Рішення від 20.06.2025 по справі 911/925/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" червня 2025 р. м. Київ Справа № 911/925/25

Господарський суд Київської області в складі:

головуючого судді Христенко О.О.

за участю секретаря Комісарчук Д.-М.О.

розглянувши справу № 911/925/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», м. Боярка, Київська область

до Комунального некомерційного підприємства «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» Територіальних громад Броварського району Київської області (КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня»), м. Бровари Київської області

прo стягнення 1 319 087,48 грн

за участі представників:

від позивача: Кислощук Я.С., адвокат, довіреність №604/Дов-24

від відповідача: Піхотний М.Д., адвокат, довіреність №242 від 20.01.2025

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У березні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (далі-позивач) звернулося до Господарського суду Київської області із позовною заявою (вх. № 5150 від 17.03.2025) до Комунального некомерційного підприємства «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» Територіальних громад Броварського району Київської області (далі-відповідач) про стягнення 1 319 087,48 грн вартості донарахованого обсягу природного газу внаслідок порушення, виявленого під час проведеної 02.07.2024 перевірки об'єкту споживача за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Шевченка, 14, та за результатами розглянутого акту про порушення рішення комісії позивача, оформлене протоколом № 415 від 19.11.2024.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 21.03.2025 відкрито провадження у справі № 911/925/25, розгляд справи в порядку загального позовного провадження призначений в підготовчому засіданні на 16.04.2025.

31.03.2025 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 28.03.2025 (вх. № 2338/25), в якому відповідач заперечує проти позову та просить суд відмовити в його задоволенні. Зокрема, заперечуючи проти позову, відповідач зазначає про те, що висновки комісії з розгляду актів про порушення щодо здійснення перерахунку відповідачу об'єму необлікованого природного газу відповідно до підпункту 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем є неправомірними, оскільки з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 № 440 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану" (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 440) відповідачем не допущено порушення граничних термінів повірки лічильника, так як така повірка повинна бути проведена ним протягом трьох місяців після закінчення опалювального сезону, тобто у період з 01.05.2024 по 31.07.2024; засідання комісії з розгляду акту про порушення проведено з порушенням двомісячного строку з дня складання акту; відповідач вважає, що оператором ГРМ під час прийняття спірного рішення було застосовано нерелеванту норму Кодексу газорозподільних систем, оскільки засоби вимірювальної техніки визнанні придатними для використання за наявності достатніми для визначення об'єму спожитого природного газу. Разом з цим, відповідач зазначає про те, що останній входить до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури і, що одноразове стягнення з відповідача суми заборгованості негативно вплине на виконання відповідачем своїх завдань.

09.04.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх. № 4789/25), в якій позивач не погоджуючись з позицією відповідача зазначає про помилкові твердження відповідача про те, що повірка ЗВТ повинна бути проведена протягом 01.05.2024 - 31.07.2024, оскільки фактичні обставини справи склалися в липні 2024, що виключає можливість застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 №440, як таких, що стосуються опалювального періоду 2022-2023 років.

Позивач також зауважує про своєчасне проведення засідання комісії відповідно до норм п. 8 гл. 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, оскільки Акт про порушення № 1260 оформлений 02.07.2024, в якому повідомлено про проведення засідання комісії на 29.07.2024, тобто з дотриманням визначеного строку.

Позивач звертає увагу суду на те, що за змістом підпункту 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, належить до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу; порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу. Чинним законодавством не встановлено взаємозв'язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об'єму розподіленого природного газу.

14.04.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву (вх. № 4972/25), в яких відповідачем підтримані його заперечення проти позовних вимог.

Ухвалою суду від 16.04.2025 підготовче провадження у справі № 911/925/25 було закрито, а справу призначено до розгляду по суті на 12.05.2025.

В судовому засіданні 12.05.2025 оголошувалась перерва до 11.06.2025

В судовому засіданні 11.06.2025, після стадії судових дебатів, суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, призначивши дату і час проголошення судового рішення у справі №911/925/25 на 20.06.2025.

Представник позивача в засіданнях суду підтримував позовні вимоги вважаючи їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позовні; представник відповідача підтримав надані суду заперечення, вважаючи заявлені позовні вимоги неправомірними, необґрунтованими, а отже такими, які не підлягають задоволенню.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області -

ВСТАНОВИВ:

Постановою НКРЕКП № 1839 від 26.12.2022 Товариству з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Постановою НКРЕКП № 1596 від 31.08.2023 «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «Газорозподільні мережі України» діяльності з розподілу природного газу» зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» виконання зобов'язань, покладених НКРЕКП на АТ «Київоблгаз» за результатами заходів державного контролю ліцензованої діяльності АТ «Київоблгаз».

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відокремленим підрозділом позивача є Київська філія ТОВ "Газорозподільні мережі України", яка згідно Положення про Київську філію діє від імені ТОВ "Газорозподільні мережі України" та здійснює діяльність з розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи для задоволення потреб споживачів природного газу, відповідно до отриманих від газотранспортних організацій поставлених обсягів.

Відтак, з 01.09.2023 року Київська філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" виконує функції Оператора ГРМ, визначені Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494.

Порядок укладення договорів з розподілу природного газу здійснюється відповідно до положень Закону України «Про ринок природного газу» № 329-VIII від 09.04.2015 р., який вступив в дію з 01.10.2015 р. та Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2494, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 06.11.2015 р. за № 1379/27824, що визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 (із змінами), затверджено Типовий договір розподілу природного газу, текст якого викладено на офіційному сайті НКРЕКП.

01.09.2023 Комунальним некомерційним підприємством «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» Територіальних громад Броварського району Київської області підписано заяву-приєднання № 044901RМ до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (далі заява-приєднання), копію якої позивачем додано до позовної заяви.

Посилаючись на вказані обставини позивач зауважив, що відповідач приєднався до умов типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498, та як наслідок між ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Київської філії як оператором ГРМ та Комунальним некомерційним підприємством «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» Територіальних громад Броварського району Київської області як споживачем укладено типовий договір розподілу природного газу № 044901RМ (далі договір розподілу газу), пунктами 1.2., 2.1, 2.2., 2.3. якого визначено, наступне:

- умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).

- за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором;

- обов'язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ;

- при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.

До позовної заяви долучено копію примірника типового договору розподілу природного газу № 044901RМ від 01.09.2023.

З огляду на вказане вище, обґрунтовуючи мотиви звернення до суду із вказаним позовом, позивачем зазначено, що проведеним 02.07.2024 представниками Київської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" обстеженням об'єкту газоспоживання за адресою: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Шевченка, буд. 14. В було виявлено пропущення терміну повірки ЗВТ РГК-G650 заводський № 0180 та коректора «Універсал-02», заводський № 4273, остання повірка яких була проведена 20.06.2022.

Лічильник та коректор, що перебуває в експлуатації, підлягає періодичній повірці з міжповірочним інтервалом 2 роки, що підтверджується відповідними паспортами засобів вимірювальної техніки.

В результаті виявлено пропущення строку періодичної повірки ЗВТ, складено акт про порушення № 1260, який був підписаний без зауважень та заперечень з боку позивача та відповідача.

Відповідно до акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме, пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим. В акті зазначено про необхідність споживачу проведення періодичної повірку ЗВТ та з'явитися на засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем на 29.07.2024.

29.07.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, на якому було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів, про що складений протокол засідання комісії № 223 від 29.07.2024, в якому зазначено повідомлення про наступне засідання комісії.

Наказом № КОФ/100.1.6.2-Но-138-24 від 01.08.2024 затверджено склад комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем.

13.09.2024 Київською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" направлено відповідачу запрошення № КОФ/100.3.1-ВИХ-3794-24 від 13.09.2024 на засідання комісії з розгляду акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, яке відбудеться 24.09.2024.

24.09.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем. Комісією було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів через неявку представника відповідача, про що складений протокол засідання комісії № 325 від 24.09.2024, та про додаткове повідомлення споживача про наступну дату засідання комісії.

Наказом № КОФ/100.1.6.2-Но-66-24 від 08.10.2024 затверджено склад комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем.

28.10.2024 позивачем направлено відповідачу запрошення № КОФ/100.3.1-ВИХ-6156-24 від 28.10.2024 на засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 на 06.11.2024.

06.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем, на якій прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів, на підставі листа відповідача (№ 3154 від 04.11.2024), про що складений протокол засідання комісії № 395 від 06.11.2024.

07.11.2024 позивачем направлено відповідачу запрошення № КОФ/100.3.1-ВИХ-6724-24 від 07.11.2024 на засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, яке відбудеться 19.11.2024.

19.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому комісією було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, про що складений протокол засідання комісії № 415 від 19.11.2024.

19.11.2024 комісією Київської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості в розмірі 1 319 087,48 грн. за період з 21.06.2024 (дата початку прострочення періодичної повірки) по 31.07.2024 (дата припинення газопостачання (Акт про припинення газопостачання № б/н від 31.07.2024).

Оскільки споживач на засідання комісії з розгляду акта про порушення не з'явився, 27.11.2024 позивачем на адресу відповідача було направлено супровідний лист № КОФ/100.3.1-ВИХ-7789-24 від 27.11.2024, разом з копією протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, копією Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, рахунком на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму, які вручені відповідачу 29.11.2024, що дтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.

30.01.2025 позивачем на адресу відповідача було направлено претензію в порядку досудового врегулювання спору на суму 1 319 087,48 грн. Однак відповідач, станом на момент звернення позивача до суду, не провів оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 21.06.2024 по 31.07.2024 в розмірі 1 319 087,48 грн., що й стало підставою для звернення позивача до суду.

В свою чергу, відповідач заперечував проти позову та зазначав про неправомірні висновки комісії з розгляду актів про порушення щодо здійснення перерахунку відповідачу об'єму не облікованого природного газу відповідно до пункту 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем є неправомірними, оскільки з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 № 440 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану" (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 440), відповідачем не допущено порушення граничних термінів повірки лічильника, так як така повірка повинна бути проведена ним протягом трьох місяців після закінчення опалювального сезону, тобто у період з 01.05.2024 по 31.07.2024; проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення з порушенням двомісячного строку з дня складання акту; відповідач вважає, що оператором ГРМ під час прийняття спірного рішення було застосовано нерелеванту норму Кодексу ГРС, оскільки засоби вимірювальної техніки визнанні придатними для використання за наявності достатніми для визначення об'єму спожитого природного газу.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали справи та подані докази, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно з пунктом 35 частини першої статті 1 Закону України «Про ринок природного газу», розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою її фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

За своєю правовою природою між сторонами був укладений договір розподілу природного газу.

Частинами 1, 2 статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» унормовано, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Договір розподілу природного газу є публічним.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладених споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

Згідно з абзацом 1 пункту 3 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

Визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору, що передбачено абзацом 1 пункту 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем.

У пункті 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, надано визначення термінам, які вживаються у цьому Кодексі, зокрема, вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ-сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством; засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики; комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку; коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу; лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Пунктом 1 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем на власника комерційного ВОГ або суб'єкта господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, покладено обов'язок забезпечення належного технічного стану комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідальність за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Главою 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем визначений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими.

Згідно з пунктом 1 вказаної норми власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Відповідно до пункту 2 глави 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:

1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму вебсайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;

2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;

3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

Положеннями пункту 8 глави 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.

Норми розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, який має назву "Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу" застосовуються до споживачів, які уклали з Оператором ГРМ договір розподілу, а також до несанкціонованих споживачів за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ.

Відповідно до глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування поділяються на:

- порушення, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 цієї глави);

- порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу (пункт 2 цієї глави);

- порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових, які кваліфікуються як "не з вини споживача", внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (пункт 3 цієї глави).

Отже, пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, належить до виду порушень, передбачених пунктом 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу.

Пунктом 4 глави 4 розділу XІ Кодексу визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:

- при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

З наведеного слідує, що порушення строку повірки лічильника з вини споживача, що не є побутовим, є самостійним правопорушенням та підставою для здійснення перерахунку об'єму спожитого газу. Чинним законодавством не встановлено взаємозв'язку між пропуском строку періодичної повірки ЗВТ та непридатності їх до застосування як підстави для перерахунку об'єму розподіленого природного газу.»

Так, відповідно до положень цього підпункту встановлено, що об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача.

Тобто, відповідальність споживача, що не є побутовим, у вигляді зміни встановленого режиму нарахування об'єму переданого (прийнятого) газу настає за умови визначення лічильника газу непридатним до застосування, як за результатами позачергової або експертної повірки, так і при пропущенні строку періодичної його повірки з вини споживача.

Встановлений підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем порядок зміни режиму нарахування споживачу, що не є побутовим, об'єму розподіленого (спожитого) природного газу (перерахунок) проводиться з урахуванням того, що при його застосуванні за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання розраховується саме об'єм переданого (прийнятого) газу.

При цьому, суд відзначає, що нарахування об'ємів газу за своєю правовою природою не є оперативно-господарською санкцією в розумінні статей 235, 236 Господарського кодексу України, а є відповідно до пункту 2.4 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем зміною способу визначення розрахунку спожитого природного газу у відповідних випадках.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС передбачено, що опалювальний період - це період з 01 жовтня по 30 квітня включно.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2022 №412 установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.

Вказана постанова втратила чинність на підставі постанови КМУ № 440 від 07.04.2023.

Постановою КМУ № 440 від 07.04.2023 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану" установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні: на територіях, тимчасово окупованих Російською Федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік); на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку (пункт 1). Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на територіях, які включені до переліку, забезпечується: на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного і надзвичайного стану на відповідних територіях, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду (пункт 2). Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду (пункт 3).

Згідно з пунктом 5 постанови КМУ № 440 ця постанова набирає чинності через 30 календарних днів з дня її опублікування.

Територія міста Броварів Київської області, де знаходиться відповідач, на момент проведення перевірки, нарахування спірної суми та на момент розгляду даної справи не належала до переліку територій, тимчасово окупованих Російською Федерацією або територій активних і можливих бойових дій.

Отже, КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» у питаннях повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану з моменту набрання чинності (04.06.2023) цієї постановою має керуватись пунктом 3, відповідно до якого повірка ЗВТ повинна проводитися протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду 2022/2023 років, тобто у строк до 01.08.2023.

Наведені ж у позовній заяві обставини склалися в липні 2024 року, що виключає можливість застосування до відносин сторін положень постанови КМУ № 440 як таких, що стосуються опалювального періоду 2023-2024 років.

Щодо тверджень відповідача про порушення двомісячного строку розгляду акту про порушення, суд відзначає наступне.

Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

Так, перше засідання комісії з розгляду акта про порушення відбулося 29.07.2024, проте враховуючи необхідність додаткового вивчення матеріалів, засідання комісії було перенесено на 24.09.2024.

24.09.2024 проведено наступне засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, на якій комісією було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів та через неявку представника споживача, про що складений протокол засідання комісії № 325 від 24.09.2024.

06.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, на якій комісією було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів через прохання відповідача щодо перенесення засідання комісії (лист № 3154 від 04.11.2024), про що складений протокол засідання комісії № 395 від 06.11.2024.

19.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем, на якій комісією було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, про що складений протокол засідання комісії № 415 від 19.11.2024.

Суд звертає увагу, на постанову Об'єднаної Палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.07.2023 де, зокрема, проаналізувавши зміст абзацу першого пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу та судову практику щодо застосування вказаної норми права, а також враховуючи суспільно значущі обставини, які виникають у суспільстві, наприклад такі як погіршення епідеміологічного стану в країни (поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, проведення бойових дій (введено воєнний стан в країни, що є у даний час в Україні), тобто такі обставини, на які не можливо вплинути, та які є поза межами волевиявлення осіб, що повинні дотримуватись, передбачених абзацом першим пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, строків, Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду зазначила, що судам у кожному конкретному випадку необхідно встановлювати обставини, за яких засідання комісії відбулося з пропуском строку встановленого абзацом першим пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, тобто надавати оцінку відповідним доказам у справі та в залежності від поважності причин попуску такого строку ухвалювати відповідне рішення щодо визнання/не визнання недійсним рішення комісії.

При цьому, суд відзначає, що перше засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акту про порушення. Засідання комісії переносилось, з метою додаткового вивчення, та перевірки матеріалів порушення, обстеження, або за клопотання споживача, про що зазначалось у протоколах комісії.

Враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів №2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноматність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Таким чином, наявними у справі доказами належним чином підтверджується та не спростовується відповідачем порушення ним Кодексу газорозподільних систем, у той же час, доказів оплати 1 319 087,48 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу в матеріалах справи станом на дату розгляду вказаного спору немає, відтак вимога позивача про стягнення вказаної суми є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст.ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Згідно з ч.1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» Територіальних громад Броварського району Київської області (КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня») (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Шевченка, 14, код ЄДРПОУ 01994497) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденко, 1, код ЄДРПОУ 44907200) в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Шевченка, 178, код ЄДРПОУ 45385755) 1 319 087 (один мільйон триста дев'ятнадцять тисяч вісімдесят сім) грн. 48 коп вартості донарахованого об'єму природного газу та 15 829 (п'ятнадцять тисяч вісімсот двадцять дев'ять) грн. 05 коп судового збору.

Видати наказ.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст підписано - 08.09.2025

Суддя О.О. Христенко