Рішення від 08.09.2025 по справі 642/2647/25

Справа № 642/2647/25

Провадження № 2/642/1158/25

ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 р. м. Харків

Холодногірський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Балабая С.С.,

з участю секретаря Ажиппо О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів,

ВСТАНОВИВ

До Холодногірського районного суду м. Харкова звернулась начальник Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради - Гут Ю. з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить суд стягнути з ОСОБА_1 надміру отримані кошти допомоги: малозабезпеченим сім'ям в сумі 14166,00 грн; на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 16000,00 грн та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Позовна заява мотивована тим, що відповідач ОСОБА_1 , перебуваючи на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради як отримувач допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, подав недостовірні відомості у декларації про доходи та майновий стан від 25.04.2024.

Зокрема, у розділі VII Декларації він зазначив, що на депозитних банківських рахунках у нього немає коштів чи облігацій внутрішньої державної позики на суму, що перевищує 100 000 грн.

Разом із тим, за результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, 05.09.2024 було встановлено, що на час призначення допомоги відповідач мав у АТ «Ощадбанк» депозитний банківський рахунок із коштами понад 100 000 грн. Отриману інформацію відповідач у листуванні через «Viber» не спростував.

На підставі виявлених порушень: рішенням від 11.11.2024 Управління скасувало призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям; розпорядженням від 12.11.2024 було припинено виплату допомоги внутрішньо переміщеним особам.

Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат визначив: надміру отримано допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 14 166 грн (за період з 01.04.2024 по 30.09.2024);надміру отримано допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на суму 16 000 грн (за період з 01.03.2024 по 31.10.2024).

Загальний розмір надміру отриманих коштів становить 30 166 грн.

Відповідачу було надіслано повідомлення про добровільне повернення коштів до 21.12.2024 із можливістю укладання угоди про поетапне погашення заборгованості. Проте до 15.04.2025 ОСОБА_1 коштів не повернув і угоду не підписав.

Відповідно до: п. 29 Порядку № 332, п. 25 Порядку № 250, ст. 1166 Цивільного кодексу України, Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», ст. 175-177 ЦПК України, отримані відповідачем кошти підлягають стягненню до державного бюджету у судовому порядку, оскільки вони були призначені та виплачені на підставі недостовірних відомостей, наданих у декларації.

Представник позивача у судове засідання, не з'явилася, подала до суду заяву, просила розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала.

Відповідач ОСОБА_1 правом на участь у судових засіданнях не скористався, до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надав.

На підставі ст.223 ЦПК України, суд розглядає справ за відсутності всіх учасників справи.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.1ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Положеннямист.12 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

Відповідност.81 ЦПК Україникожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихстаттею 82 цього Кодексу.

Відповідно дост. 263 ЦПК Українирішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, докази отриманні судом в ході розгляду справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік від 20.06.2022 № 6329-5001852090.

25.04.2024 року він звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам № 509, додавши декларацію про доходи та майновий стан.

У декларації відповідач зазначив, що не має на депозитних банківських рахунках коштів чи облігацій внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 000 грн.

Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 14.06.2024 № 1199063192-2024-2 відповідачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , було призначено допомогу переміщеним особам на проживання.

Відповідно до зазначеного рішення: номер електронної особової справи - 1199063192; номер особового рахунку - НОМЕР_2 ; виплата допомоги мала здійснюватися через АТ КБ «ПриватБанк» на рахунок НОМЕР_3 .

Рішенням було визначено, що розмір соціальної допомоги становить 2000,00 грн щомісячно на період з 01.03.2024.

Разом з тим, за результатами верифікації від 05.09.2024 та 23.10.2024, проведеної відділом превентивної, поточної та ретроспективної верифікації Управління соціального захисту населення, було встановлено: за кодом 482 - при первинному зверненні за призначенням допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, починаючи з 01.12.2023, у заявника також наявні депозитні кошти понад 100 000 грн.

Крім того, 23.10.2024 під час контактів із заявником за номером телефону НОМЕР_4 , останній не спростував факт наявності у нього депозитного банківського рахунку із сумою понад встановлений законодавством ліміт.

Таким чином, суд встановив, що відповідач, звертаючись за призначенням допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, не повідомив уповноважений орган про наявність депозитних коштів у розмірі, що перевищує 100 000 грн

Управлінням соціального захисту населення Олександрійської міської ради визначено відповідачу переплату в розмірі 16000 грн.

Між сторонами виник спір з приводу повернення виплаченої допомоги внутрішньо переміщеній особі.

За змістом статті Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Згідно зі статтею 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Постійне місце проживання особи визначаються нормами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та пунктом 7 Правил реєстрації місця проживання - її адресою реєстрації.

Частинами 2, 3 статті 29 ЦК України передбачено, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

За змістом пунктів 1, 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 у редакції на час виникнення спірних правовідносин довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли , зокрема, відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону; у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Надання допомоги внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку (у редакції, що діяла на час звернення відповідачки із заявою), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога а рамках програми «є Пітримка», затвердженому розпорядженням КМУ від 06.03.2022 № 204.

Відповідно до п.3 Порядку (у редакції, що діяла на час звернення відповідачки із заявою), допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 формується органами соціального захисту населення на підставі поданих заяв після проведення перевірки інформації та подається державному підприємству "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики". За технічної можливості централізоване нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі сформованого Мінцифри переліку, сформованого органами соціального захисту населення списку внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, та заяв, поданих через Портал Дія.

Як установлено п. 10 Порядку, Державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики" на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення або централізованого нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам відповідно до абзацу другого пункту 9 цього Порядку, щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку через АТ Ощадбанк на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.

Відповідно до пункту 29 Порядку № 332, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період, суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Статтею 1215 ЦК України передбачені винятки з правила, закріпленого в статті 1212 ЦК України: не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отримані відповідачем кошти у розмірі 16000,00 грн є допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам, тому при вирішенні питання повернення вказаних до застосування підлягають положення статті 1215 ЦК України.

Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 16.01.2019 у справі №753/15556/15 зазначила, що у статті 1215 ЦК України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність розрахунків, за якими проведено виплати, а також добросовісність набувача презюмуються, тому тягар доказування рахункової помилки та недобросовісності набувача покладено на платника відповідних грошових сум.

Судом не встановлено проявів недобросовісності з боку ОСОБА_1 для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2024 в розмірі 2000,00 грн, така допомога була нарахована та виплачена позивачем на підставі рішення №1199063192-2024-2 від 14.06.2024 року Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради.

Позивач обґрунтовував свої вимоги щодо повернення виплаченої допомоги тим, що при отриманні довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідач приховав факт наявності на депозитному банківському рахунку коштів, загальна сума яких перевищує 100 тис грн.

Відповідно до п. 6, 8 Порядку (у редакції, що діяла на час звернення відповідача із заявою), з 1 листопада 2023 р. для призначення допомоги уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 5. За технічної можливості заява може бути подана в електронній формі за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики. У заяві зазначається: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи; відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа; фактичне місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої перемістилася особа (зазначається в разі подання заяви до органу соціального захисту населення або до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг); відомості про фактичне місце проживання (перебування) та контактний номер телефону, адреса електронної пошти; номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги "єПідтримка" або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) уповноваженої особи для виплати допомоги; відомості про осіб, які входять до складу сім'ї, у тому числі малолітніх/неповнолітніх дітей, які перемістилися (народилися після переміщення) разом з уповноваженою особою, а саме: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або свідоцтва про народження, або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) (в разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), зазначається серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України та/або серія та номер паспорта громадянина України для виїзду за кордон); реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). В разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), реєстраційний номер облікової картки платника податків зазначається обов'язково; серія та номер свідоцтва про народження дитини; статус особи з інвалідністю (за наявності); обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; інша інформація згідно з додатком 5.

Як убачається, заява №509 від 25.04.2024 відповідає зазначеним вимогам Порядку.

Обмеження щодо права на допомогу при наявності у сім'ї значних фінансових активів (зокрема сум понад 100 000 грн на депозитах) запроваджуються Порядком № 332 як критерії відповідності, але ці обставини перевіряються уповноваженими органами за міжвідомчим обміном/верифікацією, а не шляхом внесення таких даних до форми заяви. З вище наведеного випливає, що форма заяви не містить поля для декларування депозитів, отже обов'язку вказувати це в заяві немає.

Суд зазначає, що позивачем не надано доказів того, що при зверненні до Управління відповідач діяв недобросовісно та подав недостовірну інформацію, яку неможливо було перевірити при вирішенні питання про призначення адресної допомоги.

Також судом не встановлено обставин, які б свідчили про об'єктивну неспроможність позивача перевірити надану відповідачем інформацію при вирішенні питання про призначення адресної допомоги.

Отже, зважаючи на вищевикладене, оскільки позивач не довів факту умисних недобросовісних дій з боку відповідача, а саме надання недостовірної інформації при отриманні адресної допомоги, та належним чином не спростував презумпцію добросовісності його дій, не підтвердив необґрунтоване нарахування грошової допомоги, то позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо надміру отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно з ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що до заяви про надання державної соціальної допомоги, крім інших документів

додається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250.

Згідно п.п. 10, 16, 25 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, з наступними змінами і доповненнями, державна соціальна допомога не призначається, якщо:

- у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального центру зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.

Якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;

-повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:

-отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;

- за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;

- за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

У відповідності до абз. 6, 7 п. 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації.

До складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства І та II групи або особами з інвалідністю І групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю І групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 25.04.2024 звертався до Управління соціального захисту населення Холодногірського району із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій.

Як вбачається з матеріалів справи, у поданій декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 25.04.2024, відповідач ОСОБА_1 в Розділі І декларації, як членів сім'ї, зазначив: ОСОБА_1 (розлучений), а в Розділі VII цієї декларації зазначив про відсутність на депозитному банківському рахунку коштів на суму, яка перевищує 100 000 грн.

Судом встановлено, що за результатами верифікації даних було встановлено, що ОСОБА_1 має у власності депозитні кошти на банківських рахунках на суму, що перевищує 100?000 грн. Так, спеціалістами відділу превентивної, поточної та ретроспективної верифікації Управління за верифікацією, проведеною Міністерством фінансів України, та 05.09.2024 була отримана інформація, згідно якої ОСОБА_1 на час призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам мав на депозитному банківському рахунку кошти, загальна сума яких перевищує 100 тис. грн.

Відповідно до копії скріншоту з телефону встановлено, що спеціалістами відділу превентивної, поточної та ретроспективної верифікації Управління був здійснений телефонний дзвінок ОСОБА_1 на контактний номер 063 273 68 78. ОСОБА_1 відповів повідомленням на «Viber», в якому не спростував інформацію про наявність у нього коштів на депозитному банківському рахунку, загальна сума яких перевищує 100 тис. грн.

Відповідно до абз. 5 п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, наявність у заявника зазначених коштів позбавляє його права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

У зв'язку з цим рішенням від 11.11.20242 начальника відділу заступника начальника Управління Щербата Г.М. та зав. сект. Черноморця В.С. скасовано рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 06.05.2024 на період з 01.04.2024 по теперішній час. Зобов'язано повернути надміру отримані кошти на рахунок Управління соціального захисту населення. Крім того, ОСОБА_1 позбавлено права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на наступні 6 місяців.

Таким чином, оскільки відповідачем ОСОБА_1 подано недостовірні відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та визначення її розміру на період з 01.04.2024, оскільки особа, яка входить до складу сім'ї на перше число місяця з якого призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти, загальна сума яких перевищує 100 тис. грн., то суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача кошти, виплачені надміру у вигляді державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, що отримані внаслідок зловживання з боку заявника.

Згідно копії довідки про отримання (неотримання) допомоги від 15.11.2024, ОСОБА_1 - загальна сума переплат державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї за період з 01.04.2020 до 31.08.2024 становить 11805,00 грн.; з 01.09.2024 до 30.09.2024 - 2361, 00 грн.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача коштів, виплачених надміру у вигляді державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, за період з 01.04.2024 по 31.08.2024 та з 01.09.2024 по 30.09.2024 у сумі 14166 грн з відповідача ОСОБА_1 .

Згідно з частинами першою та другою статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При поданні позовної заяви позивачем сплачений судовий збір в сумі 3028 грн., що документально підтверджено платіжним дорученням № 135 від 12.05.2025.

Оскільки позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської радипідлягають частковому задоволенню, то відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 1421 грн. 95 коп

На підставі ст.ст. 1, 3, 4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п.п. 5, 10, 16, 25 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого КМУ від 24.02.2003 № 250, керуючись статтями 12, 13, 141, 258, 259, 265, 268, 279, 280-282 ЦПК України, суд-

встановив:

Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманих коштів- частково задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , кошти в сумі 14166 (чотирнадцять тисяч что шістдесят шість) гривень 00 коп. виплачені надміру у вигляді державної ссоціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на користь держави в особі Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, які зарахувати на розрахунковий рахунок: UA178201720343140029000031178, код ЄДРПОУ: 03196647, банк: Державна казначейська служба України.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 1421,95 грн. (одна тисяча чотириста двадцять одна грн. 95 коп.). понесених судових витрат на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (р/р UA198201720344290020000031178, код ЄДРПОУ: 03196647, банк: Державна казначейська служба України).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його складення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, місцезнаходження: м. Харків, вул. Благовіщенська, буд. 34, ЄДРПОУ 03196647.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя С.С. Балабай