Постанова від 03.09.2025 по справі 333/5741/25

Справа №333/5741/25

Провадження № 3/333/2247/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 вересня 2025 року м.Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м.Запоріжжя Тучков С.С., за участю секретаря судового засідання Шелесько Ю.О., прокурора Ляленко О.Л., захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - адвоката Богач О.А., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрованої і проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи особою, яка 17.07.2023 року припинила виконання обов'язків поліцейського відділення № 1 взводу № 1 роти конвойної служби ГУНП в Запорізькій області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за порушення вимог п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: 28.02.2025 року, о 18-57 годині, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

Крім того, ОСОБА_1 , будучи особою, яка 17.07.2023 року припинила виконання обов'язків поліцейського відділення № 1 взводу № 1 роти конвойної служби ГУНП в Запорізькій області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за порушення вимог пункту 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», дія якої була відновлена з 12.10.2023 року, з дня вступу Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: 16.06.2025 року, о 20-41 годині, тобто несвоєчасно, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Прокурор в судовому засіданні протоколи підтримала, просила визнати ОСОБА_1 винною в інкримінованих правопорушеннях та визначити мінімальне покарання в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою судом про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилася.

Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - адвокат Богач О.А., у судовому засіданні просила закрити справи відносно ОСОБА_1 , у зв'язку з ти, що станом на теперішній чає сплили строки, передбачені ч.4 ст.38 КУпАП для накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки минуло більше 6-ти місяців з дня виявлення зазначених адміністративних правопорушень.

Суд, вислухавши думку учасників справи, вивчивши матеріали справ про адміністративні правопорушення, дійшов таких висновків.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

На підставі пункту 1 частини 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Також згідно з п.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу зазначену у пунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першої цієї статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.

На підставі п.п.1, 2 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів податкової звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених п.п. 1 п. 1 вказаного закону.

Проте, 12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», згідно з яким установлено, що з дня набрання чинності вказаного закону, здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).

19.11.2020 року ОСОБА_1 на підстав наказу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №473о/с прийнято на службу в органи поліції на посаду поліцейського відділення № 2 взводу № 4 роти конвойної служби.

13.07.2023 року відповідно до пункту 7 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (за власним бажанням), сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського відділення № 1 взводу № 1 роти конвойної служби ГУНП в Запорізькій області, звільнено зі служби в поліції з 17.07.2023 року.

Відповідно до вимог п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з 12.10.2023 року, з дня набрання чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом. Особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, з 12.10.2023 року декларування осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відновлено та здійснюється відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції». Також за загальним правилом, до 31.01.2024 року слід було подати декларацію при звільненні за 2022-2023 роки, якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 року включно.

Враховуючи вищевказане, з моменту набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто з 12.10.2023 року, у ОСОБА_2 як особи, яка 17.07.2023 року припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, виник обов'язок відповідно до пункту 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності, тобто до 01.04.2024 року подати в установленому частиною першої вказаної статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто за 2023 рік, а також виник обов'язок до 31.01.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні, подана 28.02.2025 року о 18-57 годині, тобто несвоєчасно, що є порушенням вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Також відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік подана 16.06.2025 року о 20-41 годині, тобто несвоєчасно, що є порушенням вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 підтвердила ознайомлення із вимогами та обмеженнями встановленими Законом України «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю.

Вищевказане підтверджується копіями матеріалів з особової справи ОСОБА_1 .

Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 встановлено, що об'єктивні поважні причини несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні, і декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік у неї відсутні.

Для кваліфікації діяння за частиною першою статті 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом, та поважності причин такого несвоєчасного подання.

У той же час, переліку поважних причин у розумінні ч.1 ст. 172-6 КУпАП законом не встановлено. Отже, поважність несвоєчасного подання декларацій у кожному окремому випадку має визначатись залежно від конкретних обставин кожної справи.

Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_3 , будучи особою яка станом на 17.07.2023 року припинила виконання обов'язків поліцейського відділення № 1 взводу № 1 роти конвойної служби ГУНП в Запорізькій області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за порушення вимог пункту 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 16.06.2025 року о 20-41 годині, тобто несвоєчасно, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

У зв'язку з викладеним суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 будучи особою, яка станом на 17.07.2023 року припинила виконання обов'язків поліцейського відділення №1 взводу № 1 роти конвойної служби ГУНП в Запорізькій області, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, обов'язок подання декларації у якого настав до 12.10.2023 року, тобто до дати вступу Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», в порушення вимог п.2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», 28.02.2025 року, тобто несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

У зв'язку з викладеним суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Що стосується доводів захисника про те, що на момент розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, визначені ст. 38 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, то вони є безпідставними.

Відповідно до ч. 4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Як вбачається зі змісту ст. 38 КУпАП, початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день виявлення адміністративного правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, окрім, як для триваючих правопорушень.

Так, датою виявлення правопорушення є дата складання протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, а саме 27 червня 2025 року, оскільки лише на момент складання протоколу, органом, уповноваженим на складання протоколу, були зібрані всі необхідні докази та перевірено всі факти, які у своїй сукупності вказують на ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Дата отримання повідомлень про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій не може бути датою виявлення правопорушення, оскільки отримані відомості підлягають перевірці, а датою виявлення правопорушення може бути лише день, коли було встановлено всі ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, що і стали підставою для складання протоколу.

Згідно з ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд не вбачає. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.

Враховуючи визначене, суд вбачає за доцільне накласти стягнення у виді штрафу, обмежившись мінімальним розміром визначеним у санкції статті.

Адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, не може бути визнано малозначним, оскільки є корупційним правопорушенням, тяжкість якого обумовлена ступенем недовіри суспільства до осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст.ст.33, 40-1, 283, 284 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір»,суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок (Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479; Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), рахунок (IBAN): № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір (Державна судова адміністрація України).

Роз'яснити особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського районного суду

м.Запоріжжя С.С. Тучков