Справа № 199/8102/24
(2-а/199/12/25)
Іменем України
31 березня 2025 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі: головуючого судді Богун О.О.,
при секретареві Дубовик А.П.
розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення №038 від 10 вересня 2024 року, винесеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 10 вересня 2024 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) підполковником ОСОБА_2 розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , виніс постанову №038 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Як вбачається з постанови №038 від 10.09.2024 підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності стало « ОСОБА_1 одержав повістку для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 08:20 год., 29.07.2024 року, але не прибув. Про поважність причини неприбуття, не повідомив. В порушення Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затв. ПКМУ №1487 від 30.12.2022 р. (зі змінами), ч.10 ст.1, ст..39 ЗУ Про військовий обов'язок та військову службу», ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» гр.. ОСОБА_1 у визначений в повістці час, дату та місце не з'явився чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.»
Позивач зазначив, що не погоджується із вказаною постановою і вважає її протиправною з підстав відсутності доказів повідомлення позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення, відсутності доказів вчинення позивачем правопорушення а також відсутності у діях позивача складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Ухвалою від 16.10.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 надав до суду відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що оскаржувана постанова винесена правомірно. Позивач порушив правила військового обліку, оскільки не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 , представник відповідача вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10 вересня 2024 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) підполковником ОСОБА_2 розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , виніс постанову №038 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Відповідно до постанови №038 від 03.02.2025 підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності стало «порушення Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затв. ПКМУ №1487 від 30.12.2022 р. (зі змінами), ч.10 ст.1, ст..39 ЗУ Про військовий обов'язок та військову службу», ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» гр.. ОСОБА_1 у визначений в повістці час, дату та місце не з'явився чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП».
Так, особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
У зв'язку з військовою агресією російської федерації, Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в України», який затверджено Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року, введено в Україні воєнний стан, який продовжувався відповідними Указами Президента України та триває на момент розгляду справи.
Згідно з вимогами статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
16.05.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», що набрала чинності 18.05.2024. Серед інших, зазначеним Порядком визначено процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів.
Відповідно до п.п. 21, 27, 28, 30, 30-2, 30-3 Порядку № 560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх Персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Під час мобілізації громадяни викликаються по районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду дня визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персонапьних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Згідно з п. 41 Порядку № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до наявних в адміністративній справі № 038 про вчинене Позивачем адміністративне правопорушення матеріалів поштового відправлення, повістка про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 о 11:00 год. 18.10.2024, була надіслана Позивачу 23.07.2024 засобами поштового зв'язку до поштового відділення за його адресою та відіслана у зворотному напрямку у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою й неотриманням поштового відправлення Позивачем.
З огляду на викладене та відповідно до положень зазначених норм Порядку № 560, Позивач вважається таким, що був належним чином викликаний та оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 . У визначені дату та час за місцем виклика він не з'явився, про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до ІНФОРМАЦІЯ_2 не повідомив, у зв'язку з чим стосовно нього 10.09.2024 було винесено постанову № 038 про адміністративне правопорушення.
Частиною п'ятою статті 258 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України (у частині правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України), якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України підтвердних документів про отримання особою виклику.
Враховуючи наведене, позивачем не доведено та матеріалами справи не підтверджено факту відсутності в його діях складу правопорушення, а відтак постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є правомірною та підстав для її скасування немає.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 5-7, 77, 90, 139, 241-246, 286 КАС України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, - відмовити в повному обсязі.
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.О. Богун
31.03.2025