04 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 340/295/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 року (суддя Дегтярьова С.В. м. Кропивницький, повний текст рішення виготовлено 25.03.2025 року) у адміністративній справі №340/295/25 за позовом Керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, спрямовані на визнання безхазяйним майном гідротехнічної споруди, суд -
У січні 2025 року Керівник Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області (далі по тексту - позивач, окружна прокуратура) звернувся до суду з позовом до Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (далі по тексту - відповідач, селищна рада), в якому просив визнати протиправною бездіяльність Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо невчинення дій, спрямованих на визнання гідротехнічної споруди, яка складається з греблі земляної насипної та шахтного водоскиду та розміщена на русловому ставку р. Кам'янка, яка є лівою притокою річки Інгулець, площею 3,6391 га за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 щодо якого сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га, комунальної власності Онуфріївської територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, безхазяйним майном, а саме не звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно із заявою про взяття на облік указаної гідротехнічної споруди як безхазяйної нерухомої речі; зобов'язати Онуфріївську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області вчинити дії, спрямовані на визнання безхазяйним майном гідротехнічної споруди, яка складається з греблі земляної насипної та шахтного водоскиду та розміщена на русловому ставку р. Кам'янка, яка є лівою притокою річки Інгулець, площею 3,6391 га за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 щодо якого сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га, комунальної власності Онуфріївської територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, шляхом звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно із заявою про взяття на облік указаної гідротехнічної споруди як безхазяйної нерухомої речі.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилася Онуфріївська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що прокурором не надано жодного доказу того, що він звертався до державних органів з метою встановлення перебування, або не перебування гідротехнічної споруди - греблі земляної насипної, яка знаходиться на русловому ставку р. Кам'янка, яка є лівою притокою річки Інгулець, площею 3,6391 га за географічними координатами 48,786240295322 33,4607545446401 щодо якого сформована земельна ділянка з кадастровим номером 352461900:000:0933, землі є комунальною власністю Онуфріївської територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області. Апелянт вважав, що власником цієї гідротехнічної споруди є Держава і дана споруда є об'єктом державної власності з моменту її спорудження ще за часів існування СРСР. Апелянт зазначив, що під час розгляду справи не встановлено об'єкт, а саме відсутні технічні характеристики об'єкта, його поштова адреса та інші ідентифікаційні ознаки. Апелянт зазначав, що визнання майна безхазяйним є правом, а не обов'язком. Апелянт зазначив, що у порі, що розглядається прокурор не реалізовує публічно-владні управлінські функції стосовно селищної ради та не здійснює представництво державного органу, оскільки зі спору вбачається, що його предметом є ухилення селищної ради від вжиття заходів щодо оформлення безхазяйного майна, а саме гідротехнічних споруд.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції врахував, що на території Онуфріївської територіальної громади Олександрійського району Кіровоградської області знаходиться гідротехнічна споруда, яка, відповідно до паспорту водного об'єкта (погодженого Державним агентством водних ресурсів України 27.02.2018 року), що розташований за межами села Зибкове, складається з греблі земляної насипної (матеріал суглинок, конструктивні параметри: ширина по гребеню 5,2 м, довжина 153,2 м, максимальна висота 6,81 м), шахтного водоскиду (конструктивні параметри: матеріал на вході - сталева труба діаметром 1700 мм, на виході - сталева труба діаметром 800 м, водопровідна частина 27,5 м). Водний об'єкт розміщений на русловому ставку р. Кам'янка, яка є лівою притокою річки Інгулець, площею 3,6391 га за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 щодо якого сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га, відноситься до земель комунальної власності Онуфріївської територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області. Відповідно до додатку до інформації Онуфріївської селищної ради від 18.08.2024 року №01.01-24/1707/1, наданої на запит окружної прокуратури, гідротехнічна споруда на водному об'єкті за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 на земельній ділянці з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 власник не визначений. На підставі даної інформації селищної ради про відсутність визначеного власника указаної гідротехнічної споруди, окружною прокуратурою 09.09.2024 року до селищної ради скеровано запит №55-5579вих-24 щодо наявності власника даної гідроспоруди, а разі його відсутності щодо вжиття заходів стосовно визнання її безхазяйної. Згідно з інформацією Онуфріївської селищної ради від 26.09.2024 року №01.01-24/1988/1, наданої на вказаний запит окружної прокуратури, земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га розміщена за межами села Зибкове, при цьому гідротехнічна споруда перебуває у комунальній власності. Окружною прокуратурою до селищної ради скеровано запит від 10.10.2024 року №55-6434вих-24 щодо отримання документації, яка підтверджує перебування у комунальній власності Онуфріївської територіальної громади зазначеної гідротехнічної споруди, а випадку їх відсутності щодо вжиття заходів стосовно визнання її безхазяйної. На даний запит селищна рада листом від 21.10.2024 року №01.01-24/2182/1 повідомила, що земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 перебуває в комунальній власності територіальної громади. При передачі вказаної земельної ділянки до селищної ради, документи на вказану гідроспоруду не передавались. Заходи щодо реєстрації права власності на гідротехнічну споруду на вказаній земельній ділянці не проводяться. В Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (довідка від 09.09.2024 року №394143291) зазначено, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га є Онуфріївська селищна рада, зареєстрована 14.11.2022 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». У паспорті водного об'єкта, наданого Регіональним офісом водних ресурсів у Кіровоградській області (лист від 09.09.2024 року №1079/01-1 2), дані щодо власника гідровузла (комплексу/групи гідротехнічних споруд) відсутні, тобто таке майно нікому не належить і є безхазяйним. Таким чином, зазначена гідротехнічна споруда фактично є безхазяйним майном. Оскільки, селищною радою не вжито заходів, спрямованих на взяття на облік гідротехнічної споруди як безхазяйного нерухомого майна, окружна прокуратура звернувся до суду з цим позовом. Суд врахував пояснення окружної прокуратури про те, що відсутність власника гідротехнічної споруди призведе до її руйнування та неможливість виконання нею функції захисту територій від шкідливої дії води, підтоплення територій, житла, майна людей. При цьому, невжиття органом місцевого самоврядування заходів до взяття на облік безхазяйної гідротехнічної споруди сприяє порушенню основних засад державної політики у сфері забезпечення безпеки людей та збереження інженерної інфраструктури водних об'єктів, що у свою чергу є порушенням загальнодержавних інтересів та у відповідності до ст.131-1 Конституції України покладає на прокурора обов'язок представництва в суді. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався п.3 ч. ст.131-1 Конституції України; частинами 1, 3ст.23 Закону України «Про прокуратуру»; ст.2, частинами 3, 5 ст.16, підпунктом 1 п. «а» ст.29, ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; ч.1 ст.1, ст.12, ч.5 ст.14-1 Закону України «Про аквакультуру»; статтями 181, 182, 335 ЦК України; ст.2, частинами 1, 4 ст.5, ч.14 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»; Класифікатором будівель і споруд НК 018:2023, затвердженим наказом Міністерства економіки України 16.05.2023 року №3573; Національним стандартом №2 Оцінка нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 року №1442; п.1.3 Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 03.04.2012 року №661; пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127 та прийшов до висновку про те, що з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. В даному випадку, підставою представництва в суді інтересів держави є бездіяльність селищної ради, яка сприяє порушенню основних засад державної політики у сфері збереження інженерної інфраструктури водних об'єктів та комунальної власності. Суд вважав, що прокурором доведено підстави для захисту інтересів держави у суді, з огляду на те, що окружною прокуратурою вказано, які саме інтереси держави порушено невжиттям селищною радою заходів щодо не звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме - гідротехнічної споруди, та враховуючи, що відсутній орган, до компетенції якого належить здійснення нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування. Суд прийшов до висновку про те, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, в тому числі, вчинення дій, спрямованих на реєстрацію та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади. Законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає в себе звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність. Судом встановлено, що селищна рада не здійснила юридично значимих дій щодо визнання гідротехнічної споруди безхазяйним майном шляхом звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття нерухомого майна як безхазяйного, а отже допустив протиправну бездіяльність.
Матеріалами справи встановлено, що на території Онуфріївської територіальної громади Олександрійського району Кіровоградської області знаходиться гідротехнічна споруда, яка, відповідно до паспорту водного об'єкта, погодженого Державним агентством водних ресурсів України 27.02.2018 року, розташована за межами села Зибкове та складається з греблі земляної насипної (матеріал суглинок, конструктивні параметри: ширина по гребеню 5,2 м, довжина 153,2 м, максимальна висота 6,81 м), шахтного водоскиду (конструктивні параметри: матеріал на вході - сталева труба діаметром 1700 мм, на виході - сталева труба діаметром 800 м, водопровідна частина 27,5 м). Водний об'єкт розміщений на русловому ставку р. Кам'янка, яка є лівою притокою річки Інгулець, площею 3,6391 га за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 щодо якого сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га, відноситься до земель комунальної власності Онуфріївської територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області. Відповідно до додатку до інформації Онуфріївської селищної ради від 18.08.2024 року №01.01-24/1707/1, наданої на запит окружної прокуратури, гідротехнічна споруда на водному об'єкті за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 на земельній ділянці з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 та власник не визначений.
Встановлено, що Олександрійська оружна прокуратура 09.09.2024 року звернулася до Онуфріївської селищної ради із запитом №55-5579вих-24 про наявність власника даної гідроспоруди, а разі його відсутності щодо вжиття заходів стосовно визнання її безхазяйної.
Встановлено, що Онуфріївська селищна рада своїм листом від 26.09.2024 року №01.01-24/1988/1, надала відповідь про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га розміщена за межами села Зибкове. Дана гідротехнічна споруда перебуває у комунальній власності. Паспорт водного об'єкту відсутній.
Встановлено, що Олександрійська оружна прокуратура 09.09.2024 року звернулася до Регіонального офісу водних ресурсів у Кіровоградській області із запитом №55-5578вих-24 про надання інформації: які технічні параметри вказаної гідротехнічної споруди (з чого складаються, розміри, тощо); надання паспорту зазначеного водного об'єкту.
Встановлено, що Регіональний офіс водних ресурсів у Кіровоградській області своїм листом від 19.09.2024 року №1079/01-12 інформував про те, що за наявною в РОВР у Кіровоградській області інформацією, наданою органами місцевого самоврядування, водний об'єкт площею 3,6391 га, який розташований на земельній ділянці за кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 у користуванні на умовах оренди не перебуває. Офіс надав електронну копію паспорта водного об'єкту, який розроблений відповідно до Порядку розроблення паспорта водного об'єкта, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.03.2013 року №99.
Як вбачається з паспорту водного об'єкта: ставок площею 3,6391 га, розташований за межами населених пунктів Зибківської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області. Паспорт погоджений Державним агентством водних ресурсів України 27.02.2018 року; орендодавець: Кіровоградська обласна державна адміністрація; підписаний титульний листом паспорту заступником голови обласної державної адміністрації А.О. Коломійцевим; розробник ТОВ «НТЦ Облводгосп - проект»; відомча приналежність гідровузла (власник, балансоутримувач) -//- .
Встановлено, що Олександрійська окружна прокуратура 10.10.2024 року звернулася повторно до Онуфріївської селищної ради із запитом № 55-6434вих-24 про отримання документації, яка підтверджує перебування у комунальній власності Онуфріївської територіальної громади зазначеної гідротехнічної споруди, а випадку їх відсутності щодо вжиття заходів стосовно визнання її безхазяйної.
Встановлено, що Онуфріївська селищна рада своїм листом від 21.10.2024 року №01.01-24/2182/1, надала відповідь про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 перебуває в комунальній власності територіальної громади. При передачі вказаної земельної ділянки до селищної ради, документи на вказану гідроспоруду не передавались. Заходи щодо реєстрації права власності на гідротехнічну споруду на вказаній земельній ділянці не проводяться.
Встановлено, що Олександрійська окружна прокуратура 14.11.2024 року звернулася повторно до Регіонального офісу водних ресурсів у Кіровоградській області із запитом №55-7208вих-24 про надання інформації про власника гідротехнічної споруди на ставку; чи перебуває в управлінні Регіонального офісу водних ресурсів у Кіровоградській області вказана гідроспоруда.
Встановлено, що Регіональний офіс водних ресурсів у Кіровоградській області своїм листом від 19.11.2024 року №1433/01-12 надало інформацію про те, що гідротехнічна споруда водного об'єкту, про який йдеться у зверненні на балансі РОВР у Кіровоградській області не перебуває.
Встановлено, що Олександрійська окружна прокуратура 14.11.2024 року звернулася повторно до Олександрійської районної військової адміністрації Кіровоградської області із запитом №55-7214вих-24 про надання інформації: чи проводиться огляд, обстеження гідротехнічних споруд на території Онуфріївської територіальної громади, зокрема, гідротехнічної споруди на ставку на земельній ділянці з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933, відповідно до Плану заходів місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо підготовки та пропуску льодоходу, повені і паводків у 2024 року; чи витребувалася інформація від відповідальних виконавців щодо виконання рішення районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки на надзвичайних ситуацій №17 від 27.12.2023 року та Плану заходів місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо підготовки та пропуску льодоходу, повені і паводків у 2024 року, зокрема щодо визначення балансоутримувача даної гідротехнічної споруди.
Встановлено, що Олександрійська районна військова адміністрація Кіровоградської області своїм листом від 21.1.2024 року №11746-24 надала інформацію, що станом на звітну дату інформації органів місцевого самоврядування не надходила інформація стосовно виконання рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 27.12.2023 року №28.
Встановлено, що згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (довідка від 09.09.2024 №394143291) власником земельної ділянки з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га є Онуфріївська селищна рада, зареєстрована 14.11.2022 року на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».
Встановлено, що, оскільки Онуфріївською селищною радою не вжито заходів, спрямованих на взяття на облік гідротехнічної споруди як безхазяйного нерухомого майна, окружна прокуратура звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до частин 1, 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до частин 3, 4, 5 ст.53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до статей 29, 30, частин 1, 2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст.1, ч.5 ст.14-1 Закону України «Про аквакультуру» гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) - гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми - об'єкти нерухомого майна державної власності (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод. Для цілей цієї статті під безхазяйними гідротехнічними спорудами для цілей аквакультури розуміються гідротехнічні споруди для цілей аквакультури, власник яких відсутній або його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів.
Відповідно до статей 181, 182, 335 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. До таких речей належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення - житлові будинки, будівлі, споруди тощо. Безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Особливості набуття організацією водокористувачів права власності на безхазяйні об'єкти меліоративних систем визначаються законом. Особливості набуття права власності на безхазяйні гідротехнічні споруди для цілей аквакультури визначаються законом.
Відповідно до пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.07.025 року зобов'язано Державне агентство водних ресурсів України та Кіровоградську обласну військову адміністрацію надати інформацію про власність гідротехнічної споруди, яка, відповідно до паспорту водного об'єкта, погодженого Державним агентством водних ресурсів України 27.02.2018 року, розташована за межами села Зибкове (водний об'єкт ставок) та складається з греблі земляної насипної (матеріал суглинок, конструктивні параметри: ширина по гребеню 5,2 м, довжина 153,2 м, максимальна висота 6,81 м), шахтного водоскиду (конструктивні параметри: матеріал на вході - сталева труба діаметром 1700 мм, на виході - сталева труба діаметром 800 м, водопровідна частина 27,5 м). Водний об'єкт розміщений на русловому ставку р. Кам'янка, яка є лівою притокою річки Інгулець, площею 3,6391 га за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 щодо якого сформована земельна ділянка з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 площею 3,6391 га, відноситься до земель комунальної власності Онуфріївської територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області. Відповідно до додатку до інформації Онуфріївської селищної ради від 18.08.2024 року №01.01-24/1707/1, наданої на запит окружної прокуратури, гідротехнічна споруда на водному об'єкті за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 на земельній ділянці з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933 та власник не визначений; у разі необхідності надати пояснення.
Встановлено, що Державне агентство водних ресурсів України та Кіровоградська обласна військова адміністрація не надала запитувану в ухвалі суду апеляційного суду від 03.07.025 року, інформації про власність гідротехнічної споруди, тобто, на даний момент відсутня інформація про те, що гідротехнічна споруда, яка розташована за межами села Зибкове (водний об'єкт ставок) та складається з греблі земляної насипної (матеріал суглинок, конструктивні параметри: ширина по гребеню 5,2 м, довжина 153,2 м, максимальна висота 6,81 м), шахтного водоскиду (конструктивні параметри: матеріал на вході - сталева труба діаметром 1700 мм, на виході - сталева труба діаметром 800 м, водопровідна частина 27,5 м) та яка розташована на земельній ділянці комунальної власності Онуфріївської територіальної громади в особі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області. (за географічними координатами 48,7862430295322 33,4607545446401 на земельній ділянці з кадастровим номером 3524681900:02:000:0933) є державною чи комунальною власністю та її власник не визначений.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що до відання сільських, селищних, міських рад відноситься вчинення дій, спрямованих на реєстрацію та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади. Законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає в себе звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність. Встановлено, що селищна рада не здійснила юридично значимих дій щодо визнання гідротехнічної споруди безхазяйним майном шляхом звернення до органу, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття нерухомого майна як безхазяйного, а отже допустила протиправну бездіяльність.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 року у адміністративній справі №340/295/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова