Постанова від 08.09.2025 по справі 420/19475/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/19475/24

Перша інстанція: суддя Вовченко О.А.,

повний текст судового рішення

складено 05.03.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У червні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просила:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №951090127361 від 16.05.2024 (отримане 22.05.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області) про внесення змін до рішення про відмову у перерахунку пенсії від 04.04.2024 №951090127361, що полягає у невірному застосуванні складової заробітної плати для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 , а саме не врахування довідок про складові заробітної плати, за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 31.03.2023 №48, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 31.03.2023 року №49 та оновленої довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 27.03.2024 №М-747, яка видана Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області (останнім місцем роботи) замість довідки від 31.03.2023 №02-33/638, виданої виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (останнім місцем роботи);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та обчислити ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ №622 від 14.09.2016 із розрахунку 60% заробітної плати за останнім місцем роботи в Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок, нарахування і виплату ОСОБА_1 , пенсії державного службовця, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 31.03.2023 №48 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 31.03.2023 №49 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 та включити до розрахунку пенсії суми заробітної плати зазначені в оновленій довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 27.03.2024 №М-747 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 яка видана Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області (останнім місцем роботи) та почати виплату пенсії з 03.04.2023 року (дати звернення із заявою);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фону України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 недоплачені суми пенсії, обчисленої відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ №622 від 14.09.2016, починаючи з 03.04.2023 та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що відповідачем було протиправно відмовлено у перерахунку позивачеві пенсії державного службовця на підставі довідок про складові заробітної плати, а саме: від 31.03.2023 №49, №48 та довідки виданої Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 від 27.03.2024 вих.№М-747.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.03.2025, ухваленим в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла такого.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що, відповідно до пенсійного посвідчення ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 30.09.2015, позивачу було встановлено пенсію по інвалідності 2 групи, загальне захворювання (а.с.14 зв.).

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 29.05.2021 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

03.04.2023 позивач звернулась в Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просила перевести її на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», зарахувати до стажу державної служби період робіт з 22.12.2017 та врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №48 від 31.03.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за період з 09.01.2020 по 31.03.2023, довідку №49 від 31.03.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видані Відділом розвитку культури та туризму Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, довідку №02-33/638 від 29.03.2023 про складові заробітної плати за період з 01.04.2018 по 08.01.2020, видану Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області.

Вказана заява за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №951090127361 від 04.04.2023 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №951090127361 від 04.04.2023 було предметом судового розгляду у справі №420/10033/23.

Так, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду у справі №420/10033/23 від 26 жовтня 2023 року визнане протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.04.2023 №951090127361 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати період роботи (служби) ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування з 22.12.2017 по день звернення за пенсією. Також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області призначити ОСОБА_1 та виплатити пенсію за віком на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 03.04.2023, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Також предметом судового розгляду у справі №420/2526/24 була позовна заява ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправними дії Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та про зобов'язання Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.03.2024 року у справі №420/2526/24, яке набрало законної сили 26.04.2024 (ЄДРСР №117918768), позов ОСОБА_1 , задоволено. Зобов'язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 за період з 01.04.2018 по 08.01.2020.

Головним управлінням ПФУ в Одеській області 07.10.2023 було прийнято рішення №951090127361 про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду, де зазначено, що «На виконання рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду (набрало чинності 26.10.2023) за позовом ОСОБА_1 , яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати період роботи (служби) ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування з 22.12.2017 року по день звернення за пенсією, також зобов'язати призначити та виплатити пенсію за віком на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 03.04.2023 року, з урахуванням виплачених сум.

При проведенні перерахунку пенсії перехід з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України від 10.12.2015 «Про державну службу», до стажу державної служби зараховано період з 22.12.2017 по 31.03.2023 та склав 24 роки 3 місяці, страховий стаж склав 45 років 9 місяців 28 днів 9 місяців 28 днів.

B перерахунку пенсії відмовлено, оскільки постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2023 №420/10033/23 не встановлено зобов'язання щодо врахування довідок про складові заробітної плати, розмір пенсії зменшується і тому перерахунок недоцільний» (а.с.18 зв.).

З рішення Подільського об'єднаного управління ПФУ №951090127361 від 08.11.2023 (прийняте в 08:52 год) вбачається, що ОСОБА_1 на підставі «перехід з виду на вид» призначено пенсію за віком, згідно із Законом України «Про державну службу». З рішення вбачається, що страховий стаж позивачки становить 45 років 9 місяців 29 днів, в тому числі спеціальний стаж, що дає право на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» 24 роки 3 місяці 1 день (а.с.19).

Також 08.11.2023 (в 12:00 год.) Подільським об'єднаним управлінням ПФУ прийнято рішення №951090127361 на підставі: «Згідно рішення суду справи №420/10033/23 від 26.10.2023» ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З рішення вбачається, що страховий стаж позивачки становить 43 років 11 місяців 29 днів.

28 березня 2024 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії, де визначила вид перерахунку: «Перехід на пенсію за іншим Законом». В розділі заяви «Інші відомості, необхідні для призначення, (перерахунку, поновлення) пенсії, переведення з одного виду на інший» зазначено прохання «призначити пенсію згідно Закону України «Про державну службу» по рішенню суду №420/10033/23 від 26.10.2023 та №420/2526/24 від 27.03.2024».

В додаток до заяви від 28.03.2024 позивачем подані наступні документи: Паспорт або ID-картка або Посвідка КЕ842535; Диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; Довідка про заробітну плату (спецпенсії) у кількості 3; Довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру - НОМЕР_2 ; Свідоцтво про народження дитини; Свідоцтво про шлюб; Трудова книжка або документи про стаж - JIT-10657708, що підтверджено розпискою повідомленням до заяви ОСОБА_1 від 28.03.2024 №853.

Заява ОСОБА_1 від 28.03.2024 №853 в порядку екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та 04.04.2024 прийнято рішення №951090127361 про відмову у перерахунку пенсії. В рішенні зазначено, що: «За результатами розгляду документів, наданих до заяви встановлено: - постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2023 №420/10033/23 щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати період роботи (служби) ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування з 22.12.2017 по день звернення за пенсією та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області призначити ОСОБА_1 та виплатити пенсію за віком на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 03.04.2023, з урахуванням виплачених сум.

Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії оскільки рішення суду виконуються за місцем знаходження пенсійної справи».

16 травня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення №951090127361 про внесення змін до рішення про відмову у перерахунку пенсії від 04.04.2024 №951090127361, де зазначено: «Внести зміни до рішення про відмову від 04.04.2024 №951090127361 відповідно звернення №853 від 28.03.2024 ОСОБА_1 та викласти в такій редакції:

«Відповідно до ст.90 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі Закон №889), пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058).

Відповідно до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622 посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби ( або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) та інші виплати за 60 календарних місяців роботи на посаді державного службовця.

Результати розгляду документів, доданих до заяви:

- довідка від 31.03.2023 №49 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на березень 2023 року;

- довідка без номеру та дати видачі про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 01.04.2018 по 08.01.2020 видана Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області лист від 27.03.2024 №М-747;

- довідка від 31.03.2023 №48 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з січня 2020 по березень 2023 року.

Враховуючи вищевикладене, підстави на перерахунок пенсії відсутні.

Про прийняте рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.05.2024 року позивачка була сповіщена листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області» (а.с.21).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів при вирішенні даного спору виходить з такого.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII (далі Закон №889-VIII), який набрав чинності 01 травня 2016 року.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Положення пунктів 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 закріплюють, що:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 10);

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 12).

Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, у разі наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 15 грудня 2020 року у справі №560/2398/19.

Згідно з абз.абз.1, 2 ч.1 ст.44 Закону №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Частиною четвертою, абзацом першим частини п'ятої статті 45 Закону №1058 передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Отже, перерахунок пенсії, призначеної особі, проводиться територіальним органом Пенсійного фонду України, зокрема за зверненням такої особи та поданими документами, що дають право на перерахунок пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622).

Пунктом 2 Порядку №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу»: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Водночас:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 7 Порядку №622).

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (далі Постанова №1-3) затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу».

Такими довідками є довідки:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Так, предметом оскарження в даній справі є рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 16.05.2024 №951090127361 про внесення змін до рішення про відмову у перерахунку пенсії від 04.04.2024 №951090127361.

Позивачка є пенсіонером та з 29.05.2021 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

03.04.2023 позивач звернулась вперше до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Прийняте за результатом розгляду даної заяви рішення пенсійного органу від 04.04.2023 року №951090127361 про відмову в задоволенні заяви про призначення пенсії за Законом України «Про державну службу» було предметом розгляду у справі №420/10033/23.

Проте, 16.05.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення №951090127361 про внесення змін до рішення про відмову у перерахунку пенсії від 04.04.2024 №951090127361.

При прийнятті рішення №951090127361 від 16.05.2024 відповідачем за наслідком розгляду заяви позивачки від 28.03.2024 з посиланням на Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою КМУ №622 від 14.09.2016 року (далі Порядок №622), зазначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, при цьому посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби), та інші виплати за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач вперше з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 03.04.2023. Рішення від 04.04.2023 №951090127361 за наслідком розгляду заяви позивачки від 03.04.2023 було предметом розгляду у справі №420/10033/23.

Як зазначалось раніше, постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2023 року у справі №420/10033/23 було, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області призначити ОСОБА_1 та виплатити пенсію за віком на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 03.04.2023, з урахуванням виплачених сум.

Крім того, у вказаному рішенні апеляційного суду зазначено наступне, що «додані до заяви позивачки Довідки від 31.03.2023 року №48 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)», від 31.03.2023 року №49 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» оформлені за правилами вказаної Постанови від 17.01.2017 №1-3.

Спірна (оспорювана) же Довідка від 29.03.2023 №02-33/638, видана Виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради, не оформлена у відповідності Постанови від 17.01.2017 №1-3, тому колегія суддів погоджується із висновком Управління про неможливість її врахування під час вирішення питання про переведення позивачки на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

В контексті спірних правовідносин, колегія суддів враховує, що рішенням від 04.04.2023 року №951090127361 Управління не відмовляло позивачці у врахуванні даних про розмір (складові) заробітної плати, оформлені у Довідках від 31.03.2023 №48, №49».

Разом з тим, рішенням суду від 26.03.2024 у справі №420/2526/24, зокрема, зобов'язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 за період з 01.04.2018 по 08.01.2020.

28 березня 2024 року ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії, де визначила вид перерахунку: «Перехід на пенсію за іншим Законом». В розділі заяви «Інші відомості, необхідні для призначення, (перерахунку, поновлення) пенсії, переведення з одного виду на інший» зазначено позивачем прохання «призначити пенсію згідно Закону України «Про державну службу» по рішенню суду №420/10033/23 від 26.10.2023 та №420/2526/24 від 27.03.2024» з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.03.2023 №48; від 31.03.2023 №49; від 27.03.2024 №М-747.

Проте, відповідно до рішення пенсійного органу від 16 травня 2024 року №951090127361 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на Порядок №622 та зазначено, що посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) та інші виплати за 60 календарних місяців роботи на посаді державного службовця.

Як вбачається зі змісту рішення суду першої інстанції, підставою для відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 стало те, що позивач звернулася з заявою про перехід на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» 28.03.2024 при цьому в порушення п.4 Порядку №622 подала до даної заяви довідки про складові заробітної плати від 31.03.2023, а не на день звернення з заявою від 28.03.2024 (довідки датовані за рік до подачі заяви №853 - 28.03.2024).

Проте, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивач вперше звернулась до пенсійного органу з заявою про перехід на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» 03.04.2023 та просила врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №48 від 31.03.2023, довідку №49 від 31.03.2023, довідку №02-33/638 від 29.03.2023.

Отже, при первинному зверненні до пенсійного органу 03.04.2023 позивачкою не було порушено вимог Порядку №622 щодо подання довідок про складові заробітної плати з врахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) та інші виплати за 60 календарних місяців роботи на посаді державного службовця.

При цьому постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2023 року у справі №420/10033/23 так і залишилась невиконаною щодо заяви до пенсійного органу від 03.04.2023 про перехід з одного виду пенсії на інший.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач приймаючи оскаржуване рішення про відмову в проведенні перерахунку/переведені пенсії позивача діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому таке рішення належить визнати протиправним та скасувати, а позовну вимогу у цій частині задовольнити.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача суд апеляційної інстанції враховує таке.

Згідно зі ст.13 Конвенції, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

До того ж, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Згідно Рішення ЄСПЛ по справі «Рисовський проти України» (Rysovskyyv. Ukraine) від 20.10.2011 (заява №29979/04), принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

За вище встановлених обставин та нормативного регулювання, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень суд апеляційної інстанції вважає належним способом захисту порушеного права буде покладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, як орган, де стоїть обліку позивач, обов'язку перерахувати позивачу пенсію ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою КМУ №622 від 14.09.2016 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 31.03.2023 №48 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 31.03.2023 №49 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 та включити до розрахунку пенсії суми заробітної плати зазначені в оновленій довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 27.03.2024 №М-747 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 яка видана Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області (останнім місцем роботи) з часу звернення за перерахунком такої пенсії, тобто з 03.04.2023.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «РуїзТорія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.

Інші зазначені апелянтом в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Згідно з ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись ст.ст.242, 257, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 - скасувати та ухвалити нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №951090127361 від 16.05.2024 про внесення змін до рішення про відмову у перерахунку пенсії від 04.04.2024 №951090127361.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок, нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою КМУ №622 від 14.09.2016 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 31.03.2023 №48 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 31.03.2023 №49 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 та включити до розрахунку пенсії суми заробітної плати зазначені в оновленій довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 27.03.2024 №М-747 за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 яка видана Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області (останнім місцем роботи) з часу звернення за перерахунком такої пенсії, тобто з 03.04.2023.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді О.В. Джабурія Н.В. Вербицька