Постанова від 02.09.2025 по справі 905/7/25

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2025 року м. Харків Справа №905/7/25

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Шутенко І.А., суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М.

за участю:

секретаря судового засідання Пархоменко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області (вх. №1561 Д) на рішення ухвалене Господарським судом Донецької області у складі судді Аксьонової К.І. 19.06.2025 (повний текст складений 30.06.2025) у справі №905/7/25

за позовом Покровської міської ради Донецької області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, м. Покровськ, Донецька область,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компо груп"

про стягнення,

УСТАНОВИВ:

Позивач, Покровська міська рада Донецької області, м. Покровськ, Донецька область, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компо груп", м. Київ, про стягнення безпідставно збережених коштів у сумі 594433,05грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на обставини користування відповідачем у період з 01.01.2022 по 31.12.2023 земельною ділянкою з кадастровим номером 1413200000:25:000:0006 за відсутності оформленого на те права, внаслідок чого за рахунок власника земельної ділянки - Покровської міської ради Донецької області, відповідач без достатньої правової підстави зберіг у себе грошові кошти у розмірі належної до сплати за користування земельною ділянкою орендної плати, розмір якої за розрахунком позивача становить 594433,05грн.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 19.06.2025 у справі №905/7/25 закрито провадження у справі в частині стягнення безпідставно збережених коштів у сумі 20000,00грн.

Позовні вимоги в частині стягнення безпідставно збережених коштів у сумі 574433,05грн задоволені частково.

Ухвалено стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компо груп" (02099, м. Київ, вулиця Приколійна, б.22, офіс 1, код ЄДРПОУ 38473727) на користь Покровської міської ради (85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, б.11, код ЄДРПОУ 04052933) безпідставно збережені кошти у сумі 187694,81грн та витрати зі сплати судового збору в сумі 2252,34грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Місцевим господарським судом установлено, що після закінчення строку договору оренди землі від 10.07.2018 (26.07.2021) у період з 01.01.2022 по 31.12.2023 право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1413200000:25:000:0006 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Компо груп" в Державному реєстрі речових прав не зареєстровано.

Поряд з тим, Товариство з обмеженою відповідальністю "Компо груп" продовжувало здійснювати користування вказаною земельною ділянкою, на земельній ділянці розташований належний відповідачу на праві власності об'єкт нерухомості.

Закриваючи провадження у справі в частині стягнення 20000грн, місцевий господарський суд зазначив, що матеріали справи свідчать про те, що під час розгляду справи відповідач відповідно до платіжної інструкції №490 від 04.06.2025 здійснив платіж у сумі 20000,00грн з призначенням платежу "сплата орендної плати за землю 2022". Отже, спір в цій частині відсутній.

Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з наступного.

Земельна ділянка з кадастровим номером 1413200000:25:000:0006 розташована у місті Покровськ Донецької області Покровської міської територіальної громади.

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 прийнято наказ від 22.12.2022 №309 (який діяв на момент спірних правовідносин), яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, вказаний наказ набрав чинності 27.12.2022.

Відповідно до означеного Переліку Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області з 24.02.2022 віднесено до територій можливих бойових дій без визначення дати завершення таких.

Покровська міська рада Донецької області не мала суб'єктивного права на отримання орендної плати, від сплати якої тимчасово звільнено відповідача у наведений спосіб (не нараховується та не сплачується) в силу закону, а у відповідача, відповідно, не було обов'язку сплачувати з 01.03.2022 (дата визначена в Законі України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" №2120-ІХ від 15.03.2022) по 05.05.2023 (остання дата перед датою набрання чинності змін до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України згідно Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023) таку орендну плату.

Отже, суд констатував наявність у відповідача обов'язку здійснити на користь позивача плату за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 28.02.2022; з 06.05.2023 по 31.12.2023. У період з 01.03.2022 по 05.05.2023 відповідач від плати за користування спірною земельною ділянкою був звільнений.

08.07.2025 до Східного апеляційного господарського суду від Покровської міської ради Донецької області в системі "Електронний суд" надійшла апеляційна скарга, в якій просить суд:

1. Долучити до матеріалів справи копію листа ГУ ДПС України в Донецькій області від 02.07.2025 року №2965/5/05-99-04-09-05.

2. Скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 19.06.2025 року у справі №905/7/25 в частині стягнення з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Компо груп" на користь Покровської міської ради безпідставно збережених коштів у сумі 187694,81грн та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Покровської міської ради Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компо груп" в повному обсязі та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компо груп" на користь Покровської міської ради Донецької області безпідставно збережені кошти, що дорівнюють розміру орендної плати за використання земельної ділянки площею 1,3069 га кадастровий №1413200000:25:000:0006 для обслуговування цілісного майнового комплексу, розташованого по вул. Шосейна,1 м. Покровськ, Донецької області на користь Покровської міської ради Донецької області у розмірі 594433,05грн.

Апелянт вважає, що місцевим господарським судом неправильно застосовані норми матеріального права та неповно досліджені обставини справи. Наполягає на тому, що підстави для звільнення відповідача від плати за змелю були відсутні.

На думку апелянта Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022", не може застосовуватись для питань звільнення від сплати податків, у тому числі плати за землю.

Відповідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями Східного апеляційного господарського суду від 08.07.2025 справу №905/7/25 передано на розгляд суду у складі колегії суддів: головуючий суддя Шутенко І.А., суддя Гребенюк Н.В., суддя Слободін М.М.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 09.07.2025 витребувано у Господарського суду Донецької області матеріали справи №905/7/25.

Відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги Покровської міської ради Донецької області до надходження матеріалів справи.

15.07.2025 справа №905/7/25 надійшла до Східного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 17.07.2025, крім іншого, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Покровської міської ради Донецької області на рішення Господарського суду Донецької області від 19.06.2025 у справі №905/7/25. Призначено справу до розгляду в судовому засіданні 02.09.2025.

Відповідач та третя особа не скористались правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, про відкриття апеляційного провадження повідомлені належним чином та завчасно.

В судове засідання 02.09.2025 сторони та третя особа не направили уповноважених представників, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином та завчасно.

Відповідно до ч. 12 статті 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

З урахуванням того, що апеляційний господарський суд не визнавав явку представників учасників судового провадження до судового засідання обов'язковою, всі учасники належним чином та завчасно повідомлені про час та місце розгляду справи, апеляційний господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за наявними у справі матеріалами за відсутності представників учасників.

Заслухавши доповідь судді - доповідача про обставини справи, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм процесуального права та правильність застосування норм матеріального права в межах вимог та доводів апеляційної скарги, Східний апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи та установлено судом першої інстанції земельна ділянка загальною площею 1,3069га, кадастровий номер 1413200000:25:000:0006, реєстраційний номер - 1612139014132, за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Шосейна, б.1, цільове призначення - для обслуговування будівлі адмінкорпусу та складських приміщень, належить на праві власності територіальній громаді міста Покровськ в особі Покровської міської ради Донецької області (номер відомостей про речове право 27298178).

За адресою: Донецька область, м.Покровськ, вул.Шосейна, б.1, розташований об'єкт нерухомого майна - цілісний майновий комплекс; реєстраційний номер - 1306174614132; опис об'єкта: літ. А 1 - будівля побутового приміщення (цегл.), загальною площею 191, 7 кв.м; літ. Б 2 - вагова (цегл.), загальною площею 26,1 кв.м; літ. В 1 - прохідна (цегл.), загальною площею 16,9кв.м; літ. Г 1 - будівля гаража (шл. бл.), загальною площею 150,8 кв.м; літ. Ж 1 - гараж (з/б бл.), загальною площею 121,1 кв.м; літ. З 1 - будівля машзала прес (з/бет. бл.), загальною площею 85,9 кв.м; літ. И 1 - трансформатор (цегл.); літ. К 1 - туалет (цегл.); літ. Л 1 - склад ГСМ (1/2 цегл), загальною площею 6,6 кв.м.; літ. П 1 - кладова (шл. бл.); літ. Р 1 - склад (шл. бл.); літ. С 1 - гараж (шл. бл.); літ. Т 1 - прохідна (цегл.); літ. Ф 1 - пункт приймання їжі (цегл.); літ. Х 2 - сторож. вишка (цегл.); літ. N-1-5 - огорожа (мет., ж/б плит.); І - вимощення (асф.); ІІ - колодязь (з/б кіл.); літ. Д 1 - будівля слюсарної майстерні (цегла), право власності на який з 19.07.2017 зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Компо груп" на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер: 1816, виданий 19.07.2017, видавник: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ляшенко В.В.; розмір частки власності складає 1.

На підставі рішення Покровської міської ради від 16.02.2018 №7/51-48 "Про передачу в оренду ТОВ "Компо груп" земельної ділянки для обслуговування цілісного майнового комплексу по вул. Шосейна, 1 у м. Покровськ", 10.07.2018 Покровською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компо груп" (орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого відповідачу було передано в строкове платне користування 1 (одну) земельну ділянку з кадастровим номером 1413200000:25:000:0006 площею 1,3069га для обслуговування цілісного майнового комплексу за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Шосейна, б.1 (п.п.1, 2 договору). Договір було укладено на 3 (три) роки (п.8 договору).

Після закінчення строку договору оренди землі від 10.07.2018 (26.07.2021) строк дії договору продовжено не було, нового договору не укладено, отже у 2022 та 2023 роках право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1413200000:25:000:0006 за Товариством з обмеженою відповідальністю "Компо груп" в Державному реєстрі речових прав не зареєстровано, що відповідає наявним в інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №407863778 від 12.12.2024 відомостям.

Користування відповідачем зазначеною вище земельною ділянкою за відсутності договору оренди (після закінчення строку дії договору оренди) стало підставою для звернення позивача з позовом у даній справі, в якому він просить стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 у розмірі 594433,05грн.

Як установлено та зазначено вище, Господарським судом Донецької області в частині заявлених позовних вимог провадження у справі закрито, оскільки відповідачем після відкриття провадження у справі частково сплачено на користь позивача грошові кошти за користування земельною ділянкою. В частині позовних вимог відмовлено, оскільки суд установив, що протягом частини заявленого позивачем періоду відповідач був звільнений від сплати орендної плати за земельну ділянку.

Покровська міська рада не погодилась з висновками суду першої інстанції, які покладені в основу оскаржуваного рішення, та звернулась з апеляційною скаргою. Вимоги та доводи апеляційної скарги наведені вище.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, Східний апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю, зокрема землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом глави 15 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується, зокрема, через право оренди.

Частиною 1 ст. 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки є заснованим на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч.1 ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положеннями частини першої ст.21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно з пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю є обов'язковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Отже правові підстави нарахування та сплати земельного податку та орендної плати є різними.

Як установлено та зазначено вище, ТОВ "Компо груп" користувався земельною ділянкою 1413200000:25:000:0006 для обслуговування цілісного майнового комплексу на підставі договору оренди землі. Однак, після закінчення строку дії договору оренди землі ТОВ "Компо груп" продовжував користуватись земельною ділянкою без оформлення права користування землею.

ТОВ "Компо груп" не є власником або постійним землекористувачем земельної ділянки, відповідно не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку. Отже єдиною можливою формою здійснення плати за землю для відповідача у даному випадку є сплата орендної плати.

З матеріалів справи убачається, що позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача за період 2022 - 2023рік безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою, а саме: з 01.01.2022 по 31.12.2022 - у сумі 276480,49грн, за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 - у сумі 317952,56грн. У загальній сумі 594433,05грн

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (ст. 1213 Цивільного кодексу України).

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна (ч.1 ст.1214 Цивільного кодексу України).

Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої ст.1212 Цивільного кодексу України.

Згідно з п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За змістом ст.ст. 15, 20, 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим. Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки застосовується ретроспективно, тобто кожного року після 01 січня для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно).

Матеріалами справи підтверджується, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить: за 2021 рік - 1,1; за 2022 рік - 1,15; за 2023 рік - 1,051.

Згідно з рішенням Покровської міської ради №7/55-6 від 24.05.2018 "Про встановлення ставок плати за землю за договорами оренди землі на території м.Покровськ", для земель з цільовим призначенням 11.02 "для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості" встановлений розмір орендної плати на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Як установлено та зазначено вище, земельна ділянка, за користування якою нараховані та заявлені позовні вимоги, розташована за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Шосейна, б.1.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його строку відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на час розгляду справи судом.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" №2120-ІХ від 15.03.2022 доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже на законодавчому рівні було встановлено тимчасове спеціальне право орендарів, у тому числі юридичних осіб, впродовж відповідного періоду не здійснювати орендні платежі за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності, що розташовані, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Відповідно до редакції п.69.14 Податкового кодексу України, введеною у дію 17.03.2022, означене спеціальне право, яке за своєю суттю опосередковує гарантії підприємництва в умовах запровадженого особливого режиму воєнного, надзвичайного стану, встановлено і надано у відповідності до п. 8 ст. 92 Конституції України та в силу цієї ж норми Основного Закону не може бути скасовано інакше, ніж відповідним Законом або у визначеному таким Законом порядку.

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 25.04.2022 №75 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 "Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України", затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25.04.2022 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789).

Зазначений наказ (№75) 27.12.2022 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Протягом дії наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 Покровська міська територіальна громада входила до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 прийнято наказ від 22.12.2022 №309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, вказаний наказ набрав чинності 27.12.2022.

Відповідно до означеного Переліку Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області з 24.02.2022 віднесено до територій можливих бойових дій без визначення дати завершення таких.

Уч.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1364 від 06.12.2022 (у редакції станом на 06.12.2022) "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" зазначено, що до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

З огляду на наведені положення закону, за спірну земельну ділянки, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується.

Враховуючи викладене вище, Східний апеляційний господарський суд підтримує висновок суду першої інстанції, що в період з 01.03.2022 у відповідності до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 №2120-IX відповідач виступав суб'єктом, на якого розповсюджуються такі положення.

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" №3050-ІХ від 11.04.2023 (набрав чинності 06.05.2023), яким внесено зміни до пункту 69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України та визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, визначається у встановленому КМУ порядку.

Верховний Суд в постанові від 23.04.2025 у справі №916/5400/23 виснував, що положення пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України є чіткими, зрозумілими за своїм змістом і передбачають вичерпний перелік умов звільнення від обов'язку сплачувати плату за землю, серед яких визначальним є перебування земельної ділянки на територіях активних бойових дій або тимчасової окупації (п. 6.23 постанови).

З огляду на зазначені зміни в законодавстві, право несплати орендної плати та земельного податку визначено наявне лише для земельних ділянок на територіях активних бойових дій або тимчасової окупації.

Верховний Суд зауважує, що відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Елементом верховенства права є принцип правової визначеності.

Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку Європейського суду з прав людини, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Отже, національне законодавство має тлумачитися так, щоб результат тлумачення відповідав принципам справедливості, розумності та узгоджувався з положеннями Конвенції.

Враховуючи наведене вище, Східний апеляційний господарський суд зазначає, що Господарський суд Донецької області дійшов правильного висновку про те, що у Покровської міської ради було наявне право нараховувати плату за користування спірною земельною ділянкою за період з 01.01.2022 по 28.02.2022; з 06.05.2023 по 31.12.2023. Відповідно саме у зазначений період часу у відповідача був наявний обов'язок сплачувати за користування земельною ділянкою, яку він використовує.

При цьому, апеляційний господарський суд погоджується з судом першої інстанції у тому, що у період з 01.03.2022 по 05.05.2023 відповідач від плати за користування спірною земельною ділянкою був звільнений.

Наведені вище висновки та положення закону спростовують твердження апелянта про те, що були відсутні підстави для звільнення відповідача від плати за землю.

Місцевий господарський суд правильно застосував положення Перехідних положень Податкового кодексу.

Східний апеляційний господарський суд відхиляє, як такі, що суперечать наявним в матеріалах справи доказам, аргументи апелянта про необґрунтовану відмову суду у задоволенні позовних вимог у сумі 46080,08грн.

Так, матеріалами справи підтверджується, що ТОВ "Компо груп" згідно з платіжною інструкцією №75 від 27.01.2023 сплатив 51807,82грн (призначення платежу: 101;38473727; орендна плата за землю за грудень 2022 без ПДВ).

З позовом у справі позивач звернувся у 2025 році, а вказаний вище платіж здійснено ТОВ "Компо груп" у 2023 році, тобто до звернення позивача з позовом у даній справі. Отже, місцевим господарським судом правомірно відмовлено у позові в цій частині.

Східний апеляційний господарський суд вважає помилковими твердження апелянта про те, що місцевий господарський суд безпідставно врахував сплачений ТОВ "Компо груп" земельний податок під час вирішення питання щодо вимог про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати. Дійсно, як установлено та зазначено вище, земельний податок та орендна плата сплачуються за різних правових підстав. Разом з цим, відсутні прямі заборони закону, які б установлювали неможливість зарахування земельного податку (у разі відсутності обов'язку його сплати) до розміру нарахованої плати за землю (у вигляді орендної плати) одним і тим же суб'єктом за одну і ту саму земельну ділянку.

Отже, з огляду на те, що відповідач сплатив земельний податок (суб'єктом плати якого він не є), то сплачені суми можуть бути враховані в рахунок орендних платежів за землю. Таке врахування не порушує права позивача.

Східний апеляційний господарський суд вважає, що суд першої інстанції правомірно закрив провадження у справі в частині вимог у розмірі 20000грн, оскільки матеріалами справи підтверджується (а саме платіжною інструкції №490 від 04.06.2025), що після відкриття провадження у справі відповідач здійснив платіж у сумі 20000,00грн з призначенням платежу "сплата орендної плати за землю 2022р".

До принципів Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, серед іншого (пункти 32-41), де звертається увага на те, що судові рішення повинні, у принципі, бути обґрунтованим; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на аргументи сторін та доречні доводи, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Під час апеляційного провадження доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження, тому Східний апеляційний господарський суд дійшов висновку про відмову у її задоволенні.

Підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого рішення Господарського суду Донецької області від 19.06.2025 у справі №905/7/25 під час апеляційного провадження Східний апеляційний господарський суд не установив, отже рішення підлягає залишенню без змін.

З огляду на висновок апеляційного господарського суду про відмову у задоволенні апеляційної скарги витрати апелянта зі сплати судового збору за звернення зі скаргою покладаються на апелянта.

Керуючись ст. 129, п. 1 ст. 275, ст. ст. 276, 282-284 ГПК України, Східний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Донецької області від 19.06.2025 у справі №905/7/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строки оскарження постанови апеляційного господарського суду передбачені статтями 286-289 ГПК України.

Повна постанова складена 09.09.2025.

Головуючий суддя І.А. Шутенко

Суддя Н.В. Гребенюк

Суддя М.М. Слободін