Справа № 357/12518/25
3/357/5271/25
09.09.2025 року суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Дорошенко С.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Київській області ППП у м. Біла Церква та Білоцерківському районі, батальйон № 1, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 126 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 04 серпня 2025 року о 08 годині 23 хвилин, ОСОБА_1 , на автодорозі М-05, Київ-Одеса, 78 км., керував транспортним засобом «Fiat Doblo», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , при цьому будучи тимчасово обметаним у праві керування транспортними засобами, постановою Бориспільського відділу ДВС у Бориспільському районі, Київської області, Центрального міжрегіонального управління МЮС м. Київ від 21.02.2025 року ВП № 49134059, чим порушив п.2.1 а Правил дорожнього руху, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засідання вину не визнав, пояснив, що про те, що він тимчасово обмежений в праві керування транспортними засобами він дізнався від працівників поліції 04.08.2025 року. Після чого він звернувся до виконавчої служби з заявою про скасування тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами. 15.08.2025 року постановою ВП 49134059 було скасовано постанову про тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Кохан О.М. в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування клопотання зазначив, що ОСОБА_1 не був повідомлений про наявність обмеження у праві керування транспортними засобами, постанови про обмеження йому не направляли та навіть не повідомляли іншими засобами зв'язку, про що йому повідомив сам виконавець коли йому зателефонували під час зупинки - «треба самому цікавитись». Зазначив, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, КВЕД 49.32 надання послуг таксі, та має ліцензію «внутрішні перевезення пасажирів на таксі». Робота таксистом є його основною роботою, крім того ще як ФОП, виконує замовлення по доставці вантажів на своєму автомобілі з причепом. Також внаслідок поранення він є особою з інвалідністю 3 групи та маю статус ветерана війни - особа з інвалідністю внаслідок війни. При зверненні до Бориспільського ВДВС із заявою про скасування обмеження, державний виконавець 15.08.2025 р. виніс постанову про скасування тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
В судовому засіданні переглянуто диск з відеозаписами з нагрудних камер поліцейських, який додано до протоколу, та з якого убачається, що працівниками поліції було зупинено транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . Під час спілкування та перевірки документів працівники поліції повідомляють ОСОБА_1 , що він постановою відділу ДВС тимчасово обмежений в праві керування транспортними засобами, нащо останній повідомив, що йому про це не відомо, що державний виконавець його не викликав. Працівники поліції повідомили ОСОБА_1 , що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП, з яким останнього в подальшому було ознайомлено.
В судовому засіданні досліджено надані представником ОСОБА_1 , адвокатом Кохан О.М. копію ліцензії на внутрішні перевезення пасажирів таксі, копію витягу з реєстру платників податку, копію посвідчення про нагородження, лист нагородження, копію посвідчення ветерана війни, копію постанови про скасування тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 15.08.2025 року ,копію свідоцтва про шлюб, копію свідоцтва про народження дитини.
Оголосивши протокол про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , позицію адвоката Кохан О.М., дослідивши копію постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 21.02.2025 року ВП № 49134059, розписку ОСОБА_2 , зобов'язання ОСОБА_1 , рапорт працівника поліції, а також докази надані стороною захисту, переглянувши відеозаписи з нагрудних камер поліцейських, суд дійшов наступного висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП з наступних підстав.
Згідно вимог ч. 1 ст. 245, ст. 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За ч. 3 ст. 126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Обов'язковою ознакою правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП є умисел на вчинення вказаного правопорушення.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
Отже, ОСОБА_1 мав усвідомлювати протиправний характер своєї дії, передбачити шкідливі наслідки і бажати їх настання, а досліджені матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 було відомо про наявність тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами.
Як вбачається з переглянутого в судовому засіданні відеозапису з нагрудних камер працівників поліції, ОСОБА_1 повідомляв працівникам поліції, що йому не було відомо, що відносно нього встановлено тимчасове обмеження в праві керування транспортними засобами.
З наданої копії постанови про скасування тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 15.08.2025 року убачається, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю.
Таким чином, в матеріалах провадження відсутні будь-які докази про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 23.02.2006 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008 року, заява № 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні ст. 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
У відповідності до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП Національною поліцією не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, керуючись положеннями ч. 3 ст. 62 Конституції України стосовно тлумачення сумнівів щодо доведеності вини на користь обвинуваченої особи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, у зв'язку з чим відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 126, 247, 283, 284, 288, 289 ст. КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
СуддяСвітлана ДОРОШЕНКО