Справа № 126/1388/25
Провадження № 3/126/906/2025
"09" вересня 2025 р. м. Бершадь
Суддя Бершадського районного суду
Вінницької області Гуцол В. І.
розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з ВП № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ст. 185 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 674054 від 12.06.2025, 12.06.2025 в м. Бершадь по вул. Маяковського громадянин ОСОБА_1 не виконав законну вимогу працівника поліції у відмові зупинити транспортний засіб, ігнорував зауваження.
Представник ОСОБА_1 адвокат Пригуза С.Д. надав заперечення на адміністративний протокол з тих підстав, що як стверджує, що свою вину ОСОБА_1 не визнає. Слів нецензурної лайки ОСОБА_1 не висловлював ні на адресу поліцейських, ні в будь-яких інших осіб, жодних висловлювань в грубій формі в бік працівників поліції не допускав. Під час складання адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 працівником поліції допущено процедурні порушення. Зокрема. в протоколі не зазначено свідків події. При проведенні особистого огляду будь-які процесуальні документи працівниками поліції не складались, огляд речей проводився без залучення понятих. Копія протоколу ОСОБА_1 не вручалась, пояснення в нього не відбирались. Крім того, при доставленні ОСОБА_1 до ВП № 1 протокол про адміністративне затримання не складався, будь-які свідки вчинення вказаних подій в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме висловлювання ним заперечень на адресу поліцейських , невиконання законної вимоги працівників поліції щодо припинення правопорушення, висловлювання в грубій формі в сторону працівників поліції відсутні. Просить справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Диспозицією ст. 185 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Слово "непокора" означає відмову від виконання або ігнорування виконання певної вимоги.
Так, дане правопорушення обов'язково передбачає наявність законної вимоги співробітника поліції. Вимоги працівника поліції та розпорядження - це акт, юридично рівнозначний наказу, що виражений у категоричній формі, мають бути законодавчо обґрунтовані. В протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути відображено, які саме законні вимоги були висунуті працівниками поліції.
Обов'язковим елементом об'єктивної сторони складу цього адміністративного правопорушення є наявність законного розпорядження або вимоги поліцейського при виконанні ним службових обов'язків чи інших, вище перерахованих осіб, у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
У диспозиції ст. 185 КУпАП передбачено, що вимоги працівника поліції повинні бути пред'явлені під час охорони ним громадського порядку. Про перебування його при виконанні службових обов'язків мають свідчити установлена форма одягу, нагрудний знак, а також пред'явлене відповідне посвідчення.
В той же час, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, в ньому не зазначено, яке законне розпорядження або вимога, і ким саме були пред'явлені ОСОБА_1 та кому з працівників поліції він злісно не покорився.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 674054 від 12.06.2025, складеного відносно ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП не вбачається, в чому саме виразилась злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.
Крім цього, сам протокол немає даних, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, тобто протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
За змістом ст. ст. 9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення. Оскільки суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 256 КУпАП.
З досліджених доказів вбачається, що суть вчиненого правопорушення в протоколі викладена не належно, формально, не конкретно, загальними фразами і не відображає усіх кваліфікуючих ознак, передбачених ст. 185 КУпАП, у зв'язку з чим кваліфікація дій за ст. 185 КУпАП є сумнівною, що позбавляє змоги встановити на виконання положень ст. 283 КУпАП самі обставини скоєння правопорушення, що призводить до ігнорування прав особи, яку притягають до відповідальності, оскільки позбавляє її права бути поінформованою про характер і причини притягнення до адміністративної відповідальності, не дає змоги підготуватися до свого захисту (враховуючи некоректно викладену суть правопорушення без ідентифікації ключових деталей вчинення імовірного діяння).
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях. Будь-які інші відомості про порушення ОСОБА_1 ст. 185 КУпАП в матеріалах справи відсутні, при складанні матеріалів справи вимоги ст. 256 КУпАП не виконані.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З урахуванням викладеного, підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.185 КУпАП не вбачається, у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП, визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 9, п. 1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-285 КУпАП, суддя,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки визначені Кодексом України про адміністративне правопорушення, з урахуванням норм статтей 287-291 даного Кодексу, і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В. І. Гуцол