Справа № 487/4592/25
Провадження № 3/487/1142/25
24 липня 2025 року Суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Щербина С.В., дослідивши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 КУпАП,
До Заводського районного суду міста Миколаєва з Управління патрульної поліції в Миколаївській області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 347412 від 31.05.2025, 31.05.2025 о 16.00 год. в м.Миколаєві, по вул. Проектна 7г на території заводу "ЕкоТранс", ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом MAN TGX 18 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом ВОDЕХ д/н НОМЕР_2 , проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою, не дотримався безпечного бокового інтервал, в результаті чого здійснив наїзд на транспортний засіб який стояв під погрузкою MAN TGX 18.4.60 д/н НОМЕР_3 з напівпричепом ВОDЕХ д/н НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_2 , в наслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження.
ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.3.6, п. 13.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Отже, поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Згідно рішення Конституційного Суду України №5-рп/205 від 26.05.2015 року у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Відповідно до ч. 2 ст. 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, місцем скоєння якого є м.Миколаїв вул. Проектна, 3г на території заводу "Екотранс", що за територіальною юрисдикцією не відноситься до Заводського району. В свою чергу, адреса місця проживання особи, що притягається до адміністративної відповідальності зазначена - АДРЕСА_1 .
Отже, справа не підсудна Заводському районному суду міста Миколаєва, оскільки його юрисдикція не поширюється на адміністративно-територіальну одиницю, на території якої було вчинено адміністративне правопорушення, а також не поширюється на адміністративно-територіальну одиницю, на території якої проживає ОСОБА_1 .
З огляду на викладене, матеріали про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Управління патрульної поліції в Миколаївської області для надіслання за належністю у зв'язку із непідсудністю справи Заводському районному суду міста Миколаєва.
На підставі викладеного, керуючись Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, ст. ст. 124 Конституції України, ст. ст. 7, 130, 276, 278 КУпАП, суд
Матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП згідно протоколу ЕПР1 № 347412 від 31.05.2025 повернути до Управління патрульної поліції в Миколаївській області для надіслання за належністю.
Суддя: С.В.Щербина