуючих на думку відповідача, ризиків.

Попри це, позивач намагався виконати вимоги щодо спростування сумнівів контролюючого органу у спосіб подання документів.

Оцінюючи дії платника податку та прийняті за наслідком їх вчинення рішення відповідача, суд враховує наступне.

Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Згідно з пунктами 9 та 10 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що позивачем було направлено до Головного управління ДПС у Вінницькій області повідомлення № 1 від 20.03.2024 року з наданими письмовими поясненнями щодо виписки податкової накладної за першою подією, а саме продаж об"єкту, та долученими на підтвердження господарської операції документами в кількості 19 додатків.

За наслідком розгляду зазначених письмових пояснень та долучених до них документів, 27.03.2024 р. комісією направлено на адресу позивача повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів № 10797775/43835680, у якому зазначено про необхідність надання копій документів: первинних документів щодо постачання товарів, інших документів що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також зазначено додаткову інформацію про те, що відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна будівля (завод по виробництву концентрованих соків) реєстраційний номер 17275605222 перебуває у «Арсенал Інвестгруп Вінниця» із позначкою вид обтяження «заборона на нерухоме майно». Крім цього, згідно баз даних встановлено формування податкового кредиту (реєстраційного ліміту) за рахунок придбання яблучного соку на загальну суму ПДВ 10,8 млн. грн.

У відповідь на вказане повідомлення від 27.03.2024 року підприємством надано додаткові письмові пояснення та ряд копій документів щодо податкової накладної №1 від 08.12.2023 року реєстрацію якої зупинено ( т. 1 а.с. 137-250, т. 2 а.с. 1-7 ).

Однак, рішеннями комісії про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 10.04.2024 року № 10878614/43835680 відмовлено в реєстрації податкової накладної № 1 від 08.12.2023 року з підстав ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Суд зазначає, що позивачем виписано податкову накладну за першою подією, а саме у зв'язку з продажем товару ( майна ).

При цьому, в підтвердження господарської операції позивачем надано податковому органу додаткові пояснення ( т. 1 а.с. 137-250, т. 2 а.с. 1-7 ) та ряд копій документів:

1) Копія пояснень № 08 від 03.04.2024 (Документ довільного формату № 1 від 03.04.2024).

2) Копія витягу з Дозволу АБ «УКРГАЗБАНК» № 519/1116/2023 від 07.08.2023 (Документ довільного формату № 2 від 03.04.2024).

3) Копія Договору купівлі-продажу № 25-09/23-PR від 25.09.2023 (Документ довільного формату № 3 від 03.04.2024). 4) Копії видаткових накладних № 311, 1369, 1368, 1107, 951 (Документ довільного формату № 4 від 03.04.2024).

5) Копія картки рахунку 281 за вересень 2023 - лютий 2024 (Документ довільного формату № 5 від 03.04.2024).

6) Копія картки рахунку 631 за вересень 2023 - січень 2024 (Документ довільного формату № 6 від 03.04.2024).

7) Копія Договору купівлі-продажу рухомого майна від 28.04.2021 (Документ довільного формату № 7 від 03.04.2024).

8) Копія Акту прийому-передачі до Договору купівлі-продажу рухомого майна від 28.04.2021 (частина 1) (Документ довільного формату № 8 від 03.04.2024).

9) Копія Акту прийому-передачі до Договору купівлі-продажу рухомого майна від 28.04.2021 (частина 2) (Документ довільного формату № 9 від 03.04.2024).

10) Копія Форми 20ОПП від 01.03.2023 (Документ довільного формату № 10 від 03.04.2024).

11) Копії актів прийому-передачі товару із зберігання № 3/1, № 19, № 28, № 29 (Документ довільного формату № 11 від 03.04.2024).

12) Копія Акту звіряння взаємних розрахунків за період 2023 між ТОВ «САД АГРО ТРЕЙД» і ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» (Документ довільного формату № 12 від 03.04.2024).

13) Копія Акту звірки взаємних розрахунків за період 01.01.2024 - 25.03.2024 між ТОВ «АРСЕНАЛ ІНВЕСТГРУП ВІННИЦЯ» і ТОВ «САД АГРО ТРЕЙД» (Документ довільного формату № 13 від 03.04.2024).

14) Копія Договору зберігання № 20/08/23_П від 20.08.2023 (Документ довільного формату № 14 від 03.04.2024).

15) Копія платіжної інструкції № 555 від 02.11.2023 (Документ довільного формату № 15 від 03.04.2024).

16) Копія картки рахунку 631 за січень 2019 - грудень 2022 (Документ довільного формату № 16 від 03.04.2024).

17) Копія інвентаризаційного опису станом на 01.12.2023 (Документ довільного формату № 17 від 03.04.2024).

У поясненнях № 08 від 03.04.2024 року позивачем було надано відповідь стосовно зауважень, зазначених у полі «Додаткова інформація» повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 27.03.2024 № 10797775/43835680. Зокрема, було пояснено, що у АТ «УКРГАЗБАНК» у Дозволі № 519/1116/2023 від 07.08.2023 було надано згоду на здійснення під обтяженням АБ «УКРГАЗБАНК» відчуження ТОВ «Арсенал Інвестгруп Вінниця» (код ЄДРПОУ 43835680) наступного майна на користь ТОВ «ФРУТ ПРО ВІННИЦЯ»: «-Договір іпотеки №544/2021/ЛвОД-КБ-ГКД-11 без оформлення заставної від 06.08.2023 року (нерухоме майно-завод по виробництву концентрованих соків, літера А (8700,1 кв.м) прибудова літера А1, А2, А3, А4, А5, будівля вагової, літера Б, будівля котельні, літера В, будівля сушки , літера Г, будівля прохідної №2, літера Д, вагова 1, бункер 2, вигрузка 3, очисна споруда 4 та 5, що знаходиться за адресою Вінницька область, Липовецький район, м. Липовець, вулиця Копитка В, будинок 62а.». Копію витягу з Дозволу АБ «УКРГАЗБАНК» № 519/1116/2023 від 07.08.2023 було додано до повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів від 03.04.2024 (Документ довільного формату № 2 від 03.04.2024).

Також, було надано пояснення стосовно формування податкового кредиту в сумі 10,8 млн. грн.: податковий кредит на вказану суму сформовано за рахунок придбання продукції в ТОВ «САД АГРО ТРЕЙД» та надано до повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів від 03.04.2024 всі підтверджуючі документи стосовно господарських операції по придбанню соку: копії Договору купівлі-продажу № 25-09/23-PR від 25.09.2023, копії видаткових накладних від 27.09.2023 № 951, від 19.10.2023 № 1107, від 17.11.2023 № 1368, від 22.11.2023 № 1369, від 25.01.2024 № 311 на придбання соку яблучного, картки бухгалтерських рахунків 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за період з вересня 2022 по січень 2024, копії платіжної інструкції про оплату соку № 555 від 02.11.2023, копії актів звірок з контрагентом за 2023 та 2024 роки. Придбаний сік яблучний обліковується на бухгалтерському рахунку 281 «Товари на складі», картка рахунку надавалась. Оскільки підприємство за видом діяльності належить до підприємств харчової промисловості, то потужності для зберігання придбаного соку є в наявності, про що було надано додаткові пояснення та копії документів на придбання ємкостей відповідного об'єму. Також додатково було надано інвентаризаційний опис основних засобів за 2023 рік.

Із урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що позивачем надано необхідні документи та пояснення для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. В той же час, рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної в розділі " додаткова інформація " не містить зазначення конкретних документів, які не надано позивачем ( т. 2 а.с. 8-9 ).

При цьому суд констатує, що позивачем контролюючому органу надано документи щодо продажу об'єкта нерухомого майна реєстраційний номер 17275605222, а саме те, що його продаж здійснено за згодою обтяжувача, а наявність інформації у державних реєстрах про обтяження вказаного нерухомого майна не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, при наявності всього обсягу необхідних документів, які підтверджують здійснення господарської операції.

У зв'язку з чим суд вважає за необхідне вказати також таке.

Відповідно до пункту 9 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі ненадання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування.

Суд звертає увагу, що платником податку надано відповідні документи та зауважує, що податкова накладна виписана по першій події, а саме в зв'язку із продажем товару, про що надано відповідні документи.

Аналіз поданих позивачем документів вказує на те, що надіслані платником податків письмові пояснення з копіями первинних та інших документів відображають зміст спірної господарської операції та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної від 08.12.2023 № 1 у ЄРПН.

Отже, комісія регіонального рівня безпідставно відмовила в реєстрації податкової накладної, незважаючи на те, що позивачем надано всі необхідні документи.

Відтак, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд доходить висновку, що у відповідача не було правових підстав для відмови у проведенні реєстрації податкової накладної позивача.

В цьому випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 08.12.2023 № 1, складеної товариством з обмеженою відповідальністю "Арсенал Інвестгруп Вінниця", в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у цій частині.

Що ж до позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну від 08.12.2023 № 1, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Арсенал Інвестгруп Вінниця", в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно з нормами п. п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну від 08.12.2023 № 1, складену товариством з обмеженою відповідальністю "Арсенал Інвестгруп Вінниця" ( враховуючи зміну назви на час прийняття рішення в справі - товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Іст"), в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її первинної подачі на реєстрацію.

Покладення на відповідача такого обов'язку не є втручанням в його дискреційні повноваження, адже повноваження державних органів не можуть вважатися дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Тому суд критично оцінює аргументи відзиву відповідачів у цій частині, оскільки вони ґрунтуються на помилковому розумінні правової природи дискреційних повноважень.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з вищенаведених мотивів і підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в сумі 3028 грн. належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів - Головного управління ДПС у Вінницькій області та Державної податкової служби України в рівних частинах.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області, яка діє у складі Головного управління ДПС у Вінницькій області та приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування або відмову в такій реєстрації, від 10.04.2024 №10878614/43835680.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 08.12.2023 № 1 товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм Іст" датою її первинного подання на реєстрацію.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм Іст" сплачений судовий збір в сумі 1514,00 грн ( одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм Іст" сплачений судовий збір в сумі 1514,00 грн ( одна тисяча п'ятсот чотирнадцять гривень ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм Іст" (вулиця Володимирська, будинок 7, місто Київ, код ЄДРПОУ 43835680)

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ 44069150), Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393)

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна