08 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 280/1654/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року
у справі № 280/1654/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Бердянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області від 29.08.2022 №23015/411554/20381.2/27 «Про припинення щомісячної страхової виплати» позивачу з 01.08.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити позивачу нарахування та виплату щомісячних страхових виплат з 01.08.2022, а також виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам з моменту її виникнення, яка утворилась за період її несплати у повному обсязі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою та у зв'язку з встановленням безстроково ступеню втрати працездатності отримував щомісячні страхові виплати по липень 2022 року, проте з 01.08.2022 їх було припинено без жодних пояснень. Звернувшись до відповідача з адвокатським запитом, представнику позивача стало відомо про припинення нарахування страхових виплат позивачу на підставі пункту 1.12. Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11, шляхом винесення постанови Бердянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області від 29.08.2022 №23015/411554/20381.2/27. Позивач вказує на відсутність правових підстав для винесення вказаної постанови, тому вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено.
визнано протиправною та скасовано постанову Бердянського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 29.08.2022 №23015/411554/20381.2/27 «Про припинення щомісячної страхової виплати».
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити нарахування та виплату позивачу щомісячних страхових виплат згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 01.08.2022.
Суд першої інстанції виходив з того, що при винесенні постанови відділенням Фонду соціального страхування України, жодним чином не конкретизовано, на підставі якого саме пункту частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачу припинено щомісячну страхову виплату.
Суд вказав, що припинення страхової виплати відповідно до Закону № 324-IX на підставі рекомендації органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, можливе тільки у разі наявності відповідної підстави, зазначеної в Законі № 1105-XIV. При цьому суд зауважив, що визначені в статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підстави припинення виплат не є вичерпними, водночас наведене у цій нормі словосполучення «інші випадки» свідчить, що підстави для припинення щомісячної страхової виплати також повинні бути передбачені саме законом. Суд з'ясував, що вказана Бердянським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області підстава щодо припинення страхових виплат не є належною для припинення таких виплат у розумінні статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник наполягає на тому, що позивачу з 1 серпня 2022 року правомірно припинено нарахування щомісячних страхових виплат на підставі п.1.12 Порядку, затвердженому постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11, а саме: через надходження рекомендацій Міністерства фінансів України за результатами превентивної верифікації страхових виплат, проведеної у відповідності до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Відповідно, Бердянським відділенням правомірно складено постанову від 29.08.2022 з додержанням норм законодавства про соціальне страхування.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідно до довідки від 02.10.2017 № 3428, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, позивач є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .
Згідно з довідкою серії ДОН-02 № 081881 від 24.06.2003 позивачу встановлено третю групу інвалідності безстроково.
Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 10ААА № 049165 від 06.03.2012 позивачу встановлено 65% втрати професійної працездатності з 09.02.2012.
Постановою Бердянського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 29.08.2022 №23015/411554/20381.2/27 відповідно до частини третьої статті 44, статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» припинено позивачу, номер справи 411554, номер випадку 20381.2, щомісячну страхову виплату в розмірі 15588,37 грн. Підстава припинення: п. 1.12 Порядку № 11.
Листом від 21.02.2025 № 0800-0202-8/16903 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило представника позивача, що за наявними даними позивач знаходився на обліку в Бердянському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області як внутрішньо переміщена особа з Донецької області внаслідок зареєстрованого страхового випадку трудового каліцтва, що стався 16 січня 1989 року. За висновком медико-соціальної експертної комісії від 6 березня 2012 року потерпілому встановлено сукупний відсоток втрати професійної працездатності 65%, а саме: 15% - по трудовому каліцтву (за даними акту від 18.12.2002 № 92), 40 % - по профзахворюванню (за даними акту від 13.06.2003 № 75), 10% - по трудовому каліцтву (за даними акту від 17.01.1989 №8).
За даними Головного управління нарахування щомісячних страхових виплат позивачу припинено Бердянським відділенням з 1 серпня 2022 року на підставі п. 1.12 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11, а саме: у разі надходження рекомендацій Міністерства фінансів України за результатами превентивної верифікації страхових виплат, проведеної у відповідності до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Відповідно, Бердянським відділенням складено постанову від 29.08.2022 № 23015/411554/20381.2/27 «Про припинення щомісячної страхової виплати».
Справа про страхові виплати позивача передана передавальним актом від 16.01.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області як правонаступнику Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області в статусі «припинено».
Оскільки з серпня 2022 року нарахування щомісячних страхових виплат позивачу не здійснювалось, заборгованість із виплати щомісячних страхових виплат потерпілому в Головному управлінні не обліковується. Питання поновлення виплати щомісячної страхової виплати може бути вирішене у разі особистого звернення позивача з відповідною заявою до будь-якого діючого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України у встановленому порядку та після підтвердження відповідним територіальним органом соціального захисту населення інформації про реєстрацію в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Також відповідачем зазначено, що до Головного управління звернень із заявою встановленої форми про продовження нарахування щомісячних страхових виплат від позивача не надходило.
Вважаючи протиправною постанову Бердянського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 29.08.2022 № 23015/411554/20381.2/27, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції станом на час прийняття спірної постанови) визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Відповідно до частини першої статті 19 цього Закону право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно ст. 36 Закону №1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до ч.1 ст. 47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; 2) особам, які мають право на виплати у зв'язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.
Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці» (ч.7 ст.47 Закону № 1105-XIV).
Відповідно до частини першої статті 46 Закону №1105-XIV страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від реабілітації у сфері охорони здоров'я чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню та функціональному відновленню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
В спірному випадку постановою Бердянського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 29.08.2022 №23015/411554/20381.2/27 з посиланням на ч.3 ст. 44, ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачу припинено щомісячну страхову виплату в розмірі 15588,37 грн. із зазначенням в якості підстави пункту 1.12 Порядку № 11.
Як правильно встановив суд першої інстанції, у спірний постанові жодним чином не конкретизовано, на підставі якого саме пункту частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачу припинено щомісячну страхову виплату.
Суд апеляційної інстанції з цього приводу вказує, що згідно із п. 6 ч.1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Конституційне поняття «Закон України», на відміну від поняття «законодавство України», не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
Такий правовий висновок сформований у постанові Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у справі № 185/3733/17.
З приводу посилання в постанові від 29.08.2022 №23015/411554/20381.2/27 на п.1.12 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11 (в редакції час на час прийняття означеної постанови) суд апеляційної інстанції зазначає таке.
За приписами п.1.12 Порядку № 11 у разі надходження рекомендацій Міністерства фінансів України за наслідками проведеної верифікації страхових виплат нарахування страхових виплат припиняється до завершення перевірки правомірності призначеної страхової виплати. У разі підтвердження інформації щодо неправомірно призначеної виплати видається постанова про відмову у страховій виплаті. Якщо інформація Міністерства фінансів України не підтверджується, нарахування виплат відновлюється з моменту припинення.
Вказана норма, виходячи з її змісту, жодним чином, не підпадає під визначені в ст.46 Закону №1105-XIV «інші випадки, передбачені законодавством» і не може бути самостійною, законодавчо визначено підставою припинення страхових виплат і надання соціальних послуг.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу, що правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні визначені Законом України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 № 324-IX.
Відповідно до ст.16 вказаного Закону № 324-IX за результатами верифікації орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, надає органам, що здійснюють державні виплати, підтвердження відповідності наданої реципієнтом інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, під час здійснення превентивної верифікації або рекомендації щодо:
1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності;
2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Орган, що здійснює державні виплати, опрацьовує отримані рекомендації у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня їх отримання.
За результатами опрацювання наданих рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:
1) призначення (перерахунку) державної виплати;
2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;
3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;
4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Прийняття рішення про припинення державних виплат, а також про перегляд розміру або строку їх призначення приймається органом, що здійснює державні виплати, відповідно до законодавства, що регламентує здійснення державних виплат.
За такого правового регулювання страхові виплати, призначені за Законом №1105-XIV, можуть бути припинені виключно на підставі ст.46 цього ж Закону (в редакції на час виникнення спірних відносин), ст.40 Закону №1105-XIV (в нині діючій редакції).
Отже, за відсутності доказів, які б свідчили про наявність підстав для застосування положень ч.1 ст.46 Закону №1105-XIV, зокрема, виявленого в установленому порядку факту призначення виплати на підставі документів, які містять неправдиві відомості, припинення щомісячної страхової виплати, призначеної позивачеві, є протиправним.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова Бердянського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 29.08.2022 №23015/411554/20381.2/27 винесена не на підставі, що визначені законами України, та необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а отже вона не відповідає критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.2 КАС України), у зв'язку з чим є протиправною і підлягає скасуванню.
Стосовно строку звернення позивача до суду судом апеляційної інстанції з'ясовано, скаржником не заперечується, що інших доказів ознайомлення позивача з постановою від 29.08.2022 № 23015/411554/20381.2/27, аніж з листа-відповіді ГУ ПФУ в Запорізькій області від 21.02.2025 № 0800-0202-8/16903, матеріали справи не містять, а позивач звернувся до суду у березні 2025 року.
Крім того, суд звертає увагу на наведені вище приписи ч.7 ст.47 Закону №1105-XIV в редакції на час прийняття оскаржуваної постанови від 29.08.2022 № 23015/411554/20381.2/27, а також аналогічні положення ч.7 ст.41 Закону №1105-XIV в діючій редакції, відповідно до яких якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхових виплат, з вини уповноваженого органу управління або його територіальних органів своєчасно не призначено або не виплачено суму страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року у справі № 280/1654/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров