Провадження № 3/742/949/25
Єдиний унікальний № 742/3204/25
Постанова
Іменем України
04 вересня 2025 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Циганка М. О., за участю секретаря судового засідання Харченко Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Прилуцького районного відділу поліції ГУНП України в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
Поліцейським Прилуцького РВП ГУНП України в Чернігівській області Гайдаєнко С.О. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №360808 від 13 червня 2025 року у відношенні ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, з якого вбачається, що 17 травня 2025 року близько 23 год. 25 хв. ОСОБА_1 в с.Ладан Прилуцького району Чернігівської області, керував автомобілем RENAULT LAGUNA номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, про що свідчить висновок КНП Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні №585 від (2,62%), чим порушив п.2.9а ПДР, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ч.1 ст.245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи вирішує наступні питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи;чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,потерпілого,їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Чітка вимога Закону…..!!!!!
Відповідно до ч.4 ст.266 КУпАП, Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до ч.5 ст.266 КУпАП, Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до ч.6 ст.266 КУпАП, Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно диспозиції ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підтвердження вчинення інкримінованого правопорушення, до матеріалів справи додано відеозапис події тривалістю 20 секунд часу, переглянутий такий запис в судовому засіданні відображає тільки озвучування поліцейським адміністративного протоколу відносно ОСОБА_1 , з якого жодним чином не видно чи поліцейським було запропоновано порушнику «як того вимагає Закон» пройти відповідно до встановленого законом порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння - на місці зупинки транспортного засобу, чи медичний огляд, - тому для усунення суперечностей суд вважає за необхідне переглянути повний відеозапис зафіксованого адмінправопорушення.
Крім того, до матеріалів справи не додано «акту огляду на місці», «направлення на медогляд» порушника а також з протоколу не можна встановити як саме освідувався працівником поліції порушник ОСОБА_1 в день вчинення правопорушення і чи проводилася процедура огляду на стан сп'яніння 17 травня 2025 року, відповідно до вимог статті 266 КУпАП. Згідно наданого, на підтвердження вчинення інкримінованого правопорушення, результат токсикологічного дослідження №585 від 29.05.2025 вбачається, що біологічний матеріал відібраний у ОСОБА_1 18 травня 2025 року, а в протоколі поліцейський ОСОБА_2 вказує на такий документ як «висновок».
Крім того як встановлено з клопотання представника Тетюра Р.В., в той час він вчинив також дорожньо-транспортну пригоду, проте поліцейським не додано до матеріалів справи ніякої інформації щодо ДТП.
Відповідно до абз. 5 п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14, п. 4 листа ВССУ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені уповноваженою на те посадовою особою без додержання вимог ст.256 КУпАП України до відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи, що відповідно до вимог КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього відповідні матеріали, в своїй сукупності не відповідають вимогам законодавства, а тому адміністративний матеріал слід повернути для належного оформлення, а саме звернути увагу начальника Прилуцького районного відділу поліції ГУНП України в Чернігівській області, на вищенаведені конкретні факти, та усунути недоліки зазначеного адмінматеріалу, надавши суду відповідно до статті 266 КУпАП повний відеозапис даної події адмінправопорушення інкримінованого ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, а також звернути увагу на викладені суддею інші вимоги постанови та викладені в ній суперечності зазначені поліцейським ОСОБА_2 ..
Керуючись ст.ст.245, 256, 268, 276, 278 КУпАП,
Направити адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП на доопрацювання начальнику Прилуцького районного відділу поліції ГУНП України в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Максим ЦИГАНКО