18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
08 вересня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/748/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Акціонерного товариства "Черкасиобленерго", від імені якого діє Відокремлений структурний підрозділ "Уманські енергетичні мережі" Акціонерного товариства "Черкасиобленерго",
до відповідача - Виконавчого комітету Паланської сільської ради,
про стягнення 130 884,77 грн,
за участю представників сторін:
від позивача - Євтушенко Л.М., в порядку самопредставництва, юрисконсульт (в режимі відеоконференцзв'язку),
від відповідача - участі не брали.
26.06.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" від імені якого діє Відокремлений структурний підрозділ "Уманські енергетичні мережі" Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" з вимогою стягнути з Виконавчого комітету Паланської сільської ради вартість необлікованої електричної енергії в сумі 130 884,77 грн.
Ухвалою від 01.07.2025 суд відкрив провадження у справі № 925/748/25 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судовий розгляд призначив на 04.08.2025 о 16:00. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 01.07.2025 о 17:21, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до абз. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Таким чином, копія ухвали про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу 02.07.2025.
Відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. (ч. 1 ст. 251 ГПК України)
Отже строк для подання відзиву відповідачем сплив 17.07.2025, проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
04.08.2025 відповідач подав клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 04.08.2025, суд визнав причини неявки відповідача поважними, задовольнив клопотання відповідача та на підставі п. 2 ч. 2 ст. 202 ГПК України відклав розгляд справи в судовому засіданні на 28.08.2025 о 15:00.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 28.08.2025, суд на підставі ч. 5 ст. 161 ГПК України зобов'язав позивача подати додаткові пояснення щодо окремого питання з наданням підтверджуючих доказів та відклав розгляд справи до 08.09.2025 об 11:30.
02.09.2025, на виконання ухвали суду від 28.08.2025, позивач подав письмові пояснення з відповідними доказами.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання суд долучив такі письмові пояснення та докази додані до них, на підставі ч. 5 ст. 80 ГПК України встановив додатковий строк на подання доказів до дати їх фактичного подання, оскільки такі докази додані до письмових пояснень, що надані на вимогу суду в порядку ч. 5 ст. 161 ГПК України.
Присутня у судовому засіданні 08.09.2025 в режимі відеоконференцзв'язку представниця позивача позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача у жодному судовому засіданні участі не брав. Відповідач про дати та час розгляду справи належно повідомлений, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (копії ухвал суду) до його електронного кабінету.
08.09.2025 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач всупереч вимогам пп. 4 п. 5.5.5. ПРРЕЕ не здійснив оплату за необліковану електричну енергію в сумі 130 884,77 грн, розрахунок якої проведено за результатами засідання комісії з розгляду актів про порушення, що підтверджується Протоколом № 008223 від 11.07.2024 відповідного засідання, на якому розглянуто Акт про порушення № 008223 від 01.05.2024.
Як уже встановлено судом, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)
Заслухавши пояснення представниці позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
01.05.2024 начальник енергоінспекції КС Дорошенко Богдан Юрійович посв. № 0722, інспектор енергоінспекції КС Скакун Михайло Михайлович посв. № 145/14, провідний юрисконсульт Проценко Мирослава Тимофіївна посв. № 0219 за участі споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) - старости Громівського старостинського округу Паланської сільської ради Мельник Юрій Віталійович посвідчення № 3 від 01 жовтня 2021 року склали Акт про порушення № 008223. (далі - Акт про порушення)
Відповідно до Акта про порушення, перевіркою встановлено, що в с. Громи, вул. Центральна, ТП-452, оп № 1 порушено: самовільно підключив електроустановку до електричної мережі оператора розподілу з порушенням схеми обліку (без укладення відповідного договору), шляхом підключення проводів на ПЛ-0,4 кВ. Самовільне підключення виконано відкрито, що можливо було виявити при контрольному огляді.
В Акті про порушення зазначені дані для визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення обліку:
1. Відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер - 0036579, тип - нік 2301ап1, покази - 0036579, показник лічильника - 060995, трансформатори струму та напруги не встановлені, дата повірки - 11/2012, номінальний струм, А - 5-100, місце встановлення - ВРП - 0,4 кВ, позначення на схемі місця встановлення - "А".
2. Місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про пломбування та/або актом про збереження пломб, їх стан Оператора системи: 7757105, 1 шт, клемна кришка, візуально не пошкоджена. Інших заінтересованих осіб: не встановлювались. Про повірку засобу вимірювання: 11/2012, 2 шт, візуально не пошкоджені. Індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів: не встановлювались.
3. Відомості про комутаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача: тип комутаційного апарата та/або запобіжника - ІЕК, місце встановлення - ВРП - 0,4 кВ, позначення на схемі місця встановлення - "В", опломбування оператором системи - ні, струм спрацювання - 25 А.
4. Результати проведення вимірів параметрів схеми електроживлення споживача на дату складання акта про порушення: споживач не надав паспортних даних всіх струмоприймачів та не забезпечив їх включення на максимальну потужність. Тип засобу вимірювальної техніки - АТ600, інвентаризаційний номер - 097438766, дата повірки - 2023. Точка на схемі, де було вилучено зразок кабелю або комутаційний апарат "А". Номер пломби, якою було опломбовано пакет з кабелем або комутаційним апаратом - А11389969.
5. Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, та режим роботи: споживач не надав паспортних даних всіх струмоприймачів та не забезпечив їх включення на максимальну потужність. Дозволена потужність споживання відповідно до умов Договору - кВт.
6. Самовільне підключення виконано споживачем приховано/не приховано. Для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювалося: виявлено при візуальному огляді.
7. Схема обліку електричної енергії не відновлена.
8. Перелік об'єктів або струмоприймачів, відключених від електроживлення: скважина.
9. Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення: відключити скважину на опорі № 1 Л1 ТП-452.
10. Перелік вилучених та укладених у пакет засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: електролічильник та зразок кабелю. Пакет опломбований пломбою № А11389969 та вилучений представниками оператора системи. Акт про пломбування від 01 травня 2024 року № 1.
11. Комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 27.06.2024 за адресою: м. Умань, вул. Енергетична, 14 буд, 214 кабінет. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.
Акт про порушення підписаний представниками оператора системи: Дорошенко Б.Ю., Скакун М.М., Проценко М.Т. та містить примітку про ознайомлення споживача із зазначенням підпису Мельника Ю.В.
Акт містить зауваження: "На моє прохання не відключати електропост на свердловину, яка постачає воду для близько 40 абонентів в період спеки та перед святкуванням Пасхи у військовий стан дати час для усунення порушень комісія не звернула увагу".
Додатками до Акта про порушення зазначено:
1. фото та відео фіксація;
2. акт пломбування речового доказу;
3. лічильник, опломбований в пакеті.
Додаткові відомості: на комісії мати при собі паспорт, або документи, що посвідчують особу та повноваження.
Акт про порушення містить відмітку про надсилання його поштою.
З викладеного випливає, що представник споживача - Мельник Ю.В. був ознайомлений зі змістом Акта про порушення, не заперечив проти факту самовільного підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку, лише зауваживши, що на його прохання не здійснювати відключення, комісія не звернула увагу.
Згідно з Актом від 01.05.2024 № 1 про пломбування речового (вилученого) доказу порушення або іншого предмету (засобу) (далі - Акт про пломбування), при проведенні складання акту про порушення засобу обліку на об'єкті скважина с. Громи вул. Центральна у присутності старости Громівського старостинського округу Мельник Ю.В. було вилучено та опломбовано в пакеті (або іншій упаковці) лічильник марки НІК 2301АП1 № 0036579, № пломби, якою опломбовано пакет - А 11389969. Акт про пломбування підписаний представником споживача Ю.В. Мельником та представниками оператора системи розподілу: М.М. Скакун, Б.Ю. Дорошенко, М.Т. Проценко.
Позивач додав до справи повідомлення про засідання комісії з розгляду актів про порушення від 02.05.2024 № 3/1070, адресоване голові виконавчого комітету Паланської сільської ради, в якому позивач відповідно до абз. 5 п. 8.2.6. ПРРЕЕ повідомив, що 27.06.2024 року о 10:00 год. каб. № 214 буде проводитись засідання комісії оператора системи розподілу з розгляду акту про порушення № 008223 від 01.05.2024 року та зазначив, що направляє належним чином оформлений примірник Акту про порушення ПРРЕЕ № 008223 від 01.05.2024 року та Акту про опломбування речового (вилученого) доказу порушення або іншого предмету (засобу) від 01.05.2024р.
На підтвердження надсилання зазначеного повідомлення відповідачу позивач надав копію фіскального чеку від 02.05.2024 про надсилання поштового відправлення із зазначенням адресата: Виконкому Паланської.
Відповідно до протоколу від 27.06.2024 № 008223 засідання комісії з розгляду актів про порушення, комісія ВСП "Уманські енергетичні мережі" зазначила: Споживач (уповноважена особа, представник) не з'явився на комісію, належним чином повідомлений, розглянула Акт про порушення ПРРЕЕ № 008223 від 01.05.2024, яким зафіксовано порушення: самовільно підключив електропроводку до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку (без укладення відповідного договору) шляхом підключення проводів на ПЛ-0,4 кВ. Самовільне підключення виконано відкрито, що можливо було виявити при контрольному огляді.
Комісія вирішила:
1. Перенести засідання комісії по Акту про порушення № 008223 від 01.05.2024 в зв'язку з відсутністю на засіданні уповноваженого представника Виконавчого комітету Паланської сільської ради.
2. Засідання комісії по Акту про порушення № 008223 від 01.05.2024 перенесено на 11.07.2024 о 13:00 год.
Позивач надав лист про надсилання документів від 28.06.2024 № юр/1308, адресований Виконавчому комітету Паланської міської ради, в якому позивач повідомив про засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 008223 від 01.05.2024, яке відбудеться 11.07.2024 о 13:0 за адресою: каб. № 212, вул. Енергетична, 14, м. Умань, Черкаська обл.
На підтвердження надсилання зазначеного листа позивач надав копію фіскального чека від 05.07.2024 про надсилання поштового відправлення адресату: Виконком Паланської.
11.07.2024 відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення, про що складено Протокол № 008223 засідання комісії з розгляду актів про порушення ВСП "Уманські енергетичні мережі". (далі - Протокол)
Відповідно до Протоколу, у засіданні комісії взяли участь представники позивача. Споживач (уповноважена особа, представник) не з'явився на засідання комісії.
Комісія розглянула Акт про порушення ПРРЕЕ № 008223 від 01.05.2024, яким зафіксовано порушення: самовільно підключив електропроводку до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку (без укладення відповідного договору) шляхом підключення проводів на ПЛ-0,4 кВ. Самовільне підключення виконано відкрито, що можливо було виявити при контрольному огляді.
Найменування, адреса та характеристика споживача і об'єкту, по якому виявлено порушення та складено акт:
1 Найменування споживача: Виконавчий комітет Паланської сільської ради.
2. Адреса об'єкту: с. Громи, вул. Центральна (ТП-452, оп. № 1).
3. Договір не укладався.
4. Характеристика об'єкту: Свердловина.
Розглянуто інші документи, а саме: Акт про порушення № 008223 від 01.05.2024 з додатками, журнал обходу ліній.
Керуючись вимогами положень ПРРЕЕ комісія з розгляду актів про порушення прийняла рішення:
1. Акт про порушення № 008223 від 01.05.2024 складено правомірно, а споживача визнати причетним до порушення, вказаного в даному Акті.
2. Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії виконати відповідно до п. 8.4.12. ПРРЕЕ з дня останнього огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, до дати виявлення порушення, тобто з 19.12.2023 по 01.05.2024.
3. Розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, рахунок-фактура від 11.07.2024 додаються.
4. Обсяг та вартість, необлікованої електричної енергії, складає: 15 919 кВт*год., на суму 130 884 грн. 77 коп.
5. Виконавчому комітету Паланської сільської ради необхідно сплатити вартість необлікованої електричної енергії нараховану на підставі Акту про порушення 008223 від 01.05.2024.
6. Даним протоколом комісія доводить та роз'яснює споживачу наступне:
6.1. Нарахована сума повинна бути сплачена протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. При несплаті у зазначений термін, оператор системи звертається з позовом до суду.
6.2. Споживач (особа, що порушила ПРРЕЕ) має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення споживача до суду впродовж 30 календарних дні необхідно письмово повідомити про це оператора системи розподілу - ПАТ "Черкасиобленерго" та надати копію позовної заяви.
7. Здійснити розрахунок та оформити відповідну документацію, надіслати споживачу копію протоколу, розрахунок, рахунок-фактуру.
Протокол підписаний представниками комісії позивача.
Згідно з наданими позивачем доказами (опис, фіскальний чек, накладна), останній 19.08.2024 надіслав виконавчому комітету Паланської сільської ради супровідний лист, до якого додав Протокол № 008223 засідання комісії від 11.07.2024, розрахунок по Акту № 008223 від 01.05.2024, рахунок № 008223 від 01.05.2024 на суму 130 884,77 грн.
Позивач стверджує, що 15.10.2024 звернувся до відповідача з претензією № 35 на суму 130 884 грн. 77 коп. про сплату боргу за необліковану електроенергію, яку відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, вручено відповідачу 29.10.2024.
Проте, відповідач заборгованість за Актом про порушення не сплатив, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.
Відповідно до ч. 6 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії", постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
У ч. 3 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено обов'язок Споживача, зокрема: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 6) не здійснювати несанкціонований відбір електричної енергії.
Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. (ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії")
Згідно з пп. 1.1.2. п. 1.1. глави І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 в редакції чинній на дату складання акта про порушення від 01.05.2024 № 8223 (далі - ПРРЕЕ), акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил.
Самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.
Самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Відповідно до пп. 5.5.5. п. 5.5. розділу V ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 20) не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії; 22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. (пп. 8.2.4. п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ)
Згідно з пп. 8.2.5. п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Суд зауважує, що в Акті про порушення від 01.05.2024 № 008223 немає покликання на пункт ПРРЕЕ, який відповідає виявленому порушенню, проте, конкретно визначено саме порушення: самовільне підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку (без укладення відповідного договору), що чітко відповідає пп. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ (самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку).
Суд установив, що Акт про порушення від 01.05.2024 № 008223 підписаний трьома представниками оператора та представником споживача або особою, яка допустила представників оператора на об'єкт споживача - старостою Громівського старостинського округу Паланської сільської ради Мельником Ю.В.
Згідно з ч. 2 ст. 54-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", староста працює на постійній основі в апараті відповідної ради та її виконавчого комітету, а в разі обрання членом цього виконавчого комітету - у виконавчому комітеті ради.
Отже, Акт про порушення від 01.05.2024 № 008223 відповідає вимогам п. 8.2.5. глави 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ.
Згідно з абз. 1, 2, 5, 6, пп. 8.2.6. п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Як встановлено судом, у п. 11 Акта про порушення від 01.05.2024 № 008223 вказано, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 27.06.2024 о 10:00 за адресою: м. Умань, вул. Енергетична, 14 буд., 214 кабінет. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.
Акт про порушення у рядку "Примірник акта про порушення отримав" містить відмітку "відправлено поштою".
Позивач на підтвердження надсилання повідомлення про засідання комісії з розгляду актів про порушення, до якого доданий акт про порушення надав, як уже встановлено судом, фіскальний чек про надсилання поштового відправлення "лист реком. пріор" Виконкому Паланської, 20340, Паланка.
Суд враховує, що відповідно до вищенаведеної норми пп. 8.2.6. п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ, у разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача.
Водночас, суд встановив, що Акт про порушення від 01.05.2024 № 008223 не містить відмітки про відмову споживача або представника споживача від отримання акта.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. (ч. 4 ст. 236 ГПК України)
У постанові Верховного Суду від 20.09.2021 у справі № 911/1122/20 сформовано висновок про те, що зазначення в акті про порушення інформації про дату й час проведення засідання комісії може визнаватися належним та допустимим доказом повідомлення представника споживача про проведення засідання комісії з розгляду такого акта.
Враховуючи те, що Акт про порушення від 01.05.2024 № 008223 складено в присутності уповноваженої особи відповідача, відповідно відповідач був обізнаний про дату, час та місце засідання комісії позивача з розгляду акта про порушення, та повідомлений, що у разі його неявки цей акт буде розглядатися без участі споживача.
При цьому, в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач надсилав комісії заперечення щодо акта про порушення або клопотав про перенесення розгляду даного акта.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 31.10.2023 у справі № 927/1160/20.
Отже, відповідач належно, з дотриманням вимог ПРРЕЕ, повідомлений про дату та час засідання комісії з розгляду актів про порушення.
Засідання комісії з розгляду Акта про порушення від 01.05.2024 № 008223 відбулось 27.06.2024, тобто в межах встановленого пп. 8.2.6. п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ строку.
Зі змісту Протоколу № 008223 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 27.06.2024 випливає, що представник споживача участі у засіданні не брав, комісія прийняла рішення перенести засідання комісії по Акту про порушення № 008223 від 01.05.2024 в зв'язку з відсутністю на засіданні уповноваженого представника Виконавчого комітету Паланської сільської ради на 11.07.2024 о 13:00.
Тобто Виконавчий комітет Паланської сільської ради не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Акта про порушення від 01.05.2024 № 008223.
Засіданням комісії Відокремленого структурного підрозділу "Уманські енергетичні мережі" Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго", що оформлено Протоколом № 008223 від 11.07.2024 проведено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії по акту про порушення від 01.05.2024 № 008223 на підставі п. 8.4.12. ПРРЕЕ.
Відповідно до абз. 1 пп. 8.4.1. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Згідно з пп. 6 пп. 8.4.2. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). (абз. 1 пп. 8.4.6. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ)
Відповідно до пп. 8.4.7. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з:
вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год);
величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год);
кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. (пп. 2 пп. 8.4.8. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ)
Згідно з пп. 8.4.12. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою
W доб.с.п. = P с.п. х t вик.с.п.,(8)
де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами
у разі підключення до однієї фази
Pс.п. = I х Uном.фаз. х cos(фі);
у разі підключення до трьох фаз
Pс.п. = 3 х I х Uном.фаз. х cos(фі),
де I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи:
з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А;
з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А.
У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (P с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).
За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;
U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;
cos(фі) - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;
t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.
Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.
Згідно з абз. 9, 10, 12 пп. 8.2.6. п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ, рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Суд встановив, що засідання комісії позивача з розгляду актів про порушення, що оформлене протоколом від 11.07.2024 № 008223, проведене згідно з вимогами п. 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ. Визначення комісією позивача з розгляду актів про порушення обсягу та вартості необлікованої відповідачем електричної енергії на підставі акта про порушення від 01.05.2024 № 008223 проведено відповідно до вимог глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ. Рішення комісії позивача з розгляду актів про порушення, оформлене протоколом від 11.07.2024 № 008223, є чинним і в установленому законом порядку не оскаржувалося відповідачем та не визнавалося судом недійсним.
З розрахунку позивача випливає, що він здійснює розрахунок Pс.п. - 14,85 кВт за формулою Pс.п. = 3 х I х Uном.фаз. х cos(фі), при цьому застосовуючи такі величини з урахуванням підключення до трьох фаз: І = 25А (згідно ПУЕ гл. 1.3), U ном.фаз. = 0,22 кВ, cos(фі) приймається рівним 0,9.
У поданих на вимогу суду поясненнях позивач повідомив, що у зв'язку з виявленням факту самовільного підключення до електричної мережі оператора системи розподілу, шляхом підключення проводів на ПЛ-0,4кВ, ТП-452, оп. № 1, без укладення відповідного договору та з порушенням схеми обліку, розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії було проведено з урахуванням трифазного підключення за формулою 10 п. 8.4.12 ПРРЕЕ за наступними технічними та фактичними ознаками:
1. Тип підключеного проводу - на місці порушення виявлено самовільне приєднання до повітряної лінії електропередачі із використанням проводу марки СІП 4*25 мм2. Згідно з технічною специфікацією провід СІП 4*25 є самонесучим ізольованим чотирижильним проводом, який складається з чотирьох алюмінієвих ізольованих жил однакового перерізу 25 мм, - 3 фазні жили +1 нульовий провідник, який призначений для повітряного розподілу електроенергії на напругу до 0,4кВ, зокрема для підключення житлових будинків та господарських споруд до ЛЕП. Даний провід використовується для монтажу повітряних ліній та відгалужень від повітряних ліній до вводів в будівлі, забезпечуючи подачу електроенергії для споживачів, які потребують трьох фаз. Конструкція проводу СІП 4*25 передбачає чотирижильне з'єднання, що є характерним для трифазного підключення.
2. Відсутність будь-яких технічних обмежень або розривів в підключених фазах, що дає підстави вважати, що споживач мав змогу одночасно використовувати електроенергію з трьох фаз.
3. Фактичне приєднання до трьох фаз підтверджено візуально під час огляду: усі три фазні жили були підключені до повітряної лінії. Крім того, самовільне підключення, яке було вчинено відповідачем заживлювало об'єкт "Свердловину", де використовувалось трифазне обладнання (трифазний двигун).
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позивач обґрунтовано здійснив розрахунок Pс.п. у розмірі 14,85 кВт.
Суд враховує, що всупереч зазначення про застосування у розрахунку t вик.с.п. - 12 годин, фактично позивач здійснив розрахунок із застосуванням t вик.с.п. - 8 годин.
Отже, розрахунок W доб.с.п. за формулою P с.п. х t вик.с.п.: 14,85 х 8 = 118,8 кВт/год.
Щодо періоду нарахування визначеного позивачем 20.12.2023 - 01.05.2024, суд зазначає, що відповідно до п. 2 Протоколу від 11.07.2024 № 008223, комісія прийняла рішення розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії виконати відповідно до п. 8.4.12. ПРРЕЕ з дня останнього огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, до дати виявлення порушення, тобто з 19.12.2023 по 01.05.2024.
Проте, доказів проведення огляду електричної мережі 19.12.2023 позивач не надав, водночас заявлений період є допустимим з огляду на таке.
Відповідно до пп. 2 пп. 8.4.8. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Зважаючи на те, що Акт про порушення складено щодо об'єкта "Свердловина", такий об'єкт, очевидно працює без вихідних, суд доходить висновку, що кількість днів у заявленому позивачем періоді 20.12.2023 - 01.05.2024 не перевищує загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, як це передбачено пп. 2 пп. 8.4.8. п. 8.4. розділу VІІІ ПРРЕЕ.
Підсумовуючи викладене суд вважає розрахунок позивача по Акту від 01.05.2024 № 008223 обґрунтованим.
Згідно з пп. 8.2.7 п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Згідно з наданими позивачем доказами направлення, протокол № 008223 від 11.07.2024 засідання комісії з розгляду актів про порушення, розрахунок до акта та рахунок надіслано відповідачу 19.08.2024.
Доказів отримання чи неотримання такого поштового відправлення позивач суду не надав.
Відтак господарський суд враховує, що відповідно до пп. 1, 2 п. 1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 № 958, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
З викладеного випливає, що найпізніше поштове відправлення могло бути доставлено до поштового відділення відповідача 21.08.2024.
З урахуванням строку, встановленого в пп. 8.2.7 п. 8.2. розділу VІІІ ПРРЕЕ, відповідач мав оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію до 20.09.2024.
Отже, строк оплати за необліковану електричну енергію сплив. Відповідач доказів такої оплати на надав.
Підсумовуючи викладене суд повністю задовольняє позовні вимоги позивача.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Виконавчого комітету Паланської сільської ради (ідентифікаційний код 04409878, вул. Грушевського, буд. 11, с. Паланка, Уманський р-н, Черкаська обл., 20340) на користь Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (ідентифікаційний код 22800735, вул. Гоголя, 285, м. Черкаси, 18002, IBAN р/р НОМЕР_1 в Філії ОУ АТ "Ощадбанк", МФО 354507) вартість необлікованої електричної енергії в сумі 130 844,77 грн.
Стягнути з Виконавчого комітету Паланської сільської ради (ідентифікаційний код 04409878, вул. Грушевського, буд. 11, с. Паланка, Уманський р-н, Черкаська обл., 20340) на користь Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (ідентифікаційний код 22800735, вул. Гоголя, 285, м. Черкаси, 18002, IBAN р/р НОМЕР_1 в Філії ОУ АТ "Ощадбанк", МФО 354507) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 09.09.2025.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА