майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"09" вересня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/1164/25
Господарський суд Житомирської області у складі судді Кравець С.Г.,
розглянувши клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Юні
Сервіс" про відстрочення сплати судового збору за подачу заяви про скасування судового
наказу №906/1164/25 від 02.09.2025 за вимогою Акціонерного товариства
"Житомиробленерго" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юні
Сервіс" 32 649,63грн заборгованості за договором №12-0904РЕ від 01.04.2024 про надання
послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, а також 242,24грн
судового збору.
Господарським судом Житомирської області за результатами розгляду заяви Акціонерного товариства "Житомиробленерго" від 28.08.2025 про видачу судового наказу за вимогою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юні Сервіс" заборгованості видано судовий наказ №906/1164/25 від 02.09.2025, яким стягнуто з ТОВ "Юні Сервіс" на користь АТ "Житомиробленерго": 32 649,63грн заборгованості за договором про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії №12-0904РЕ від 01.04.2024; 242,24грн витрат по сплаті судового збору.
Судовий наказ Господарського суду Житомирської області №906/1164/25 від 02.09.2025 направлено боржнику ТОВ "Юні Сервіс" - 03.09.2025.
08.09.2025 на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника ТОВ "Юні Сервіс" надійшли:
- клопотання (вх.№01-44/2661/25) від 08.09.2025, у якому останній просить суд відстрочити боржнику сплату судового збору за подачу заяви про скасування наказу Господарського суду Житомирської області №906/1164/25 від 02.09.2025 - до дати розгляду судом заяви боржника;
- заява (вх.№01-44/116/25) від 08.09.2025, у якій останній зазначає про необґрунтованість вимог заявника, у зв'язку з чим просить суд скасувати наказ Господарського суду Житомирської області №906/1164/25 від 02.09.2025.
Відповідно до частини 1 ст.157 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), боржник має право протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав. Заява про скасування судового наказу може також бути подана органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до пункту 1 частини 5 ст.157 ГПК України, до заяви про скасування судового наказу, зокрема, додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
Приписами частини 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до господарського суду заяви про скасування судового наказу сплачується судовий збір в сумі 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2025 становить 3 028,00грн.
Частиною 3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, за подання заяви про скасування судового наказу в електронній формі боржник повинен був сплатити 121,12грн судового збору (3 028,00грн х 0,05 х 0,8).
Дослідивши матеріали заяви ТОВ "Юні Сервіс" від 05.09.2025 про скасування судового наказу, суд встановив, що до заяви боржником не долучено доказів сплати судового збору за подання заяви про скасування судового наказу.
ТОВ "Юні Сервіс" у клопотанні (вх.№01-44/2661/25 від 08.09.2025) про відстрочення сплати судового збору вказує, що боржник немає можливості здійснити оплату судового збору за подання заяви про скасування судового наказу, оскільки внаслідок накладення арешту на майно боржника, останній не здійснює господарську діяльність, у зв'язку з чим у останнього відсутні грошові кошти. На переконання заявника, наведене свідчить про скрутний фінансовий стан боржника, у зв'язку з чим останній просить суд відстрочити боржнику сплату судового збору за подачу заяви про скасування наказу Господарського суду Житомирської області №906/1164/25 від 02.09.2025 - до дати розгляду судом заяви боржника.
Розглянувши клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору, господарський суд зазначає наступне.
Підстави відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати визначені статтею 8 Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або
2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або
4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.
При цьому суд зауважує, що умови, визначені у пунктах 1, 2 частини 1 ст.8 вказаного Закону, можуть застосовуватися лише до фізичних осіб, котрі перебувають у такому фінансовому стані, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру їх річного доходу, та до осіб, що мають певний соціальний статус: є військовослужбовцями, батьками, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокими матерями (батьками), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; особами, які діють в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Щодо третьої умови, визначеної у пункті 3 частини 1 ст.8, то законодавець, визначив коло предметів спору, коли така умова може застосовуватись, - лише у разі, коли предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Слід зазначити, що встановлений у статті 8 Закону України "Про судовий збір" перелік умов, для звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення є вичерпним.
Із системного аналізу змісту норм зазначеної статті вбачається, що положення пунктів 1 та 2 частини 1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини 1 статті 8 вказаного Закону можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю (постанова Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18).
У даному випадку предметом справи, не є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відтак, ТОВ "Юні Сервіс" не відноситься до переліку осіб, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", та зазначені ним у заяві підстави для звільнення від сплати судового збору не передбачені вказаною нормою.
З огляду на викладене, клопотання ТОВ "Юні Сервіс" про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню. У його задоволенні суд відмовляє.
Керуючись статтями 157, 158, 169, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, статтею 8 Закону України "Про судовий збір", господарський суд
У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Юні Сервіс" (вх.№01-44/2661/25) від 08.09.2025 про відстрочення сплати судового збору за подачу заяви про скасування судового наказу Господарського суду Житомирської області №906/1164/25 від 02.09.2025 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання - 09.09.2025 та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення в порядку, встановленому ст.257 ГПК України.
Суддя Кравець С.Г.
Направити:
1 - АТ "Житомиробленерго" - електронний кабінет,
2 - ТОВ "Юні Сервіс" та представнику Бузівській Н.М. - електронний кабінет.