Справа № 645/4563/25
Провадження № 3/645/1067/25
08 вересня 2025 року Суддя Немишлянський районного суду м. Харкова Ульяніч І.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від начальника Департаменту патрульної поліції управління патрульної поліції в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 126, ч.1 ст. 130 КУпАП,
В провадженні судді Немишлянського районного суду м. Харкова знаходяться справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 376080 від 29.06.2025 року, ОСОБА_1 29.06.2025 року о 12 год. 39 хв. в м. Харкові по пр-ту Героїв Харкова, 246А, керував транспортним засобом ВАЗ 21093, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення координація рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я КНП ХОР ОКНЛ за адресою: м.Харків, вул. Ахієзарів,18а, водій відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Крім того, відповідно до протоколу серії ЕПР №376088 від 29.06.2025 року, ОСОБА_1 29.06.2025 року о 12 год. 39 хв. в м. Харкові по пр-ту Героїв Харкова,246А, керував транспортним засобом ВАЗ 21093, д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1.а Правил дорожнього руху.
Вказані справи розглядаються одночасно, відповідно до положень ст. 36 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином шляхом відправлення судової повістки та СМС повідомлення, доказів поважності причини неявки суду не надав. Крім того, з протоколів про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 були роз'яснені його права та обов'язки, передбачених ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, та повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться у Немишлянському районному суді м.Харкова.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд доходить наступного.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та на час подій є неповнолітнім (16 років).
Відповідно до ст.12 КУпАП, адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Відповідно до ст. 13 КУпАП осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.
Згідно із ст.51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство та батьківство охороняються державою.
Стаття 1 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» передбачає, що здійснення соціального захисту дітей і профілактики серед них правопорушень покладається в межах визначеної компетенції на Органи і служби у справах дітей, спеціальні установи та заклади, які здійснюють їх соціальний захист і профілактику правопорушень.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» під профілактикою правопорушень серед дітей слід розуміти діяльність органів і служб у справах дітей, спеціальних установ для дітей, спрямовану на виявлення та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню дітьми правопорушень, а також позитивний вплив на поведінку окремих дітей на території України, в її окремому регіоні, в сім'ї, на підприємстві, в установі чи організації незалежно від форм власності, за місцем проживання.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Статтею 268 КпАП України передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Відповідно до ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Інтереси потерпілого може представляти представник - адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу. Повноваження адвоката як представника потерпілого посвідчуються документами, зазначеними у частині другій статті 271 цього Кодексу.
Чинним КУпАП не передбачена можливість залучення органів опіки та піклування у якості законних представників неповнолітньої особи. Поряд з цим, правова природа адміністративної відповідальності за своєю суттю є аналогічною кримінальній, оскільки також є публічною, пов'язана із застосуванням державного примусу, ініціюється органами, які наділені владними повноваження, а застосовувані санкції можуть бути доволі суттєвими для особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року, Уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст 44 КПК України якщо підозрюваним, обвинуваченим є неповнолітній або особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною чи обмежено дієздатною, до участі в процесуальній дії разом з ним залучається його законний представник. Як законні представники можуть бути залучені батьки (усиновлювачі), а в разі їх відсутності - опікуни чи піклувальники особи, інші повнолітні близькі родичі чи члени сім'ї, а також представники органів опіки і піклування, установ і організацій, під опікою чи піклуванням яких перебуває неповнолітній, недієздатний чи обмежено дієздатний. У разі якщо дії чи інтереси законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє, за рішенням слідчого, прокурора, слідчого судді, суду такий законний представник замінюється іншим з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті.
Також, статтею 1 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» покладає здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед дітей, зокрема, на Службу у справах дітей районних державних адміністрацій та кримінальну поліцію у справах дітей відділу поліції, діяльність яких здійснюється на принципах законності, застосування переважно методів виховання і переконання, що передбачають вжиття примусових заходів лише після вичерпання всіх інших заходів впливу на поведінку дітей, неприпустимості приниження честі і гідності дітей, жорстокого поводження з ними, тощо.
Згідно статті 6 Закону України «Про органи і служби справах дітей та спеціальні установи для дітей» суди розглядають справи, зокрема, щодо неповнолітніх, які вчинили адміністративні правопорушення віці від 16 до 18 років. Справи, зазначені у частині першій цієї статті, розглядаються спеціально уповноваженими на те суддями (складом суддів) за участю представників служб у справах дітей, крім випадків, передбачених законом.
Рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 № 7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» в редакції рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 №1891/19 «Про внесення змін до положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради делеговані повноваження щодо участі у засіданнях суду, здійснювати підготовку та подавати до суду позовні заяви, подання, висновки (крім висновків про доцільність усиновлення), та інші документи, пов'язані із захистом житлових майнових та особистих немайнових прав дітей.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 у судове засідання не з'являється, відомості про осіб, які мають право представляти інтереси неповнолітнього (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники) у матеріалах відсутні, з метою додержання принципу законності та дотримання права на захист неповнолітнього ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне, на період відсутності батьків неповнолітнього, або осіб що їх замінюють, на час розгляду справи в суді, залучити для участі у якості законного представника неповнолітнього орган опіки та піклування, в особі Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.268,270, 271, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 44, 59, 226 Кримінального процесуального кодексу України, суд,-
Залучити до участі у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130, ч.2 ст.126 КУпАП орган опіки та піклування - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради у якості законного представника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період відсутності батьків неповнолітнього на час розгляду справи в суді.
Копію постанови направити Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради (адреса: Харків, вул. Чернишевська, 55).
Судове засідання відкласти на 10:45 год. 22.09.2025 року.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя І.В.Ульяніч