Провадження № 6/742/26/25
Єдиний унікальний № 742/2964/22
іменем України
29 серпня 2025 року м.Прилуки
Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Фетісова Н.В., розглянувши матеріали за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки та Прилуцьке управління Державної казначейської служби України Чернігівської області про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення (в порядку ст.453-1 ЦПК України),
Заявником подано до суду заяву про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення (в порядку ст.453-1 ЦПК України), заінтересовані особи: Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки та Прилуцьке управління Державної казначейської служби України Чернігівської області.
Заяву обґрунтовано тим, що в провадженні Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області на розгляді перебувала позовна заява ОСОБА_1 до Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки про стягнення заробітної плати та середнього заробітку за час затримки виплати. Заочним рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області віл 12.04.2023 року позовні вимоги задоволено та стягнуто з Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки на користь ОСОБА_1 заробітну плату за липень - грудень 2020 року та грошову компенсацію за 22 календарних дні невикористаної щорічної відпустки у розмірі 22 292 грн. 89 коп. з відрахуванням всіх податків зборів згідно чинного законодавства та стягнуто судовий збір у розмірі 992,40 грн.
12.06.2023 року Прилуцьким міськрайоним судом Чернігівської області було видано виконавчий лист, який було пред'явлено до примусового виконання судового Рішення.
Листом від 02.05.2024 року Прилуцьке управління Державної Казначейської служби України повідомило, що Прилуцьким управлінням ДКС України в адресу Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки було направлено рекомендованим листом, Повідомлення про безспірне списання коштів з рахунків боржника №39 від 22.09.2023 року, даний лист було повернуто з відміткою відділення Укрпошти, що закінчився термін зберігання. Також було направлено лист-вимогу №39 від 24.10.2023 року, даний лист також повернуто за закінченням терміну зберігання. На рахунку спеціального фонду бюджету (власні надходження) установи, який відкрито в Прилуцькому управлінні, станом на 02.05.2024 відсутні кошти з яких можливо було б здійснити безспірне списання коштів. Також повідомлено, що у мережі Прилуцької міської територіальної громади на 2025 рік відсутній головний розпорядник бюджетних коштів Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки і тому бюджетні асигнування на 2025 рік даній установі не передбачені. За таких умов виконання рішення є неможливим.
Також зазначено, що відповідно до п.1 Положення про управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки (нова редакція) затвердженого рішенням міської ради 20 сесією 5 скликання від 06.03.2007 управління капітального будівництва міської ради утворюється та ліквідується згідно з чинним законодавством міською радою, є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядковується її виконавчому комітету і міському голові.
Відповідно до витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління капітального будівництва міської ради м.Прилуки зареєстроване, як юридична особа.
Відповідно до реєстраційної картки розпорядника (одержувача бюджетних коштів) та довідки про включення розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів обслуговується в Управлінні та має відкриті рахунки Виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області (ЄДРПОУ 04061814), який відповідно до ч.1 ст.11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі Закон України №280/97-ВР) є виконавчим органом Прилуцької міської ради Чернігівської області.
Отже, органи місцевого самоврядування відносяться до бюджетних установ, які повністю утримуються за рахунок відповідного місцевого бюджету.
Таким чином, при Прилуцькій міській раді Чернігівської області утворений та функціонує виконавчий комітет, на який чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у тому числі за зобов'язаннями Прилуцької міської ради Чернігівської області та створених ними органами.
Враховуючи, що Прилуцька міська рада, утворивши юридичну особу Управління Капітального будівництва міської ради м. Прилуки, та при Прилуцькій міській раді функціонує виконавчий комітет, на який чинним бюджетним законодавством покладено функції головного розпорядника коштів місцевого бюджету, у тому числі за зобов'язаннями Прилуцької міської ради та її органів.
Враховуючи викладені норми права, виконавчий комітет Прилуцької міської ради є головним розпорядником коштів місцевого бюджету та має відповідати за зобов'язаннями Ради та її органів, а тому рішення Прилуцького міськрайонного суду від 12.04.2023р. про стягнення з Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки, повинно бути виконано шляхом списання коштів з рахунків виконавчого комітету Прилуцької міської ради відкритих в Прилуцькому управлінні Державної казначейської служби України Чернігівської області на які зараховуються бюджетні надходження Прилуцького міського бюджету.
В такому разі, шляхом стягнення присуджених сум з місцевого бюджету Прилуцької міської ради, кошти якого зараховуються на рахунки виконавчого комітету Прилуцької міської ради не змінить по суті рішення суду та сторону у спорі, оскільки Прилуцька міська рада, її виконавчий комітет та міський голова є органами місцевого самоврядування, які відповідно до положень ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, зазначених цим та іншими законами.
Листом від 19.03.2025 Казначейська служба повідомила про неможливість виконати судове рішення, тому враховуючи вищевикладене, просить постановити ухвалу про зобов'язання керівника ОСОБА_2 подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 01 квітня 2025 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судове засідання, яке відкладено до 29 серпня 2025 року.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, проте від її представника адвоката Дуденок О.О. надійшла заява про розгляд справи без участі сторони позивача. Скаргу підтримує та просить задовольнити.
Представник Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки в судове засідання не з'явився.
Представник Прилуцького управління Державної казначейської служби України Чернігівської області в судове засідання також не з'явився. Згідно поданої заяви просить розгляд заяви розглядати без їхньої участі, щодо заявлених вимог не заперечують.
Крім того, згідно письмових пояснень зазначають, що механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845 (далі - Порядок №845). 22.09.2023 до Прилуцького управління надійшла заява ОСОБА_1 , щодо прийняття до виконання виконавчого листа Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/2964/22 від 12.06.2023 про стягнення з Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки на користь ОСОБА_1 заробітну плату за липень-грудень 2020 року та грошову компенсацію за 22 календарні дні невикористаної щорічної відпустки, у розмірі 22 292 грн. 89 коп.. з відрахуванням всіх податків і зборів згідно діючого законодавства. Керуючись п.28 Порядку №845 Прилуцьким управлінням на адресу Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки було направлено, рекомендованим листом. Повідомлення про безспірне списання коштів з рахунків боржника №39 від 22.09.2023, щодо надання інформації по виконанню зазначеного рішення суду. Однак, даний лист було повернуто з відміткою відділення Укрпошти, що закінчився термін зберігання. Оскільки, за визначеними кодами класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні кошти на рахунках, тому, Прилуцьким управлінням 24.10.2023 було направлено на адресу боржника Лист-вимогу №39, щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дії, спрямованих на виконання судового рішення (відповідно до п.31 Порядку №845). Однак, даний лист було повернуто з відміткою відділення Укрпошти, що закінчився термін зберігання. 15.02.2024 Прилуцьким управління повторно було направлено, рекомендованим листом на адресу боржника, Лист-вимогу №3. Даний лист також було повернуто з відміткою відділення Укрпошти, що закінчився термін зберігання. 03.01.2025 Прилуцьким управління вкотре було направлено, рекомендованим листом на адресу боржника, Лист-вимогу №3. І цей лист було повернуто з відміткою відділення Укрпошти, що закінчився термін зберігання. Станом на 09.04.2025 відсутні кошти на рахунку спеціального фонду бюджету (власні надходження) Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки. Одночасно повідомляють, що Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки відсутнє у мережі Прилуцької міської територіальної громади з 2023 по 2025 роки, як головний розпорядник бюджетних коштів. Таким чином, враховуючи вищевикладене, Прилуцьким управлінням було здійснено всі можливі заходи визначені Порядком №845, виключно у спосіб та у межах повноважень для виконання рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/2964/22 від 12.06.2023. Однак, виконати дане рішення суду, станом на сьогодні, не вбачається за можливе у зв'язку з відсутністю залишків коштів на рахунках.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали заяви та додані до неї матеріали, дійшов висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити з огляду на наступне.
За змістом ч.1, ч.2 ст. 453-2 ЦПК України, суд розглядає заяву про зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 453-1 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні за правилами статті 450 цього Кодексу.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні щодо зобов'язання боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судом встановлено, що 12 квітня 2023 року заочним рішенням Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області по справі №742/2964/22 (провадження №2/742/139/23) позовну заяву ОСОБА_1 до Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки про стягнення заробітної плати - задоволено. Стягнуто з Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки на користь ОСОБА_1 заробітну плату за липень-грудень 2020 року та грошову компенсацію за 22 календарні дні невикористаної щорічної відпустки, у розмірі 22 292 грн. 89 коп. з відрахуванням всіх податків і зборів згідно діючого законодавства (а.с.169-173).
12 червня 2023 року Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області було видано виконавчий лист по даній справі (а.с.174, 175).
Згідно копії листа від 29 квітня 2021 року виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області повідомляє, що станом на 29.04.2021 здійснити розрахунок з ОСОБА_1 немає можливості, у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках управління. У разі укладення нових договорів на виконання робіт та надходження коштів на рахунки управління капітального будівництва, з ОСОБА_1 буде проведено розрахунок по заборгованості (а.с.176).
Відповідно до копії листа Прилуцьке управління державної казначейської служби України Чернігівської області від 19 березня 2025 року повідомляє, що Прилуцьким управлінням на адресу Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки було направлено, рекомендованим листом, Повідомлення про безспірне списання коштів з рахунків боржника №39 від 22.09.2023, щодо надання інформації по виконанню зазначеного рішення суду. Однак, даний лист було повернуто з відміткою відділення Укрпошти, що закінчився термін зберігання. Для вжиття необхідних заходів спрямованих на виконання виконавчого листа Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/2964/22 від 12.06.2023 Прилуцьким управління було неодноразово направлено рекомендованими листами на адресу боржника, Листи-вимоги від 24.10.2023 №39, від 15.02.2024 №3 та від 03.01.2025 №3. Однак, всі листи було повернуто з відміткою відділення Укрпошти, що закінчився термін зберігання. На рахунку спеціального фонду бюджету (власні надходження) установи, який відкрито в Прилуцькому управлінні, станом на 19.03.2025 відсутні кошти, з яких можливо було б здійснити безспірне списання на користь ОСОБА_1 . Прилуцьке управління повідомляє, що Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки відсутнє у мережі Прилуцької міської територіальної громади на 2025 рік відсутній, як головний розпорядник бюджетних коштів, і тому бюджетні асигнування на 2025 рік даній установі не передбачені. Враховуючи вищезазначене, Прилуцьким управлінням буде виконано даний виконавчий документ, тільки в разі наявності на його рахунках відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках) в порядку черговості надходження. Одночасно зазначають, що відповідно до п.І Положення про управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки (нова редакція), затвердженого рішенням міської ради 20 сесією 5 скликання від 06 березня 2007 року, управління капітального будівництва міської ради утворюється та ліквідується згідно з чинним законодавством міською радою, є підзвітнім підконтрольним міській раді, підпорядковується її виконавчому комітету міському голові (а.с.177-183).
Відповідно до листа №02-16/3150 від 15.05.2025, виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області повідомляє, що в управлінні капітального будівництва міської ради м. Прилуки налічується чотири штатні одиниці, на даний час всі посади вакантні, в тому числі посада керівника, у зв'язку з розглядом питання щодо подальшої реорганізації управління.
Згідно копії листа №02-16/5332 від 13.08.2025, виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області повідомляє, що відповідно до пункту 1 Положення про управління капітального будівництва міської ради міста Прилуки (нова редакція) затвердженого рішенням міської ради (20 сесія 5 скликання) від 06 березня 2007 року управління капітального будівництва міської ради є самостійним структурним підрозділом, виконавчим органом міської ради, виконує функції замовника будівництва об'єктів житлово-комунального і соціального призначення на території міста Прилуки. Частиною 11 вказаного Положення встановлено, що управління утримується за рахунок коптів, передбачених у вартості будівництва на утримання служби замовника, незалежно від джерела фінансування об'єктів, відрахувань від оренди та коштів від виконання робіт по прямих договорах, які зараховуються до доходів спеціального фонду міського бюджету як власні надходження. Розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису доходів і видатків на утримання апарату управління та несе персональну відповідальність за їх цільове використання начальник управління (пункт 8 Положення). З 09 квітня 2020 року тимчасово в.о. начальника управління капітального будівництва міської ради і була призначена ОСОБА_1 . Після звільнення з посади ОСОБА_1 , 18 грудня 2020 року, інформація про наявність заборгованості по заробітній платі в управлінні капітального будівництва в Прилуцькому управлінні Державної казначейської служби України Чернігівської області не реєструвалася.
Щодо можливості розподілу бюджетних коштів між розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів з цільовим призначенням для виплати заробітної плати ОСОБА_1 повідомляють, що відповідно пункту 18 частини І статті 2 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - не бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету. Відповідно пункту 8 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетне призначення визначається як повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування. Згідно частини 4 статті 22 Бюджетного кодексу України головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет відповідно до пунктів 2 і 3 частини 2 даної статті. Беручи до уваги, що з 2022 року, звільнено останнього працівника управління, по 2025 рік включно, управління перебуває в стадії розгляду питання його подальшої реорганізації, а відповідно не може здійснювати управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі як це передбачено пунктом 7 частини 5 статті 22 Бюджетного кодексу України.
На підставі викладеного приймаючи рішення Про бюджет Прилуцької міської територіальної громади на 2023, 2024, 2025 роки управління капітального будівництва міської ради міста Прилуки головним розпорядником бюджетних коштів не визначалося.
Отже, вказана цивільна справа виникла з трудових правовідносин, у якій відповідачем є Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки.
Відповідно до п.1 Положення про Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки, затвердженого рішенням міської ради 06 березня 2007 року, Управління капітального будівництва міської ради є самостійним структурним підрозділом, виконавчим органом міської ради, виконує функції замовника будівництва об'єктів житлово-комунального і соціального призначення на території міста Прилуки.
Отже, відповідач по справі є виконавчим органом міської ради (виконавчої влади), тобто державним органом.
Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
За змістом ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Особливості виконання судових рішень про стягнення коштів з державного органу визначені у ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і полягають в тому, що виконання таких рішень суду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виконання рішення суду про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою, відповідальним виконавцем якої він є.
Відповідно до ч.1 ст. 453-1 ЦПК України суд, який розглянув справу як суд першої інстанції, за письмовою заявою стягувача може зобов'язати боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в цивільних справах: 1) що виникають із трудових правовідносин; 2) що виникають із сімейних правовідносин; 3) щодо відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, чи шкоди, заподіяної внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 4) щодо відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду; 5) щодо відшкодування моральної шкоди; 6) щодо захисту прав споживачів; 7) щодо захисту честі, гідності та ділової репутації; 8) в інших спорах немайнового характеру.
Відповідно до ч.2 ст. 453-1 ЦПК України стягувач може звернутися до суду із заявою, передбаченою частиною першою цієї статті, в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч.3 ст. 453-1 ЦПК України у заяві обов'язково зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження.
Частиною четвертою статті 453-1 ЦПК України передбачено, що, якщо боржником, який не виконує судове рішення, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, суб'єкт господарювання державного або комунального сектору економіки, суд за письмовою заявою стягувача та за умови відкриття виконавчого провадження зобов'язує такого боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення незалежно від характеру спору.
Із сукупності наведених процесуальних норм випливає, що:
1) за загальним правилом, стягувач має право звернутись із заявою про зобов'язання боржника подати звіт про виконання судового рішення лише у справах тих категорій, що прямо вказані у ч.1 ст. 453-1 ЦПК України;
2) обов'язок подати звіт про виконання судового рішення може бути покладений на боржника - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, суб'єкт господарювання державного або комунального сектору економіки, незалежно від категорії справи;
3) в обох наведених вище випадках відкриття виконавчого провадження є обов'язковою умовою подання стягувачем заяви про покладення на боржника обов'язку подати звіт про виконання судового рішення;
4) суд не уповноважений вирішувати питання про покладення на боржника обов'язку подати звіт про виконання судового рішення за відсутності відкритого виконавчого провадження, незалежно від того, яка особа є боржником.
У зв'язку з цим суд відхиляє відповідні доводи сторони стягувача і приходить до висновку, що законодавець взагалі не передбачив право стягувача вимагати від боржника звіту про виконання судового рішення у цивільній справі у випадках, коли відповідно до закону таке рішення підлягає виконанню не за правилами, визначеними Законом України «Про виконавче провадження», а в порядку Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 7, 259-261, 453-1, 453-2 ЦПК України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління капітального будівництва міської ради м. Прилуки та Прилуцьке управління Державної казначейської служби України Чернігівської області про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного судушляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА