Справа № 227/2387/23
(2/199/1436/25)
Іменем України
20 травня 2025 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра в складі:
головуючого - судді Богун О.О.,
при секретареві Дубовик А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування», третя особа: Первинна профспілкова організація КНП «Добропільська лікарня інтенсивного лікування»,про визнання протиправним та скасування наказу «Про зміни істотних умов праці», -
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування», третя особа Первинна профспілкова організація Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування», про визнання протиправним та скасування наказу «Про зміни істотних умов праці».
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилалася на те, що згідно з рішенням Донецької обласної ради №6/25-636 від 14.11.2013 року «Про прийняття до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні обласної ради, закладів охорони здоров'я», комунальні лікувально-профілактичні установи «Добропільська центральна міська лікарня», «Білицька міська лікарня», «Білозерська міська лікарня» реорганізовані шляхом приєднання до комунального закладу охорони здоров'я «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» з 01.01.2014 року.
Наказом Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» №211-к від 01.09.2023 року «Про зміну істотних умов праці» ОСОБА_1 переведено на 0,50 ставки по п'ятиденному робочому тижню.
Позивачка вважає наказ № 211-к від 01.09.2023 року незаконним, оскільки відповідач повинен був попередити її про зміну істотних умов оплати праці не пізніше, ніж за два місяця до їх запровадження та не пізніше як до їх запровадження (згідно положень Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»), чого відповідачем зроблено не було. Оскаржуваний наказ позивач отримала лише 04.09.2023р.
Крім того, відповідач не погодив з Первинною профспілковою організацією Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» зміни в умовах оплати праці та не мав права у односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановленні законодавством, угодами, колективними договорами.
Представник відповідача Комунального некомерційного підприємства «Добропільськалікарня інтенсивноголікування» - адвокат КосенкоС.В. надав до суду відзив на позов,у якому зазначив,що п.5.4 Колективного договору КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ» передбачено не приймати у односторонньому порядку рішень з питань оплати праці, які погіршують умови оплати. Також п.5.11 Колективного договору КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ» встановлено, що роботодавець повинен повідомляти працівників про нові умови чи зміни чинних умов оплати праці у бік погіршення під підпис не пізніше ніж за два місяці до їх проведення.
01.08.2022 року директором КНП «Добропільська ЛІЛ» Бабковим В.Д. була проведена оперативна нарада за участю головного бухгалтера, начальника планово-економічного відділу, в.о. начальника відділу кадрів та інженера з охорони праці, на якій вирішувалося питання призупинення дій окремих підпунктів колективного договору КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ», зокрема пунктів 5.4 та 5.11 положення 5 «Нормування й оплата праці». Таким чином комісія вирішила призупинити дію пунктів 5.4 та 5.11 положення 5 «Нормування й оплата праці» до кінця дії воєнного стану, про що було складено протокол №3 від 01.08.2022 року.
Щодо непогодження істотних змін умов оплати праці, представник відповідача посилається на положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», а також на протокол оперативної наради у директора №3 від 01.08.2022р., згідно з яким на час воєнного стану призупинено дію п.п.2.4., 2.6, 2.9, 2.11, 5.4, 5.11, 6.8, 6.9 Колективного договору між адміністрацією КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ» та первинною профспілковою організацією.
Щодо економічного обґрунтування зміни істотних умов оплати праці представник відповідач зазначив, що у період воєнного стану в м.Білозерське значно змінилася демографічна ситуація, значно скоротилася кількість відвідувачів поліклінічного відділення №3 м. Білозерське.
Крім цього, 12.05.2023 року постановою Кабінету Міністрів України №482 збільшено заробітну плату медичним працівникам в зоні можливих бойових дій на рівні не менше 23000 грн. для лікарів, 15500 грн. для середнього медичного персоналу та 8000 грн. для молодшого персоналу, що призвело до збільшення фонду заробітної плати до 900000,00 грн. щомісячно. Однак, після прийняття вказаної постанови коштів на підвищення заробітної плати отримано не було.
Сукупність зазначених обставин і стала підставою для зміни істотних умов оплати праці.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з рішенням Донецької обласної ради №6/25-636 від 14.11.2013 року «Про прийняття до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні обласної ради, закладів охорони здоров'я», комунальні лікувально-профілактичні установи «Добропільська центральна міська лікарня», «Білицька міська лікарня», «Білозерська міська лікарня» реорганізовані шляхом приєднання до комунального закладу охорони здоров'я «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» з 01.01.2014 року.
Наказом Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» №211-к від 01.09.2023 року «Про зміну істотних умов праці» ОСОБА_1 переведено на 0,50 ставки по п'ятиденному робочому тижню.
Пунктом 5.4 Колективного договору КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ» передбачено не приймати у односторонньому порядку рішень з питань оплати праці, які погіршують умови оплати. Також п.5.11 Колективного договору КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ» встановлено, що роботодавець повинен повідомляти працівників про нові умови чи зміни чинних умов оплати праці у бік погіршення під підпис не пізніше ніж за два місяці до їх проведення.
Відповідно до протоколу оперативної наради у директора КНП «Добропільська ЛІЛ» від 01.08.2022 року №3 вирішено призупинити дії окремих підпунктів колективного договору КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ», зокрема пунктів 5.4 та 5.11 положення 5 «Нормування й оплата праці» до кінця дії воєнного стану.
У подальшому, наказом Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування» від 01.09.2023 року № 211-к «Про зміни істотних умов оплати праці», ОСОБА_1 переведено на 0,5 ставки сестри медичної процедурного кабінету поліклінічного відділенням № 3 м. Білозерське.
Крім цього, ОСОБА_1 сестра медично лікарського кабінету (офтальмолога) поліклінічного відділення №3 (м.Білозерське) до 31.08.2023 р. працювала на 1.00 штатну одиницю по п'ятиденному робочому тижню 7 годин 42 хвилини у день, з 7:30 до 15:12, з місячним фондом оплати праці з 17.05.2023 р. у розмірі 15 500 грн. за виконану місячну норму у повному обсязі. В подальшому після прийняття наказу №211-к від 01.09.2023 р. «Про зміни істотних умов праці», ОСОБА_1 переведена на 0,50 ставки по п'ятиденному робочому тижню 3 години 51 хвилину у день з 8:00 до 11:51, з місячним фондом оплати праці у розмірі 7 750 грн. за виконану місячну норму у повному обсязі.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений змістом статті 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Власник або уповноважений ним орган повинен правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно додержувати законодавства про працю і правил охорони праці, уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту (ст. 141 КЗпП України).
За ч.1 ст.21 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Частиною 3 статті 32 КЗпП України визначено, що у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Згідно ч. 4 ст. 32 КЗпП України, якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за п. 6 ст. 36 цього Кодексу.
Суд при цьому зазначає, що відповідно п. 2 «Прикінцевих положень» КЗпП України під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
На підставі ч. 3 ст. 1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX, у період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом. Так, за ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у період дії воєнного стану норми ч. 3 ст. 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.
Статтею 103 КЗпП України передбачено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніше як за два місяці до їх запровадження або зміни.
Разом із цим, відповідно положень ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених частиною третьою статті 32 та статтею 103 Кодексу законів про працю України, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи письмових доказів, Наказом директора КНП «Добропільська ЛІЛ» від 01 вересня 2023 року № 211-к «Про зміну істотних умов оплати праці», на підставі статистичного аналізу роботи медичного персоналу поліклінічної служби м. Білозерське та зменшенням відвідувань в умовах воєнного стану, з 01 вересня 2023 року оптимізовано роботу структурних підрозділів та змінено істотні умови праці, а саме переведено працівників поліклінічного відділення №3 м. Білозерське, зокрема сестру медичного лікарського кабінету (офтальмолога) ОСОБА_1 на 0,5 ставки сестри медичної процедурного кабінету поліклінічного відділення № 3 м. Білозерське.
Використання ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», в правовідносинах, що склалася між КНП «Добропільська ЛІЛ» та позивачкою, є обов'язковим під час винесення рішення, оскільки як працівник КНП «Добропільська ЛІЛ» ОСОБА_1 була, відповідно до закону, вчасно повідомлена про зміну умов праці.
Посилання позивачки, що з наказом про зміни істотних умов оплати праці вона була ознайомлена після запровадження змін істотних умов оплати праці, що є грубим порушенням п.2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», суд вважає безпідставними.
Так, відповідно ч. 1 ст. 56 КЗпП України за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Виходячи зі змісту ст. 56 КЗпП України тривалість неповного робочого часу не обмежується і може встановлюватися як шляхом зменшення тривалості щоденної роботи, так і зменшенням щоденної роботи при неповному робочому тижні.
У свою чергу роботодавець має право на встановлення неповного робочого часу без згоди працівника. Однак, при цьому повинна бути додержана процедура зміни істотних умов праці, як вона передбачена ч.3 ст. 32 КЗпП України. Змінювати істотні умови праці роботодавець вправі тільки при наявності змін в організації виробництва і праці.
Так, відповідно ч.3 ст.32 КЗпП України, у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
На власника покладено обов'язок попередити працівника за два місяці про майбутні зміни в організації виробництва і праці, а також про зміни істотних умов його праці, що викликаються змінами в організації виробництва і праці.
Разом із цим, відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених частиною третьою статті32 та статтею 103 Кодексу законів про працю України, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.
Згідно ст.103 КЗпП, про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.
Разом із цим, відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених частиною третьою статті 32 та статтею 103 Кодексу законів про працю України, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.
Отже, вказаною нормою закону тимчасово, на період воєнного стану, обмежено дію норм ст. 32, 103 КЗпП України.
Оскаржуваним наказом 211-к від 01 вересня 2023 року «Про зміни істотних умов праці» змінено істотні умови оплати праці з 01 вересня 2023 року.
Попередження - це пропозиція працівникові продовжувати роботу після того, як власник з додержанням встановленого строку змінить істотні умови праці. Працівник може цю пропозицію прийняти і продовжувати роботу при змінених істотних умовах праці, а може відмовитися від продовження роботи у зв'язку із змінами істотних умов праці.
Чинним законодавством не визначено порядку здійснення роботодавцем повідомлення про зміну істотних умов оплати праці, зокрема вимоги до форми та змісту повідомлення.
Крім цього, чинним законодавством встановлюється саме обов'язок повідомити та попередити про зміну істотних умов оплати праці, а не вручити відповідний наказ, у встановлений ст. 32, 103 КЗпП та ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». У той же час, Колективним договором, а саме п.2.9 встановлено обов'язок відповідача повідомляти робітників у письмовій формі лише про звільнення.
Як зазначає відповідач, перед запровадженням нових істотних умов оплати праці, а саме переведення персоналу Поліклінічного відділення №3 м. Білозерське з повної ставки на 0,5, 31.08.2023 року директор КНП «Добропільська ЛІЛ» Бабков В.Д. особисто приїхав до поліклінічного відділення №3 у м.Білозерське, повідомив керівника поліклінічного відділення №3 у м.Білозерське про запровадження вказаних змін із 01.09.2023 року та доручив повідомити про це персонал.
Суд погоджується, що з урахуванням положень Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», вказане повідомленням здійснено належним чином.
Таким чином, відповідач в порядку норм трудового законодавства, в межах своїх повноважень, змінив істотні умови праці позивача, шляхом зменшення тривалості щоденної роботи та, пропорційно цьому, розміру оплати праці. Позивач при цьому має право відмовитися від продовження роботи за новими умовами та припинити трудовий договір.
Що стосується посилань позивача на не погодження зміни істотних умов оплати праці з профспілковою організацією, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 1 ст. 247 КЗпП України виборний орган первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації, зокрема , укладає та контролює виконання колективного договору, звітує про його виконання на загальних зборах трудового колективу, звертається з вимогою до відповідних органів про притягнення до відповідальності посадових осіб за невиконання умов колективного договору; разом з роботодавцем вирішує питання запровадження, перегляду та змін норм праці; разом з роботодавцем вирішує питання оплати праці працівників, форм і систем оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат; разом з роботодавцем вирішує питання робочого часу і часу відпочинку, погоджує графіки змінності та надання відпусток, запровадження підсумованого обліку робочого часу, дає дозвіл на проведення надурочних робіт, робіт у вихідні дні тощо.
Згідно ст. 15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.
Умовами п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 Колективного договору, адміністрація зобов'язується: здійснювати оплату праці на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, Генеральної, регіональної і галузевої угод, цього Договору в межах бюджетних призначень, з дотриманням гарантій, встановлених чинним законодавством. (ст. 8, 13 Закону України «Про оплату праці від 24 березня 1995 року № 108/95») та, відповідно до Наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоровця України від 5 жовтня 2005 року № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення». Вчасно доводити до відома працівників лікарні штатний розпис та посадові оклади, встановлені їм на основі єдиної тарифної сітки та Умов оплати праці працівників установ охорони здоров'я, затверджених наказами Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України та іншими галузевими міністерствами України. Мінімальна заробітна плата працюючих у лікарні не може бути нижчою від розмірів, встановлених чинним законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка є членом профспілкової організації та була у встановлені законом строки повідомлена про зміну істотних умов оплати праці.
Порядку надання згоди профспілкового органу на зміну умов трудового договору працівникам, які є членами його виборних органів, законодавство не містить.
Відповідно положень частини 9 статті 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону).
Таким чином, після запровадження змін умов оплати праці позивачка, дійсно, стала отримувати меншу заробітну плату, однак, поряд із цим було вдвічі зменшено і її робочий час.
При цьому, розмір отримуваної позивачем заробітної плати після запровадження змін не суперечить вимогам чинного законодавства.
Також щодо підтвердження завантаженості протягом всього робочого дня позивачем долучено до справи відеозапис та надано статистичну інформацію, вибіркову інформацію із електронної системи прийому пацієнтів. Водночас з долученого відеозапису не можливо встановити кількість осіб, день запису та мету їх перебування в поліклініці.
Європейський суд з прав людини вказав що пункт1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи відшкодуванню позивачу не підлягають, оскільки у разі відмови в позові покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 141, 259, 263- 268, 273, 354 ЦПК України, ст.ст.43, 46, 48 Конституції України, ст..ст.32, 50, 56, 103, 247 КЗпП, ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», суд, -
У задоволенні позовних ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Добропільська лікарня інтенсивного лікування», третя особа: Первинна профспілкова організація КНП «Добропільська лікарня інтенсивного лікування»,про визнання протиправним та скасування наказу «Про зміни істотних умов праці», - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі в тридцяти денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги.
Суддя О.О. Богун
20.05.2025